Portrét od náročného priateľa

Portrét od náročného priateľa

Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1,2 PRO  /  Vladimir Kampf / 30.05.2021 / 06:55

Z kvalitnej techniky bývam nadšený.  Vo fotografii sa teším na každý nový zážitok s naozaj kvalitnými objektívmi. Obdivujem ich zázračné podanie. Pri testoch zvyčajne dopadnem tak, že aj ja chcem mať taký vlastný.

M. Zuiko Digital ED 45mm f/1,2 PRO má pevnú konštrukciu. Je odolný voči prachu a stekajúcej vode, ako všetky objektívy Olympus PRO.

Spomedzi top objektívov s pevným ohniskom systému Micro 4/3 od Olympusu mi chýba už len Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1,2 PRO. Bolo mi ľúto, že ho nemám v zbierke, preto som si ho vypýtal na test. Napriek tomu, že je perfektný, nesadol mi. Aj to sa stáva. Jednoducho som ho nezvládol. Možno starnem. To však neznamená, že by bol k ničomu. Skôr naopak. Alebo som naňho nedorástol? Normálne som z neho dostal paniku.

Kremnica. Objektív je naozaj kvalitný s dokonalým a nekompromisným optickým podaním.

V produktovej karte obchodu PROlaika sú o ňom samé superlatívy: „Olympus M.ZD ED 45mm f/1.2 PRO je profesionálny vysoko svetelný portrétny objektív s prvotriednou obrazovou kvalitou od okraja po okraj. Objektív je navrhnutý pre použitie s fotoaparátmi vybavenými bajonetom Micro 4/3 (Olympus PEN / OM-D a Panasonic DMC-G / DMC-GH / DMC-GX / DMC-GF / DMC-GM). Objektív ponúka 45mm ohnisko, ktoré zodpovedá po prepočte na 35mm formát portrétnej ohniskovej vzdialenosti 90mm pri špičkovej svetelnosti F/1,2. Tento univerzálny objektív sa výborne hodí pre portrétnu fotografiu, fotografiu detailu, architektúry, reportáž, ale aj pre príležitostnú fotografiu.

Naplno otvorená clona pomáha vypichnúť motivy, ktoré chce fotograf z obrazu dostať na povrch.

Objektív je zaradený do profesionálnej rady PRO, ktorá kladie mimoriadny dôraz na obrazovú kvalitu a mechanickú odolnosť objektívov. Obrazová kvalita objektívu sa opiera o špičkovú optickú sústavu, pozostávajúcu zo 14-tich optických členov (šošoviek), zoradených do 10-tich optických skupín.“

No nezamilujte si ho. Pre mňa sa stal akoby nedosažiteľnou ženskou. Ale nedajte sa mnou odradiť. Je fakt skvelý a dáva kopu možností.

Svätý Florián v Zavare. Kto má rád prirodzene opticky rozostrené pozadie, Nedá sa odradiť ohniskovou vzdialenosťou.

Využitie

Rodinná fotografia: Áno. „Portréťáčik“ dokáže jemný bookeh, ktorému pomáha 9-lamelová vykrajovaná clona s kruhovým otvorom. Na najviac otvorenej clone F/1,2 pomáha veľmi príjemne „rozbiť“ či rozostriť pozadie.

Denisko. Je zložité udržať neposedný objekt na plne otvorenej clone ostrý na oko. Odporúčam nepretžité zaostrovanie a detekciu tváre.

Spoločenské udalosti: Nie. 90mm po prepočte na plný formát sa na eventy nehodí. Ale: Vo výbave svadobného fotografa je ako stvorený na pózované portréty, pri ktorých sa dá udržať potrebný odstup.

V Dóme svätého Martina v Bratislave. Objektív s oniskom 90 mm po prepočte na plný formát vyžaduje odstup od objektov či scény. Ten sa nie vždy a všade dá dodržať.

Dovolenka: Nie. Ak aj áno, tak sa treba sústrediť na konkrétne podanie detailov alebo portrétov trebárs kdesi na tržnici alebo pri fotografovaní zaujímavých detailov. Napríklad sôch či zátiší zaujímavých miest. Ak do poredia či pozadia obrazu zasahuje v neostrej zóne nejaký predmet, objektív vytvára zaujímavé kompozície. Treba sa snažiť, nie bezhlavo stláčať spúšť. Niekedy stačí pol kroka vpravo či vľavo a hneď je obraz zaujímavejší.

Architektúra: Nie. Ale odvážnym šťastie praje. Tento objektív nie je určený na pohodové cvakanie. Vyžaduje rozum a úzku umeleckú špecifikáciu a prepnúť si v hlave pohľad na svet. Potom to začína byť o inom.

Bratislave. Veža Michalskej brány. Na takéto fotografovanie síce nepotrebujem portrétny objetív, ale, dá sa aj s ním.

Šport: Nie. Jedine že by šach alebo iné sedavé športy ako sú billiard alebo petang. Tam by malo toto sklíčko zažiariť.

Extrémne využitie: Nie. Zabudnite. Toto je pánko na fajnovejšie využitie.

Ani krajinkári by sa ho nemuseli báť. Objektív pri priclonení zachytáva jemné detaily a jeho optická konštrukcia vnáša do obrazu svetlo.

Fotografovanie v prírode: Áno. Vypichnutie detailov v teréne, v lese, na púšti… Všade. Tento objektív posúva fotografa k novým netradičným pohľadom na svet.

Na holuby na streche tento objektív nestačí, tobôž nie na ostatnú divočinu. Ale, kto chce, nejako si poradí.

Wildlife: Nie. Objektív je to len trochu dlhý, nie dosť.

V tme: Áno. F/1,2 si o to doslova koleduje. Objektív má jemnú kresbu a obraz je jasne presvietený. Nevýhoda lacnejších objektívov je, že obraz z nich je zvyčajne kontrastnejší a v porovnaní s takýmito chuťovkami akoby v šedivom závoji. To si z nikto z prvotných majiteľov „lacákov“ so sebevražedne vysokými najnižšími clonovými číslami len tak nevšimne. Treba porovnanie. Zostane ohromený. Aj keď v súčasnosti softvéry a obrazové procesory dokážu potiahnuť aj lacnejšie objektívy do zázračných podaní, celkom isto si rozdiel všimne aj menej ostrieľaný milovník fotografie. Hĺbka ostrosti je veľmi malá a vyžaduje precízne zaostrenie.

V Dóme svätého Martina v Bratislave. Jedna z hlavných predností objektívu sa prejaví aj v naozaj mizerných svetelných podmienkach.

Video: Áno. Hlavne hovoriace hlavy pri otvorenej clony vystupujú z pozadia, čo je veľmi efektné. Obraz z Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1,2 PRO je jemný, presvietený s kopou detailov v zaostrenej oblasti.

14 šošoviek v 10 skupinách a clona s 9, varovanými lamelami majú zásadný vplyv na výsledný obraz.

Základné a najzaujímavejšie technické parametre

Maximálna clona: f/1.2

Minimálna clona: f/16

Optická konštrukcia: 14 členov v 10 skupinách.

Počet lamiel clony: 9 tvarovaných lamiel

Minimálna zaostriteľná vzdialenosť: 0,50m

Rozmery: 70 x 84,9 mm

Hmotnosť: 410g

Uprostred Kremnice. Sochy bývajú skvelými modelkami. Vôbec sa nehniezdia, dlho vydržia a nič nepýtajú.

Plusy

+ Svetelnosť

+ Kresba

+ Ovládanie prstenca. Objektívy rady PRO od Olympusu sa dajú jednoducho prepínať z automatiky autofocusu do manuálu potiahnutím zaostrovacieho prstenca k sebe a späť do automatiky od seba.

Mínusy

- Žiadne. Len sa s ním treba zžiť a naučiť používať najmä pri portrétnej fotografii. Objektív je náročný na skamarátenie sa.

Objektív Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1,2 PRO si môžete kúpiť v obchode PROlaika.

Portrét od náročného priateľa
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...