Portrét bez zrkadla s Micro 4/3 čipom

Portrét bez zrkadla s Micro 4/3 čipom

Recenzie  /  Vladimir Kampf / 26.01.2017 / 10:35

Portrét je základ fotografovania ľudí. Fotografovaný na ňom chce vyzerať čo najlepšie a fotograf sa mu snaží vyhovieť. Našťastie, portrétovať sa dajú aj veci, ktoré do toho nerozprávajú. :)

Do fotografie dnes už hovorí kde kto. Portrét je obzvlášť náchylný na kibicovanie. Odfotografovať niekoho tak, aby bolo čo najviac ľudí spokojných, chce veľa nápadov, zručnosti a hlavne techniku. Objektív je základ.

Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1.8 R EZ.

Väčšinou sa portrét mladej dámy najviac páči jej frajerovi. Ostatné mladé dámy na ňom vidia kopu chýb. Alebo fotografia dieťaťa je pre rodičov takmer vždy krásna, aj keď vyzerá hrozne a je urobená len tak bez nápadu od pása. Všetko je to pochopiteľné. K dokonalosti približujú skúsenosti a technika. Ani v Micro 4/3 segmente to nie je inak.

Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1.8 R EZ.

Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1.8 R EZ je v pomere cena – výkon kráľ medzi „portréťakmi“. Takmer „zadarmo“ sa s ním dajú robiť nádherné obrázky. Objektív má v protisvetlách viac problémov a prejavuje sa na ňom viac závad. Ale, za tú cenu to ani nestojí za reč. Kreslí skoro ako jeho oveľa drahší braček od Olympusu. 

Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1.8 R EZ.

Olympus M. Zuiko Digital ED 75mm f/1.8 MSC má dlhšie ohnisko, skvelú clonu a kresbu ako britva. Výrobca ho musel vypiplať, pretože jeho starší lacný braček dokáže veľa.

Olympus M. Zuiko Digital ED 75mm f/1.8 MSC.

Olympus M. Zuiko Digital ED 75mm f/1.8 MSC.

Sigma 60mm f/2.8 DN A je najlacnejší portrétny objektív pre Micro 4/3 na trhu. Jeho výkon je na vysokej úrovni. Výrobca mu nedoprial nič navyše. Žiadne prepínače, gombíky, čísla...

Sigma 60mm f/2.8 DN A.

Sigma 60mm f/2.8 DN A.

Panasonic Leica DG Macro-Elmarit 45mm f/2.8 ASPH MEGA O.I.S. prekvapuje najmä tým, že nie je taký zázrak, akoby sme v porovnaní s vynikajúcimi konkurentmi mohli očakávať. Jeho výhodou je prepínač makro režimu a stabilizátor. Nevýhodou cena. Nesie však hrdý názov Leica.

Panasonic Leica DG Macro-Elmarit 45mm f/2.8 ASPH MEGA O.I.S.

Panasonic Leica DG Macro-Elmarit 45mm f/2.8 ASPH MEGA O.I.S.

Panasonic Leica DG Nocticron 42,5/1,2 ASPH je novinka. Tu výrobca sľubuje zázrak, ktorý chýba „kolegovi“ od Panasonicu Leica.

Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1.8 R EZ. S portrétom je to niekedy krkolomné a treba mať zdravý odhad. Chudák Ježiško. Tu to sochár s vykrúcaním tela prehnal.

Samyang 85mm f/1.4 AS IF UMC je pre Micro 4/3 systém veľký, ťažký, bez automatického zaostrovania a stabilizátora. Jednouchý manuálny objektív má dobrú kresbu, ale pri plnej clone vyžaduje precízne zaostrenie.

Portrét bez zrkadla s Micro 4/3 čipom
3.5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

  • Lukáš Nagy / 27.01.2017 12:50:20
    ten oly 75/1.8 je dizajnovo krásne sklo. veľmi sa mi páči ako je urobené. z prednej časti obrovská sklenená diera, inak také tenké telíčko po bokoch. nemal som príležitosť ho vyskúšať, ale ak by som mal oly, už len kvôli výzoru by som ho chcel :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...