Lytro, revolúcia vo fotografovaní?

Recenzia  /  Martin Farkaš / 03.02.2014 / 00:00

Ak sa o fotografiu zaujímate už dlhší čas, určite vám neunikla správa o fotoaparáte Lytro, ktorá obehla svet zhruba pred dvoma rokmi. Ak sa vo fotografickom obore orientujete iba krátky čas, tak vedzte, že Lytro vyvolalo medzi fotografmi vášnivé diskusie. Prečo ale toľko rozruchu kvôli dizajnovej „hračke“? Verte či nie, Lytro svojim uvedením mení fotografické postupy zaužívané už desaťročia. Umožňuje totiž zmeniť rovinu zaostrenia po exponovaní snímku. Predstavte si, že by ste fotografovali nejaký rýchly šport, napríklad motokros, pri ktorom by váš fotoaparát vôbec nezaostroval. Fotoaparát by iba snímal jeden snímok za druhým. Neskôr v pohodlí domova by ste si vybrali miesto, ktoré chcete mať zaostrené. Predné koleso motorky, zadné koleso motorky, alebo samotného motorkára? Znie to úžasne, však?

 

Dizajn a ovládanie

Ako sa hovorí, 100 ľudí, 100 chutí. Mne sa dizajn Lytra páči. Je to asi kvôli tomu, že sa ponáša na produkty spoločnosti ... ale vlastne, skúste to uhádnuť. :) Fotoaparát je vyrobený z eloxovaného hliníku ktorý je potiahnutý silikónovou vrstvou v oblasti, kde sa fotoaparát drží. Tak ako pri Apple produktoch, aj tu platí, že nejaké výrazné tlačidlá alebo iné „rušivé“ prvky by ste hľadali len ťažko.
Aj keď je dizajn veľmi jednoduchý, na prístroji sa nachádza niekoľko ovládacích prvkov. Prvý nájdeme na hornej strane v oblasti silikónového „gripu“. Je to tlačidlo spúšte, ktoré zároveň slúži aj na zapnutie fotoaparátu. Necelé dva centimetre za ním je dokonale ukrytý slider slúžiaci na zoomovanie. Na zadnej strane sa nachádza 1,52 palcový dotykový displej, ktorý ale neslúži iba na náhľad fotografovanej scény. Na displeji si môžete prezerať a preostrovať nafotené zábery, nastavovať expozíciu alebo samotný fotoaparát. Posledný ovládací prvok sa nachádza na spodnej strane a je to tlačidlo OFF, ktoré fotoaparát vypne.

 

Fotografovanie

K dispozícii som mal fotoaparát Lytro s 8GB internou pamäťou, ktorá bez problémov pojme cca 350 fotografií. Teraz si možno hovoríte, že to nie je veľa. Avšak treba si uvedomiť, že jedna fotografia z Lytra má približne 20 – 25 Mb. Pri snímkoch sa už neudávajú megapixely tak ako sme zvyknutí pri konvenčných fotoaparátoch, ale takzvané MegaRay. Fotoaparát pracuje so svetelnými lúčmi a v dnešnej dobe ich vie na jednom snímku zachytiť až 11 miliónov.

Perspective Shift

Pred snímačom sú umiestnené mikrošošovky, ktoré snímajú svetelné lúče dopadajúce z rôznych smerov. Vďaka tomu na fotografiách funguje takzvaný „Perspective Shift“, teda zmena perspektívy. Na fotografiách ju môžete vyskúšať tak, že na fotografiu kliknete a budete pohybovať myšou. Vtedy sa obraz zaostrí a vy uvidíte akoby „za roh“.

Pre zmenu perspektívy kliknite a potiahnite myšou. Na fotografii je aplikovaný kreatívny filter s názvom "8-Track". 

Ovládanie a nastavenia

Lytro sa celkovo obsluhuje veľmi jednoducho. Je to aj z toho dôvodu, že vám umožní nastaviť iba niektoré hodnoty, ako napríklad expozičný čas, ktorého hodnota je max. 1/250 s. a citlivosť ISO v rozsahu 80 – 3200 po 1/3 krokoch. Ak by ste v menu hľadali napríklad kompenzáciu expozície, neuspeli by ste. To isté platí aj pre nastavenie clony. Avšak to, že fotoaparát nedisponuje clonou chápem. Totiž celá podstata fotografovania s Lytrom je v tom, aby ste fotili na malú hĺbku ostrosti. V praxi to znamená fotiť objekt z blízka tak, aby pozadie bolo rozostrené. Tomu prispieva aj konštantná svetelnosť objektívu s clonou f/2 a rozsahom (ekvivalent 35mm) 43 – 344mm. Ako sa ale fotoaparát vysporiada so svetlom pri slnečnom dni, keď nemá clonu? Pred snímačom je zabudovaný ND filter ktorý môžete v prípade potreby jednoducho aktivovať cez menu.

Ako pri Apple zariadeniach, aj Lytro ovládate pomocou niekoľkých ťahov po dotykovej obrazovke. Napríklad na vyvolanie menu fotoaparátu potiahnete prst zospodu nahor, pre prehliadanie fotografií zľava doprava a pre nastavenie citlivosti ISO a expozičného času zhora nadol.

Fotografie si môžete prezerať buď priamo vo fotoaparáte, na iOS zariadeniach alebo vo vašom osobnom počítači. Prehrávanie fotografií priamo na displeji fotoaparátu ale nie je veľmi pohodlné, nakoľko je malý a nemá dostatočné rozlíšenie. Omnoho pohodlnejšie je spárovať Lytro s vašim iOS a pomocou rovnomennej aplikácie, ktorú si bezplatne stiahnete z App Store, prezerať fotografie na väčšom displeji. Aplikácia Lytro je zatiaľ dostupná pre zariadenia podporujúce operačný systém iOS. Podľa výrobcu má byť už v blízkej budúcnosti zverejnená aplikácia pre systém Android. Ak však dávate prednosť počítaču pred telefónom alebo tabletom, môžete si bezplatne stiahnuť program na správu a úpravu fotografií s názvom Lytro Desktop, ktorý nainštalujete na systém Windows aj Mac OS X.

 

Lytro iOS aplikácia

Aplikácia ponúka podobnú funkcionalitu ako napríklad populárny Instagram. Po spárovaní si môžete fotografie prezerať a uploadovať na sociálne siete alebo do Lytro galérie. Na fotografie môžete aplikovať 9 prednastavených kreatívnych filtrov, medzi ktorými nájdete aj možnosť klasickej čiernobielej fotografie či vintage sépie. V aplikácii si tiež môžete prezerať fotografie ostatných Lytro užívateľov a označovať fotografie ak sa vám páčia.

 

Lytro Desktop

Lytro Desktop narozdiel od mobilnej aplikácie ponúka aj správu fotografií. Podobne ako iné programy na správu a úpravu fotografií, aj tu nájdete knižnicu s vašimi fotografiami rozdelenými do rôznych albumov. Fotografie môžete filtrovať a označovať 1-3 hviezdičkami, vlajočkou alebo krížikom. Nechýba ani možnosť aplikácie 9 kreatívnych filtrov, upload na sociálne siete alebo do galérie Lytro. Program vám umožní nahliadnuť do EXIF dát konkrétneho obrázku, a tiež umožňuje export do formátu .JPG, .JPS a .LFP.
Nevýhodou je, že okrem kreatívnych filtrov nemáte žiadnu inú možnosť úpravy. Program nedokáže pracovať s kontrastom či vyvážením bielej, čo je podľa mňa veľká škoda.

Kvalita výsledných fotografií je diskutabilná a myslím si, že každý by si mal utvoriť svoj názor. Situácia je podobná tej, ktorú poznáme z prelomu filmová – digitálna fotografia. Prvé digitálne fotoaparáty boli šialene drahé a neponúkali kvalitu, ako rokmi overené filmové aparáty. No a dnes? Už len málokto fotí na film. Netvrdím však, že s technológiou ktorú ponúka Lytro to bude rovnaké, no nemôžem to ani vyvrátiť. V túto chvíľu je maximálne rozlíšenie výslednej fotografie 1080x1080 pixelov a možnosti editácie sú veľmi obmedzené, avšak ide len o softwérové obmedzenie.

 

Príslušenstvo

V súčasnej dobe sú k dispozícii 4 kusy originálneho príslušenstva. Sú to:

LYTRO Tripod Mount - Statívová objímka

Hliníková statívová objímka ktorá sa po nasadení na fotoaparát a po naskrutkovaní na statív zaaretuje. Statívový závit je mierne zapustený a priskrutkovaním na statív sa spodná časť objímky rozšíri a tak pritlačí fotoaparát ktorý pevne drží.

LYTRO Camera Sleeve - Puzdro na fotoaparát

Jednoduché puzdro na Lytro fotoaparát aj s remienkom na ruku.

LYTRO Camera Case - Brašna na fotoaparát a príslušenstvo

Väčšie puzdro na Lytro fotoaparát do ktorého pohodlne zmestíte ostatné príslušenstvo ako nabíjačku či kábliky.

LYTRO Europlug Charger - Rýchlo nabíjačka

Nabíjačka Lytro fotoaparátu s koncovkou Micro USB.

 

Záver

Lytro je zaujímavé. Fotoaparát priniesol do dnešného stereotypu niečo, čo nás prinúti aspoň na chvíľu sa zastaviť a popremýšľať nad tým, kam fotografia smeruje. Ja si zatiaľ neviem predstaviť, že by som na fotografovanie používal takýto typ fotoaparátu, no o pár rokov môže byť situácia iná. Veľmi sa mi páčilo, že fotografie sú v pomere strán 1:1. Fotografa to núti premýšľať, aby všetky fotografie neboli komponované iba na stred. Tiež ma zaujala možnosť Perspective Shift, kedy mi niektoré obrázky pripomínajú noviny z filmu Harry Potter.
Dnes už tlačené fotografie pre ľudí nemá takú hodnotu ako kedysi a fotografie sa prehliadajú na digitálnych zariadeniach. Tam presne smeruje Lytro. Ponúka niečo viac, ako len obyčajnú 2D fotografiu. Ponúka interakciu medzi divákom a samotnou fotografiou.

Pre koho je fotoaparát Lytro určený?

 • pre fotografických nadšencov
 • pre tých, ktorí prezentujú svoje fotografie digitálne
 • pre tých, ktorí sa zaujímajú o nové technológie
 • pre fotografov, ktorí chcú skúsiť niečo nové

 

Pre koho nie je fotoaparát Lytro určený?

 • pre tých, ktorí potrebujú vysokú kvalitu fotografií
 • pre tých, ktorí fotografujú akčné fotografie
 • pre tých, ktorí svoje fotografie tlačia


Plusy a mínusy 

+ elegantný dizajn
+ jednoduché ovládanie
+ dotykový displej
+ revolučné fotografovanie
+ štandardný Micro USB adaptér
+ jednoduchá a prehľadná aplikácia na iOS a Desktop
+ Perspective Shift

- kvalita fotografií
- chýba pokročilejšie nastavenia snímania
- chýba kompenzácia expozície
- spracovanie fotografií v Lytro Desktop

 

Fotoaparát Lytro si môžete kúpiť v našom obchode.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

Galéria 

 

Lytro, revolúcia vo fotografovaní?
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 04.02.2014 10:09:00
  uznávam že ide o niečo nové, ale kvalita fotiek je fakt zlá až na pár výnimiek, ktoré sú pozeratelné
 • Hana Velická Hana Velická
  Hana Velická / 04.02.2014 10:45:00
  Ten pohyb obrázka je zaujímavejší ako preostrenie, to nie je moc dokonalé... Aké je to veľké a ťažké, dá sa to nosiť v kabelke ako kompakt?
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 04.02.2014 14:50:00
  :)
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 04.02.2014 14:55:00
  Áno, aj mňa zaujala najmä zmena perspektívy. Rozmery fotoaparátu sú 41x41x112mm a váha je 214 gramov, takže do kabelky sa Vám bez problémov zmestí. :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...