Panasonic Leica DG Summilux 9mm F1.7 ASPH

Panasonic Leica DG Summilux 9mm F1.7 ASPH

Beriem ho. Načo sa zamýšľať?  /  Vladimir Kampf / 23.06.2022 / 12:30

Mať "devinu" môže niekomu dodávať odvahu. Ona to však vlastne nie je devina, ale po prepočte na plný formát "osemnástka". Pri pomyslení na osemnástku sa usmeje nejeden fajnšmeker.

Panasonic Leica DG Summilux 9mm F1.7 ASPH pôsobí veľmi jednoducho.

Nebránil som sa vyskúšať Panasonic Leica DG Summilux 9mm F1.7 ASPH aj keď som si hovoril, že to nebude sklo pre mňa. Neveril som mu, lebo je malý, ľahký a dokonca aj lacný. Neohúril ma ani nápis Leica v názve. Okrem toho mám veľmi dobrý superširokouhlý objektív Olympus M. Zuiko Digital ED 7-14mm f/2.8 PRO. Som s ním spokojný. Nevedel som si ani len predstaviť, načo by mi bola táto hračička.

Objektív som zobral na koncert talianskeho speváka Drupiho. Síce to nie je zrovna koncertný objektív, ale páčilo sa mu.

Lenže, stačilo však málo a zatúžil som po devine. Či osemnástke? Strávil som s týmto objektívom predĺžený víkend a neustále ma prekvapoval. Na fotografiách, ktoré som s ním urobil som nenašiel žiadnu chybu, pre ktorú by som naň mohol aspoň trochu zanevrieť a presvedčil sa, že ho nepotrebujem.

Drupiho predskokan Davide Mattioli bavil publikom talianskými šlágrami.

Dráždia ma rozmery a hmotnosť tohto sklíčka. Keď sa chystám na cesty, nie vždy využijem superširoký rozsah. Preto sa mi stáva, že sa nad ruksakom zamýšľam, či do neho nakladať aj 7-14. Predsa len je to kus poctivého skla a kovu. Niekam ho odniesť a potom zasa priniesť bez toho, aby som ho aspoň raz mal na fotoaparáte ma mrzí. Keď musím zredukovať výbavu, väčšinou ho vyberám ako prvý. Samozrejme, okrem situácií o ktorých viem, že ho určite využijem. Vtedy je nenahraditeľný.

V Devínskej Novej Vsi máme jedinečnú rodinnú firmu Dowina, ktorá vyrába gitary pre kus sveta.

Gitary z Dowiny vyrábajú ľudia, ktorých to baví.Po víkende s ňou som zmúdrel. Mať maličkú devinku, ani na chvíľu nezaváham a ide so mnou kamkoľvek do sveta. Pretože, náhoda je aj tak potvora a vždy, keď 7-14 vyložím, tak niekde zaplačem, že by sa mi predsa len zišiel.

Spoločnosť pre obnovu a rekonštrukciu historických bojových umení a tancov Fringia bola ďalšou obeťou deviny.Devinka je niečo medzi tým. Isto by mi stačila. Jej kompaktné rozmery a nízka hmotnosť mi už isto nespôsobia zbytočné zamýšľania sa pri balení.

Fringia je posadnutá renesanciou v Uhorsku.

Je to jasné. Neviem, ako to Leica robí, ale pre systém Micro 4/3 produkuje svetelné, kvalitné a pri tom veľmi ľahké objektívy. Zdá sa, že už nezáleží na kove a tento svetový líder v produkcii objektívov našiel plast, ktorý sa kovu v konštrukcii objektívov vyrovná.

Na reportáž v stiesnených priestoroch je devinka akurát.

Potešilo ma, že má utesnenú konštrukciu odolnú proti prachu a špine a v pohode znesie použitie v náročných podmienkach aj pri teplote 10 stupňov pod nulou.

Na zámku v Moravskom Krumlove som fotografoval veľkorozmerné obrazy Slovanskej epopeje od Alfonsa Muchu.

Múzeum Alfonsa Muchu v jeho rodných Ivančiciach. Bezchybný superširoký objektív je skvelá hračka.

Detailnejšie informácie v produktovej karte obchodu PROlaika.

Ten výklenok na streche uprostred je miesto z ktorého som začal pozorovať svet. V dome pod ním bývali moji starý rodičia z maminej strany.

Tu začínali prvé moje dobrodružstvá. Bolo vzrušujúce po prvý raz sa dostať za humná dediny.

Dočítal som sa, že: Objektív UHR (Ultra-High Refractive Index) dosahuje rovnomernú kvalitu obrazu od stredu k okrajom obrazu a zároveň prispieva k zmenšeniu veľkosti tela objektívu.

Tam by mal byť pes zakopaný. Výsledky ma prekvapili. Tá ostrosť a jasnosť nemá chybu.

 

Obejktív Panasonic Leica DG Summilux 9mm F1.7 ASPH i môžete objednať v predajni PROlaika.

Panasonic Leica DG Summilux 9mm F1.7 ASPH
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...