Panasonic Lumix S1 a S1R – skoková evolúcia

Panasonic Lumix S1 a S1R – skoková evolúcia

Recenzie  /  Peter Ľahký / 08.03.2019 / 12:00

Evolúcia vraj mala okrem pozvoľného prispôsobovania sa okolitým podmienkam aj skoky. Skoky, ktoré boli nie negatívne vyvolané mantinelmi, ale za účelom vývinu niečoho pozitívneho. A presne toto prirovnanie nám pasuje na nový počin spoločnosti Panasonic.

 

 

Panasonic, elektronický gigant, ktorý vyvíja a vyrába čiernu i bielu elektroniku v obrovských objemoch a ktorý pred 10 rokmi prišiel na trh s prvým digitálnym mirrorless fotoaparátom, minulého roku ohlásil šokujúcu novinku. A vlastne hneď dve. Prvou z nich bolo ohlásenie nového systému fotoaparátov Panasonic S s full-frame snímačom, druhou ohlásenie spolupráce so spoločnosťou Sigma a Leica viazanej na spoločný bajonet L. Ten pôvodne vytvorila Leica, ale nemecká značka sa dohodla s japonskými na vytvorení úniu za účelom poskytnúť zákazníkom široké portfólio objektívov a príslušenstva.

 

 

Združenie spoločností Panasonic, Leica a Sigma

 

Je to pomerne revolučný krok, ktorý Panasonic už raz urobil a to v spolupráci s Olympusom v prípade micro 4/3 systému, ktorý je stále živý a vyhľadávaný fotografmi, ktorí preferujú malé rozmery fotoaparátov i objektívov. Firma, ktorá ešte donedávna zdôvodňovala výhody menšieho senzora zrazu preskakuje do full-frame segmentu a mieri rovno medzi najlepších. Prečo? Je to zrejmé, niektorí zákazníci s radov profesionálov ale i nadšencov preferujú ešte vyššiu kvalitu a nevadia im väčšie rozmery či váha. Zrejmé výhody väčšieho senzora asi netreba nijako zvlášť zdôvodňovať a vysvetľovať. Citlivosť na svetlo, menšia hĺbka ostrosti, stabilita držania a vylepšené ovládanie ... Oproti tomu stoja väčšie rozmery a váha aj fotoaparátov aj objektívov.

 

 

Sigma, gigant na výrobu objektívov so super výsledkami, Leica, jeden z najtradičnejších výrobcov fotoaparátov a Panasonic, majster v elektronických technológiách. Toto je únia, ktorá prinesie ešte veľa vzrušenia a nových technológií medzi fotografov.

 

 

Dva dospelé prístroje s rekordnou stabilizáciou

 

Panasonic predstavil dva konkrétne prístroje, jeden z nich, S1R je zameraný na čo najvyššie rozlíšenie. Ponúka najvyššie rozlíšenie medzi Full Frame mirrorless fotoaparátmi 47,3 Mpix a dokonca pri už známej funkcii spájania viacerých fotografií (8) neuveriteľných 187 Mpix!

 

 

Technológia funguje na ultrapresnom posune snímača pričom sa vyhotoví viacero snímok. Tie sa potom spájajú do jedného obrazu s ultravysokým rozlíšením. Nielen že sa tým znásobuje počet aktívnych pixelov, ale obchádza sa tak aj nedokonalosť Bayerovej farebnej masky.

Senzor sa dokáže pohybovať pôvodne hlavne preto, aby stabilizoval obraz pri fotení i natáčaní. V prípade Panasonic S prístrojov dosahuje stabilizácia k dnešnému dátumu až rekordných 6EV (kombinovaná so stabilizáciou v objektíve)! Čo to znamená pre fotografa a videografa?

Je to jednoduché, fotograf môže udržať bez statívu násobne dlhšie časy, ako by dokázal bez stabilizátora. A nielen fotograf, ale aj kameraman dosiahne plynulejšie a stabilnejšie videosekvencie.  No a vďaka presnému a citlivému stabilizátoru možno odteraz vytvárať vyššie spomínaný spojený záber so super rozlíšením aj z ruky. Doteraz to bolo možné iba zo statívu.

 

 

Druhým prístrojom je Panasonic S1 s rozlíšením 24,2 Mpx, ktorý je zameraný na výkon v slabom svetle. Zdieľa identické telo, ovládanie, firmvér, odlišuje ho iba senzor s nižším rozlíšením.

 

Spracovanie a odolnosť

 

A ako je na tom nový Panasonic so spracovaním, odolnosťou? Aký komfort ponúkne tým, ktorí ešte rozmýšľajú či vôbec prejsť od klasickej zrkadlovej konštrukcie k bezzrkadlovke?

Profi spracovanie tela je zrejmé už pri prvom dotyku prístroja. Kovová (horčíková) zliatina, vytvarovanie pre normálne ľudské ruky, utesnenie proti poveternostným vplyvom, ergonómia s vyvedením množstva manuálnych ovládacích prvkov – to všetko ocenia profesionáli a nadšenci, ktorí nechcú hľadať funkcie v menu fotoaparátu. Je to jediný mirrorless testovaný na 400 000 cyklov závierky (!) a je odolný aj voči zime. Znesie -10 stupňový mráz. Dotykový displej výklopný v troch osiach a hľadáčik v súčasnosti s najvyšším rozlíšením 5,76M pixlov ponúkajú komfort pri snímaní. No a na rozdiel od poslednej konkurencie ponúkajú nové S prístroje dva sloty pre pamäťové karty pre bezpečné zálohovanie dôležitých záberov. Jeden slot je pre pamäťové karty SD, druhý pre vysokokapacitné a rýchlostné karty XQD (v blízkej budúcnosti kompatibilita s CFexpress.

 

 

Video

 

Video je nevyhnutnou súčasťou a dobré vlastnosti pri natáčaní videa niekedy rozhodnú či si užívateľ fotoaparát kúpi alebo nie. Povinnosťou všetkých dnešných pokročilých fotografických prístrojov je 4K video. Iba Panasonic má medzi full-frame mirrorlessmi 4K vo frekvencii až 60p a Full HD vo frekvencii 180p. Dokáže natáčať  10 bit video na externý rekordér v plnej rýchlosti 60p a čoskoro na kartu v rýchlosti 30p. Bude tak jediným full-frame mirrorlessom, ktorý dokáže ukladať 4:2:2 video na kartu (k marcu 2019). Panasonic patrí k špičkovým výrobcom zameraným na natáčanie videa a naznačuje tomu i možnosť natáčať v rôznych krivkách a algoritmov (HDR, V-log...)

 

Skúsenosti

 

Vlastnosti nových Full Frame Panasonic fotoaparátov znejú sľubne, a podobne sa nám s nimi pracovalo. Stretli sme sa na Panasonic evente v pražskej Pragovke, aby sme si mohli nové prístroje vyskúšať. Nemôžeme posúdiť všetky ich vlastnosti, nakoľko sme mali v rukách stále iba predprodukčné vzorky a tak nevieme okomentovať reálnu kvalitu obrazu či videa. Tá sa podľa výrobcu môže ešte vylepšiť. Nevieme kam, keď už teraz je obraz podľa nášho názoru špičkový.

Špičkový obraz ako vieme nie je len prácou dobrého senzora a procesora na spracovanie obrazu. Je to rovnako zásluha aj dobrých objektívov. Panasonic nám dal k dispozícii tri z nich, Lumix S PRO 50 mm f/1,4, Lumix S PRO 70-200 mm f/4 O.I.S. a Lumix S 24-105 mm f/4 MACRO O.I.S.. Prvé dva označené ako pro sú certifikované spoločnosťou Leica ale všetky tri vyzerajú viac ako dobre. Spracovanie, odolnosť, ovládanie, kresba, to všetko za jeden večer skúšania sa nám zdalo na TOP úrovni.

 

 

Panasonic Lumix S1 a S1R ponúkajú všetko dobré, čo bolo vymyslené za rozkvetu DLSR (digitálnych zrkadloviek) s výhodami, ktoré ponúka mirrorless. Znamená to poctivú veľkosť i váhu prístrojov i objektívov, super ergonómiu, ale zároveň presné ostrenie na senzore, tichšia prevádzka, rýchlejšie a kvalitnejšie video... Už teraz sa tešíme, kedy dostaneme do rúk plnú produkčnú vzorku, ktorú budeme môcť plne hodnotiť aj po obrazovej stránke.

Ceny

 

Ceny sú pomerne vysoké, ale je vidieť, že značka od začiatku postavila dospelé modely, na ktorých nešetrila a verí si. Zjavne sa nemusí obávať kanibalizmu medzi svojimi zrkadlovkami, keďže nijaké nemá. Panasonic navyše ponúka okamžité zľavy pri nákupe v predpredaji alebo ak prinesiete na výmenu svoj starý fotoaparát. Môžu to byť zľavy 200€ až 600€ v prípade, že si k novému modelu prikúpite aj dva objektívy. A tie predsa pri fotení s novým systémom potrebujete, nie?

Panasonic S1 a S1R v obchode PRO.Laika

Panasonic Lumix S1 a S1R – skoková evolúcia
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...