Prehľad bleskov Canon Speedlite

Blog  /  Michal Lindner / 12.06.2013 / 00:00

Canon má v ponuke širokú paletu bleskov, ktoré rozširujú možnosti fotoaparátov oblasti tvorivejšieho osvetlenia fotografií. Zorientovať sa v tejto širokej ponuke nie je často jednoduché aj pre skúsených fotografov a informácie treba zbierať z rôznych zdrojov. Súčasné blesky Canon a staršie blesky Canon SpeedLite EX sú použiteľné na digitálnych zrkadlovkách Canon EOS, EOS M, ako aj na pokročilých kompaktoch G-série. Na hrubú orientáciu v jednotlivých funkciách aktuálnych modelov zábleskového systému Canon som dal dokopy nasledovnú tabuľku:
 

 
ST-E2
ST-E3-RT
90EX
270EXII
320EX
430EXII
580EXII
600EX-RT
MR-14EX
MT-24EX
Blesk
-
-
áno
áno
áno
áno
áno
áno
áno
áno
AF asistent
áno
-
-
-
Biele svetlo
áno
áno
áno
Biele svetlo
Biele svetlo
IR Master
áno
-
áno
-
-
-
áno
áno
áno
áno
Radio Master
-
áno
-
-
-
-
-
áno
-
-
IR Slave
-
-
-
áno
áno
áno
áno
áno
-
-
Radio Slave
-
-
-
-
-
-
-
áno
-
-
Video svetlo
-
-
-
-
áno
-
-
-
-
-
diaľková spúšť na fotoaparát
-
Rádio*1
-
IR
IR
-
-
Rádio*1
-
-
Sync konektor
-
-
-
-
-
-
áno
áno
áno
áno
Zoom
-
-
-
28,50
24,50
14,24 - 105
14,24 - 105
14,20 - 200
-
-
Vyklápanie
-
-
-
áno
áno
áno
áno
áno
-
-
Otáčanie
-
-
-
-
áno
áno
áno
áno
-
-
Smerné číslo
-
-
9
27
32
43
58
60
 
 
Batéria
2CR5
2xAA
2xAAA
2xAA
4xAA
4xAA
4xAA
4xAA
4xAA
4xAA
Hmotnosť
100g
110g
50g
145g
275g
330g
375g
425g
430g
585g
 
*1 - prijímač je ST-E3-RT, alebo 600EX-RT na fotoaparáte
 

 
Canon ST-E2
Historický kúsok. Plne kompatibilný je len so staršími fotoaparátmi a na dnešných fotoaparátoch sa už nedá ovládať cez menu fotoaparátu (hlási nekompatibilitu), ovládanie cez tlačidlá funguje. Drobná nepríjemnosť je aj exotická/historická batéria 2CR5.
Komu odporúčam: Ak radi fotografujete bez blesku v zle osvetlených interiéroch, je to malý a ľahký asistent pre AF.

 
Canon ST-E3-RT
Novinka, ktorá spolu s 600EX-RT vystrelila na výslnie technologickej špičky v možnostiach zábleskového systému. Pohodlné ovládanie je identické so 600EX-RT. Riadenie je veľmi spoľahlivé a nastavovanie oveľa jednoduchšie a menej náchylné na chyby v porovnaní s podobnými systémami.
Jediným nepochopiteľným nedostatkom je absencia projektora pomocného vzoru pre zaostrovací systém.
Komu odporúčam: Fotografovanie s bleskom v exteriéri: strobisti, svadobný, športoví fotografi.

 
Canon 90EX
Tento mini-blesk bol predstavený s Canon EOS M, ale poslúži aj ako náhrada interného blesku pre fotoaparáty, ktorý ho nemajú (1D, 5D, 6D). Ponúka aj funkciu optického ovládania iných bleskov. Ak váš fotoaparát interný blesk má, 90EX ma menší výkon. Výkon je nízky a dobíjanie medzi zábermi pomalé.
Komu odporúčam: Majitelia EOS 1D, 5D a 6D ako náhrada interného blesku s funkciou master. Ak plánujete používať len blesk na tele fotoaparátu, lepšia voľba náhrady interného blesku je 270EX/270EXII.

 
Canon 270EXII
Vreckový blesk, čo ponúka pokročilé možnosti v porovnaní s interným bleskom. Smerné číslo 27 v porovnaní s 13 pri bežných interných bleskoch predstavuje 4-násobný výkon, ktorý je navyše možné usmerniť do stropu pod 60 a 90 stupňovým uhlom. Funkcia slave dovoľuje blesk umiestniť mimo tela fotoaparátu a riadiť ho pomocou blesku s funkciou master, alebo riadiacej jednotky ST-E2. Podpora synchronizácie s krátkym časom HSS, otvorí možnosti použitia záblesku ako výplňového svetla pri dennom svetle a malou hĺbkou ostrosti.
Hlava blesku štandardne pokrýva zorné pole 28mm objektívu, ak potrebujete kužeľ svetla zúžiť, potiahnutím hlavy dopredu sa dosiahne pokrytie zodpovedajúce 50mm objektívu. V povytiahnutej polohe je možné hlavu vyklopiť hore o 60/90 stupňov a dosiahnuť tak odraz svetla od stropu.
 
Predchodcovia:
220EX – nemá výklopnú hlavu, slave funkciu, ale má funkciu pomocného AF prisvetlenia pre stredový ostriaci bod
270EX – ako 270EXII, ale bez funkcie slave
 
Komu odporúčam: Ak vlastníte zrkadlovku s funkciou master na internom blesku, tento malý doplnok napomôže s osvetlením pri rôznych žánroch menej náročných na výkon blesku (portrét, makro, produktové foto).

 
Canon 320EX
Kompaktný blesk funkciami podobný menšiemu bratovi 270EXII. Používa 4 AA batérie a disponuje vyšším výkonom. Hlava blesku je výklopná nie len nahor, ale aj do strán, takže odraz blesku od stropu je možný aj pri fotení na výšku. Podobne ako pri 270EX sa zoom blesku ovláda ručne. Obsahuje biele LED svetlo, pre pomoc AF systému v horších svetelných podmienkach, alebo ako doplnkové svetlo pri natáčaní videa.
 
 
Komu odporúčam: Solídny upgrade pre interný blesk. Hlava blesku je už vzdialenejšia od osi objektívu, čo potláča efekt červených očí.

 
Canon 430EXII
Blesk ktorý výborne poslúži nadšencom fotografie, ale nepohrdne ním ani profesionál. Svojimi praktickými rozmermi, dostatočným výkonom, utesnením a priaznivou cenou je to v ponuke Canonu bestseller. AF systému napomáha premietanie červených pásov, čo umožní zaostriť v zlých svetelných podmienkach aj na jednofarebných plochách bez kontrastu. Ergonomické ovládanie a prehľadný LCD displej sprístupňuje plnohodnotné a rýchle ovládanie bez nutnosti navštevovať menu fotoaparátu.
Hlava blesku má motorizovaný zoom , ktorý sa prispôsobí podľa ohniskovej vzdialenosti objektívu v rozsahu 24-105mm. Vytiahnite zabudovanú rozptylku z hlavy blesku a svetlo sa rozptýli dostatočne aj pre ultra-širokoúhle objektívy (14mm).
Predchodca:
430EX – ako 430EXII, ale má skrutkovaciu a nie rýchloupínaciu pätku a menej presné meranie pri tmavých scénach
 
Komu odporúčam: Praktické rozmery aj ovládanie. Do väčšiny foto tašiek sa zmestí na výšku bez zalomenia a zaberie tak výrazne menej miesta ako 580EXII/600EX-RT.

 
Canon 580EXII
Výkonný blesk pre profesionálnu reportáž. Funkcie a ovládanie sú takmer identické so 430EXII len s drobným vylepšením (koliesko namiesto tlačidiel +/-). 580EXII poskytuje vyšší výkon, integrovanú odrazovú doštičku, funkciu optického riadenia iných zábleskov a možnosť čerpania dodatočnej energie z externého zdroja pre rýchlejšie dobíjanie medzi zábleskami. Keďže sa jedná o blesk určený pre profesionálov, nechýba ani sync konektor.
Predchodca 580EX má skutkovaciu a nie rýchloupínaciu pätku a menej presné meranie pri tmavých scénach.
Komu odporúčam: Ak neplánujete v blízkej budúcnosti vymieňať blesky za rádiové, 580EXII ponúka 90% výkonu 600EX-RT pri výraznej cenovej úspore.

 
Canon 600EX-RT
Vlajková loď systémových bleskov a prvý systémový blesk so zabudovaným rádiovým riadením. Motorizovaný zoom pokrýva široký rozsah od 20 do 200mm a so zabudovanou rozptylkou zvládne aj 14mm. Samozrejmosťou je integrovaná odrazka, ale novinou je držiak gélových filtrov, ktorý je s bleskom dodávaný aj s dvoma filtrami. 600EX je vybavený senzormi na rozpoznanie farby filtra a vie informovať fotoaparát, ako prispôsobiť vyváženie bielej.
Komu odporúčam: Ak často fotografujete v exteriéri, rádiové ovládanie a zoom do 200mm robia z 600EX-RT jednoznačnú voľbu.

 
Canon MR14-EX
Tento model som zatiaľ nemal možnosť osobne otestovať, ale je určený primárne pre bežné makro objektívy do zväčšenia cca 2:1. 2 oblúkové difúzory poskytujú väčší a mäkší zdroj svetla eliminujúci vznik rušivých ostrých tieňov. Funkciami je identický s Canon MT24-EX, líši sa len mechanickým prevedením zábleskových hláv. Jedná sa už o starší a rozmernejší model. Ak zrovna nemáte vo zvyku naháňať po lúke motýle s makro objektívom a bleskom, praktickejšie a lacnejšie je osvetliť si makro scénu viacerými menšími bleskami 270EXII s difúzormi.
Canon MT24-EX
Makro blesk navrhnutý špeciálne pre potreby super makro objektívu Canon MP-E 65mm f/2.8 macro. Pri práci s týmto objektívom veľmi často narazíte na problém s priestorom, kam umiestniť záblesky a bežné kruhové makro blesky sú často priestorovo limitujúce . Túto situáciu veľmi elegantne rieši blesk MT-24EX, 2 menšie zábleskové hlavy, ktoré sú flexibilne polohovateľné umožňujú nasvietiť malé objekty veľmi blízko objektívu a zároveň objektív priblížiť dostatočne blízko k fotografovanému objektu. Zábleskové hlavy je možné od objektívu odpojiť a umiestniť na statív (majú statívový závit aj hot-shoe päticu). Výkon hláv je možné regulovať pomerom skupín A:B (hlavy sú označené) a cez master funkciu ovládať externé blesky v skupine C pre nasvetlenie pozadia. Jedná sa o staršiu generáciu bleskov, a v tichom prostredí je pri nabíjaní je počuť pískanie. Zábleskové hlavy je pre lepšie výsledky vhodné doplniť malými difúzormi.
Komu odporúčam: Majiteľom Canon MP-E 65mm f/2.8 macro

 
Optické ovládanie
Optické riadenie zábleskov je s nami už niekoľko destaťročí. Implementácia v Canone mala niekoľko nedostatkov a donedávna bola dostupná len v najvyšších modeloch. Nedostatky neboli neriešiteľné, ale zbytočne komplikovali náročnejšie inštalácie. Posledné roky Canon začal pridávať možnosti optického riadenia aj do nižších tried fotoaparátov a bleskov a táto technológia sa stala oveľa dostupnejšia.
 
Obmedzenia optického riadenia Canon:
 • nie je možné kombinovať E-TTL a manuálny režim (cez sync kábel to ide)
 • blesky Canon nemajú triviálny slave mode (kocka s foto-senzorom do 10 EUR to vyrieši)
 • obmedzený dosah v exteriéri a nutnosť priamej viditeľnosti medzi riadiacou jednotkou a ovládaným bleskom
 
 
 
Rádiové ovládanie
Systém predstavený s 600EX-RT a ST-E3-RT je momentálne najpokročilejší systém rádiového riadenia zábleskov a prekonáva všetky systémy, ktoré boli doteraz prístupné. Ak si túto zostavu môžete dovoliť, neváhajte, určite neoľutujete. Zatiaľ jediná vec, ktorá sa dá rádiovému systému Canon vytknúť je absencia fyzicky menšieho a lacnejšieho blesku ako je 600EX-RT. Ak už máte niektorý starší rádiový systém (Pocketwizard, Pixel Knight, Pixel King, Radio popper .....), tieto systémy nie sú navzájom kompatibilné. Ak používate tieto systémy, vyhnite sa použitiu Canon 580EX a 580EXII, ktoré majú s týmito systémami často problémy, alebo obmedzený dosah. Blesky 270EX , 320EX, 430EXII a 600EX-RT problémy s rádio-interferenciami problém nemajú.
V čom je nový systém rádiového riadenia bleskov Canon unikátny?
 • 16 frekvenčných kanálov doplnený o 4-miestny kód (10.000 možností), aby nedochádzalo ku krížovému odpaľovaniu bleskov foto-kolegov na akciách s veľkým množstvom fotografov.
 • Systém funguje spoľahlivo bez ohľadu na poradie zapínania jednotlivých komponentov (toto sa nedá povedať o rádiových systémoch tretích strán).
 • 5 skupín, kde je možné každej skupine nastaviť vlastný režim práce a merania výkonu (Manuál, TTL, External). V predchádzajúcom optickom systéme nebolo možné kombinovať a vzdialene ovládať TTL a manuálny systém.
 • Plne grafický LCD displej s identickým ovládaním na ST-E3-RT a 600EX-RT.
 • Rýchla kontrola stavu spojenia pomocou dvojfarebnej LED na každom zariadení.

 

Prehľad bleskov Canon Speedlite
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Lucia Lucia
  Lucia / 12.06.2013 16:35:00
  Hľadala som na vašej stránke uvedený blesk 580exII a nenašla som ho. Máte ho ešte v ponuke? Ak nie, bude zaňho nejaká náhrada? Inak ďakujem za užitočný článok ... :)
 • Kotus Julius Kotus Julius
  Kotus Julius / 12.06.2013 17:49:00
  Blesk Speedlite 580 EX II sa už nepredáva. Dá sa často aj u nás kúpiť v bazári. Jeho novým nástupcom je Speedlite 600EX-RT, ktorý je v článku spomínaný.
 • Lucia Lucia
  Lucia / 14.06.2013 12:24:00
  ďakujem za odpoveď, už som si blesk objednala ... ale 430EXII kvôli priaznivejšej cene :)
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 17.06.2013 10:37:00
  prosím Vás, ktorý z týchto bleskov funguje aj na komapkty série G?
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 17.06.2013 12:04:00
  Dobrý deň, na fotoaparáty powershot G môžete nasadiť každý so spomínaných bleskov. Podmienkou pre kompatibilitu sú iba sánky pre blesk.
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 17.06.2013 16:57:00
  To je predsa jasné, Géčko bez sánok neexistuje. :)
 • Kováč Majky Kováč Majky
  Kováč Majky / 23.06.2013 23:47:00
  My fujinaci to mame jednoduche. :) Tri blesky a to je vsetko! :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...