Panasonic S1H = nekompromisná kvalita

Panasonic S1H = nekompromisná kvalita

Fotografovanie na ťažko  /  Vladimir Kampf / 30.07.2020 / 22:40

Je to strašné. Obchod ProLaika a portál fotoma.sk testujú techniku na ľuďoch, koľko toho unesú. :) Kolegovia mi posunuli Panasonic Lumix DC-S1H, špeciálne určený na nakrúcanie videí, aby som s ním skúsil fotografovať. Vraj sa zákazníci pýtajú, či sa to dá. Nedbal som a súhlasil.

Tento prístroj je oproti ostatným panasonicovým „eskám“ trochu prerastený. V zadnej časti je vybavený chladiacou jednotkou, ktorá drží pri živote procesor pri zázname veľkých videosúborov v rozlíšení až 6K. Mojou úlohou nebolo skúmať kameru a možnosti videa, ktoré ponúka, ale test použiteľnosti na fotografovanie.

V zadnej časti má S1H prídavné mohutné chladenie.

Už po uložení fotoaparátu a dvoch objektívov som sa vážne zamyslel, či mám do toho ísť. Prišlo mi neľudské, ako mi fotobatoh výrazne oťažel. Panasonic deklaruje, že jeho prístroje rady S sú bez kompromisov. Žiadne radikálne zmenšovanie či odľahčovanie. Poctivé mohutné zliatiny, elektronika, v objektívoch sklo. Ich hmotnosť nie je na každodenné nosenie na krku.

Panasonic Lumix DC-S1H je určený predovšetkým na špičkové filmovanie. Kvalita fotografií z neho nezaostáva.

Viac informácií môžete vyčítať z obšírnej produktovej karty obchodu ProLaika.

Základná charakteristika

Panasonic Lumix DC-S1H je prístroj určený v prvom rade tvorcom kvalitných videí a filmárom. Napriek tomu, že som si spočiatku nadával, do čoho som sa to nechal navliecť či za čo ma trestajú, keď som dostal na krk také závažie. Po prvých záberoch som takmer odpadol z ich kvality. Je naozaj nekompromisná.

Všetky detaily sú prekreslené a jasné.

Využitie fotoaparátu

Rodinná fotografia: Áno. Kto chce mať rodinu naozaj vykreslenú tak, že mu budú ostatní závidieť, zvládne aj tú ťarchu.

Na nosenie v teréne je to ťažký kaliber.

Spoločenské udalosti: Áno. Fotoaparát reaguje dostatočne rýchlo. Veľmi príjemne ma prekvapila presnosť automatického zaostrovania a detekcie tvárí alebo celých postáv.

Dovolenka: Kto sa má aspoň trocha rád, nebude také hebedo ťahať so sebou.

Architektúra: Áno. Vďaka objektívom tento „Panáčik“ podáva čisté obrázky. Žiaľ, mali sme smolu na predvádzací kus, ktorý malo pred nami na vyskúšanie už niekoľko ľudí. Pri fotografovaní som si všimol, že čip je znečistený tak, akoby na ňom niekto obedoval. Kolegovia si ho pred filmovaním museli vyčistiť. Veľký snímač „hltá“ viac nečistôt.

Vzorka, ktorá sa nám dostala na testovanie mala lajdácky znečistený snímač.

Extrémne využitie: Áno. Na extrémne dobré fotografie a videá.

Šport: Áno. Najlepšie z monopodu. Musí to byť pasia zapnúť kontinuálne zaostrovanie s detekciou postáv a spoľahnúť sa na techniku.

Stabilizátor umožňuje fotografovať z ruky aj za ťažších podmienkach. Je to však aj o posilňovaní.

Fotografovanie v prírode: Áno. Obraz podáva živo a jasne.

Wildlife: Áno. Najväčším prekvapením bola pre mňa detekcia zvierat. Nech sa mi kačica na vode otočila akokoľvek, okamžite ju ostrenie identifikovalo a zaostrilo na oko. Zamýšľal som sa, ako konštruktéri dosiahli toľkú presnosť. Samozrejme, je to nateraz firemné tajomstvo. Aparát možno na detekciu živých tvorov využíva aj iné svetelné spektrum. Vranu mi poctivo držal zaostrenú na oko aj keď zaliezla za steblá tráv a už nebola až taká zreteľná.

Sledovanie zvierat automatickým zaostrovaním funguje mimoriadne spoľahlivo.

V tme: Áno. Riešiť maximálnu použiteľnosť ISO v tomto prípade nemá zmysel. Jasné, že v extrémne vysokej hodnote je to horšie, ale na rituálnu samovraždu to nie je.

Riešiť ISO netreba. Nie je na smrť ani pri vyšších hodnotách.

Video: Áno. Kolegovia k nemu pripravujú test.

Základné technické parametre

- Full Frame

- Rozlíšenie: 24,2 MPx

- Stabilizátor Dual IS so vzájomnou podporou stabilizácie snímača a objektívu pre foto i video s účinnosťou až 6EV

- Plne utesnené a odolné telo s podsvieteným displejom a tlačidlami.

S kvalitnými objektívmi je fotenie ostré, ako britva.

Rozmery a držanie fotoaparátu

Nie je to žiadna mirrorless odľahčená hračička. Nemá síce zrkadlo, ale rozmermi je tučko.

Obrazový procesor sa stará o živé farby.

Hľadáčik a displej

Nemal som žiadny problém s kvalitou či nepresnosťou zobrazenia. Kamera má najkvalitnejší Hi-res hľadáčik 5 760 000 bodov s prekreslováním 120 obrázkov za sekundu. 3,2" dotykový LCD displej s vysokým rozlíšením sa dá vyklápať v 3 smeroch.

Displej je výklopný v niekoľkých smeroch dvoma najčastejšie používanými rôznymi spôsobmi.

Menu a rýchle nastavenia

Panasonicy sa mi páčia najmä preto, že majú na môj vkus primerané množstvo gombíkov a prehľadné menu. Samozrejme, vzhľadom na možnosti, ktoré prístroj ponúka, je menu patrične hlboké.

Obrazové výstupy

Kedy už šum prekáža: Neprekáža.

Ostrosť: Prekvapivá.

RAW a ľúbivosť JEPGu: S nafotografovanými súbormi sa dá veľmi dobre ďalej pracovať. Ani jepeg nie je v žiadnom prípade márny. Skôr naopak. Dá sa na neho spoľahnúť a šetrí miesto.

Pri ISO 20-tisíc v mizernom svetle vyzerá scéna na fotografii lepšie a jasnejšie, ako naozaj.

Top plusy

- Špičková kvalita obrazu.

- Zaostrovanie tvárí, postáv a zvierat aj v režime kamery.

Mínusy

- Hmotnosť. Tá je však po výkone, aký fotoaparát podáva a na čo je v prvom rade určený, akceptovateľná.

Panasonic S1H v obchode ProLaika.

Panasonic S1H = nekompromisná kvalita
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Ján Villím / 31.07.2020 10:52:27
    Kvalitný materiál..kvalitny výstup, pekná (a určite ťažká) reportáž, Vďaka!! Nejak som nepostrehol, prečo bolo všetko fotené na vyššie ISO? Tento stroj má "Dual Native ISO" s dvomi min. ISO 100 a 640..s maximom 51200/204800..uff. A aktívny vetrák(!)..pri foteni sa asi pristroj nehrial ale je leto, nebolo neprijeme v rukách?
  • Vladimir Kampf / 31.07.2020 20:41:08
    janko, v rukách vzhľadom na hmotnosť sedelo skvele. pri pohľade do hladáčika som sa cítil v pohode. z pohody ma dostávalo len nosenie toho "kombajnu" na fotky na dlhšie vzdialenosti. :) iso 640... popravde: zabudol som sa a nechal ho fingovať na vyššie iso, pri ktorom je 640 základ. neviem vysvetliť, prečo som ho tak nechal. napadá mi: asi nechcem vedieť, aké čisté by boli tie obrázky na 100 iso. a vďaka za uznanie.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...