Nikon Z7 stvorený do ruky

Nikon Z7 stvorený do ruky

Spojený s nervovou sústavou  /  Vladimir Kampf / 08.09.2020 / 19:20

Bolo to veľmi príjemné prekvapenie. Nie som „nikoňák“. No za mladi som býval. :) Nikon Z7 mi sadol do rúk hneď na prvé uchopenie. Akoby sa okamžite spojil s mojou nervovou sústavou. Milujem nepregombíkované fotoaparáty s jednoduchými možnosťami nastavenia kľúčových hodnôt bez akýchkoľvek vymýšľancov a úžasností. Tie fakt nemusím. Nebudem vymenovávať, aby to niektorá značka nevzala osobne. Odhadujem, že všetky nikoňácke „zetká“ majú podobné ovládanie. Už sa teším na odľahčený model Z5. Ten dokonca prišiel aj o malý displej so základnými informáciami o nastaveniach.

Nikon Z7.

K Z7 som nedostal žiadne drahé objektívy, ale klasické lowcostové sklá, ktoré sa po fotení ešte aj zasúvajú, aby počas prepravy nezaberali až tak veľa miesta. Fotoaparát a objektívy ma nadchli aj napriek tomu, že ma pred testom upozorňovali, že ma môže sklamať komótnejšie ostrenie a pomalšie reakcie. Fakt som si nič také nevšimol. Uznávam však, že niečo také si môžu uvedomovať tí, ktorí strieľajú dávky fotiek a dokážu dlho diskutovať o gombíkoch navyše a k nim priradených špeciálnych funkciách.

Na gombíkoch Nikon Z7 nevnucuje žiadne špeciálne funkcie.

Nikon Z7 som vyskúšal v severovýchodnom kúte Poľska. Varmsko-mazurské vojvodstvo v je jedno zo 16 poľských vojvodstiev. Je to najmladší územný celok v krajine. Jeho južná a východná hranica takmer presne kopíruje východnú a južnú hranicu poľskej časti bývalého Východného Pruska. Susedí s Kaliningradskou oblasťou Ruska. Rovinaté vojvodstvo jazier je gurmánska výzva. Využil som pozvanie Poľského inštitútu v Bratislave.

Krajina na severovýchodnom konci Poľska.

Základná charakteristika

Nikon Z7 je plnoformátová bezzrkadlovka s čipom nahusteným pixlami. To ma bavilo až do chvíle, keď som zistil, že obrázky vo formáte RAW pri spracovávaní drhnú. Vyžadujú nadupanejšie počítače alebo notebooky. Také objemy potrebujú silu. Z7 má efektívne rozlíšenie 45,7 megapixela. Ponúka štandardnú citlivosť ISO 64–25600 s možnosťou rozšírenia od 32 do 102400. To sa mi páči.

Využitie fotoaparátu

Rodinná fotografia: Áno. Je to pasia mať rodinný album v takej kvalite a takých rozmeroch. Odporúčam portrétny objektív a robiť si pamiatku na rodičov, deti kamarátov či manželky... :)

Spoločenské udalosti: Áno. Odporúčam využiť detekciu tvárí. Funguje spoľahlivo.

Detekcia tvárí funguje spoľahlivo tak, ako výrobca deklaruje.

Dovolenka: Áno. Je to síce full frame, ale vďaka tomu, že nemá zrkadlo a výrobca sa telo snažil čo najviac „skompaktniť“, nie je jeho nosenie žiadna posilňovňa. Oplatí sa.

Architektúra: Áno. Záleží aj na objektíve. Výhodou je veľkosť a rozlíšenie snímača, ktoré pomáhajú obrazu k hĺbke.

V parku miniatúr. pri fotografovaní architektúri záleží najmä na objektíve.

Extrémne využitie: Nie som si istý. S týmto aparátom by som to neskúšal.

Šport: Áno. Nebál by som sa. Rekordy v počte obrázkov za sekundu síce netrhá, ale kto vie fotiť s rozumom, to predsa nemôže brať ako hendikep.

Fotografovanie v prírode: Áno. Platí to, čo pri architektúre. Počet pixlov je pre tento tip fotografie ako stvorený.

Wildlife: Áno. Chce to len poriadnu svetelnú rúru (objektív) s dlhším ohniskom.Dinopark.

V tme: Áno. Full frame dáva čistejšie fotografie aj pri použití vyššieho ISO. Nikoňák Julo Kotus mi v rozhovore vnukol myšlienku, že v dnešnej dobe a pri súčasnej kvalite fotografie je robenie si ťažkej hlavy s citlivosťou zbytočná starosť. Skúsil som to aj pri iných značkách a funguje to. Julo mi otvoril nové obzory. Mal pravdu. Pri plnoformátových čipoch sú už starosti s citlivosťou k ničomu. Nikon Z7 posúva hranicu bezstarostnosti ešte vyššie do absolútnej blaženosti. Môže byť spokojný aj ten, kto sa chystá fotiť pri sviečke.

Rád pumpujem aj s tieňov maximum. treba byť opatrný a nedovoliť, aby sa začal prejavovať šum. druhá možnosť je, zmieriť sa s ním. Nevadí.

Video: Áno. Kto chce točiť, isto ocení stabilizáciu čipu pri možnosti nahrávania až do rozlíšenia 4K. Pre spomalené zábery dokáže nakrúcať Full HD video až do 120 obrázkov za sekundu. Fotoaparát ponúka 10-bitový formát N-LOG pre špičkové zobrazenie farieb videozáznamu.

Napriek horším svetelným podmienkam je obraz fajn a stabilizátor funguje skvele.

Základné technické parametre

Všetko čo smrteľník potrebuje, nájde v produktovej karte.

- Full Frame snímač má rozlíšenie 45,7 MPx s naozaj vysokým dynamickým rozsahom.

- 5-osový obrazový stabilizátor v tele fotoaparátu.

- Rýchly procesor obrazu EXPEED 6 produkuje snímky s nízkou úrovňou šumu aj pri vysokýchch hodnotách ISO.

- Sériové snímanie až 9 obr./s.

- Funkcia Active D-Lighting vo fotoaparáte vyvažuje svetlá a tiene veľmi kontrastných scén.

- Záznam na rýchle pamäťové karty XQD

- Odolné telo utesnené proti nepriaznivému počasiu

Vždy príde čas, keď výklopný displej poteší.

Rozmery a držanie fotoaparátu

Nikon Z7 má rozmery 134×100,5×67,5mm. Do ruky mi sadol, akoby bol vyrobený pre mňa. Neprekážalo mi nič. Nie som užívateľ, ktorý by si zakladal na rozložení gombíkov a ich množstve. Ale ako mi aparát sadne do ruky ma zaujíma. Odvíja sa od toho moje splynutie s ním. Na rozloženie ovládacích prvkov si pokorný fotograf dokáže rýchlo zvyknúť. Dôležité je, aby sa mi dobre držal. Od toho sa odvíja aj základná stabilita pri fotografovaní a komponovaní záberov.

V skanzene.

Hľadáčik a displej

Niet im na dnešnú dobu čo vyčítať. Hľadáčik a displej sa nijako nelíšia od štandardného vybavenia prístrojov tejto kategórie. V ostatnom čase stretávam veľa nadšených kolegov, ktorí po svojom hlbokom vzťahu k zrkadlovkám zrazu objavujú bezzrkadlovky. Nadšene pritom velebia, že môžu vidieť obrázok taký, aký bude, už pri fotení. Objavili Ameriku... :) To my bezzrkadlovkári dávno vieme.

Svet cez hladáčik a displej vyzerá takmer rovnako, ako pri pohľade voľným okom.

Menu a rýchle nastavenia

Stačí krátke zoznámenie a priemerne zdatný fotograf príde na to, ako na to.

Obrazové výstupy

Kedy už šum prekáža: ISO je nastaviteľné v rozmedzí 64 až 25600. Nastavením automatickej voľby citlivosti sa nič stratiť nedá. Skôr naopak. Fotografovi tým odpadá jedna starosť. Reči o tom, ktorá hodnota je hraničná a kde je fotografia už nepoužiteľná, je tanec na tenkom ľade. Niekto má prah citlivosti a vnímania „zla“ vyššie, iný nižšie. Z takého veľkého snímača môže šum v obraze prekážať len málokomu. Naozajstný problém to môže byť pre tvorcu billboardov, ktorý má zámer nafotiť komplikovanejšiu scénu so sviečkou.

Dom kultúry vo Varšave.

Ostrosť: Hovorí sa, že Z7 na rozdiel od ostatných „zetiek“ práve vďaka väčšiemu počtu pixlov trochu menej ostro kreslí. Neviem to posúdiť. Viem len, že z fotoaparátu nelezú ľúbivo preostrené obrázky. Dnes softvéry vo fotoaparátoch špeciálne vyvinuté pre konkrétne objektívy obraz dorábajú. Keby to bolo len na optike, to by sme sa čudovali... Zvlášť pokiaľ sú to lacné setové „sklá“.

RAW a ľúbivosť JEPGu: Záleží od vkusu a citu. Upraviť si surové zábery podľa seba je pasia. Možností je kopu. JEPEGy rovno z fotoaparátu lezú umiernené s plochejším podaním farieb a kontrastov. To nie je na škodu, skôr naopak. Pri spracovaní takých obrovských RAWov treba mať aj výkonný počítač či notebook. Ploché JEPEGy môžu byť skvelým šetrením kapacity harddisku a výkonu počítača. Dajú sa ľahko upraviť s väčším množstvom použiteľných dát, ako keby v nich bolo viac kontrastu a farieb.

Upravený RAW.

JEPEG rovno z fotoaparátu.

Plusy

- Full frame.

- 45,7 megapixela.

- Príjemné ovládanie.

- Prehľadné menu.

Mínusy

- S ohľadom ja jeho cenovú kategóriu a určenie nemám, čo by som tomuto fotoaparátu vytkol.

 

Fotoaparát Nikon Z7 nájdete v predajni PROlaika.

Nikon Z7 stvorený do ruky
4 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...