Peak Design The Everyday Messenger, brašna k obleku i rifliam

Peak Design The Everyday Messenger, brašna k obleku i rifliam

Recenzie  /  Martin Farkaš / 15.04.2016 / 07:00

Peak Design začínal ako projekt na portáli kickstarter.com, kde svetlo sveta uzrelo množstvo populárnych nápadov a inovácií. Prvým nápadom bol držiak na fotoaparát s názvom Capture (Pro) a umožňoval pripnutie fotoaparátu pomocou malej doštičky a spony na akýkoľvek popruh či opasok. Získal si veľkú popularitu a požadovanú sumu na vývoj a výrobu sa podarilo niekoľkonásobne prekročiť. Spoločnosť neotáľala a pustila sa do ďalšej výzvy v podobe brašne, ktorá by v maximálnej miere vyhovela fotografovi.

Po desať mesačnom snažení sa dizajnérov, fotografov a cestovateľov, ktorí hľadali najlepšie možné riešenia a materiály sa na startupovom portáli objavila nová výzva na financovanie brašne The Everyday Messenger. Ako už tušíte, dopadlo to úspešne a dnes si túto zaujímavú brašnu predstavíme bližšie.

Už názov spoločnosti prezrádza, že sa venuje hi-endovým produktom bez kompromisu. Aj preto má brašna oproti iným výrobcom štýlové a dizajnové balenie. The Everyday Messenger nájdete ukrytý v hrubom papierovom obale prešitom hrubou niťou. Vyzerá dobre a navyše plní ochrannú funkciu pri transporte. Ak chcete obal otvoriť, musíte vypárať niť. Ide to jedným ťahom, rýchlo a jednoducho.

Po rozbalení brašne si okamžite všimnete dve veci. Prvou je hmotnosť brašne. Aj napriek jej veľkosti je ľahká, váži len 1,1 kg. Druhou je, že na dotyk je, ťažko to opísať, nezvyčajná.

Materiál

Zvršok brašne je vyrobený z materiálu menom Kodra. Kodra to syntetický nylónový materiál, ktorý je nepremokavý, oderuvzdorný, veľmi pevný a predovšetkým odolný. Výhodou materiálu je aj to, že pri častom nosení neodiera oblečenie – nevytvára „žmolky“.

Popruh je vyrobený z 5,2 cm (2 palce) širokého kusu nylónového popruhu, aké nájdete napríklad aj v automobiloch. Rovnako ako Kodra, aj tento popruh je vyrobený tak, aby vám pri častom nosení nezničil vaše oblečenie. Je pevný, a vďaka tomu aký je široký sa brašna pohodlne nosí, aj keď je plná techniky.

Vnútro je vyrobené z jemného štruktúrovaného materiálu tak, aby neprišlo k poškodeniu drahej techniky. V spodnej časti sa nachádza „vanička“ vystlaná jemným suchým zipsom na ktorý sa fixujú prepážky FlexFold. Tie sú vyrobené zo stlačenej EVA peny, ktorá má rovnaký tlmiaci účinok ako omnoho hrubšie klasické penové prepážky. Rovnaká stlačená pena je použitá aj v stenách brašne. Práve preto, je polstrovanie tenšie a ľahšie pri zachovaní rovnakých vlastností, ako obyčajné hrubé polstrovanie.

Zapínanie brašne je riešené patentovaným systémom MagLatch a je vyrobené z hliníkových častí a magnetov. Magnety sú samozrejme také, ktoré nijakým spôsobom neohrozia digitálne dáta na pamäťových kartách. Na brašni nájdete aj niekoľko zipsov. Tie sú od spoločnosti YKK, ktorá je zárukou ich dlhej životnosti. Zips na vrchnej strane brašne je navyše utesnený voči nepriaznivému počasiu.

Dizajn

Na prvý pohľad The Everyday Messenger vyzerá jednoducho, no zdanie klame. Okrem hlavnej komory ponúka aj niekoľko menších priehradok na ďalšie príslušenstvo a miesta na upnutie držiakov Capture (Pro). Z prednej strany je väčšia priehradka so zipsom v ktorej je niekoľko menších sieťkovaných vačkov. Sú farebne odlíšené (zelená a červená) a slúžia predovšetkým na rozdelenie akumulátorov a pamäťových kariet. Samozrejme, ak sa rozhodnete inak, vačky dobre poslúžia aj na kľúče, telefón alebo iné menšie veci.

V hlavnej komore zo zadnej strany je menšia nenápadná priehradka určená pre mobilný telefón, náhradný akumulátor a podobne.

Priečinok na telefón alebo iné drobné veci.

Po stranách sa nachádzajú dve postranné vrecká. Môžete do nich schovať ďalšie príslušenstvo, alebo rôzne osobné veci. Tieto vrecká nie sú uzatvárateľné, preto do nich neodporúčam dávať cenné veci. V jednom z vreciek je napevno umiestnený systém rýchlych spojok Anchor Links, takzvaných kotvičiek. Kotvičku môžete pripevniť na kľúče a tie bezpečne uložiť do jedného z vonkajších vreciek.

Na zadnej strane sa nachádza priehradka pre 15" notebook, 10" tablet a niekoľko písacích potrieb. Priestor je chránený utesneným zipsom YKK a polstrovaný stlačenou penou EVA.

Miesto pre 15" notebook a 10" tablet.

Nosenie

Až pri reálnom používaní sa ukáže, prečo je táto fotobrašna iná. Pokrokové materiály a riešenia vás môžu zaujať, ale pravá podstata sa ukáže až vtedy, keď brašnu prehodíte cez plece. Aby som to upresnil, môžete ju nosiť na pleci, krížom cez prsia, na dlhom popruhu, na krátkom popruhu, pripnutú okolo pása alebo cez hruď. Možností je neúrekom.

Na popruhu na nachádzajú 3 oká do ktorých môžete upnúť kovový háčik. Slúžia na to, aby ste mohli popruh predĺžiť alebo skrátiť, podľa toho, ako chcete brašnu niesť. Ďalej si môžete dĺžku popruhu upraviť podľa svojich preferencií jednoduchým potiahnutím spony.

Pod bočnými vreckami sú dva malé otvory, ktoré poskytujú úkryt ďalším popruhom. Jeden je dlhší, druhý kratší. Kombináciou oboch si zafixujete brašnu okolo pása. Ak použijete len ten dlhší, pripevnite ho o hlavný popruh. Pomocou dodatočných popruhov môžete The Everyday Messenger pripevniť napríklad aj na cestovný kufor a podobne.

V časti popruhu sa nachádza polstrovanie zo stlačenej peny, ktoré zabezpečuje pohodlné nosenie plnej brašne. Na polstrovaní sa z jednej strany nachádza niekoľko pogumovaných pásikov. Tie využijete, ak budete nosiť brašnu na jednom pleci. Ak ju budete mať krížom cez hruď, tak je lepšia hladká strana, ktorá umožňuje rýchle presunutie brašne z chrbta dopredu tak, aby ste mali rýchly a ľahký prístup k fototechnike.

Skúsenosti

Brašnu používam približne druhý týždeň. Dizajnovo je navrhnutá tak, že si ju môžem zobrať ku akémukoľvek oblečeniu. Hodí sa mi na cestu do práce v tričku a rifliach, alebo keď idem slušne oblečený fotiť svadbu.

Dosť ale o dizajne. Jej prednosť je v úložnom priestore, ktorý si môžete prispôsobiť v maximálnej miere. Ku brašni dostanete tri priečky, ktoré sú inšpirované origami a môžete ich poskladať do rôznych druhov prepážok. Vďaka suchému zipsu ich môžete umiestniť priečne aj pozdĺžne v plnej veľkosti, alebo zrolované (zmenšené). Super je, že priečku je možné aj uzavrieť a vznikne tak bezpečný priestor na uloženie väčšieho objektívu, alebo iných vecí nad jednotlivými „chlievikmi“ pre objektívy.

Zapínanie je kapitola sama o sebe. Systém MagLatch je elegantným a vcelku bezpečným riešením. Prečo to spomínam? Nikto z nás nechce aby mu z brašne niečo zmizlo. Samozrejme, MagLatch tomu sám o sebe nepredíde, ale jeho patent je vymyslený tak, že ak ho iba potiahnete na dol, nič sa nestane. Ak sa ho pokúsite vypáčiť, rovnako neuspejete. Otvára sa jemným posunutím a potiahnutím na dol. Oproti klasickým klipsniam a predovšetkým suchému zipsu je tichší.

Predná priehradka sa mi osvedčila ako dobrý rozdeľovač na nabité/vybité akumulátory a prázdne/plné pamäťové karty. Napríklad pri fotografovaní reportáže alebo akčnejšieho žánru môže takto jednoduchá vec zachrániť niekoľko fotiek, ak do prístroja „nabijete“ prázdny akumulátor alebo plnú kartu.

Ak máte menší cestovný statív, poteší vás možnosť pripevnenia priamo na brašnu. Nie pod ňu, kde ho pri položení môžete oškrieť, ale priamo na veko. Systém je krásne jednoduchý. Nohu statívu prevlečiete príslušným otvorom a na konci zaistíte všetky 3 hohy gumenným popruhom, ktorý sa nachádza v malej kapsičke vo veku.

Ide o najprepracovanejšiu brašnu akú som kedy mal možnosť vyskúšať. Doteraz som mal tradičnejšie brašne ako je napríklad rad Retrospective od Think Tank, no neponúkajú toľko možností prispôsobenia ako The Everyday Messenger. Je to skvelá voľba pre reportážnych fotografov a všetkých tých, ktorí sa pohybujú v mestskom prostredí a chcú mať svoju fototechniku vždy po ruke.

Inštruktážne video

Plusy a mínusy

+ príjemný dizajn

+ použité materiály

+ systém prepážok FlexFold

+ uzatváranie MagLatch

+ nastavenia popruhu na rôzne druhy nosenia

+ miesto na prichytenie držiaka Capture (Pro)

+ priestor pre 15" notebook

 

- vyššia cena

 

Brašnu The Everyday Messenger nájdete v našom obchode.

 

Peak Design The Everyday Messenger, brašna k obleku i rifliam
5 5 with 4
 
počet hodnotení: 4

Komentáre

 • Ľubomír Duržo / 15.04.2016 09:42:21
  Táto foto brašna vyzerá byť "premakaná" a vyzerá veľmi dobre. Díky za typ.
 • Branislav Urban / 15.04.2016 10:20:23
  Ultimátna brašna, mal som ju možnosť vidieť naživo a trochu sa s ňou zoznámiť. Mimoriadne praktická a to nielen pre fotografov a so všetkými tými vecičkami od Peak Designu je to parádny systém. Ešte mať navyše tých 249€ :)
 • Peter Cimra / 15.04.2016 10:53:08
  cool! toto vyzera fakt dobre. pridem si vyskusat!!
 • Marek Ševc / 15.04.2016 11:45:15
  brašňa odolá aj vlhkosti?
 • Lukáš Nagy / 15.04.2016 11:48:40
  no ty vole, ako, brašna pekná, ale zaklincovala ma tá cena! 250e dať za brašnu ... odhliadnuc od toho sa mi páči prístup tohto výrobcu. všetky tie videá ako sa dá taška použiť, palec hore.
 • Marek Ševc / 15.04.2016 11:45:15
  brašňa odolá aj vlhkosti?
  Martin Farkaš / 15.04.2016 11:51:18
  Áno, materiál je hydrofóbny, to znamená, že odpudzuje tekutiny. Voda po ňom krásne stečie.
 • Peter P / 15.04.2016 16:10:54
  Má táto brašna zabudovanú aj nejakú pláštenku?
 • Peter P / 15.04.2016 16:10:54
  Má táto brašna zabudovanú aj nejakú pláštenku?
  Martin Farkaš / 15.04.2016 16:32:50
  Nie, brašna nemá vstavanú pláštenku. Na jednej strane je to škoda, na druhej, z brašne všetká voda ihneď stečie.
 • Boris Cambel / 16.04.2016 19:23:19
  pred týždňom som si kúpil novú brašňu podobných rozmerov...pod 30 €, má raincover, polstrovanie, praktické vrecká a ide mi k obleku i rifliam :) ...asi je tá brašňa dobrá, ale aj Ferrari je dobré auto a nekúpim si ho :)
 • Boris Cambel / 16.04.2016 19:23:19
  pred týždňom som si kúpil novú brašňu podobných rozmerov...pod 30 €, má raincover, polstrovanie, praktické vrecká a ide mi k obleku i rifliam :) ...asi je tá brašňa dobrá, ale aj Ferrari je dobré auto a nekúpim si ho :)
  Boris Cambel / 16.04.2016 21:21:22
  ...ale musím uznať, že marketing vynikajúci, pozrel som si videá, fotky...až sa zdá, že cena je primeraná...je to dizajnovka, za to sa platí
 • Boris Cambel / 16.04.2016 19:23:19
  pred týždňom som si kúpil novú brašňu podobných rozmerov...pod 30 €, má raincover, polstrovanie, praktické vrecká a ide mi k obleku i rifliam :) ...asi je tá brašňa dobrá, ale aj Ferrari je dobré auto a nekúpim si ho :)
  Martin Farkaš / 18.04.2016 10:20:58
  Pekné prirovnanie s autom :) Asi to tak bude.
 • Martin Farkaš / 18.04.2016 10:20:58
  Pekné prirovnanie s autom :) Asi to tak bude.
  Boris Cambel / 18.04.2016 13:02:38
  vybrať si praktické a pre svoje potreby optimálne riešenie na prenášanie fototechniky nie je ľahké, to potvrdí asi každý aktívny fotograf. Každý chce svoju nie zrovna lacnú fototechniku bezpečne chrániť pred nárazom, oderom, vlhkosťou a prachom. A zároveň aby bola univerzálna napr. do mesta i do prírody, na viac i menej fototechniky. A samozrejme za "zvládnuteľnú cenu". Takmer neriešiteľný problém :). Ľahšie som sa vždy rozhodoval pri kúpe fototechniky ako pri kúpe fotobrašne či fotobatohu.
 • Michal Petrovic / 19.04.2016 04:28:56
  keď som videl jej prvú recenziu niekde na anglických stránkach, cena ma zo šupy odradila..... po opetovnom zhliadnutí pár videí...a hlbšom zamyslení sa (fotobatoh mám ale nevyhovuje mi jeho nepraktickosť, fotobrašňu mám tiež ale taktiež nespĺňa úplne všetky moje požiadavky) usudzujem že toto je moja budúca brašňa....
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...