Decentný retro aparát Olympus E-P5

Recenzia  /  Martin Farkaš / 17.01.2014 / 00:00

Aj vďaka svojej histórii sa fotoaparáty Olympus PEN tešia veľkej obľube. Spájajú klasický dizajn s najlepšími technológiami tak, aby čo najviac vyhoveli fotografovi. Dnes sa pozrieme na nový model radu PEN s označením E-P5.

Design

Na začiatok sa musím priznať, že s fotoaparátmi Olympus PEN som doposiaľ nemal žiadne skúsenosti. E-P5-ka je prvý PEN, s ktorým som reálne fotografoval. Beriem to však ako výhodu. Môj názor tak bude nestranný.
Dizajn fotoaparátu je decentný a čo je dôležité, nie je okázalý. Fotoaparát zavesený na krku fotografa nepúta veľkú pozornosť. Príjemný retro vzhľad dopĺňajú použité materiály. Plastové časti sa hľadajú ťažko, prevažná väčšina fotoaparátu je kovová. Kovové sú aj otočné voliče a niektoré ďalšie tlačidlá. Z prednej časti vyzerá fotoaparát skvele. Človek ktorý sa o fototechniku nezaujíma by mohol byť až zmätený tým, či je fotoaparát filmový alebo digitálny.
Zadná strana ale rýchlo prístroj prezradí. Dominuje jej veľký výklopný dotykový displej s uhlopriečkou 3″ a rozlíšením 1 036 800 bodov.

Ergonómia a ovládanie

Fotoaparát sa drží pohodlne. Na prednej strane je malý grip s ergonomickým tvarovaním, kde si pohodlne „poskladáte“ prsty. Na zadnej strane sa nachádza pogumované miesto s vykrojením pre palec, ktoré zlepšuje držanie prístroja. Celkovo dobrú ergonómiu podporuje aj váha fotoaparátu, ktorá je 420g (bez objektívu).
Prvý dojem z ovládania bol pre mňa mierne chaotický, ale sám som bol veľmi prekvapený z toho, ako rýchlo som si naň zvykol. Ovládanie fotoaparátu je intuitívne. Ako som napísal vyššie, pred tým som nikdy s PEN-om nefotil dlhšie ako pár minút a teraz, po krátkej chvíli, som prístroj vedel bez problémov ovládať.

 

Predný aj zadný otočný volič majú skvelý chod a jasné odstupňovanie. Nastavovať expozičné hodnoty či snímanie je radosť. To isté platí aj pre otočný volič expozičných režimov. Tlačidlá na zadnej strane fotoaparátu ma až tak veľmi nepotešili. Sú menšie ako som zvyknutý a pre človeka s väčšími rukami to nemusí byť veľmi pohodlné. Ako plus naopak beriem to, že tlačidlá nie sú blízko seba a tak nedochádza k zatlačeniu viacerých naraz. Okrem tlačidla „lupa“ majú všetky presne definovaný chod. To znamená, že cítite kedy ste tlačidlo zatlačili. Len pri tomto jednom je chod neurčitý. Toto tlačidlo sa však používa pri prezeraní fotiek takže to veľmi nevadí, preto že jeho použitie vidíte ihneď na displeji. K ovládaniu a ergonómii nemám žiadne výhrady. Fotoaparát je v skutku veľmi dobre skonštruovaný.

 

Fotografovanie

Zaostrovanie a uzávierka

Olympus PEN E-P5 je bleskový. Zaostrovanie je rýchle a presné vďaka 35 zaostrovacím bodom. Užívateľa pri fotografovaní nebude obmedzovať. Tak ako pri všetkých fotoaparátoch ktoré zaostrujú na báze kontrastu na snímači, aj tejto novinke robí trošku problém kontinuálne zaostrovanie. Pomalšie pohybujúce sa objekty (ako napríklad kráčajúci človek) dokáže zaostriť bez problémov, ale rýchlo sa pohybujúce sa objekty budú problém.
Čo ma však zaujalo viac, je možnosť v menu fotoaparátu zvoliť zaostrovanie AF + MF. To znamená, že fotoaparát zaostruje automaticky ako sme zvyknutí. Potlačením spúšte do polovice fotoaparát zaostrí a dotlačením exponuje. V prípade, ak podržíte spúšť v polovičnej polohe a začnete otáčať zaostrovacím prstencom na objektíve, obraz sa niekoľkonásobne zväčší a vy máte možnosť fotografiu manuálne zaostriť.
Ak ste už zaostrili, na výber máte niekoľko rýchlostí snímania. Môžete byť striedmi a zvoliť jeden snímok, alebo, ak si chcete byť naozaj istý tým, že zachytíte ten správny moment, zvolíte 9 snímok za sekundu. Na výber máte tri možnosti nastavenia rýchlosti snímania: jeden snímok, „L“ (pomalé), a „H“ (rýchle). V menu si potom môžete priradiť počet snímkov za sekundu k hodnotám „H“ a „L“. Ja som mal na „L“ 5 snímkov a na „H“ 9.
Novinkou v PEN-och je tiež najkratší expozičný čas, ktorý sa skrátil na 1/8000 sekundy. Najdlhšia voliteľná expozícia je 60 sekúnd a v režime BULB až 30 minút. Štandardný X-synch čas s bleskom je 1/320 s. a v režime FP až 1/4000 s.

Obrazová kvalita

Ako všetky pokročilejšie fotoaparáty, aj nový Olympus PEN E-P5 ponúka záznam fotografií do komprimovaného formátu JPG, alebo fotografického formátu RAW (12 bit). Obrazová kvalita v oboch formátoch závisí na dvoch prvkoch. Prvým je snímač a druhým obrazový procesor.
E-P5 disponuje rovnakým snímačom ako majú ostatné fotoaparáty PEN poslednej generácie. Rozdiel je iba v tom, že E-P5-ka umožňuje nastaviť najnižšie ISO na hodnotu 100. V menu je označená táto hodnota ako Low, čo znamená že nejde o natívnu citlivosť, ale o softwarové rozšírenie citlivostí. A tu sa dostávame k druhému prvku, ktorý ovplyvňuje kvalitu fotografií.
O spracovanie fotografií sa stará TruePic VI obrazový procesor. Vďaka nemu je fotoaparát veľmi rýchly a stíha spracovávať všetky obrazové dáta a zároveň sa starať o nastavenie fotoaparátu. Poďme sa ale pozrieť na to, ako si fotoaparát poradí s citlivosťou ISO. Samozrejme platí, že čím nižšia citlivosť, tým lepší výstup. Pri ISO 200 sú vo formáte JPG dobre vykreslené svetlá aj tiene, čo dokazuje nasledujúca fotografia.

Pri ISO 800 sa v JPG fotografiách začína objavovať jemná posterizácia a artefakty, avšak kvalita fotografií je stále veľmi dobrá. Príjemne ma však prekvapilo, ako dobre sa fotoaparát vie vysporiadať s vysokými citlivosťami. Z môjho pohľadu je aj fotografia fotografovaná na citlivosti ISO 3200 do formátu JPG stále použiteľná, aj keď je posterizácia viac viditeľná.

ISO 800 - JPG súbor priamo z fotoaparátu bez úprav.

ISO 800 - JPG súbor priamo z fotoaparátu bez úprav v zlom osvetlení.

ISO 3200 - JPG súbor priamo z fotoaparátu bez úprav.

Dynamický rozsah je veľmi dobrý. Ak by vám však nestačil, môžete ho rozšíriť vo fotoeditore ako je napríklad Adobe Lightroom či Zoner PhotoStudio. Nesmiete to však prehnať. Pri prílišnom zosvetlení tmavých častí fotografie dôjde k ich zašumeniu. Jemná korekcia však môže fotografii pomôcť. 

Príklad, koľko informácií sa dá vytiahnuť z tmavých miest vo formáte RAW. Všimnite si ale vyšší šum na mužovej bunde.

Kreatívne filtre

Olympus patrí medzi spoločnosti, ktoré ponúkajú hádam najširšiu škálu kreatívnych (umeleckých) filtrov vo svojich fotoaparátoch. V E-P5-ke nájdete štandardné filtre ako hračkárska kamera, zrnitý film, dramatický tón, cross proces a množstvo ďalších.

Fotografia s aktivovaným filtrom "zrnitý film" je príjemne kontrastná a dodáva fotografii atmosféru.

Fotografia s aktivovaným filtrom "zrnitý film".

Medzi novinku však patrí možnosť fotografovať do rámčekov a spojiť tak viacero fotografií do jednej. Túto funkciu nájdete priamo na voliči expozičných režimov a môžete kombinovať niekoľko rámčekov s rôznymi efektami fotografií. Nemusíte tak nič dorábať v počítači a fotografiu okamžite zdielať, napríklad na sociálnych sieťach.

Displej

Keďže fotoaparáty PEN nedisponujú hľadáčikom (hľadáčik VF-4 je ako voliteľné príslušenstvo), nová E-P5 nie je výnimkou. Všetky informácie nájdete na veľkom 3″ displeji. Fotografovi poskytuje podrobné detaily na posúdenie správneho zaostrenia. Displej je kontrastný a má dobrý pozorovací uhol a podanie farieb.
Novinkou je možnosť displej vyklopiť v rozmedzí cca -45° až +90°. Môžete tak bez problémov fotografovať z nadhľadu či podhľadu. S displejom sa pracuje pohodlne a po nastavení náklonu drží v danej polohe, nevŕzga a nevyklá sa.

Dotyková obrazovka je v tomto prípade užitočná, pretože fotograf môže robiť nastavenia priamo na LCD displeji fotoaparátu. Napríklad výber zaostrovacích bodov je vďaka dotykovej obrazovke veľmi pohodlný. Pri fotení zo statívu sa mi osvedčila funkcia spúšte pomocou displeja. Ak máte menej pevný statív, jemným dotykom prstu o obrazovku ho nerozkývete tak, ako keď zatlačíte spúšť.

Wi-Fi

Dnes už štandardná výbava takmer každého fotoaparátu. Myslím, že sme sa dostali do obdobia, kedy je Wi-Fi modul pre fotografa prínosom, ale len za určitých podmienok. Tieto podmienky sú subjektívne. Napríklad ja požadujem kvalitnú aplikáciu, ktorá vie využiť potenciál bezdrôtovej komunikácie s fotoaparátom. Inak povedané, aplikácia by mala umožňovať komplexné nastavenie fotoaparátu na diaľku, funkciu živého náhľadu na externom zariadení (smartphone, tablet). Samozrejme nesmie chýbať možnosť snímania a v neposlednom rade funkcia na prezeranie a sťahovanie fotografií.
Na bezdrôtové ovládanie fotoaparátov Olympus slúži aplikácia s názvom Olympus Share ktorú môžete nainštalovať na zariadenia s operačným systémom iOS a Android. Po stiahnutí a nainštalovaní aplikácie musíte spárovať fotoaparát s vašim zariadením. Stačí iba zosnímať QR kód, ktorý fotoaparát zobrazí na svojom displeji a oba prístroje sa spárujú.

V menu aplikácie si môžete zvoliť: diaľkové ovládanie fotoaparátu, import fotografií, úpravu fotografií a pridať geotag. Poďme teda postupne. Diaľkové ovládanie fotoaparátu funguje spoľahlivo. Dokonca si môžete nastaviť, či je pre vás prioritná rýchlosť a odozva obrazu, alebo dáte prednosť kvalite obrazu pri živom náhľade na vašom externom zariadení. Čo ma mrzí je, že sa nedá fotoaparát vzdialene nastavovať. Cez aplikáciu Olympus Share môžete fotografiu zaostriť na miesto ktoré chcete, môžete zvoliť samospúšť a stlačiť spúšť. Nenastavíte však citlivosť ISO, čas ani clonu. Je to však iba softvérová záležitosť a update aplikácie by mohol priniesť radikálne vylepšenia.

Prezeranie a importovanie fotografií je bezchybné. Jednoduché, prehľadné, praktické. Veľkosť importovaných fotografií si môžete dokonca nastaviť. Rovnako dobre je na tom aj možnosť úpravy fotografií. Ak ste fotografovali bez zapnutého kreatívneho režimu vo fotoaparáte, môžete ho dodatočne pridať v „postprocese“ vo vašom chytrom zariadení. Fotografie môžete doplniť o vlastné nápisy alebo o preddefinované logá fotoaparátov Olympus.

Posledná možnosť v menu, pridať geotag, vám poslúži ak vaše zariadenie podporuje lokalizáciu prostredníctvom siete alebo GPS. Funkcia ku fotografiám pridá súradnice ktoré po zobrazení na mape ukážu, kde ste snímku vyhotovili.

Stabilizácia obrazu

E-P5-ka obsahuje rovnaký typ 5 osej stabilizácie obrazu, ako fotografmi uznávaný Olympus OM-D E-M5. Stabilizovaných je 5 osí, to znamená, že stabilizovaný snímač by mal ustáť akýkoľvek pohyb fotoaparátu. Výhodou stabilizovaného snímača je, že sa vzťahuje na všetky objektívy, ktoré na fotoaparát nasadíte. Takže či už nasadíte nový, alebo starší manuálny objektív, stabilizácia obrazu bude spoľahlivo fungovať. V čase, kedy máte možnosť cez internet zohnať takmer akúkoľvek redukciu je to veľký benefit. Pre ešte lepšiu spoluprácu stabilizácie obrazu so starším (manuálnym) objektívom si v menu zvolíte ohnisko objektívu, ktorý aktuálne používate.
Ďalej nechýbajú klasické nastavenia stabilizácie, ako stabilizovanie všetkých smerov, horizontálna alebo vertikálna stabilizácia. So stabilizáciou som bol maximálne spokojný a nemám jej čo vytknúť.

Digitálny hľadáčik Olympus VF-4

Neskôr som ku fotoaparátu dostal aj digitálny hľadáčik FV-4. Ide o rovnaký typ hľadáčiku, akým je vybavená aj novinka Olympus OM-D E-M1. Ak ste náhodou pozreli do tohto hľadáčiku, dáte mi za pravdu, že v tejto chvíli nemá konkurenciu. Obraz v ňom je obrovský a kľudne by sa dal porovnávať s hľadáčikom Full-Frame zrkadlovky. Samozrejmosťou je dioptrická korekcia a bonusom je, že hľadáčik je výklopný až do 90°.

Na fotoaparáte si môžete nastaviť, či chcete aby sa hľadáčik aktivoval po priložení ku oku, alebo ho budete prepínať manuálnym tlačidlom na „pätke“ hľadáčiku. Mne sa viac osvedčila tá druhá možnosť, keďže pri niektorých úkonoch na dotykovom displeji mi displej automaticky zhasol.
V hľadáčiku sa zobrazuje všetko to, čo za iných okolností vidíte na displeji. Nechýba tu ani možnosť prehliadania fotografií a videí.

Oproti konkurenčným digitálnym hľadáčikom má VF-4 navrch predovšetkým v oneskorení zobrazenia scény. Pri dobrom svetle, napríklad cez deň, oneskorenie takmer nezbadáte. Fotoaparáty majú ale najväčší problém so zobrazovaním večernej (tmavej) scény. Práve vtedy môžete pozorovať jav, že ak prekomponujete, chvíľku trvá kým sa vám zobrazí korektný obraz. Práve tento jav je tu veľmi dobre potlačený. Netvrdím že ho nezbadáte, ale oproti konkurenčným hľadáčikom je o niekoľko tried rýchlejší.

Záver

Prístroj ma milo prekvapil kvalitou fotografií, ergonómiou aj ovládaním. Voči Micro 4/3 systému som bol mierne skeptický, ale teraz mám pocit, že tento formát ponúka veľa možností ako pre výrobcu, tak aj pre samotných fotografov. Malé, skladné a ľahké telá fotoaparátov spolu s objektívmi sú veľmi praktické. Ponuka príslušenstva sa stále rozširuje a vďaka rovnakému bajonetu môžete používať aj objektívy od spoločnosti Panasonic. Tiež pre tento systém začínajú vyrábať objektívy aj ďalší výrobcovia ako je Sigma či Samyang. Dnes nájdete na systém Micro 4/3 takmer všetko. Redukcie zo starých manuálnych objektívov, makropredsádky, makroblesky, … kompletný sortiment príslušenstva, ktorý vás nebude nijak obmedzovať.
Fotoaparát by som odporúčal všetkým tým, ktorí hľadajú malý fotoaparát s množstvom objektívov v ponuke, napríklad na cestovanie, street fotografiu alebo na každodenné nosenie. Alebo každému, komu sa páči striedmy retro dizajn.

Fotoaparát Olympus E-P5 si môžete kúpiť v našom obchode.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

Galéria k článku


Decentný retro aparát Olympus E-P5
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Juro Klembara Juro Klembara
  Juro Klembara / 27.01.2014 11:31:00
  Dnes uz tazko hovorit co je retro, ked vacsina fotakov (aspon mirrorless) je retro. :) Dnes uz je to moderne. Paci sa mi tento trend a samotny fotak sa zda foti super. Je to samozrejme aj o objektive, teda hlavne a Olympus ich ma super.
 • Duro Sladek Duro Sladek
  Duro Sladek / 28.01.2014 16:26:00
  skoda ze pre nas Canonakov zatial Canon nevyrobil rychly mirrorless s dobrymi pevnymi sklami. :-( ostava nam len poskulovat po Olympuse alebo Panasonicu
 • Majky Kováč Majky Kováč
  Majky Kováč / 29.01.2014 13:03:00
  A EOS-M? V Japonsku sa vraj uspesne predava. :) Nie je sice az tak rychly, ani nema dobre pevne skla, ale je to Canon. ;)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...