Fujifilm Instax, fotoaparáty pre okamžitú fotografiu

Fujifilm Instax, fotoaparáty pre okamžitú fotografiu

Recenzie  /  Martin Farkaš / 13.12.2017 / 08:00

Analógová, alebo, ak chcete, tak fyzická fotografia nemusí byť len o hodinách strávených v tmavej komore s množstvom chémie, zväčšovákom a papiermi. Samozrejme, má to svoje čaro, ale mnoho z nás by dalo prednosť radšej niečomu, čo bude rýchlejšie a jednoduchšie. Najlepšie niečomu, čo bude hotové okamžite a bez námahy :)

Dnes sú takýmito prístrojmi na „okamžitú“ fotografiu fotoaparáty Fujifilm Instax. Veľa ľudí ich stále nazýva Polaroidom, aj keď s týmito fotoaparátmi už nemá veľa spoločného. Stále sa ale zachováva to podstatné! Po expozícii, teda po tom, ako stlačíte spúšť na fotoaparáte, z neho vylezie akoby čistá fotografia, na ktorej netrpezlivo očakávame to, čo sme odfotili. Po pár sekundách sa začnú objavovať prvé obrysy, o chvíľku neskôr detaily, farby. Niektorí fotografiou nervózne mávajú, iní si užívajú čaro toho momentu. A práve o tom Instax je!

Dnes, keď každú chvíľu vzniká množstvo fotografií, je takáto fotografia výnimočná. A nie len pre jej charakter či (ne)dokonalosť. Ale pre to, že nezostane len v smartfóne, tablete, fotoaparáte alebo na obrazovke počítača, ale dostane sa na nástenku, do rámčeku či sa jednoducho vloží do peňaženky ako pripomienka nejakej milej udalosti.

Páči sa vám Fujifilm Instax, ale neviete si vybrať spomedzi niekoľkých modelov? V tom vám pomôže tento článok, v ktorom si jednotlivé fotoaparáty Instax popíšeme tak, aby bol výber toho správneho hračkou.

Všetky fotoaparáty Instax môžeme rozdeliť do troch kategórií, podľa veľkosti filmu – fotografií. Tým najrozšírenejším je Instax Mini s fotografiami o veľkosti kreditnej karty. Druhým je Instax Wide, ktorý fotografuje na film raz tak veľký ako Mini. Posledným a zároveň najnovším formátom je Instax Square a ako už názov prezrádza, ide o štvorcový formát výslednej fotografie.

Instax Mini

Mini je najrozšírenejší formát a preto je k dispozícii viacero modelov. Tie jednoduchšie ponúknu viacero farebných variácií a tie pokročilejšie viac užívateľských nastavení. Jedno však majú všetky spoločné. Druh filmu, ktorý do nich pasuje. Je to farebný film s veľkosťou kreditnej karty (85 x 54mm) a veľkosťou samotnej obrazovej časti 62 x 46mm. Farebný film nájdete ako štandardné balenie s kazetou s 10 snímkami, alebo ako dvojbalenie 2 x 10 fotografií. K dispozícii sú farebné filmy s tématickými rámčekmi, ako napríklad „airmail“, „dots“, alebo plnou farbou, bledomodrá, čierna … Fotoaparáty Instax Mini ako prvé ponúkli aj čiernobiely film, ktorý nájdete v balení 1 x 10 fotografií.

 

Instax Mini 9

Mini 9 je najjednoduchší prístroj z tohto radu. Ponúka plne automatický režim, ktorý sám usúdi, kedy je vhodné použiť vstavaný blesk a preto je vhodný aj pre deti, ktoré s fotografovaním ešte nemajú skúsenosti, alebo ako doplnok na párty či svadbu, kde sa hostia nechcú zaoberať jeho nastavením. Fotoaparát sa zapína jednoduchým vysunutím objektívu, stačí v pravom dolnom okraji potlačiť tlačidlo. Akonáhle sa objektív vysunie, začne sa nabíjať blesk a kontrolka vedľa hľadáčika vás upozorní, keď bude všetko pripravené (prestane blikať). Na zadnej strane nájdete okienko s počítadlom zostávajúcich záberov a priehľadový hľadáčik. Mini 9 je napájaný dvoma AA batériami, ktoré nájdete v balení. Chcete fotoaparátom niekoho obdarovať? Neprehliadnite výhodné kity, v ktorých nájdete jedno balenie filmu, alebo fotoaparát s puzdrom a filmom. Všetko pekne zabalené vo farebnej krabici :)


do obchodu >>>

 

Instax Mini 70

Mini 70 je štýlový fotoaparát, ktorý okrem plnej automatiky ponúka a poloautomatický režim. Na zadnej strane sa nachádza malý displej a tri tlačidlá pre ovládanie prístroja. Prvé slúži na vyhotovenie selfie, druhým ovládate samospúšť (10 sekúnd) a tretím si môžete zvoliť scénický režim (makro, hory, s bleskom a Hi-key – svetlejšia snímka). Fotoaparát je rovnako vybavený priehľadovým hľadáčikom a počet zostávajúcich fotografií vám ukáže na zadnom displeji po zapnutí. Napájaný je dvojicou CR2 batérií. Na spodnej strane má štandardný statívový závit.


 

do obchodu >>>

Instax Mini 90 NEO Classic

Tento model je z trojice prístrojov Mini najsofistikovanejší. Okrem príjemného retro dizajnu v čiernom alebo hnedom prevedení ponúka najviac nastavení a preto nájde využitie aj b brašni skúseného fotografa. Medzi tie najzaujímavejšie patria možnosť viacnásobnej expozície alebo režimu BULB, kedy fotoaparát sníma dovtedy, pokiaľ fotograf drží spúšť. Takýmto spôsobom môžete vytvárať zaujímavé zábery s dlhými expozíciami.

Ako jediný fotoaparát umožňuje úplne vypnúť blesk. Nájdete tu funkciu makro, svetlejšia snímka (L), svetlejšia snímka plus (L+) a tmavšia (D). Pre skupinové fotografie využijete 10 sekundovú samospúšť s možnosťou vytvoriť dve fotografie. Nechýbajú scénické režimy. Okolo objektívu sa nachádza prstenec, ktorý zrýchľuje nastavenie fotoaparátu. Mini 90 má dve spúšte, aby sa vám príjemne fotografovalo na výšku aj na šírku. Nechýba štandardný statívový závit. Fotoaparát je napájaný dobíjateľným akumulátorom NP-45 (nabíjačka je súčasťou balenia). Rovnako ako Mini 9 sa aj Mini 90 dodáva v darčekových baleniach s puzdrom a balením filmu.

do obchodu >>>

Instax Minion

Fotoaparáty Instax si za čas čo sú na trhu získali veľkú popularitu a preto vznikajú aj rôzne Limitované edície. Verte či nie, Instax sa stal zberateľským artiklom. Aktuálne je v ponuke špeciálna edícia Instax 8 Minion. „Mimoňov“ môžete poznať z rovnomenného filmu, alebo z filmov Ja, zloduch.

do obchodu >>>

Instax Wide

Formát Wide ponúka najväčší rozmer fotografie spomedzi Instax prístrojov. Na rozdiel od Mini ponúka Wide fotografie na šírku. Veľkosť fotografie je 108 x 86mm z toho má obrazová časť 99 x 62mm. V ponuke je klasické balenie aj dvojbalenie a len nedávno bol predstavený aj čiernobiely film.
 

Wide 300

Aktuálne jediný model v tomto rade. Svojou výbavou je porovnateľný s modelom Mini 70. Na zadnej strane nájdeme okrem mohutných dvierok pre kazetu s filmom aj displej, ktorý nás informuje o nastavení fotoaparátu. Blesk je automatický, tlačidlom blesk ho však viete zapnúť, aby bol odpálený pri každom zábere. Tlačidlom L/D si môžete nastaviť svetlejší (L) alebo tmavší (D) snímok.

Okolo objektívu je prstenec na ovládanie zaostrenej vzdialenosti. Tá má dve polohy, od 3m do nekonečna a na snímanie detailov od 0,9m do 3m. Priehľadový hľadáčik je umiestnený na ľavej strane prístroja. Fotoaparát je napájaný 4x AA batériami, ktoré nájdete v balení.

do obchodu >>>

 

Instax Square

Square, teda štvorcový formát, je ten najnovší. Najviac pripomína fotografie z fotoaparátov značky Polaroid, no je o kúsok menší. Samotná fotografia nie je štvorcová, má rozmer 86 x 72mm. Fotografia už ale štvorcová je. Jej rozmer je 62 x 62 mm.

Štvorcový formát sa dnes opäť vracia do módy. Už roky ho k veľkej obľube využíva sociálna sieť Instagram a pred rokmi ho hojne využíval už spomenutý Polaroid. V rade Square je aktuálny jeden fotoaparát a jedna tlačiareň.
 

Instax SQ10

SQ10 drží prvenstvo vo viacerých smeroch. Je to prvý fotoaparát na štvorcový film a zároveň prvý hybridný fotoaparát. Doteraz sme si predstavili fotoaparáty, ktoré boli čisto analógové. To znamená, že fotografia ktorú ste vyhotovili, bola vždy originálom. SQ10 je digitálny fotoaparát s možnosťou tlače fotografií. Fotografie teda zachytáva na digitálny snímač (podobne ako smartfón alebo kompaktný fotoaparát). Na komponovanie záberu tu slúži živý náhľad na zadnom displeji.

Pomocou niekoľkých tlačidiel môžete obraz upravovať pred alebo aj po expozícii. Záleží to len na vás. Nastavovať môžete vinetáciu, rôzne filtre a svetlosť fotografií. Fotografie sa môžu ukladať do internej pamäte (cca 50 záberov), alebo na microSD kartu. Pozor, SQ10 fotografuje v relatívne nízkom rozlíšení (1920 x 1920pix) vhodnom pre tlač kvalitných Instax fotografií. Neslúži ako náhrada kompaktného fotoaparátu.

Keď sa vám niektorá z fotografií páči, jednoducho si ju prostredníctvom jedného tlačidla môžete vytlačiť. Trvá to iba pár sekúnd. Pri SQ10 nie je problém vytlačiť aj niekoľko rovnakých fotografií, keďže dáta sa čerpajú z pamäte. Fotoaparát je napájaný dobíjateľným akumulátorom NP-50 (nabíjačka je súčasťou balenia).

do obchodu >>>

Instax Share SP-3 SQ

SP-3 je označenie malej tlačiarničky, ktorá vám vytlačí akúkoľvek fotografiu na film Instax Square. SP-3 má krásny minimalistický dizajn. Po bokoch nájdeme iba dve tlačidlá, On/Off a Reprint. Ich význam určite netreba objasňovať. Na hornej strane, pri štrbine odkiaľ vychádza film je 11 len diód. 10 z nich slúži ako ukazovateľ stavu filmu v zásobníku, jedenásta signalizuje stav zariadenia.

Tlačiarne Instax Share môžete spárovať s ktorýmkoľvek Fujifilm fotoaparátom, ktorý má Wi-Fi modul, alebo z chytrím zariadením s Android OS alebo iOS prostredníctvom aplikácie Fujifilm Instax Share. Aplikácia je navrhnutá dobre, dokonca môžete (po prihlásení) tlačiť fotografie zo sociálnych sietí Facebook a Instagram. K fotografiám si v editore môžete pridať čas, dátum, vlastný text, čokoľvek čo vám napadne. Tlačiareň vie vytlačiť farebné aj čiernobiele fotografie na klasický farebný film.

Spárovanie je veľmi rýchle a nebol s ním najmenší problém. Opätovné spárovanie trvá len asi 2 sekundy (vyskúšané s Android OS). Tlačiareň je napájaná akumulátorom NP-50 rovnako ako Inastax SQ10 a dá sa nabíjať aj prostredníctvom microUSB konektora.  

do obchodu >>>

 

Dúfam, že vám tento prehľad aktuálnych modelov fotoaparátov Instax pomohol. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek formát a fotoaparát, vaše spomienky budú vždy originálne a jedinečné!

Fujifilm Instax, fotoaparáty pre okamžitú fotografiu
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Lukáš Nagy / 13.12.2017 16:21:57
    mimoň je super! síce som naň už trošku veľký, ale páči sa mi! :P taký najsympatickejší mi príde ten štvorec. je to taká nostalgia. škoda, že nie je štvorcový fotoaparát, ktorý by fotil priamo, nie digitálne. to by bola šupa
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...