Olympus PEN E-P7 nesklame

Olympus PEN E-P7 nesklame

Vreckový fotoaparát na každý deň  /  Vladimir Kampf / 11.07.2021 / 17:40

Výrobca dáva na známosť, že inovoval a prináša na trh fotoaparát, ktorý si isto nájde miesto medzi tými, ktorí túžia po fotoaparáte alebo osloví tých, ktorí už nejaký majú a chcú novší, lepší, modernejší či len tento štýlový a žiadny iný.

Olympus PEN E-P7 má vedľa objektívu rýchly prepínač kreatívnych programov.

Novinku sprevádzajú chýry. Buď sa o nej hovorí v superlatívoch, že to bude bomba alebo že to nie je až taká veľká sláva.

Spoločnosť OM Digital Solutions ponúka Olympus PEN E-P7 ako cestovateľský kompakt s výmennými objektívmi v retro dizajne. Nový model E-P7 nadväzuje na úspech klasického dizajnu fotoaparátov z dielne Yoshihisa Maitaniho. Vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti je ideálnym vreckovým fotoaparátom na každodenné použitie.

Fotoaparát som vyskúšal pri ceste na poľskú časť Oravy a Spiša.

Chýry v tomto prípade nie sú až také priaznivé. Vraj je to plastová škatuľka, ktorá neponúka žiadne technické zázraky. Dostal som ju na vyskúšanie a som z nej nadšený. Je to malý, malý, ľahký fotoaparát, ktorý reaguje rýchlo a spoľahlivo lepšie akoby som čakal. Zázraky som nečakal a ani som nešiel s touto škatuľkou trebárs na wildlife. Aj keď… Aj tu by som ho vedel využiť. Je v podstate jedno, či je záznamový čip obrnený mohutnejším telom alebo je schovaný v malom telíčku. Stačí nasadiť vhodný objektív, použiť statív a funguje to. Ani pri tom netreba plakať nad mizernejším držaním maličkého tela. Ak fotograf-lovec len nepohnute čaká na dianie s namierenou technikou stačí sa mu bezdrôtovo pripojiť na mobil či tablet a namiesto stáčania spúšte môže ťukať do displeja. Ťukať sa dá aj do dotykového displeja fotoaparátu.

Vo Vyšnej Zubrici na poľskej strane Oravy je rozsiahly etnografický park.

Na fotoaparáte ma znervózňovalo iba to, že nemá hľadáčik. Akoby som ho od neho podvedome čakal. Zopár krát som si ho prikladal k oku a… Nič. Namiesto obrazu som mal chvíľu pred očami hviezdičky.

Malá a ľahká škatuľka do väčšej ruky síce nesadne, ale nie je to ani také zlé. vždy lepšie, ako smartfón.

Využitie

Rodinná fotografia: Áno. K fotoaparátu som dostal aj dva malé objektívy. Olympus M. Zuiko Digital ED 12mm f/2.0 EZ MSC a Olympus M. Zuiko Digital 25mm f/1.8 MSC. Oba sú nie len malé, ale aj ľahké, kvalitné, lacné. V porovnaní cena – výkon vychádzajú veľmi výhodne. Na dobrom tele je z nich veľmi dobrý obrazový výstup. Mať túto zostavu na rodinu je dobrá voľba.

Srdečná vďaka Poľovníckemu združeniu Jablonka za guľáš, pečeného diviaka a možnosť testovať fotoaparát na ľuďoch.

Spoločenské udalosti: Áno. E-P7 je malý, nemá hľadáčik, ale sánky na blesk mu nechýbajú. To sa pri spoločenských udalostiach hodí. Ako stvorený je pre neho Olympus FL-600R. Okrem funkcií blesku je vybavený LED diodou na nasvietenie scény pre fotografovanie a video tvorbu. To je presne to, čo na spoločenské udalosti treba. Stačí už len zvoliť vhodný objektív. Fotoaparát má aj malý vstavaný blesk. Ten je však len na jednoduché „záchranné“ použitie.

Poľovníci z Jablonky varia guľáš tradične už desaťročia s veľkým úspechom.

Dovolenka: Áno. Doslova sa pýta byť strčený v batožine. Po otočení displeja nadol je to jasný vlogerský foťáčik. Nemusí riešiť žiadne vážne technické nastavenia a dokáže urobiť kvalitné zábery.

Architektúra: Áno. V tomto prípade je to zasa často o riešení zložitejších technických nastavení. Aj to sa s E-P7 dá. Kto sa vyzná, poradí si. Kto má medzery alebo sa ani tak veľmi nevyzná, nastaví si kreatívny program, ktorých je v malom telíčku kopa určených na všeličo a má vystarané.

Nevychádzam z údivu, ako to za našimi hranicami funguje v cestovnom ruchu a čo všetko si v Poľsku dokázali uchovať. Každá stavba múzea má svoj príbeh.

Šport: Áno. Podľa toho aký. Ak ide o široké či normálne scény je to v poriadku. Neviem si predstaviť napríklad naháňať futbalistov s dlhším ohniskom. To by asi nešlo najmä pre to, že fotoaparát nemá hľadáčik… S hľadáčikom je naháňanie športovcov na ďaleko presnejšie a istejšie.

Extrémne využitie: Áno. Treba pri tom mať na pamäti, že telo tohto fotoaparátu nie je odolné voči stekajúcej vode, prachu či mrazu a ani lacnejšie objektívy od akéhokoľvek výrobcu takúto úpravu nemajú. Extrémne využitie môže byť použiť fotoaparát na dlhej tyčke či monopode zdvihnutý vysoko nad hlavami davu či nad zemou. Ovládať sa dá druhou rukou na displeji mobilu. Stačí mať len „apku“ Olympus Image Share. Takto sa dá dosiahnuť ilúzia „falošného drona“. Fotoaparát je ľahký, udrží ho nad sebou aj dievčina. Aplikácia sa dá ovládať druhou rukou. Chce to zvyk. „Falošný dron“ má silnejší efekt pri videách.

Rozprášiť majoránku na záver. Všetko má svoj čas. Na E-P7 je čas zapnúť si kreatívny program.

Fotografovanie v prírode a krajinky: Áno. Les, step, krajina sú ako stvorené na vyskúšanie efektu „falošného drona“. Stačí málo a zrazu je svet iný a pohľady na neho zaujímavejšie. Štandardným obrázkom k tomu pomáha voľba kreatívneho programu.

Kreatívne programy pomáhajú fotografovi šetriť sa a sústrediť sa na motív a kompozíciu.

Wildlife: Áno. Len s rozumom. Na makro život v tráve s použitím makroobjektívu či predsádok je ako stvorený. Tiež na fotenie života menších živočíchov. Malý fotoparát sa tiež dá zamaskovať trebárs pri hniezde alebo pri nore, prepojiť ho bezdrôtovo a potom už len čakať. Aj veľká divočina s fotoaparátom na statíve sa ním dá, ale komfortné to kto vie ako nie je. PEN E-P7 dokáže zaznamenávať cez 8 obrázkov za sekundu s mechanickou závierkou a 15 s elektronickou.

V tme: Áno. Moderné fotoaparáty majú s obrazovým podaním pri vyššej citlivosti minimálny problém. Vysoké ISO na hornej hranici by mohlo prekážať iba pri tlači fotografií na veľké rozmery.

Fotoaparát je vybavený účinným stabilizátorom a použiť vyššie ISO nie je pri štandradnom použití fotografií nijako nepríjemné.

Video: Áno. Pre vlogerov a rôznych tvorcov obsahu, ktorí bavia či poučujú divákov bohato stačí.

Ovládanie fotoaparátu spolieha na klasické rozloženie ovládacích prvkov.

Umenie: Výrobca E-P7 ho vybavil možnosťou vybrať si z 25 scénických režimov a k tomu pridal aj 16 umeleckých filtrov. Kto chce fotiť trebárs čiernobielo a to v niekoľkých tóninách stačí, aby si zapol vhodný režim a je to. Vyskúšal som čiernobielu klasiku a neobanoval som. Príjemná zábavka vhodná pre všetkých, ktorí si chcú vopred vybrať, ako by mali ich obrázky a videjká vyzerať a potom s nimi nemajú žiadny ďalší problém.

Guľášová akcia začala zrána krájaním cibule. Mäsko už čakalo v chladničkéch.

Základné a najzaujímavejšie technické parametre

Rozlíšenie snímača: 20,30 megapixelov

Veľkosť snímača: Micro 4/3

Natívne ISO: 100 - 25 600

Uzávierka: 1/16000 - 60 s

Rozmery: 118 x 69 x 38 mm

Hmotnosť: 337 g vrátane batérie

Poteší aj 5-osová stabilizácia obrazu v tele a výklopný dotykový dispelej.

Viac v produktovej karte Olympus PEN E-P7.

Pre fajnšmekrov sú k dispozícii štýlové doplnky.

Plusy:

- Malé rozmery

- Scénické režimy a kreatívne programy

- Kompatibilita

Mínusy:

- Nemá hľadáčik

- Displej na prudkom slnku

 

Fotoaparát Olympus PEN E-P7 si môžete kúpiť v obchde PROlaika.

Olympus PEN E-P7 nesklame
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Ján Villím / 13.07.2021 11:43:02
  Vďaka za recenziu! Super fotačik, tak si predstavujem fotoaparát do kapsy. Absencia hľadáčika zamrzí aspoň nejaké "kukátko" priehľadove mohlo byť! Ale skusil by som zohnať v našich krajoch starší hladačik Olympus "VF-2 Electronic Viewfinder" ...je na PEN!
 • Ján Villím / 13.07.2021 11:43:02
  Vďaka za recenziu! Super fotačik, tak si predstavujem fotoaparát do kapsy. Absencia hľadáčika zamrzí aspoň nejaké "kukátko" priehľadove mohlo byť! Ale skusil by som zohnať v našich krajoch starší hladačik Olympus "VF-2 Electronic Viewfinder" ...je na PEN!
  Paulie . / 13.07.2021 19:41:41
  Problém je, že ten VF2 nieje kam zapojiť. Mohli dať radšej hladáčik namiesto toho malého vyskakovacieho interného blesku. Ten väčšinou aj tak nestojí zaveľa.
 • Paulie . / 13.07.2021 19:41:41
  Problém je, že ten VF2 nieje kam zapojiť. Mohli dať radšej hladáčik namiesto toho malého vyskakovacieho interného blesku. Ten väčšinou aj tak nestojí zaveľa.
  Ján Villím / 14.07.2021 10:13:10
  Uff.: elektorická VF2 nefunguje, v patici nemá interfejs ale doporučujú optickú VF1... ANO, YES!! (alebo aj ine opticke kukátko do patice ;) ).
 • Ján Villím / 13.07.2021 11:43:02
  Vďaka za recenziu! Super fotačik, tak si predstavujem fotoaparát do kapsy. Absencia hľadáčika zamrzí aspoň nejaké "kukátko" priehľadove mohlo byť! Ale skusil by som zohnať v našich krajoch starší hladačik Olympus "VF-2 Electronic Viewfinder" ...je na PEN!
  Roman Hanák / 15.07.2021 15:12:09
  Ešte som ho našiel v ponuke :) https://edigital.sk/ine/olympus-vf-1-opticky-hladacik-pre-pen-p177233
 • Igor Kozakovič / 20.07.2021 17:51:32
  Fotoaparát odkladám často do skrine na "dlhú dobu". A práve Vladove články sú tým, čo ma prinúti ten fotoaparát vybrať naspäť do života. Ďakujem za články Vladko, tvoj štýl písania je jedinečný. Presne ako ty.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...