Knog [Quodos], videosvetlo do drsných podmienok

Recenzia  /  Martin Farkaš / 19.03.2015 / 00:00

Ak hľadáte malé, prenosné a predovšetkým výkonné svetlo ku svojej GoPro kamere alebo k fotoaparátu, tak vedzte, že ste ho práve našli. Austrálska spoločnosť Knog ktorá sa zaoberá najmä LED svietidlami na bicykle, uviedla na trh veľmi podarené videosvetlo s názvom Quodos, ktoré si v krátkom teste predstavíme. (V čase testovania sme mali k dispozícii vzorku s názvom [EXPOSE]. Ide však o identický produkt s iným názvom.)

Do rúk sa mi dostala malá hliníková krabička v priehľadnom plastovom obale. Na prednej strane škatuľky vyrazený názov, na plastovom obale technické informácie. Trošku zmätený, ale zvedavo rozbaľujem krabičku. Dám dolu veko a hľadím na niečo, čo sprvoti neviem identifikovať. Pozriem zo strany a už mi je to jasné. Ledkové svetlo. Pri bližšom preštudovaní obalu som bol oboznámený s tým, že mám v rukách malé odolné svetlo určené pre outdoorové kamery GoPro.

Hlavnou indíciou, že svetlo je skonštruované pre najpopulárnejšie akčné kamery je rovnaký spôsob uchytenia k držiakom. Ďalej vás v tom utvrdí vyhotovenie z pevného hliníkového bloku a to, že svetlo je vodotesné do 40 metrov rovnako ako GoPro kamery. Svietidlo je vybavené troma vysokosvietivými LED diódami ktoré poskytujú rôzne veľký kužeľ svetla.

 

Nastavenia

Na ovládanie Quodos slúži iba jedno tlačidlo umiestnené na hornej strane. Dlhším podržaním tlačidla svetlo zapínate alebo vypínate, zatlačením si vyberáte druh svetelného kuželu. Celkovo môžete nastaviť tri rôzne režimy v dvoch intenzitách:
1. ACTION SPORT, rozsvieti všetky tri LED diódy a vďaka tomu rovnomerne nasvieti blízke aj vzdialenejšie objekty
2. TARGET SPOT rozsvieti iba spodnú LED-ku, ktorá je určená na osvetlenie vzdialených objektov
3. AMBIENT, poskytuje ultraširoké nasvietenie scény tak, aby na videu alebo snímkoch nebolo rušivé.

O aktuálnom nastavení vás informujú tri malé farebné diódky ktoré rozsvietia príslušný piktogram na zadnej strane. Ak dióda svieti na modro, využívate plný výkon a ak je zelená, svietidlo svieti menej. Presné hodnoty jednotlivých režimov, vrátane výdrže akumulátora, nájdete v nasledujúcej tabuľke.

 

 lúč svetlasvietivosť (lumens)výdrž (hod.)
ACTION SPORTširokouhlý400 / 2250.7 / 1.3
TARGET SPOT užší kužel175 / 1001.5 / 2.8
AMBIENTultra-širokouhlý270 / 701.1 / 4.3

 

Akumulátor

O napájanie sa stará malý Li-Po akumulátor a je až prekvapivé, ako dlho s jeho pomocou dokáže Quodos svietiť. Za obrovské plus považujem spôsob nabíjania, a to cez štandardný Micro USB konektor, ktorý je na zadnej strane akumulátora. Nechýba ani indikačná dióda ktorá informuje o priebehu a dokončení nabíjania. Akumulátor stačí vybrať a zapojiť do Micro USB konektora. Nemusíte tak nosiť ďalšie káble alebo externú nabíjačku. Akumulátor je sebestačný. S tohto systému by si mohli zobrali príklad aj ďalší výrobcovia.

 

Konštrukcia a údržba

Ako som už spomínal, svetlo je vyhotovené z hliníkových komponentov. Predná časť v ktorej nájdete umiestnené LED diódy je z tvrdeného plastu aby vydržala aj tvrdšie zaobchádzanie. Z rovnakého materiálu sú aj zadné dvierka cez ktoré sa pristupuje k akumulátoru. Táto časť je chránená pred prachom a vodou takzvaným O-krúžkom, gumovým tesnením. Z celej konštrukcie ide o to najzraniteľnejšie miesto, preto by ste mali myslieť na správnu údržbu. Predovšetkým dbajte na čistotu tesnenia a priestoru, kde gumený O-krúžok tesne dolieha na hliníkové telo svietidla. Predídete tak poškodeniu tesnenia a vniknutie nečistôt do svietidla. Ak budete svetlo používať pod vodou, platí rovnaký postup, kde ale O-krúžok ošetríte vodeodolnou silikónovou vazelínou. Zabezpečíte tak tesnosť aj vo väčších hĺbkach (do 40 metrov).

 

Príslušenstvo

Široké využitie svietidla zebezpečuje aj bohaté príslušenstvo držiakov. Už v balení sa nachádzajú dva držiaky. Základný držiak má päticu pre hot-shoe (sánky blesku) a 1/4 palcovú statívovú skrutku, vďaka čomu môžete svetlo pripevniť k mnohému foto a video príslušenstvu. Ten druhý je vhodný pre upevnenie svetla a GoPro kamery vedľa seba. Netreba zabúdať na ďalšie držiaky priamo od GoPro a ďalších výrobcov. V štandardnom balení nájdete aj krátky napájací USB kábel slúžiaci na nabíjanie a štýlové samolepky :)

 

Záver

Quodos je perfektné univerzálne svetlo s vysokým výkonom ktoré využijete pri filmovaní, fotení ale aj ako svetlo na bicykel alebo pri turistike. Vďaka množstvu rôzneho príslušenstva asi neexistuje miesto, kde by ste ho nemohli prichytiť tak, aby poslúžilo svojmu účelu. Veľkou výhodou oproti ostatným svetlám je systém nabíjania akumulátorov, ktorý ma zaujal svojou jednoduchosťou.
Takže ako som napísal v úvode, ak hľadáte malé, prenosné a predovšetkým výkonné svetlo ku GoPro kamere alebo k fotoaparátu, práve ste ho našli :)

 

LED svetlo Knog Quodos si môžete kúpiť v našom obchode.

 

 

 

Knog [Quodos], videosvetlo do drsných podmienok
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Lukáš Nagy Lukáš Nagy
  Lukáš Nagy / 19.03.2015 16:39:00
  Na dosvecovanie za tmy to zrovna nie je úplne ideálne, ale viem si to predstaviť za šera alebo na šnorchlovanie s gopročkou a podobne. Keď tam spomínaš že sa to dá využiť ako svetlo na bike, aj bliká?
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 19.03.2015 16:50:00
  Nie, iba svieti, nebliká. Osobne nerozumiem ako niekto môže jazdiť keď mu predné svetlo bliká ako strobo ... asi by som dostal záchvat (zlosti) :)
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 27.03.2015 15:08:00
  bolo by to vhodne aj ako bocne makrosvetlo? nebude to prilis ostre?
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 27.03.2015 15:36:00
  Určite by sa dalo použiť. Proti ostrému svetlu by stačilo trošku improvizácie s pauzákom a gumičkou... Fantázii sa medze nekladú :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...