Nový Fujifilm X-H2S v praxi

Nový Fujifilm X-H2S v praxi

Recenzie  /  Martin Farkaš / 16.07.2022 / 16:15

Vyrazil mi dych! Je to niečo, čo vo Fujifilm X svete ešte nebolo. Aj keď sa častokrát dozviete, že nový X-H2S je fotoaparát primárne určený na nakrúcanie videa, nie je to tak! Je to fotoaparát stvorený na vytváranie snímok so všetkým, čo by ste si mohli priať a ešte s kopou skvelých vecí navyše. Poďme ale po poriadku a postupne.

X-H2S je najnovším prírastkom do rodiny Fujifilm X fotoaparátov, ktoré disponujú APS-C snímačom. Zároveň je to aj najvyšší model celej skupiny. Pamätám sa, ako by to bolo len nedávno, keď som testoval predprodukčný model X-H1. Skvelá ergonómia ovládania a výrazný grip na pevné uchopenie fotoaparátu, overený snímač s procesorom z modelu X-T2, prvý stabilizovaný snímač v X fotoaparáte, stavový displej a tak ďalej. Nepovedal by som, že od vtedy utieklo už viac ako štyri a pol roka. Páči sa mi, že tentokrát to s radom X-H urobili vo Fujifilme inak. Zobrali overené ergonomické prvky z X-H1, ktoré skombinovali s úplne novou elektronikou pre maximálny výkon.

​Základné informácie

 • 26 megapixlový Stacked X-Trans 5 CMOS HS

 • X-Processor 5

 • 1x CFexpress Type B, 1x UHS-II SD

 • stabilizátor snímača až 7EV (IBIS)

 • digitálny hľadáčik so zväčšením 0,8x a rozlíšením 5,76 mil. bodov

 • dotykový vario displej – 3“, 1,62 mil. bodov

 • kontinuálne snímanie 15 obr./s. (mechanická závierka), 40 obr./s. (elektronická)

 • závierka stavaná na 500k cyklov

 • 6,2K video 30/25p, 4K 120p

 • Wi-Fi, Bluetooth

 • hmotnosť 660g vrátane batérie a pamäťových kariet

 • akumulátor NP-W235

​Ergonómia a ovládanie

H2S je profesionálny nástroj, preto nie je pochýb, že telo je vyhotovené z magnéziovej zliatiny pre maximálnu odolnosť a utesnené voči poveternostným vplyvom. Je to štandard, na ktorý sme v tejto triede zvyknutí. Fotoaparátu dominuje príjemne vykrojený predný grip, ktorý zaručuje istý úchop aj s väčším objektívom. Kontru mu robí zadná opierka pre palec, ktorá mi príde menšia, akú by som očakával. Z predchádzajúcich modelov som zvyknutý na väčší výstupok, ktorý mi umožňuje pridržiavať fotoaparát palcom.

Zaujímavosťou je nový typ ovládacích prvkov, kde sa už nenachádzajú otočné voliče času a ISO. Nahradili ich tlačidlá a jeden otočný volič PASM s 7 užívateľsky programovateľnými režimami. Kotúčik PASM je opatrený tlačidlom proti nechcenému otočeniu.

Hornej strane fotoaparátu dominuje štvorcový dvojfarebný displej so zobrazením najdôležitejších informácií. Ktoré to sú? To je na vás. Displej si môže každý užívateľ v menu fotoaparátu naprogramovať podľa svojich predstáv. Vedľa stavového displeja je tlačidlo pre nastavenie citlivosti ISO, vyváženie bielej a neoznačené (programovateľné) tlačidlo. Všetky programovateľné tlačidlá vyvoláte jednoducho tak, že pri zapnutom fotoaparáte podržíte dlhšie tlačidlo DISP/BACK.

Zadná strana je, čo sa tlačidiel týka, pomerne čistá. Nechýba D-pad, 8-smerový joystick dostal novú podobu a nové umiestnenie, ktoré sa na prvý pohľad môže zdať zvláštne, no v praxi funguje veľmi dobre. Zadná strana patrí najmä troj palcovému dotykovému vario displeju. Páči sa mi možnosť, že sa displej úplne zakryje a tým predídem škrabancom v náročnejšom prostredí. Pri fotografovaní s dlhším teleobjektívom mi trošku prekáža, že vyklopený displej nie je v osi objektívu.

Na prednej strane už nenájdeme tradičný prepínač zaostrovania S – C – M. Namiesto neho je na rovnakom mieste tlačidlo, ktoré vyvolá dialógové okno a vy si môžete vybrať zo spomenutých troch typov zaostrovania. Nevýhodou je, že na zmenu typu zaostrovania potrebujete použiť obe ruky. Privítal by som, ak by sa opätovným zatlačením tlačidla výber zmenil. Je to jednoduchá zmena, ktorá by sa dala ľahko doplniť pri niektorej z budúcich aktualizácií FW.

Samozrejmosťou je možnosť pripojiť battery grip, ktorý disponuje rovnakými prvkami ovládania ako fotoaparát. Okrem pohodlnejšieho držania pri fotografovaní na výšku predĺži aj samotné fotografovanie, pretože pojme ďalšie dve batérie NP-W235. Veľmi ma potešila možnosť nabíjať všetky tri batérie vo fotoaparáte prostredníctvom USB-C konektora na fotoaparáte. Po fotografovaní som len pripojil USB-C kábel a nemusel sa o nič ďalšie starať. Jednoduché a skvelé!

​Fotografovanie

X-H2S som si užil ako to len šlo. Spolu s ním som mohol vyskúšať aj nový superteleobjektív XF150-600mm f/5.6-8 R LM OIS WR, na ktorý som bol veľmi zvedavý. Nakoniec som fotil takmer výhradne s touto kombináciou a bol to zážitok. :)

Už pred oficiálnym uvedením sa špekulovalo, čo bude H2S zač, že to bude fotoaparát prevažne na video. Svojim spôsobom je to pravda. Má rôzne príslušenstvo, ktoré má slúžiť na jednoduchšie nakrúcanie, ako napríklad aktívny chladič zadnej strany, kde je snímač, alebo Wi-Fi grip pre bezdrôtový prenos a ovládanie fotoaparátu. Bol som zvedavý, čo novinka ponúkne fotografom. A bol som milo prekvapený!

Ak by som to mal zhrnúť, tak X-H2S ponúka rýchlosť. Rýchlosť snímania, rýchlosť zaostrovania, rýchlosť rozpoznávania objektov a subjektov. Rýchlosť, akú som pri Fujifilm X fotoaparátoch ešte nevidel. Ako je to možné? Základom je nový Stacked X-Trans 5 CMOS HS snímač, ktorému sekunduje výkonný X-Processor 5 a v neposlednom rade slot pre nový typ pamäťového média CFexpress Type B. Práve nový druh pamäťovej karty umožňuje nevídane rýchly zápis fotografií tak, aby sa buffer fotoaparátu nezaplnil do pár sekúnd.

Automatické zaostrovanie

Vybrať si môžete zo 425 zaostrovacích bodov, ktoré sú rozmiestnené po celom snímači. Môžete na to použiť dotykový displej, alebo vyberať AF body pomocou joysticku. Rovnako si môžete zväčšiť alebo zmenšiť zaostrovací bod, či vybrať skupinu bodov. Nastavenie AF je rovnaké ako v predchádzajúcich modeloch. Až do chvíle, pokiaľ nezvolíte možnosť sledovania tváre, očí, zvierat, vtáctva, áut, motoriek, atď. Vtedy sa všetko zmení. Žiadne zdĺhavé vyberanie zaostrovacieho bodu, len kompozícia a fotografovanie. H2S urobí zvyšok za vás.

Je to vďaka už spomenutému novému snímaču, ktorý umožňuje čítanie dát o zaostrení až 60x za sekundu. Konvenčné snímače majú frekvenciu nižšiu o polovicu alebo viac. Znamená to, že fotoaparát vyhodnocuje správnosť zaostrenia 60x za sekundu a vďaka strojovému učeniu vie, čo má v obraze hľadať. Ak to nájde, tak to len tak nestratí.

Okrem sledovania tváre a očí, na ktoré sme pri X fotoaparátoch zvyknutí, pribudlo 6 nových možností: zvieratá (cicavce), vtáctvo, automobil, motocykel & bicykel, lietadlo a vlak. Najviac som využíval detekciu vtáctva. Či išlo o drobného včelárika, hus divú, alebo bociana, sledovanie fungovalo fantasticky. Pokiaľ fotoaparát „nevidel“ oko, orámoval celého vtáčika, na ktorého po zatlačení spúšte zaostroval. Ak bol objekt otočený tak, že som oko videl, fotoaparát okamžite skočil z veľkého rámčeka na malý, ktorý sledoval oko. Ak sa objekt otočil, opäť prepol na sledovanie celého jedinca. Mojou úlohou bolo udržať objekt v obraze a stlačiť spúšť v ten najvhodnejší moment. Najviac času som strávil v rakúskom mestečku Rust, ktoré je známe tým, že tam hniezdia desiatky bocianích párov. Pri mestečku je rezervácia, kde bociany hľadajú potravu. Často sú tam aj nejaké iné zvieratá. Teraz sa tam pásli ovce. V prípade, že som mal zvolené sledovanie vtáctva a v pripravenom zábere sa vyskytla ovca, fotoaparát sa nenechal oklamať a stále zaostroval na objekt môjho záujmu. Naopak, ak som prepol sledovanie na „zviera“, tak nezaostroval na bociany a husi v zábere.

Zaostrovanie s rozpoznávaním objektov a subjektov je ohromná vec. Aj keď sa môže z predchádzajúcich riadkov zdať, že fotoaparát už pracuje viac-menej sám a fotografa ani „netreba“, nie je tomu tak. Lepšie algoritmy, rýchlejšia obnovovacia frekvencia automatického zaostrovania a strojové učenie len pomáhajú fotografovi v tvorbe a v úspešnosti pri fotení. Jednoduchšie povedané, znižujú odpad, ktorý fotograf tak či onak pri fotení vytvorí.

Závierka a snímanie

Rýchlosť snímania je ohromujúca, až 40 záberov za sekundu v režime elektronickej závierky. V kombinácii s ultra rýchlou kartou CFexpress Type B môžete na jedno stlačenie spúšte spraviť veľké množstvo záberov. Pri snímaní rýchlosťou 20obr./s. je to až 1000 (slovom tisíc) záberov v RAW formáte. To je šialené! :)

V režime mechanickej závierky si môžete vybrať z niekoľkých rýchlostí snímania. Tá najrýchlejšia je 15 obr./s. Závierka má hladký a veľmi príjemný chod a aj pri najvyššej možnej kadencii si len potichúčky a jemne klepoce. Je to príjemný zvuk, ktorý poteší každého fotografa. Pri fotografovaní zvierat alebo svadieb nebudete nikoho rušiť hlasným zvukom závierky.

Okrem rýchlosti zaostrovania a snímania poskytuje nový snímač aj rýchlosť v samotnom čítaní dát. Tá sa zdvihla na približne 1/180s., čo znamená nižšiu úroveň efektu rolling shutter pri fotografovaní s elektronickou závierkou alebo nakrúcaní videa.

Hľadáčik a displej

Hľadáčik jemne vytŕča z tela tak, aby sa nos nemusel úplne tlačiť k fotoaparátu. So štandardnou gumenou očnicou je ergonomicky príjemný a nie je mu čo vytýkať. Nastavenie korekcie z ľavej strany a má tradičnú aretáciu – na úpravu je nutné kotúčik povytiahnuť. Na pravej strane je tlačidlo podsvietenia stavového displeja a módu hľadáčika.

Rozlíšením 5,76 milióna bodov sa radí k hľadáčikom s najvyšším rozlíšením. Obnovovacia frekvencia je 120 obr./s., takže obraz je plynulý aj pri rýchlych švenkoch.

Fotografovanie z menej tradičných uhlov umožňuje dotykový vario displej s uhlopriečkou 3“ a rozlíšením 1,62 mil. bodov. Vyklápa sa do ľavej strany a okrem fotenia z nadhľadu a pohľadu umožňuje aj takzvaný selfie režim. Osobne preferujem starší typ výklopného displeja, aký má napríklad model X-T3. Najmä pri rýchlej reportáži je jednoduchšie použiteľný, avšak vario displej má tiež radu výhod, ktoré som pri fotografovaní ocenil. Napríklad sa dá otočiť tak, aby sa nepoškriabal a tiež má lepšiu variabilitu pri fotení na výšku.

IBIS

Uvádzaná maximálna hodnota stabilizácie snímača je až 7EV. Pri používaní s dlhým teleobjektívom bolo krásne vidieť, kedy je aktívna. Keď sa aktivovala, aj pri 600mm ohnisku obraz krásne stuhol na mieste a takmer sa nepohol. Pri takto dlhej ohniskovej vzdialenosti som ocenil, že IBIS a stabilizácia v objektíve perfektne kooperujú.

​Kvalita fotografií

S fotoaparátmi, ktoré disponujú snímačom X-Trans s rozlíšením 26 megapixlov fotografujem už dlho. Majú dobrú kvalitu fotografií aj za horších svetelných podmienok. Vysoké ISO nie je problém, šum je homogénny, monochromatický a v prípade potreby sa dá v editore pomerne ľahko potlačiť. Nový snímač X-Trans 5 CMOS HS je takmer totožný s jeho predchodcami. Je to najmä preto, že skladané snímače neponúkajú zväčša vyššiu kvalitu výstupu, ale rýchlejšie spracovanie. Novinka je preto násobne rýchlejšia a ponúka overený výstup, ktorý nám je dôverne známy z predchádzajúcich modelov.

​Nový XF150-600mm f/5.6-8 R LM OIS WR

Na dlhý Fujifilm teleobjektív som sa veľmi tešil. Vyskúšal som ho na novom X-H2S aj na staršom modeli X-T3.

XF150-600mm je nový superteleobjektív, ktorý sa môže okrem solídneho rozsahu pochváliť aj kompaktnou konštrukciou. Tá sa pri zoomovaní nemení, nič sa nevysúva a ani neotáča. Objektív na prvý pohľad aj dotyk pôsobí solídne, profesionálne. To umocňuje aj jeho bledé vyhotovenie, ktoré ale nie je len tak, pre parádu. Bledá farba na povrchu eliminuje prehrievanie, ktoré nemajú radi fluoritové šošovky. Príliš zohriaty fluorit totiž neposkytuje tak dobré optické vlastnosti.

Objektív je krásne ostrý v celom rozsahu zoomu. Najmä na konci je to veľmi príjemné, keď na fotografii vidíte aj tie najjemnejšie nuansy. Presvedčte sa sami, v galérii k článku nájdete fotografie vyvolané a upravené v programe Adobe Lightroom Classic. Nevýhodou je už spomenutá svetelnosť f/8. Objektív funguje výborne, ale svoju daň si vyberie pri horších svetelných podmienkach, keď je nutné použiť vyššiu citlivosť ISO. V prípade, že som fotografoval statický objekt, zvolil som naschvál dlhší čas, aby klesla citlivosť. Vtedy sa výborne osvedčil stabilizátor obrazu.

Prekvapilo ma, ako dobre objektív spolupracuje s telekonvertorom XF1,4XTC. Automatické zaostrovanie bolo len o chlp pomalšie ako bez TC a kvalita fotografií zostala zachovaná.

Objektív disponuje rýchlym lineárnym motorom (LM), vďaka ktorému nemá problém stíhať ani tie najrýchlejšie scény. Pre maximálny výkon je na objektíve obmedzovač AF, ktorý funguje od 5m do nekonečna. V prípade, že vám tento rozsah nevyhovuje, môžete si vo fotoaparátoch vyššej triedy nastaviť digitálny obmedzovač zaostrovacej vzdialenosti. Ďalším prvkom, ktorý pomáha okamžite reagovať na situáciu sú tlačidlá na objektíve, ktorými sa môžete vrátiť na vami preddefinovanú vzdialenosť zaostrenia.

Samozrejmosťou je utesnenie voči poveternostným vplyvom a prachu. Medzi ďalšie „vychytávky“ patrí slnečná clona s otvorom pre ovládanie polarizačného filtra (82mm) a odnímateľná statívová pätka so zárezmi pre systém Arca-Swiss.

​Záver

Zopakujem to, čo som napísal na začiatku. Vyrazil mi dych! Nový fotoaparát X-H2S je fantastický a jednoznačne to nie je len „nadupaný“ videofotoaparát, ktorý zvláda 6,2k / 30p. Výborne sa s ním pracuje a kombinácia nového snímača a procesora ho predurčuje na tie najťažšie fotografické žánre, do nepriaznivých podmienok, kde vznikajú tie najzaujímavejšie fotografie.

Stabilizovaný snímač uľahčuje prácu pri dlhších expozičných časoch a spríjemňuje pohľad do hľadáčika pri nestabilizovaných objektívoch. Nový typ automatického zaostrovania, ktorý vznikol za použitia strojového učenia, si hravo poradí so všetkým, čo sa dostane pred objektív.

Nový superteleobjektív ma príjemne prekvapil. Aj napriek clone f/8 sa s ním fotografuje veľmi dobre. Zaostrovanie je pohotové, rýchle a presné. Pozitívne hodnotím, že objektív nemení svoje rozmery a že je utesnený voči poveternostným vplyvom.

Nový Fujifilm X-H2S v praxi
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...