Nikon NIKKOR Z 85mm f/1.2 S

Nikon NIKKOR Z 85mm f/1.2 S

Ultimátny portrétny objektív v praxi.  /  Srnec Karol / 09.05.2023 / 06:00

Profesionálny portrétny objektív pre bezzrkadlovky Nikon Z má špičkové parametre, rovnako špičkovú kvalitu, ale aj “špičkovú” cenu.

Objektív NIKKOR Z 85 mm f/1,2 S od spoločnosti Nikon je vysokosvetelný krátky teleobjektív na portréty pre plnoformátové i APS-C fotoaparáty Nikon Z. Dosahuje vynikajúci výkon pri vykresľovaní a veľký, krásny bokeh, čím rozširuje možnosti pre používateľov pri fotografovaní portrétov, svadieb, módy, budoáru, reportáži.

 

 

 

Svetelnosť F1,2 umožňuje fotografovi používať veľmi malú hĺbku ostrosti a fotografovať aj za ťažkých svetelných podmienok. To za akýchkoľvek podmienok, objektív je špičkovo utesnený proti poveternostným vplyvom. Použité sú nanokryštálove antireflexné vrstvy redukujúce vznik duchov a odleskov.

V optickej sústave sú použité dva asférické a jeden ED prvok. Clona je 11-lamelová s kruhovýmm otvorom.O automatické zaostrovanie sa stará dvojica tichých a rýchlych STM motorčekov.

 

Schéma optickej konštrukcie.

 

Schéma utesnenia.

 

Špecifikácia

 • Bajonet: Nikon Z
 • Formát: FX
 • Ohnisková vzdialenosť: 85 mm
 • Svetelnosť objektívu: f/1,2
 • Najvyššie clonové číslo: f/16
 • Konštrukcia objektívu: 15 prvkov v 10 skupinách (vrátane 1 ED optického člena, 2 asférických prvkov a prvkov s antireflexnou vrstvou Nano Crystal Coat)
 • Obrazový uhol: formát FX: 28° 30′, formát DX: 18° 50′
 • Zaostrovací systém: vnútorné zaostrovanie pomocou Dual STM motorčeka
 • Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť (meraná od obrazovej roviny): 0,85 m
 • Maximálny reprodukčný pomer: 0,11×
 • Počet lamiel clony: 11 (okrúhly otvor clony)
 • Priemer filtrového závitu: 82 mm)
 • Priemer × dĺžka (od bajonetu objektívu): približne 102,5 mm × 141,5 mm
 • Hmotnosť: približne 1 160 g

 

Dizajn a ergonómia

Vďaka veľkosti objektív dobre padne do podpornej ruky. Má až tri prstence. Vpredu je tenký prstenec manuálneho zaostrovania, ktorý funguje aj keď je objektív v režime AF. ŠIroký prstenec je určený pre precízne manuálne zaostrovanie, ekď objektív prepnete do režimu MF. Najbližšie k bajonetu je multifunkčný prstenec, ktorým môžete ovládať clonu, alebo ISO, či korekciu expozície. Na boku je tlačidlo L-Fn, štandardne má funkciu uzamknutia zaostrovania ale môžete ho preprogramovať.

 

Objektív v praxi

Objektív som testoval s Nikonom Z9. Tvorí s ním veľké a ťažké kombo. To je daň za profesionálnu techniku bez kompromisov.

 

 

V minulosti by ste sa so zaostrovaním poriadne natrápili. Pri svetelnosti F1,2 je hĺbka ostrosti veľmi malá, doslova pár milimetrov. Pri fotografovaní portrétu musíte zaostriť presne naoko. Dnes, v čase bezzrkadloviek, tak presné zaostrovanie nie je problémom. Stačí využívať detekciu tváre a očí. Fotografoval som statické portréty i dynamickú reportáž. Nikon Z9 v spolupráci s objektívom si viedli výborne. A to som išiel do akcie hneď v prvý deň testovanie, bez akýchkoľvek skúseností.

 

S detekciou tváre a očí nie je problém presne zaostriť aj pri akčnej scéne. Clona je otvorená na maximum.

 

Hlavné využitie má objektív pri fotografovaní portrétov s výrazne rozostreným pozadím.

 

NIKKOR Z 85mm f/1.2 S je v prvom rade portrétny objektív. Jeho vlastnosti ale využijete aj v iných žánroch. Pri fotografovaní detailov s malou hĺbkou ostrosti, pri fotografovaní v noci.

 

Malú DOF využijete pri fotografovaní nájdených zátiší.

 

Aj bežné zábery môžete obohatiť o malú DOF.

 

Na milimeter presné zaostrovanie a krásny bokeh pri kvetinovom zátiší.

 

 

Nočné mesto bez statívu.

Optická kvalita

Ostrosť objektívu je veľmi dobrá pri plne otvorenej clone a to aj v rohoch obrazu. Celkovo špičková kresba je už pri f/1,8. Výborné je korigovaná axiálna chromatická chyba, tak typická pre tento typ objektívov.

 

Architektúra asi nie je to, prečo by ste si tento objektív mali kúpiť, ale keď ho budete mať, tak ho vyskúšajte aj na tomto žánri. Oceníte vynikajúcu ostrosť najjemnejších detailov.

 

Objektív má malé poduškovité skreslenie Pri plne otvorerenej clone je pozorovateľná pomerne malá vinetácia. Tá je veľmi pozvoľná smerom do stredu a u portrétov dokonca vítaná. Oboje sa ľahko koriguje softvérovo. Je na vás, či ju potlačíte alebo využijete.

 

Bokeh je plynulý, pritom pozadie je výrazne rozostrené. Vďaka tomu nemáte pocit, že fotografujete papierové kulisy.

 

Objektív dokáže účinne rozostriť pozadie aj keď je pomerne blízko a fotografovaná osoba je na zábere pomerne malá. V tomto mi pripomína môj najobľúbenejší portrétny objektív Nikkor AF-S 200/2G VR.

 

Prechod z ostrej do neostrej časti obrazu je pekne plynulý.

 

Bokeh je krásne zamatový.

 

Bokehove krúžky sa smerom ku krajom obrazu sploštujú, čo je charakteristické pre objektívy s asférickými členmi.

Záver

Nikon NIKKOR Z 85mm f/1.2 S je vynikajúci objektív s pekným 3D vykreslením priestoru a krásnym bokehom. Výborná ostrosť je už pri plne otvorenej clone. Sférické skreslenie a vinetácia sú len malé. Má rýchle a presné zaostrovanie. Prednosťou je odolná konštrukcia a ergonómia ovládania. Je to najlepšia 85-ka akú Nikon doteraz vyrobil. Využijú ju portrétni perfekcionisti.

Daňou za kvalitu a svetelnosť sú veľké rozmery a vysoká hmotnosť vyše 1 kilogramu. S tým sa ale dá žiť. Odstrašujúca je ale vysoká cena. Špičkovým portrétnym a svadobným fotografom sa ale určite oplatí.

Odporúčané úpríslušentvo

Predný člen nie je potiahnutý flórovou vrstvou. Preto odporúčam dokúpiť ochranný filter, tu neodporúčam šetriť, napríklad Hoya UV filter 82mm HD Nano MK. II.

 

Objektív Nikon NIKKOR Z 85mm f/1.2 S v ponuke obchodu Pro.Laika.

Nikon NIKKOR Z 85mm f/1.2 S
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...