Dva mesiace s fotoaparátom Fujifilm X-H1

Dva mesiace s fotoaparátom Fujifilm X-H1

Recenzie  /  Martin Farkaš / 15.02.2018 / 06:00

Perfektný. Tak by sa dal rýchlo zhrnúť nový model X-H1. Nie je pokračovateľom žiadneho doposiaľ uvedeného fotoaparátu, je prvým svojho druhu. Napriek tomu sú na ňom rozoznateľné prvky, ktoré prevzal s populárnych modelov Fujifilm fotoaparátov. Nechýbajú rôzne vychytávky, nové funkcie, ovládacie prvky …

Nový Fujifilm X-H1 je najvyšším modelom radu X. Ako prvý Fujifilm fotoaparát ponúka mechanickú stabilizáciu obrazu snímača (IBIS - in-body image stabilization) s účinnosťou až 5,5EV. Oproti predchádzajúcim modelom má veľký predný grip, podobný tým, ktoré poznáme so zrkadloviek. Pribudol stavový displej s expozičnými informáciami pre intuitívnejšie ovládanie, hľadáčik je väčší ako pri modeli X-T2 a má vyššie rozlíšenie, až 3,69 mil. bodov. Zmenou prešlo aj tlačidlo spúšte, ktorú už nie je dvojpolohové, ale má plynulý chod.

Základné informácie

 • 24 megapixlový X-Trans III snímač bez AA filtra

 • X-Processor Pro

 • SD, SDHC, SDXC (max. 256GB), UHS-I / UHS-II

 • stabilizátor snímača až 5,5EV (IBIS)

 • digitálny hľadáčik so zväčšením 0,75x a rozlíšením 3,69 mil. bodov

 • výklopný a dotykový 3“ displej

 • kontinuálne snímanie 8 až 11 obr./s.

 • 4K video 30/25 fps

 • FullHD video 120/100 fps

 • Wi-Fi, Bluetooth

 • hmotnosť 673g vrátane batérie a pamäťových kariet

 • akumulátor NP-W126s

Dizajn, ergonómia a ovládanie

Skelet fotoaparátu je vyrobený z odolnej magnéziovej zliatiny. Na potrebných miestach nechýbajú tesnenia proti stekajúcej vode, prachu a iným nepriaznivým vplyvom. Počas testovania som ani raz nepoužil pršiplášť alebo nejakú ochranu. Fotoaparát (aj s objektívom XF 100-400) si v niektorých chvíľach zažívali také studené peklo :) S radosťou môžem konštatovať, že im to neublížilo.

Zaujímavou je aj nová povrchová úprava, ktorá by sa nemala dať tak ľahko poškriabať alebo odrať. Na jednej strane super, na tej druhej, fotoaparáty X-H1 budú dlhšiu dobu chytať tú krásnu patinu, ktorá vzniká pri intenzívnom používaní.

Horná strana X-H1 je venovaná už klasickým kotúčom pre nastavenie citlivosti ISO a expozičného času. Pod nimi sa nachádzajú prepínače na voľby režimu snímania a merania expozície. Určite ste si všimli, že kotúč pre kompenzáciu expozície nahradil stavový displej. Je rovnaký, aký používa stredoformátový prístroj Fujifilm GFX. Zobrazené informácie si môžete v menu zmeniť tak, aby vám maximálne vyhovovali. Dokonca si môžete zvoliť inverzné zobrazenie (čierne znaky na bledom pozadí). Mne sa páči pôvodné tmavé zobrazenie, ktoré sa dobre číta a je nenápadné. Stavový displej je aktívny neustále a keď je fotoaparát vypnutý, ukazuje ktoré sloty pre pamäťové karty sú obsadené, koľko fotografií je možné ešte uložiť a samozrejme nechýba stav batérie.

Kompenzácia expozície je vyriešená tlačidlom na pravo od spúšte. Stačí ju pridržať a otáčať zadným rolerom. Chvíľku som intuitívne hľadal kotúč s kompenzáciou expozície, ale rýchlo som si zvykol. Neskôr som zistil, že zatlačiť kompenzáciu expozície dokážem aj strednou časťou ukazováku. Je to rýchle a nemusím dávať prst dolu zo spúšte. Skvelé!

Aj samotná spúšť prešla redizajnom. Už na ňu nenaskrutkujeme malé červené gombičky … Stratila svoje jasne vymedzené dve polohy (zaostrené – expozícia). Je príjemne plynulá, kladie taký akurátny odpor, je citlivá.

Zadnej strane dominuje veľký výklopný a dotykový displej, mierne predsunutý hľadáčik a veľká opierka pre palec s tlačidlom Q. Displej je výklopný do troch smerov rovnako ako X-T2 či GFX 50s. Po novom je dotykový, čo ocenia najmä kameramani, ktorí budú môcť preostrovať počas videa jednoduchým ťuknutím do displeja. Nový hľadáčik je ešte o čosi priestrannejší ako ten v X-T2 a ponúka vyššie rozlíšenie. 3,69 mil. bodov zabezpečuje krásne jemné zobrazenie detailov a rýchla obnovovacia frekvencia (100fps) plynulý obraz. Oneskorenie hľadáčika je len 0,005 sekundy s ktorým nie je problém fotografovať akúkoľvek pohyblivú scénu. Je mierne vysunutý dopredu a preto netreba tvár tisnúť na displej.

Rozmiestnenie ovládacích prvkov na zadnej strane je už štandardom, tlačidlo Play a mazanie fotografií na ľavo od hľadáčika, štvorsmerový volič, joystick a Back tlačidlo na pravo pri displeji. Na pravo od hľadáčika sa nachádza nové tlačidlo AF-ON, ktoré sa dá využiť na spustenie zaostrovania pokiaľ nechcete zaostrovať potlačením spúšte do 1. polohy, alebo pri manuálnom zaostrovaní.

Hlboký predný grip posúva držanie fotoaparátu na novú úroveň. Pokiaľ výrobca chce získať perfektnú ergonómiu, inak ako zväčšením to v tomto prípade nejde. Grip je príjemne tvarovaný a dostatočne hlboký. Ani fotografovanie s teleobjektívom XF 100-400 nie je problém.

A to nie je všetko. Po pripojení batériového gripu VPB-XH1 sa predný grip predĺži a neuteká tak malíček. Všetkým, ktorí uvažujú nad používaní X-H1 spolu s väčšími objektívmi, vrelo odporúčam aj batériový grip. Navyše, po vzore z X-T2, doň vložíte ďalšie dve batérie a zároveň môže slúžiť aj ako nabíjačka. Nabíjanie trvá rovnako ako pri tej klasickej, ale grip nabíja obe batérie súčasne. Pri cestách tak ušetríte cenné miesto a váhu v batožine.

Fotografovanie

Nový prístroj je postavený na základe overenej kombinácie snímača X-Trans III a pocesora X-Processor Pro, rovnako ako populárne modely X-Pro2 a X-T2. Jednoznačne najväčšou novinkou je stabilizácia snímača, ktorá fotografom pomôže v situáciách s horším osvetlením a potom kameramanom, ktorí ocenia plynulé zábery.

Počas testovania som sa zameriaval najmä na moje hobby, fotografovanie prírody a zvierat. Musím uznať, že Fujifilm to myslí s fotoaparátmi vážne a teším sa, že nezabúdajú ani na tieto obľúbené žánre. Dôkazom je aj ohlásený objektív XF 200mm f/2. X-H1 som vyskúšal v mrazivej tatranskej zime, kde sa podarilo pre mňa niekoľko cenných záberov, v Bavorskom lese, kde sa preverila odolnosť fotoaparátu voči mrazu a poveternostným vplyvom. Vyskúšal som si aj bežnú „mestskú turistiku“ v Berlíne, … musím skonštatovať, že ma fotoaparát nikde nesklamal.

Objektív: Mitakon 35mm f/0.95 @ f/0.95

Hľadáčik a displej

Hľadáčik dostal nový rozmer. Doslova. Je obrovský a má o polovicu väčšie rozlíšenie ako ten v X-T2, až 3,69 mil. bodov. Pozerať doň je ako sedieť v kine. Pozeráte hore, dole, do krajov. Zobrazenie informácií si môžete nastaviť v menu fotoaparátu tak, aby vám dobre sadlo. Rýchlu obnovovaciu frekvenciu (100fps) dopĺňa minimálne oneskorenie, len 0,005 sekundy, ktoré nie je postrehnuteľné. Za zmienku stojí aj nová ergonomická očnica, ktorá výborne tieni okolité svetlo.

Aj displej sa dočkal vylepšenia. Je dotykový a pomáha pri snímaní zo statívu, prezeraní fotografií a hlavne, pri nakrúcaní videa. Je výklopný do troch smerov rovnako, ako na X-T2 alebo GFX 50s.

Prvý krát sa na fotoaparáte radu X objavil stavový displej. Prispieva k lepšiemu prehľadu nad nastavením prístroja. Informuje o expozičných hodnotách, zostávajúcich snímkoch, farebnom profile, stave batérie. Užívateľsky sa dá z menu nastaviť na tie informácie, ktoré potrebuje sledovať.

Stabilizácia snímača

Prvé, čo som si všimol po rozbalení fotoaparátu bolo, že vo vnútri niečo hrkoce. Bol to mechanizmus stabilizácie, ktorý vo vypnutom stave nie je ničím fixovaný. Akonáhle fotoaparát zapnete, ucítite malé zavibrovanie. To je moment, kedy sa stabilizátor vycentruje a dá do správnej polohy. V úplnom tichu je počuť jemné šumenie, ktoré dáva najavo, že stabilizácia je účinná.

XF 50mm f/2, 1/8 sekundy z ruky

Na testovanie som mal predprodukčnú vzorku, ku ktorej z času na čas prišiel nový firmvér. Zväčša sa jednalo o opravené balíčky, ale v každom sa uvádzalo aj to najpodstatnejšie, zvýšenie účinnosti stabilizácie. Tá dosiahla hodnotu až 5,5EV s objektívom XF 35mm f/1,4. Je to vysoké číslo, ak ho porovnáte so stabilizáciami v objektívoch, ktoré dosahujú cca 4EV. Zatiaľ ale nepoznám odpoveď na otázku, či bude v budúcnosti možné použiť kombináciu stabilizovaného objektívu a snímača. Napríklad s dlhým teleobjektívom 100-400 by to bola paráda. Predpokladám ale že to možné bude a laicky odhadujem, že kombinácia stabilizátorov by mohla dosiahnuť účinnosť viac ako 6EV.

Okrem teleobjektívu pri svojej práci využívam objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Tie väčšinou optický stabilizátor nemajú a práve X-H1 im dáva ďalší zmysel a rozširuje využitie. Ak zvyknete na X fotoaparát nasadiť pomocou adaptéra niektorý zo starších manuálnych objektívov, určite vás poteší správa, že IBIS aj v takomto prípade funguje bezchybne. V menu fotoaparátu stačí zadať ohniskovú vzdialenosť pre fotografovanie „bez“ objektívu a stabilizácia upraví svoj chod podľa zvoleného ohniska.

Nastavení samotnej stabilizácie nie je mnoho, môžete ju vypnúť, zapnúť len počas expozície alebo mať trvale zapnutú. Mne sa páčilo ako je všetko v hľadáčiku stabilné, tak som ju nechal zapnutú trvale. Ak myslíte na šetrenie batérie, iným nastavením dosiahnete len nepatrne vyššiu výdrž, pretože aj keď je IBIS vypnutá, elektronika a magnety ju stále fixujú na mieste. Napriek tomu som pri fotografovaní bez problémov urobil viac ako 600 záberov. Oficiálne číslo je 310 obrázkov. Tieto čísla sú relatívne a záleží na tom, akým štýlom fotografujete.

X-Trans III

Snímač X-Trans tretej generácie netreba predstavovať. Okrem záznamu obrazových dát sa stará aj o rýchle a presné automatické zaostrovanie fázovou detekciou. Obrazový výstup bude preto rovnako dobrý, ak nie o chlp lepší, ako na súčasných fotoaparátoch. Môžu za to nové algoritmy a všetká digitálna alchýmia, ktorú fotoaparát ukrýva :)

Nastavenie zaostrovania je zhodné s modelom X-T2, nechýbajú rôzne nastavenia trackingu pre kontinuálne zaostrovanie (AF-C), možnosť zvoliť skupiny bodov či využiť fázové zaostrovanie s detekciou tváre.

Batéria

Fotoaparát je napájaný rovnakou batériou ako jeho predchodcovia, Fujifilm NP-W126s. To malé "s" na konci názvu je dôležité. Môžete použiť aj staršie batérie bez tohto písmenka, fungujú plnohodnotne, ale fotoaparát vás pri každom štarte bude informovať, že môže prísť k ich rýchlejšiemu vybitiu. Používal som také aj také a dramatického rozdielu som si nevšimol. 

Nové funkcie

Redukcia blikania

Flicker reduction, alebo redukcia blikania, je nová funkcia, ktorú ocenia všetci tí, ktorí často fotografujú pod umelým osvetlením. Ako isto viete, niektoré druhy osvetlenia blikajú a ak zvolíte kratší čas ako je frekvencia blikania, snímky nie sú rovnomerne osvetlené. Na fotografiách vznikajú nepekné farebné pásy a len veľmi ťažko sa odstraňujú. Niekedy fotografie úplne znehodnotia. Po zapnutí tejto funkcie začne fotoaparát detekovať maximálny výboj žiarivky a expozíciu spustí v jej vrchole. Tak zabezpečí, že snímok je rovnomerne osvietený a nevzniknú horizontálne pásy. Pozor ale, pri zapnutom režime redukcie blikania fotoaparát spomalí pri sériovom snímaní na 5 obr./s.

Závierka

Fotoaparát využíva nový druh závierky, ktorá má jemný a veľmi tichý chod. Keď som písal pri X-T2 o tichej a pekne znejúcej závierke, tak toto je nový level! Ten zvuk si zamiluje! Ani pri 11 obr./s nerobí zbytočný hluk a kúsok od vás už nikto ani netuší, že fotografujete. Najkratší čas mechanickej závierky je 1/8000s.

Režimy závierky

Na plne elektronickú závierku sme si už zvykli. Poznáme jej neduhy pri fotografovaní pohybu a využívame ju najmä pri statických scénach. X-H1 prináša rozšírenie jej možností. V nastavení závierky pribudla možnosť elektronickej prvej lamely. Tá vám ani pri pohybe fotografiu nezdeformuje, za to zníži black-out (tmu v hľadáčiku) a zníži otrasy. Tak prispieva aj k účinnejšej stabilizácii obrazu.

Bluetooth

K už tradičnému Wi-Fi modulu pribudol Bluetooth, ktorý zabezpečuje nízkoenergetické prepojenie so smartfónom. Môžete tak plnohodnotne využívať napríklad funkciu GPS Loggera, kedy pomocou smartfónu zaznamenávate polohu, kde boli snímky vytvorené.

Ukladanie fotografií a videa

Táto funkcia ma potešila, pretože v modrom menu sa dá nastaviť ktoré súbory chcem na ktorú kartu ukladať. X-H1 má dva sloty na pamäťové karty SD, pričom slot č. 1 je typu UHS-II a podporuje vysokorýchlostný zápis. Ten využijete s rýchlou pamäťovou kartou pri sériovom snímaní. Preto som si nastavil, aby sa fotografie ukladali na rýchlu pamäťovú kartu v slote 1 a videá na väčšiu v slote č. 2. Maličkosť, ale v praxi poteší.

Video

Aj keď to možno so špecifikácií nie je na prvý pohľad zrejmé, vo videu sa udialo veľa zmien a vylepšení. Tou najzákladnejšou je samotné menu, v ktorom sa po novom nachádzajú 4 plné záložky rôznych nastavení!

Rozlíšenie a kvalita

Na úvod musím upozorniť, že špekulácie o 4K s frekvenciou 50/60p sa nenaplnili. Niekde som zachytil, že takýto frame-rate kombinácia snímača a rocesora nezvláda.. Je to škoda, veľa videografov by sa isto potešilo, no na druhej strane X-H1 ponúka kvalitné 4K 25/30p video s dátovým tokom až 200Mbit/s. Dátový tok si môžete nastaviť takmer pre každé rozlíšenie. V prehľadnom menu si vyberiete rozlíšenie, frekvenciu snímania a dátový tok.

Novou možnosťou je snímanie spomalených záberov. V menu fotoaparátu si stačí vybrať z niekoľkých spomalovacích „módov“. Vyberať môžete od dvojnásobného spomalenia až po 5 násobné. Vtedy fotoaparát sníma frekvenciou 120fps, pričom výsledné video má frekvenciu 24fps.

Nastavenie dynamického rozsahu, svetiel, tieňov, farebnosti …

Na svoje si prídu všetci tí, ktorí radi filmujú s farebnými profilmi Fujifilm. Medzi tie najobľúbenejšie patria Classic Chrome či čiernobiely foto „film“ Across. Teraz si môžete simuláciu filmu aj s ďalšími nastaveniami ako napríklad dynamický rozsah, svetlá, tiene a farebnosť nastaviť zvlášť pre fotografovanie a video. Nemusíte tak pracne prestavovať prístroj, ak sa chcete venovať obom žánrom.

Eterna

Eterna je názov kinematografického filmu od spoločnosti Fujifilm, ktorý sa vyrábal v rôznych citlivostiach a variáciách, vrátane Vivid verzie. Všetky filmy však spájal charakteristický obraz s vyšším dynamickým rozsahom, tlmenými farbami a príjemne prekreslenými tieňmi. Táto charakteristika predurčuje materiál na ďalšie spracovanie, alebo aj nie, ak je to zámerom autora. Celkovo je výzor simulácie príjemný a dodáva videu cinema look.

F-Log

Pre profi postprodukciu videa je možné nahrávať v F-Log, teda v profile, v ktorom sa do videa zaznamenáva maximum obrazových údajov. Ak som napísal, že Eterna má prekreslené tiene a je jemne desaturovaná, tak F-log je takmer bez kontrastu a farieb. Je to takzvane „plochý“ profil s maximálne prekreslenými tieňmi a svetlami.

Dôležitou informáciou je, že F-Log sa dá nahrávať priamo na pamäťovú kartu. Odpadá tak nutnosť externého rekordéra.

A ďalšie ...

- funguje detekcia tváre pri 4K videu

- AF-C nastavenia sa nastavujú zvlášť pre foto a video režim

- ovládanie fotoaparátu prostredníctvom HDMI

- nastavenie časového kódu (time code) pri videu

- tally light

Ako je vidieť, IBIS otvoril cestu pokročilým nastaveniam videa. X-H1 je celkovo všestrannejší nástroj na nakrúcanie. Napríklad pri modeli X-T2 sa množstvo funkcií nedalo obsluhovať počas nahrávania. Na preostrenie záberu pomocou AF ste museli záznam zastaviť, preostriť a znovu spustiť. To už robiť nemusíte. Stačí využiť dotykový displej alebo tlačidlo AF-ON a prístroj automatický preostrí.

Záver

S X-H1 som pracoval takmer tri mesiace. Prešli sme spolu rôzne miesta a vďaka nemu som vytvoril niekoľko fotografií, ktoré sa mi páčia. Áno, je to len fotoaparát, kus elektroniky a pár mechanických súčastí. Je to ale aj vec, ktorá mi robí radosť a pomáha zachytiť právie tie okamihy, o ktoré sa chcem s ostatnými podeliť. Fotografovanie ma baví a fotoaparát k nemu neodmyslitelne patrí. 

Na X-H1 sa mi páči takmer všetko. IBIS s obľubou používam s XF 56mm f/1.2, alebo inými pevnými objektívmi. Veľký a rýchly hľadáčik, krásny zvuk závierky, či perfektná ergonómia. Stavový displej je skvelá pomôcka, ale zároveň ma mrzí, že chýba kotúč pre korekciu expozície. Dva sloty na pamäťové karty sú už štandard a zachovanie batérie NP-W126s beriem ako veľké plus. 

Plusy a mínusy

+ IBIS, stabilizácia snímača

+ ergonómia

+ utesnenie

+ stavový displej

+ X-Trans III s X-Processor Pro

+ nastavenie zaostrovania

+ dotykový displej

+ 4K video s 200 Mb/s

+ FullHD 120fps

+ F-Log

+ pokročilé nastavenia videa

+ nová závierka

+ redukcia blikania pri umelom osvetlení

+ battery grip s možnosťou nabíjania

+ batéria NP-W126s

+ bluetooth

 

- nemá kotúč na korekciu expozície

- nemá vstavaný GPS modul

- nemá vstavený blesk (blesk EF-X8 je súčasťou balenia)

Dva mesiace s fotoaparátom Fujifilm X-H1
5 5 with 6
 
počet hodnotení: 6

Komentáre

 • Peter Novak / 15.02.2018 08:14:52
  Kvalita fotiek ma bohuzial velmi sklamala. Nevidim tam nic naviac, co by nezvladali ine modely roznych znaciek.:( Rysy su fajn. sorry
 • Peter Novak / 15.02.2018 08:14:52
  Kvalita fotiek ma bohuzial velmi sklamala. Nevidim tam nic naviac, co by nezvladali ine modely roznych znaciek.:( Rysy su fajn. sorry
  Michal Lindner / 15.02.2018 11:03:07
  Telo ani toho najlepsieho fotoaparatu samo o sebe nespravi nic take, co by sa nedalo nafotit s inym fotoaparatom. Moze to spravit len pohodlnejsie (ergonomia), alebo spolahlivejsie (rychlost a presnost AF/AE).
 • Michal Lindner / 15.02.2018 11:03:07
  Telo ani toho najlepsieho fotoaparatu samo o sebe nespravi nic take, co by sa nedalo nafotit s inym fotoaparatom. Moze to spravit len pohodlnejsie (ergonomia), alebo spolahlivejsie (rychlost a presnost AF/AE).
  Martin Farkaš / 15.02.2018 13:25:54
  Michal, ďakujem! :) Peter, ako píšem, fotografie sú mierne upravené JPG. Raw bude jednoznačne lepší.
 • Jaroslav Červinka / 15.02.2018 21:18:44
  Aká bude cena na Slovensku a kedy príde do predaja .Ináč vyzerá super konečne niekto pochopil že načo je dobré mať stabilizovaný chip ako Olympus a Panasonic.
 • Tom l / 16.02.2018 10:19:19
  Teda fotak super, ale ak je to fotene do mierne upraveneho jpg tak uz teraz viem preco fotky trpia tzv akvarelovym efektom a neost. liniami. Treba uplne vypnut odsumovanie, ale ani to uplne nepomoze. V rawe musia byt fotky uplne super. Za mna jpg na x-trans novsom ako I generacia 4-.:(
 • Jaroslav Červinka / 15.02.2018 21:18:44
  Aká bude cena na Slovensku a kedy príde do predaja .Ináč vyzerá super konečne niekto pochopil že načo je dobré mať stabilizovaný chip ako Olympus a Panasonic.
  Martin Farkaš / 16.02.2018 11:42:00
  Cena je stanovená na 1899€ (telo) a začiatok predaja by mal byť začiatkom marca.
 • Martin Farkaš / 16.02.2018 11:42:00
  Cena je stanovená na 1899€ (telo) a začiatok predaja by mal byť začiatkom marca.
  Jaroslav Červinka / 16.02.2018 13:11:38
  Vďaka o dosť viac než bola stanovená v Amerike čo už .
 • Jaroslav Červinka / 16.02.2018 13:11:38
  Vďaka o dosť viac než bola stanovená v Amerike čo už .
  Martin Farkaš / 16.02.2018 14:28:25
  Za málinko. V USA sa ceny udávajú vždy bez dane - každý štát má vlastnú.
 • Martin Farkaš / 16.02.2018 14:28:25
  Za málinko. V USA sa ceny udávajú vždy bez dane - každý štát má vlastnú.
  Jaroslav Červinka / 16.02.2018 14:50:10
  To som nevedel ale keď som pozeral tak to bola konečná suma . Na nejakom portáli ale tak jasne je to novinka a top takže cena ja primeraná.
 • Karol Štubňa / 16.02.2018 18:44:43
  ;)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...