Fujifilm X100F, foťák, ktorý budete milovať!

Fujifilm X100F, foťák, ktorý budete milovať!

Recenzie  /  Martin Farkaš / 03.05.2017 / 07:00

Pre množstvo z nás je dôležité mať fotoaparát stále pri sebe, pretože nikdy nevieme, kedy príde ten rozhodujúci moment a my budeme chcieť stlačiť spúšť. Podľa porekadla, najlepšia technika je tá, ktorú mám pri sebe, môžeme za tú najlepšiu častokrát označiť aj telefón so vstavaným fotoaparátom. Pre všetkých tých, ktorí sa neuspokoja s kvalitou telefónu, je tu pestrá paleta fotoaparátov označovaných ako „profi kompakty“.

Do tejto kategórie jednoznačne spadá aj modelový rad X100. Spoločnosť Fujifilm ním debutovala po dlhšej odmlke v roku 2010 a rýchlo si získal svojich priaznivcov. Na tú dobu ponúkal parametre, ktoré konkurovali len jednému výrobcovi, spoločnosti Leica a ich modelu X1. Ponúkal veľký APS-C snímač, objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a príjemnou svetelnosťou f/2 a revolučný kombinovaný optický priehľadový a elektronický hľadáčik. Tieto, a mono ďalších vlastností nájdete aj v najnovšom, štvrtom modeli, s označením Fujifilm X100F.

Prvý model X100 sa mi veľmi páčil. Spomínam si, keď som ho prvý krát poťažkal a pozrel do priehľadového hľadáčika. To som si povedal, že raz taký budem mať. „F-ko“ je oproti svojim predchodcom stále rovnaké, no aj napriek tomu je úplne iné.

Dizajn

Vzhľad fotoaparátu sa od prvého modelu zmenil len minimálne. Oblé rysy nabrali hranatejšie tvary a dizajn je tak o čosi strohší, no stále v príjemnom retro štýle. Ten zamotá hlavu nejednému (ne)fotografovi, ktorý sa vás spýta, čo to máte za foťák a odkedy fotíte na film. Vonkajšie zmeny sa oproti predchodcovi prejavili najmä v jeho ovládaní.

Prednej strane dominuje svetelný objektív 23mm f/2, ktorý dôverne poznáte z predchádzajúcich modelov. Nájdeme tu dva nové ovládacie prvky, ktoré uľahčujú používanie a rozširujú užívateľské nastavenia. Sú nimi tlačidlo na páčke prepínania hľadáčiku a stlačitelný roller.

Horná strana fotoaparátu, tak ako už býva zvykom, obsahuje označenie modelu a dve vygravírované šošovky s nápisom „Fujinon Lens System“. Po vzore koncepčne podobného modelu X-Pro2 sa zjednotil volič na voľbu času a citlivosti ISO. Citlivosť nastavíte tak, že kotúč povytiahnete a otáčate. Kotúč na korekciu expozície ponúka rozsah +/- 3EV alebo režim C, v ktorom môžete predným rollerom kompenozovať v rozsahu +/-5EV.

Najdôležitejšia zmena v ovládacích prvkoch sa odohrala na zadnej strane. Tlačidlá, ktoré boli na ľavej strane displeja, sa presunuli napravo. Možno to znie ako banalita, no vďaka presunutiu môžete ovládať celý fotoaparát pravou rukou. K rýchlemu a intuitívnemu ovládaniu prispieva aj 8-smerový joystick na výber zaostrovacích bodov. V minulosti kritizované tlačidlá štvorsmerového voliča majú jasný chod a sú mierne vystúpené na pohodlnejšie stláčanie.

Fotografovanie

Kompaktné rozmery a nízka váha (470g) robia z fotoaparátu výborného spoločníka na cestách, ale aj na každodenné nosenie. „F-ko“ je vybavené rovnakým objektívom s pevným ohniskom ako jeho predchodcovia. V prepočte na kinofilm má zorný uhol ako jedno z najobľúbenejších reportážnych ohnísk, 35mm. Nie je tak problém nafotiť hocičo čo vás v danú chvíľu zaujme. Páči sa mi, že nemá vymeniteľné objektívy. Poznám sa. Ak by bola možnosť vymeniť objektív, už by som ich zopár so sebou vláčil. Navyše to je oslobodzujúce! Nepremýšľať nad hlúposťami, aký objektív, aká svetelnosť … a sústrediť sa len na fotografovanie.

Hľadáčik

K sústredeniu sa a komponovaniu záberu prispieva takzvaný hybridný diaľkomerný hľadáčik. Okrem toho, že si môžete vybrať medzi priehľadovým a digitálnym hľadáčikom, posunutím prednej páčky opačným smerom aktivujete malý displej v pravom dolnom rohu. Na tom sa zobrazuje aktuálna scéna, s farebným profilom a nastavením expozície v rôznych výrezoch a 100% zobrazení. Môže tak slúžiť na kontrolu presnosti zaostrenia pri fotografovaní cez priehľadový hľadáčik, alebo, čo sa mi osvedčilo viac, ako zobrazenie celého záberu na korekciu expozície.

Elektronický hľadáčik je praktickejší. Vidíte v ňom, ako bude výsledná fotografia vyzerať ešte pred stlačením spúšte. Má rozlíšenie 2,36 mil. bodov a rýchlu obnovovaciu frekvenciu. Menej praktický, no o to zábavnejší je priehľadový hľadáčik. V ňom vidíte premietnuté informácie, ktoré si môžete v menu fotoaparátu pridávať alebo odoberať podľa chuti. V hľadáčiku je vidno širšiu scénu ako je schopný zachytiť objektív a preto nechýba ani ohraničujúci rámček s korekciou paralaxy. Vidíte tak, čo vám do záberu vchádza a tiež to, čo z neho onedlho vyjde.

Snímač

Predchádzajúce dva modely (S a T) mali 16 megapixlový snímač predošlej generácie, X-Trans II. „F-ko“ má snímač najnovší, s rozlíšením 24 megapixelov, ktorý nájdete aj v najvyšších modeloch X-Pro 2 a X-T2. Jeho označenie je X-Trans III a okrem vyššieho rozlíšenia ponúka pokročilejšie fázové zaostrovanie. X100F využíva overenú kombináciu snímača a procesoru, akú majú už spomenuté modely. Kvalitný výstup aj na vysoké citlivosti preto nie je žiadnym prekvapením. Kombinácia ktorá je aj v tomto prípade použitá je výborná. Viac o snímači X-Trans III a procesore X-Processor Pro nájdete v recenziách X-Pro2 a X-T2.

Ani ISO 12 800 nie je žiadny problém!

Zaostrovanie

Predošlé modely neboli pomalé, ale ani rýchle. Automatické zaostrovanie sa s každým modelom zrýchľovalo a nie je tomu inak ani v tomto prípade. Za najväčší pokrok môže kombinácia snímač/procesor. Ako si stojí s rýchlosťou pôvodný objektív a zaostrovací motor? Nebude brzdiť nadupanú elektroniku? S počiatku to tak vyzeralo, no prax ukázala opak. „F-ko“ bez problémov stíha aj akčnejšie situácie s kontinuálnym zaostrovaním AF-C. Najlepšie výsledky pri sledovaní pohyblivých objektov som mal, keď som zvolil skupinu (9) bodov. Tie si priebežne vymieňajú informácie o zaostrení a pohybe a tak dokážu spoľahlivo objekt sledovať.

Motokáry v umelom osvetlení dôkladne preverili schopnosť automatického zaostrovania.

Dospelí sú len také veľké deti :)

Pri fotografovaní ľudí poteší detekcia tváre. Okrem detekcie tváre si môžete zvoliť preferenciu očí, či dokonca vybrať zaostrenie na ľavé alebo pravé oko. Nedávno vyšiel nový firmvér pre X-T2, v ktorom je aj novinka, detekcia tváre pomocou fázového zaostrovania. Tá zatiaľ v X100F chýba, no dúfam, že niektorým z budúcich updatoch sa táto funkcia doplní. Zatiaľ funguje detekcia tváre na báze kontrastu.

Jeden vládne všetkým, akumulátor NP-W126(S)

So snímačom a procesorom súvisí ďalšia novinka. Je ňou rovnaký akumulátor, aký sa používa v systémových fotoaparátoch, pretože procesor potrebuje ku svojmu chodu vyššie napätie. Ocenia to tí, ktorí do svojich X fotoaparátov využívajú akumulátor typu NP-W126(S). Znamená to, že už viac nemusíte nosiť so sebou dva druhy nabíjačiek, stačí vám jedna. Ak by ste sa rozhodli ísť na cestu bez nabíjačky, akumulátor môžete dobiť aj prostredníctvom štandardného microUSB kábla rovnako, ako váš telefón. Výdrž akumulátora záleží od viacerých faktorov, ako je štýl fotenia, nastavenie prístroja a podobne. Podarilo sa mi nafotiť viac ako 500 snímok a stále mi fotoaparát ukazoval dve paličky. Oficiálny údaj CIPA je 390 záberov s akumulátorom NP-W126S.

Aj napriek ležérnemu retro vzhľadu je „F-ko“ poriadny rýchlik. Zvláda až 8 obrázkov ze sekundu. Ak vám stačí nižšia frekvencia, môžete si vybrať medzi 3, 4 a 5 obr./s. Pri rýchlopaľbe je nedostatkom pomalší slot pre SD kartu, ktorý podporuje štandard UHS-I.

Pri rýchlom sériovom snímaní by som ocenil slot pre pamäťovú kartu s UHS-II

Závierka

Ako sme si už pri X fotoaparátoch zvykli, ponúkajú dva typy závierky. Mechanickú, v tomto prípade centrálnu závierku v objektíve a elektronickú. V menu fotoaparátu si môžete zvoliť preferovaný typ, alebo ich kombináciu. Mne najviac vyhovuje kombinácia oboch. Elektornická závierka ponúka časy od 1 sekundy až do 1/32 000s. Mechanická od 30 sekúnd do 1/4000s.

Možno si ešte spomeniete, že prvý model X100 umožňoval pri plne otvorenej clone zvoliť najkratší čas iba 1/1000s. Bolo to preto, že pri plne otvorenej clone a čase kratšom ako 1/1000s boli listy závierky „pomalé“ a zasahovali do exponovanej fotografie. Na tej sa potom objavil nepekný rušivý bokeh spôsobený práve listami centrálnej závierky. S príchodom elektronickej závierky sa tento problém odstránil tak, že pri plne odclonenom objektíve a čase kratšom ako jedna tisícina fotoaparát automaticky využije elektronickú závierku.

Na skrátenie expozičného času môžete využiť vstavaný ND (neutrálne šedý) filter, ktorý skráti expozíciu o 3EV (expozičné stupne). Aktivácia ND filtra sa nachádza v červenom menu s piktogramom fotoaparátu, no môžete si ju priradiť aj na niektoré z voliteľných tlačidiel, aby bola funkcia viac po ruke. Do budúcna by bolo skvelé, keby pribudla aj tretia možnosť s názvom AUTO. Tá by fungovala ako automatický ND filter, ktorý sa automaticky aktivuje pri hraničných časoch.

ND filter sa nehodí len pri veľmi krátkych časoch závierky, ale aj vtedy, keď snímate dlhšie expozície. Môžete tak aj bez ďalšieho príslušenstva nasnímať fotografie rozmazanej tečúcej vody a podobne. Ak je filter aktivovaný, na displeji fotoaparátu sa zobrazuje ikonka s nápisom „ND“.

Záver

„F-ko“ som si obľúbil! Je to skvelý foťák, ktorý má využitia takmer v každom žánri fotografie. Najčastejšie ho fotografi budú využívať pri reportážach, streetke, na svadbách, ale nesklame ani pri portréte či detailoch. Je pre mňa oslobodzujúce neriešiť, aký objektív nasadiť a len si užívať pohľad do hľadáčiku, komponovanie a snahu vyťažiť z danej situácie maximum. X100F je malý a zmestí sa do vrecka na bunde alebo malej brašne spolu s ďalšími vecami. Aj preto ho nosím takmer stále so sebou.

Počas pár týždňov som ním nafotil niekoľko rôznych akcií, od stretávky zo ZŠ, cez portréty, až po firemnú párty na motokárach a „F-ko“ sa nedalo nachytať v zlom osvetlení ani pri rýchlo sa pohybujúcich autíčkach.

Dizajn fotoaparátu je rovnako príjemný, ako fotenie ním. Na internete nájdete množstvo fotografií, nie len „F-ka“, ktorými sa môžete inšpirovať. Bola by škoda nechať na ňom obyčajný popruh. Omnoho viac sa mu hodí nejaký vintage kožený popruh. Do závitu pre drôtenú spúšť sa výborne hodí malý „gombík“, ktorý má okrem estetickej vlastnosti aj lepšie ergonomické vlastnosti. Na všetkých fotoaparátoch, ktoré to umožňujú, mám konkávne „gombíky“. Spúšť sa mačká jednoduchšie a prst z nej aj pri dlhšom fotení neskĺzne. Áno, znie to šialene, tuniť takýmto spôsobom foťák. ALE … Radosť vám môže robiť aj samotný strojček, nie len fotenie ním!

Plusy a mínusy

+ dizajn

+ hľadáčik

+ nový snímač X-Trans III

+ rýchle zaostrovanie

+ joystick na výber AF bodov

+ presunutie ovládacích prvkov na pravú stranu

+ zjednotenie akumulátora s radom X

 

- UHS-I slot pre SD kratu

- nemá Auto ND filter

Fotoaparát Fujifilm X100F nájdete v našom obchode.

Fujifilm X100F, foťák, ktorý budete milovať!
5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...