Pernikový masaker s batohom Peak Design

Pernikový masaker s batohom Peak Design

Egoistická originalita v značkovom Peak Designe  /  Vladimir Kampf / 29.01.2023 / 15:35

Bola to moja prvá cesta s fotobatohom Peak Design THE EVERYDAY BACKPACK 15L ZIP. Doteraz som si pri pohľade na jeho cenovku nechal koleno vŕtať a sám seba som presviedčal, že lacnejšie batohy iných značiek sú predsa tiež dobré a na to čo robím a potrebujem bohato stačia. Peak Design ma najprv presvedčil fotobrašňou THE EVERYDAY SLING 10L.

Jedného krásneho dňa som na ňu presvedčil sám seba a neľutujem.  Baví ma jej dizajn, jednoduchosť a kopa malých vychytáviek z ktorých sa teším. Mám rád jednoduchosť a kopa rôznych priehradiek vo fotobrašni ma neoslovuje. Skôr sa teším z priestorov, ktoré si môžem zariadiť podľa seba. K spokojnosti veľa nepotrebujem. Rôzne nestaviteľné priehradky na techniku a zopár vecí majú u Peak Design vlastnú konštrukciu a dá s nimi manipulovať veľmi rýchlo bez nutnosti šklbať suché zipsy.

V obchode ProLaika máme aj menej objemnejšie verzie. Stačí si vybrať.

Vybral som si polnočnú modrú - Midnight Blue s elegantnými koženými prvkami. Foto: Jana Čavojská

Znie sladko

Pernik síce znie sladko, ale je to banícke mesto južne od Sofie, hlavného mesta Bulharska. Vraj tu ešte nejaká baňa funguje. Cieľ mojej cesty bol najväčší festival masiek na Balkáne a údajne aj v celej Európe. Európske prvenstvo si nárokuje niekoľko festivalov. Bulharsko je celkom isto najmaskovatešia krajina európskeho kontinentu a možno aj sveta.

Na tohtoročný 29. festival Surva Pernik prišlo takmer 130 skupín z rôznych končín Bulharska a okolitých krajín. Festival po prvý raz trval niekoľko dní a vo festivalovú sobotu sa v centre mesta rozpútal naozajstný masaker masiek.

Skupiny masiek chodia po dedinách a mestách v Európe najmä od prelomu rokov do konca veľkej noci z rôznych dôvodov. Niekde je to novoročná oslava, inde je to fašiangové či veľkonočné obdobie.

Väčšina skupín spoza masiek bojuje so zlom, temnotu a zimou. Zvyčajne pri tom robia riadny randál. Surva je preto veľmi hlučný a farebný festival, ktorý sprevádza šialený rachot stoviek, možno aj tisícov, zvoncov.

Bol som tu viac krát a vždy sa teším, ako malý chlapec. Prvý popandemický ročník bol skvelý a mohutný.

Tradície na fotenie mám radšej komornejšie. Pokojne mi stačí zopár figúrok či menšia skupina a som spokojný kdesi v ich domovskom priestore. Festivaly sú strojenejšie a chýba im práve duch miesta z ktorého masky prišli. Okrem toho je všade kopa ľudí a väčšie či menšie tlačenice.

Festival má jednoznačnú výhodu získania prehľadu. Fotenie masiek je o hľadaní miesta. Kto nechce chodiť tam kam kopa ďalších nadšencov a profesionálov, hľadá menej otrepané miesta. Paradoxne sa dajú nájsť práve tam, kam sa fajnšmekrom ani veľi nechce. Takých miest a príležitostí je stále dosť, ale na webe je ťažké ich nájsť.

Tradície majú rôzne názvy, tak ako ich majú špecifické aj masky. Na festivale sú ako vo výklade. Zažívam prekvapenia a stretnutia s novými maskami na miestach, kde by som ich nečakal.

Stačí zbaliť na pár dní fotobatoh Peak Design a hurá za nimi.

Príjemné somarinky

Do batoha je zipsový prístup zhora či z jedného alebo druhého boku. To nie je žiadna novinka, ale veľmi praktické riešenie. V batohu sú dva ľahko prispôsobiteľné a formovateľné prepážkové pásy. Z jednej časti oddeleného priestoru tak môžu byť pár ťahmi dve alebo tri. Túto možnosť som ocenil. Čaroval som s nimi doslova za jazdy pri výmene objektívov a vyberaní baterky či iných drobností. Batoh mi sadol ni len na prvý pohľad, ale aj na prvé prehodenie cez plece.

Foto: Jana Čavojská

Kapsičky na vnútorných stranách dvoch bočných stien sú ľahko dostupné.Po otvorení je na každej strane jedna so zipsom a jedna rýchlejšie dostupná s magnetom. Len nezabudnúť čo si kde človek strčí... 

Na hornom „dekly“ je z vnútornej strany piata - najväčšia vnútorná kapsička a to je všetko. Viac ich batoh nemá. To mi v spojení s rýchloupraviteľným priestorom vyhovuje.

Peak Design ponúka ďalšie interiérové kapsičky na dokúpenie podľa chuti. V ponuke majú ďalšie formovateľné prepážky, keby boli niekomu dve málo.

Potešila ma taká somarinka, ako je gumička s rýchloupínacím klipom. Výrobca odporúča pripnúť na ňu trebárs kľúče. Ja som si pripol skladaciu odrazku, ktorá mi trčala z jedného bočného vrecka, aby som ju nestratil a neplakal za ňou. K odrazke sa mi zmestila aj malá plátená taška. Na letisku v Sofii po tom, ako som prišiel k požičanému autu som si do nej preložil veci na oblečenie a spanie, hygienu, nabíjačku a tablet, aby som nasledujúce dni nechodil so slipami a ponožkami na chrbte.

K batohu sú aj dva remienky s ktorými sa dá čarovať a prepájať s niekoľkými očkami na batohu. Stačí si premyslieť kam ich pripnúť podľa toho čo si kto potrebuje pripnúť. Statív, bundu, sveter či nejakú ďalšiu kapsičku. Je to na potrebách a kreativite jednotlivca.

Baví ma aj upínanie prsného popruhu. keď práve nie je zapnutý, vďaka jednoduchému pripnutiu na jednu stranu nezavadzia. skvelé je aj uťahovanie a povoľovanie nosných popruhov, ktoré sú dizajnovo vyriešené tak, aby napadali z pliec.

Do 15-litrového batohu sa zmestí aj 13-palcový notebook, ktorý má vlastnú priehradku s vlastným "vchodom".

Baví ma, že značkový batoh či brašňa môžu byť o egoistickej originalite a zachovávajú si pri tom osobitý vzhľad.

Peak Design THE EVERYDAY BACKPACK 15L ZIP je kamarát na krátke výlety s ľahšou fotovýbavou. Kto ju má väčšiu, alebo potrebuje viac oblečenia, môže si vybrať z ponuky väčších batohov. Všetky sú odolné voči dažďu a nepiazni počasia.

Mne na štyri dni v Bulharsku bohato stačil. Napchal som do neho techniku aj oblečenie: Telo menšieho cestovného mirrolessu, tri objektívy s pevným ohniskom, náhradnú baterku, tablet, nabíjačku, veci na spanie, náhradné termotričko, slipy a ponožky na každý deň čisté, osobnú hygienu a do vnútornej časti sa mi k tomu zmestila aj malá dvojdecová fľaštička na vodu.

Som spokojný. Peak Design nepotrebuje dlhé reči.

 

Fatobatoh THE EVERYDAY BACKPACK 15L ZIP si môžete kúpiť v obchode ProLaika.

Pernikový masaker s batohom Peak Design
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...