Peak Design Shell, pršiplášť pre váš fotoaparát

Peak Design Shell, pršiplášť pre váš fotoaparát

Recenzie  /  Martin Farkaš / 19.05.2016 / 07:00

Pár týždňov dozadu mi hlavou prebleskla myšlienka, že som už dlho nebol pozrieť v Bavorskom lese. Chodievam si tam oddýchnuť, nie naháňať sa za fotkami. Ak sa ale nejaká podarí, nehnevám sa. Myšlienku som behom chvíle dotiahol do konca. Rezervoval ubytovanie, zobral si pár dní voľna a vyrazil.

Predpoveď počasia som sledoval už dva týždne pred odchodom, aj keď mi bolo jasné, že na takú dobu predpoveď nebude vôbec presná. Zostávalo posledných pár dní a predstavu o počasí som mal už ucelenejšiu. Bude pršať. Jeden deň viac, druhý ešte viac a tretí tak, ako ten prvý. Už som sa veľmi tešil a nenechal som sa odradiť ani nepriaznivým počasím. Hovorí sa, šťastie praje pripraveným. Moja príprava bola jednoduchá. Zobrať čo najviac teplých a nepremokavých vecí. Najlepšie všetko dvojmo-trojmo, ak by som náhodou premokol.

Keď som mal vyriešený pršiplášť pre seba aj pre batoh, zostávalo vymyslieť niečo pre foťák. Nedávno sme zaradili do ponuky tovar značky Peak Design. O ich sofistikovanej brašni THE EVERYDAY MESSENGER som už písal. Prišlo mi vhod, že majú v ponuke aj pršiplášte. Do práce som si doniesol fotoaparát s teleobjektívom (Fujifilm X-T1 + XF 100-400mm) a vyskúšal, ktorá z troch veľkostí (S, M, L) naň sadne najlepšie. Najvhodnejšia bola veľkosť L, ktorá plnohodnotne zakryla fotoaparát aj s nasadeným battery gripom. Priemer „rukávu“ pršiplášťa akurát poňal teleobjektív Fujifilm XF 100-400mm v zloženom stave. Rukáv bol trošku krátky ak som objektív nastavil na 400mm, ale stále zakrýval väčšiu časť tubusu. Navyše, odkrytý bol iba koniec kde je možnosť zatečenia najnižšia. Náchylné sú najmä pohyblivé časti - prstence, prepínače a samozrejme oblasť bajonetu.

Vybavený som bol, mohol som vyraziť. Predpoveď počasia sa z hodiny na hodinu menila, no dažďu som sa nevyhol. Pôvodná predpoveď hovorila o tom, že bude pršať celé 4 dni. Našťastie to bola iba polovičná pravda, pršalo iba dva dni :)

Pršiplášť Shell bol dobrá voľba. Je vyrobený z materiálu podobnému neoprénu a na fotoaparát tesne priľnie. Oceníte to najmä vtedy, ak fúka. Ostatné pršiplášte ktoré som mal boli vo vetre ako plachta na plachetnici. Nafúkli sa a ak bol fotoaparát na statíve, mohlo sa ľahko stať, že ho sfúklo. Manipulácia s takto priľahlým pršiplášťom je omnoho jednoduchšia. Materiál neprepustil ani po vytrvalom lejaku spojeným s krupobitím. Bolo fajn vedieť, že foťák prežije a mohol som sa starať o to, aby som bol v suchu aj ja :)

Tak ako aj ostatné príslušenstvo od Peak design, aj pršiplášť je premyslený do detailov. Všetky švy sú podlepené tak, aby nepremokli. V prednej časti rukáva je sťahovacia gumička, aby sa rukáv pevne prichytil na objektív a nezošmykol sa. Zadná strana je vybavená rovnakým systémom. Tá zas zabezpečuje, aby bol krytý celý fotoaparát aj zo zadnej strany. Zospodu je výrez, ktorý akurát sadol na statívovú pätku môjho objektívu. Na vrchnej strane po stranách sú malé otvory pre kotvičky na Peak Design popruhy. Sú uspôsobené tak, aby cez ne nezatiekla voda na fotoaparát. Celkovo je pršiplášť prispôsobený celému systému ktorý Peak Design ponúka. Je jedno či máte fotoaparát na statíve, na spone CAPTURE alebo na popruhu. Fotoaparát je neustále chránený.

Pršiplášť pre fotoaparát je ten druh príslušenstva, ktorý možno využijete len raz za čas. Ale keď ho potrebujete, tak je to neoceniteľná pomôcka. Preto mám pre vás ešte niekoľko tipov, ako SHELL využiť ak zrovna neprší.

 • Chráni fotoaparát nie len pred dažďom, ale aj pred prachom či blatom. Ak fotografujete akčné športy, napríklad motokros a podobne, môže veľmi dobre poslúžiť.
 • Slúži ako mechanická ochrana. Je vyrobený z pružného materiálu a tak ho môžete použiť ako ochranu ak používate spony Capture.
 • Môžete doň zabaliť fotoaparát a ten dať do batohu. Ušetríte tak miesto a pár gramov v batohu a fotoaparát je chránený pre škrabancami a iným poškodením.

 

Pršiplášť Peak Design SHELL nájdete aj v našom obchode

 

Plusy a mínusy

+ kvalitný nepremokavý materiál

+ podlepené švy

+ priľnavý dizajn

+ možnosť širšieho použitia

- pre teleobjektívy by bol lepší dlhší rukáv

Peak Design Shell, pršiplášť pre váš fotoaparát
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

 • Lukáš Nagy / 19.05.2016 13:44:56
  ja som taký, že ak prší, tak sa radšej zostanem doma :) ak ma to stihne niekde vonku, tak sa snažím schovať :) aj keď už viac krát som si povedal že fotenie v daždi môže byť zaujímavá skúsenosť
 • Nina Horná / 19.05.2016 15:35:43
  Ja som radšej doma v teplúčku keď prší. Nohy v deke a čajíček. :) Ale je fajn, že aj takíto maniaci majú pomôcky ak sa im chce moknúť. ;)
 • Drsnak Jake / 19.05.2016 22:23:06
  Drsna plastenka do drsneho dazda. Kazdy drsny fotograf by si ju mal kupit!
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...