Lowepro Flipside Sport 15L AW

Recenzia  /  Martin Farkaš / 12.11.2014 / 00:00

Fotografovanie je často spojené s množstvom aktivít. Najrozšírenejšie sú však tie outdoorové a preto sa na batohy, ktoré majú chrániť drahú fototechniku, kladie veľký dôraz. Zároveň je na trhu nepreberné množstvo batohov rôznych konštrukcií od rôznych výrobcov. V našom obchode ich nájdete požehnane. Medzi všetkými ma však zaujal jeden konkrétny.

 

Prvé čo vás na batohu zaujme je jeho dizajn. Nie nadarmo sa hovorí, že obal predáva. Príjemnému, jednoduchému a minimalistickému dizajnu v modrej či oranžovej farbe skrátka nešlo odolať. Batoh je k dispozícii v troch veľkostiach. Tá najmenšia má označenie 10L, stredná 15L a najväčšia 20L. Lowepro v tomto prípade použilo rovnaké označenie veľkostí ako používajú tradiční výrobcovia turistických batohov, teda objem batohu v litroch (L), čo sprehľadní ponuku.

Konštrukcia všetkých troch veľkostí je rovnaká. Batoh je jednokomorový s vyberateľnou „vaničkou“ v ktorej sú modulárne priehradky na zrkadlovku alebo systémový kompaktný fotoaparát (CSC). Po vybraní vaničky tak môžete batoh používať aj na bežnú turistiku bez fotovýbavy. Rovnako ako batoh, aj vanička je sebestačná a môžete ju použiť samostatne ako transportnú brašnu alebo ako výplň iného (väčšieho) batohu. Prístup do batoha je cez zadnú časť. Sprvoti vám to môže prísť nelogické, ale má to svoje výhody. Napríklad oproti tradičným batohom s otváraním spredu môžete batoh položiť aj na mokrú zem a pohodlne si vybrať čo potrebujete bez toho, aby ste si zašpinili chrbtovú časť batoha, ktorej sa priamo dotýkate pri nosení. Výhodou je tiež nižšie riziko, že vám zlodej niečo vytiahne z batoha pri nosení na frekventovanejších miestach (mesto, MHD a pod.).

Materiály použité na výrobu batoha sú zo syntetických vlákien (600D polyester, 210D nylón). Batoh je preto veľmi ľahký, váži cca. 1 kg. Materiál je nepremokavý, môžete teda batoh bez obáv položiť aj do mokrej trávy a vaša technika bude stále v bezpečí. Na spodnej strane je umiestnené vrecko s pršiplášťom. Prečo pršiplášť keď už materiál je odolný? Je na to niekoľko dôvodov. Chráni zipsy (YKK) ktoré nie sú utesnené a pri vytrvalom daždi by cez ne prenikla voda. Naopak v letné horúce dni slúži svetlošedý pršiplášť ako slnečník, aby sa obsah batohu neprehrieval na priamom slnku. No a pri bicyklovaní v sychravých dňoch bude všetká špina prskať na batoh zo zadného kolesa. Pršiplášť sa umýva jednoduchšie ako celý batoh :)

Kapacita batohov vzhľadom na ich veľkosť je slušná. Môj výber padol na veľkosť 15L, ktorá nebola príliš veľká ani príliš malá. Mám aj veľký batoh a nechcel som ďalší, do ktorého nabalím zbytočne veľa vecí. Flipside Sport 15L AW pojme jedno profi telo s nasadeným teleobjektívom 300/2.8 (bez slnečnej clony), dva menšie objektívy, a ďalšie príslušenstvo.

Menšie príslušenstvo ako náhradné akumulátory, pamäťové karty, filtre a podobne si môžete odložiť do priehradky na vnútornej strane veka. Priehradka je opatrená zipsom.
Zaujímavo riešený je úchyt statívu na bočnú stranu batohu. Statív doňho akoby zabalíte a zaistíte dvoma sťahovacími páskami. Aj keď sa vám takéto uchytenie môže zdať vratké, je až prekvapivo pevné. Unesie aj ťažší statív, no s ťažkým statívom bude nosenie nepohodlné, pretože batoh bude prevážený na jednu stranu. Mne sa osvedčil mini statív Joby GorillaPod SLR-Zoom.

Oproti úchytu na statív sa nachádza veľká bočná komora určená pre camelbak (nádržku s vodou). Podľa oficiálnych špecifikácií je na nádržku s objemom jeden liter. Avšak pohodlne sa tam zmestí aj o liter väčšia. Stačí iba ak ju nenaplníte na maximum. Samozrejmosťou sú elastické putka na ramenných popruhoch na uchytenie hadičky z camelbaku.

Všimnite si dva elastické úchyty a dve očká na prednej strane batohov. Slúžia na pripevnenie turistických paličiek ku batohu. Paličky síce nepoužívam, ale do elastických úchytov sa dá pripnúť napríklad tenká mikina, vetrovka alebo mokrý pršiplášť.

Použitie batohu je všestranné. Batoh som si obľúbil najmä pri bicyklovaní a turistike. Nosí sa pohodlne vďaka širokým (64 mm) penovým ramenným popruhom. Ramenné popruhy môžete zopnúť. Pre maximálnu stabilitu má batoh aj popruh ktorý sa upína okolo pása. Oceníte to najmä pri náročnejšej turistike, bicyklovaní, lyžovaní ... vtedy, keď batoh potrebujete pevne zafixovať na chrbte. Chrbtová časť je z rovnakého materiálu ako ramenné popruhy. Je dobre prevzdušnená a výhodou použitého penového materiálu je, že nesaje pot ako klasické polstrovanie na starších typoch batohov a tak uľahčuje údržbu a eliminuje pachy. 

Demonštrácia všestrannosti batohu :)

Pri veľkostiach 10L a 15L mi chýba malá priehradka na osobné veci ako kľúče a peňaženka. Tieto veci musíte mať uložené v hlavnej komore, alebo ak nepoužívate camelbak, môžete ich uložiť do bočného vačku.
Naopak úchyt na statív je vynikajúci nápad. Ak si statív zbaliť nechcete, môžete úchyt využiť na čokoľvek iné. V tejto dobe tam najčastejšie nosím teplú mikinu alebo bundu. 
Ak premýšľate nad športovým batohom, môžem tento model vrelo odporučiť. Vyzerá dobre, je ľahký, dobre spracovaný a aj 15L verzia má kopu miesta na fototechniku a ďalšie veci.

 

Plusy a mínusy:

+ dizajn
+ nízka váha
+ použité materiály
+ vyberateľná vnútorná časť (samostatne použiteľná)
+ integrovaný pršiplášť
+ zadné otváranie
+ univerzálny úchyt na statív
+ prispôsobené pre camelbak

- chýba priehradka na osobné veci (kľúče, peňaženka …)

 

Batohy Lowepro Flipside Sport nájdete v našom obchode.

 

Galéria k článku


Lowepro Flipside Sport 15L AW
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Alexandra Cibulková Alexandra Cibulková
  Alexandra Cibulková / 12.11.2014 13:51:00
  tá orandžová je super! chodím behávať, hodil by sa mi to k môjmu outfitu :)
 • Duro Sladek Duro Sladek
  Duro Sladek / 12.11.2014 14:01:00
  Behať s 15l batohom plným fototechniky je ozaj super nápad! :P
 • Duro Sladek Duro Sladek
  Duro Sladek / 12.11.2014 14:03:00
  A aj psa máš oranžového? :D Sorry, len podľa profilovej fotky... :D
 • Alexandra Cibulková Alexandra Cibulková
  Alexandra Cibulková / 12.11.2014 14:05:00
  prečo by mal byť plný fototechniky? môžem tam mať aj iné veci. sorry, podla tvojej profilovej fotky budeš asi riadny "vták" ... :)
 • Duro Sladek Duro Sladek
  Duro Sladek / 12.11.2014 14:20:00
  Vo fotobatohu sa zvyčajne nosí fototechnika. To je jedno, veď sa neurážaj, som myslel žartom.
 • Alexandra Cibulková Alexandra Cibulková
  Alexandra Cibulková / 12.11.2014 14:46:00
  chceš povedať že ty si vo fotobatohu nikdy nič iné nenosil? len fototechniku? ja mám len zrkadlovku 600D so seťákom a pevnou 50mm. stačila by mi tá najmenšia veľkosť. neurážam sa, ale nemám rada keď do mňa niekto rýpe ;)
 • Joži WB Joži WB
  Joži WB / 12.11.2014 14:52:00
  Pozerám, že je to pomerne drahé, verím, že materiál bude TOP. Dá sa to pozrieť u Vás na predajni, keď to máte označené skladom? V najväčšom je priehradka na osobné veci? Píšete, že u dvoch menších Vám chýbala, ale teraz neviem či u najväčšieho je alebo ten ste neskúšali... ďakujem
 • Drsnak Jake Drsnak Jake
  Drsnak Jake / 12.11.2014 14:58:00
  Dajte si do nosa!!! :-) Naco vypisovat?
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 12.11.2014 15:30:00
  Samozrejme, nie je to ten najlacnejší batoh, ale podľa môjho názoru je cena adekvátna. Všetko čo máme na e-shope označené ako "na sklade" máme priamo na predajni. Presne tak, batoh 20L má priehradku ktorá sa dá využiť aj na osobné veci. Žiaľ menšie dva ju nemajú, no nie je to nič, čo by sa nedalo prekusnúť.
 • Ivan Kutička Ivan Kutička
  Ivan Kutička / 12.11.2014 16:07:00
  Vystriedal som niekoľko batohov a môžem v kľude povedať, že človeku sa spotí chrbát pri každom batohu. Alebo hocičom, čo má pritlačené na chrbát. Je tiež ale pravda, že niektoré batohy sú z materiálov ktoré sajú pot ako divé. To je potom čistá katastrofa.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...