Malý braček. Panasonic Lumix DMC-GX800

Malý braček. Panasonic Lumix DMC-GX800

Recenzie  /  Vladimir Kampf / 22.02.2017 / 11:55

Najmenšia bezzrkadlovka na svete s vymeniteľnými objektívmi je určená najmä tým, ktorých uchvacuje miniaturizácia.

Aj so štandardne dodávaným objektívom je obraz z fotoaparátu veľmi dobrý.

Tento prístrojček na fotenie sa môže volať Panasonic Lumix GX800 alebo Panasonic Lumix DMC-GF9. Záleží na tom, pre ktorý trh je určený. Je to trocha zmätočná politika Panasonicu. Zákazníkom tým trochu sťažuje život. Firma však tvrdí, že sa takto chce čo najlepšie prispôsobiť zvyklostiam a podvedomým požiadavkám trhu. Na telách pod rôznymi označeniami predávaných rovnakých fotoaparátov však akékoľvek typové označenie chýba.

Lepší objektív znamená trúfnuť si s fotoaparátom viac.

Skromnejší braček

Aby to bolo ešte komplikovanejšie, tento fotoaparát je nasledovníkom modelu Panasonic Lumix DMC-GF5. Na Slovensku ho predávame pod označením Panasonic Lumix DMC-GX800, čo vyvoláva dojem, že by mohol byť príbuzným modelov rady GX. Jeho zdanlivých súrodencov sme testovali tu: Keď fotoaparát klame telom. Panasonic Lumix DMC-G80. Panasonic Lumix DMC-GX80, 4K funkcie slušia tvorivosti.

Žiadny pokrvný brat to však nie je. Je to len zhoda mena. Panasonic Lumix DMC-GX800 je nielen menší, ale aj skromnejší a cenovo dostupnejší. To ale vôbec neznamená zlý, len sa skôr radí do produktového radu GF.

Základné parametre

16 MP MOS senzor

10,5 obrázkov za sekundu v RAW formáte pri zachovaní kontinuálneho merania

Maximálna rýchlosť elektronickej závierky 1/16 000 s

4K video až 30 obrázkov za sekundu

Záznam na Micro SDXC karty

2-osá stabilizácia čipu

4K Photo funkcie

Post Focus a Focus Stacking režim

Maximálne ISO 25600

Hmotnosť tela bez objektívu 336 gramov

Vyvolaný RAW.

Jpeg bez úprav.

Ovládanie

Gombíkov má primerane a neobťažuje zbytočnosťami. Panasonic však svoje vychytávky 4K vytiahol na povrch. Funkčné tlačidlá s nimi sa však dajú prestaviť na iné funkcie.

Opisovať, kde je ktorý gombík, je zbytočné. Pretože fotoaparát nie je pretlačidlovaný, dokáže ho veľmi rýchlo ovládať ktokoľvek. Aj o to šlo výrobcovi. Ponúknuť malý a čo najmenej komplikovaný fotoaparát.

Po vystrelení na foťáčiku tróni maličký blesk. Na bežné rodinné a spoločenské fotografie stačí.

Fotoaparát nemá hľadáčik. Kam by ho aj umiestnili? Displej je dostatočne prehľadný a veľký a má dotykovú obrazovku. Ale, to sú už dnes pre Panasonic samozrejmosti.

Nabíjanie fotoaparátu výrobca vyriešil priamo cez fotoaparát. Baterka však toho veľa nevydrží a pre intenzívnejšie fotenie je dobré mať pri sebe rezervnú – nabitú.

Maximálne otvorená clona F3,5.

Clona F8.

Optika v sete

Je to fotoaparát systému Micro 4/3 s čipom veľkým 17,3 x 13 mm, čo je polovica políčka kinofilmu. Po prepočte je jeho predlžovací faktor dvojnásobný.  Tento systém využívajú najmä Olympus a Panasonic. Obe spoločnosti už ponúkajú k rôznym väčším či menším telám veľmi slušný arzenál objektívov aj v profesionálnej kvalite.

Panasonic Lumix G VARIO 12-32mm f/3,5-5,6 Aspherical O.I.S.

Setový objektív Panasonic Lumix G VARIO 12-32mm f/3,5-5,6 Aspherical O.I.S. je tiež malý. Počas nečinnosti fotoaparátu je jedným ťahom ešte viac zmenšiteľný zasunutím jeho prednej časti. Táto „vyskakovačka“ ponúka na svoju konštrukciu a cenu veľmi zaujímavú kvalitu, ktorá bežnému užívateľovi bohato stačí.

ZOOM naširoko.

Najužší záber z toho istého miesta.

Maximálna šírka.

Maximálne priblíženie z toho istého miesta.

Obraz

Procesor Venus Engine funguje veľmi dobre aj pri horších svetelných podmienkach. Autofocus má k dispozícii 49 zaostrovacích bodov. Mimo 4K Photo prístroj zvláda 10 obrázkov za sekundu v plnom RAW rozlíšení.

Slušné výsledky dosahuje až do ISO 3200. Vyššie hodnoty nie sú príšerné. Za priaznivých podmienok motívu je aj ISO 6400 tolerovateľné. Samozrejme, z ohľadom ta to, že takúto vysokú citlivosť pri dostatku svetla nikto používať nebude.

ISO 800.

Blesk

Mrňavý blesk pri ISO 100 priemerne dosvieti do 4 metrov. To je na takého štupľa slušné. Blesk však dokáže potrápiť baterku a treba si dávať pozor na mohutnejšie objektívy. Pri ich použití sa blesk stáva nefunkčným, pretože objektívy stoja v ceste.

Vyklápa sa malou páčkou nad displejom. Chvíľu so „maturoval“, kým som na to bez okuliarov a návodu prišiel.

Je tu jednoduchá možnosť, ako vybabrať aj s mohutnejšími objektívmi alebo zmäkčiť svetlo a blesk vyklopiť „do stropu“. V tom prípade je však jeho výkon závislý od okolitých podmienok. Dobre svieti pri vyšších hodnotách ISO v štandardných miestnostiach, v ktorých je aspoň strop biely. Návod, ako na to, nájdete v článku: Gumička pomocníčka a vstavaný blesk.

Pre selfíčkarov

Displej sa dá vyklopiť dohora o 180 stupňov. To si pýta selfi. Fotografiu možno nasnímať aj niektorou z funkcií, ktorú ponúka 4K Photo alebo Post Focus a zvoliť si požadované zaostrenie dodatočne. Po nastavení funkcie autoportrétu fotoaparát spustí po každom zábere skrášľujúcu retuš.

Panorama je už tiež prirodzenou súčasťou fotoaparátov Panasonic. Akoby v nich bola odjakživa.

Zábavnou novinkou je aj panoramatický autoportrét. Stačí mať ovládaciu aplikáciu v mobile, využiť wifi prepojenie a je to. Neustále spojenie so svetom a nenahraditeľné obrazové zdieľanie zážitkov vďaka novým funkciám, ktoré fotoaparát ponúka, isto vyvolá záujem. Ostatní sa môžu inšpirovať.

Lev, ktorý hryzie kábel. Vyvolaný RAW.

Jpeg rovno z fotoaparátu.

4K Photo

Aj tento minimodel Panasonic obdaril svojimi preferovanými 4K funkciami. V podstate ide o krátke videosekvencie, ktoré fotoaparát zaznamenáva v čo najlepšej a technicky najvyššej možnej kvalite vo formáte jpg.

Ako na fotoaparátoch Panasonic funguje 4K Photo som opísal v samostatnom článku: 4K Foto je obrazové loto, v ktorom vyhrá skoro každý.

4K Photo je videozáznam s frekvenciou 30 osem-megových fotografií za sekundu. Fotograf si z nich môže vybrať jediné nasnímané políčko – osemmegovú fotografiu vo formáte JPG. Z testov vyplynulo, že môžeme zo záznamu dostať ešte kvalitnejší obraz, keď ho nevyberieme priamo na malom displeji fotoaparátu, ale vyexportujeme ho z videoeditora alebo video prehrávača, ktorý to umožňuje. K funkciám je pohodlný prístup.

Tak, ako u všetkých nových fotoaparátov Panasonic, aj v Lumixe LX15 sa dá 4K Photo ovládať v troch možnostiach.

4K Burst ich sníma od stlačenia do pustenia spúšte. Pritom dokáže aj preostrovať.

4K Burst S/S začína po prvom stlačení spúšte a končí so snímaním po opätovnom stlačení spúšte. Takto snímať dokáže aj pol hodinu, ak to ustojí kapacita pamäťovej karty.

4K Pre-Burst. Fotoaparát beží v 4K snímaní od jej spustenia s tým, že snímky zbytočne neukladá na kartu, ale pamätá si dve sekundy záznamu. Stačí stlačiť spúšť a uloží sériu na kartu. Zaznamená sekundu pred stlačením a sekundu po stlačení.

Post Focus a Focus Stacking

Ďalšia funkcia, ktorá vychádza z osemmegových fotografií 4K záznamu. Je príjemné vybrať si bod zaostrenia po snímaní, pričom fotoaparát dokáže vykonať sekvenčné snímanie v rovnakej kvalite ako pri 4K Photo snímaní, so súčasným automatickým posunom zaostrenia na rozličné oblasti.

Aj táto funkcia vo fotoaparátoch Panasonic si vyslúžila vlastný testovací a vysvetľujúci článok: Teraz o tom, ako sa dá ostrenie odložiť na potom.

Kreatívne programy

Špeciálne funkcie a tvorivé programy pre tých, ktorí chcú dosiahnuť vylepšený či umelecky upravený obraz okamžite, sú k dispozícii už štandardne. Veľmi dobre fungujú aj funkcie HDR, Time Lapse, Multi Exposure (až štvornásobná expozícia na jeden záber) a Stop Motion Animation.

Kreatívne programy sú už z módy von a stali sa prirodzenou súčasťou fotoaparátov.

Video

Na hlavnom voliči programov mi chýba ikonka manuálneho nastavenia videa. Nechýba však červené tlačidlo na jeho rýchle spustenie. Žiaľ, video funguje len v automatickom režime. Manuálne ovládanie sa nedá navoliť ani v menu. Takže iba automaticky. Škoda. Príde mi to, ako malý krok späť o pár rokov, keď vtedajšie kompakty tiež inú možnosť nedávali. 

V plnej kráse na prezentačnom videu.

Záver, plusy a mínusy

+ 4K video

+ 4K Photo

+ Vysoká obrazová kvalita

+ Príjemná redukcia šumu

 

- Záznam na MicroSD kartu

- Krátka výdrž batérie

Panasonic Lumix DMC-GX800 nájdete v obchode PRO.Laika.

Malý braček. Panasonic Lumix DMC-GX800
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

 • Miroslav Komara / 22.02.2017 15:38:15
  Šikovný strojček od Panasonicu do vačku (keby niečo) a pekný strieborno - čierny dizajn (nostalgia). Len ten hľadáčik , že nie je (návykové zo slr - dslr ! , no ako pre koho). Inak páči sa mi aj nová M6 s prídavným hľadáčikom od Canonu - tiež strieborno - čierne prevedenie , len zrejme veľkosť a váha ... (nepozeral som) bude trochu inde. Zvedavý som bol aj na strieborno - čierny Nikon - DL , no ale čo už.
 • Miroslav Komara / 22.02.2017 15:38:15
  Šikovný strojček od Panasonicu do vačku (keby niečo) a pekný strieborno - čierny dizajn (nostalgia). Len ten hľadáčik , že nie je (návykové zo slr - dslr ! , no ako pre koho). Inak páči sa mi aj nová M6 s prídavným hľadáčikom od Canonu - tiež strieborno - čierne prevedenie , len zrejme veľkosť a váha ... (nepozeral som) bude trochu inde. Zvedavý som bol aj na strieborno - čierny Nikon - DL , no ale čo už.
  Julo Korgo / 22.02.2017 19:54:51
  hladacik ma gm5..vystup by mal byt podobny..☺..
 • Julo Korgo / 22.02.2017 19:54:51
  hladacik ma gm5..vystup by mal byt podobny..☺..
  Miroslav Komara / 22.02.2017 21:02:03
  ... :-) Dík - skôr som len tak uvažoval , že niečo malé a ľahké (je toho dosť aj od iných značiek) mimo plánovaného fotenia ... Pri plánovanom fotení ... mi veľkosť a váha nevadí :-)
 • Miroslav Komara / 22.02.2017 21:02:03
  ... :-) Dík - skôr som len tak uvažoval , že niečo malé a ľahké (je toho dosť aj od iných značiek) mimo plánovaného fotenia ... Pri plánovanom fotení ... mi veľkosť a váha nevadí :-)
  Julo Korgo / 23.02.2017 00:32:32
  u mna tak isto ☺
 • Ladislav Kútik / 23.02.2017 14:26:50
  Optika v sete......17,3x13 nie je polovica políčka kinofilmu, ale štvrtina. Polovica je uhlopriečka - faktor orezu 2. Častý omyl uvádzaný na internete. :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...