Canon PowerShot G5 X

Canon PowerShot G5 X

Recenzie  /  Martin Farkaš / 20.01.2016 / 08:00

Prichádzam do práce, spúšťam počítač, programy, sťahujem najnovšie maily. Bežné ráno v redakcii s tým rozdielom, že už myslím na dovolenku, ktorá ma o pár dní čaká. Medzi inými správami si všimnem mail s textom CANON novinky. So záujmom ho otváram a letmo prebehnem očami. Rýchlo nahadzujem informácie web. V priebehu dňa, keď dokončím tradičnú agendu, si spomeniem na novinky. Nový EOS M s objektívom poteší, no zaujal ma predovšetkým model PowerShot G5 X. Podľa špecifikácií to vyzerá, že je to vybavenejšia G7 X-ka po ktorej už dlhšie pokukujem. Zdvíham telefón a zisťujem, kedy bude prístroj k dispozícii na test. Odpoveď ma prekvapuje – prvý kus bude zajtra. Vynikajúco! Dilema, aký fotoaparát si zobrať na dovolenku do Írska, je vyriešená! :)

Dizajn

PowerShot G5 X je jedným z piatich prístrojov v segmente pokročilých kompaktných prístrojov. Koncepčne vychádza z populárneho modelu G7 X, z ktorého prevzal to najlepšie – snímač, kvalitný objektív a doplnil pohodlnejšie ovládanie, lepšiu ergonómiu a digitálny hľadáčik. Bližšie porovnanie prístrojov radu G nájdete TU.

Fotoaparát má malé rozmery, ale aj napriek tomu sa príjemne drží. Je to vďaka výraznejšie tvarovanému prednému gripu a zadnej opierke pre palec. Fotografovanie z jednej ruky tak nie je problém, no prístroj si priam pýta, aby ste pri snímaní použili aj druhú ruku. Je to kvôli tomu, že okolo objektívu je veľký otočný prstenec, ktorý sa najlepšie ovláda palcom a ukazovákom ľavej ruky. To zjednodušuje ovládanie, ale aj zvyšuje stabilitu pri fotografovaní. Na prednej strane, tesne nad gripom, sa nachádza menší kotúč. Ten slúži na ďalšie nastavenia (napr. expozičného času, clony …).

Zadná strana zachováva tradičné PowerShot ovládacie prvky. V strede je otočný a 4-smerový volič s tlačidlom v jeho strede na potvrdenie výberu. Okolo neho sú rozmiestnené ďalšie štyri tlačidlá a pri opierke palca tlačidlo na natáčanie videa.

Nový je aj displej s vysokým rozlíšením 1 040 000 bodov. Je dotykový, výklopný a otočný. Ponúka tak maximálnu variabilitu pri nakrúcaní videí alebo snímaní z netradičných uhlov. Variabilný displej je návyková vec. Kým som ho nepoužíval, nechýbal mi, no teraz by som prijal taký displej na každom foťáku :)

Digitálny hľadáčik je to, prečo ma G5 X tak zaujal. Zvyk je železná košeľa. Zo zrkadloviek som zvyknutý na hľadáčik. Fotografovanie je pohodlnejšie a príjemnejšie – viac si ho užijem. Hľadáčik nie je najväčší, no je väčší, ako by ste pri prvom kontakte očakávali. Rozlíšenie 2 360 000 bodov zaručuje jemný a ostrý obraz a obnovovacia frekvencia 60 snímkov za sekundu plynulé zobrazenie. Pozor, v továrenskom nastavení je obnovovacia frekvencia hľadáčika 30 obr/s. Je to preto, aby batéria vydržala čo najdlhšie. Rýchlejšiu frekvenciu nastavíte v prvej záložke červeného menu (Displej mode). Vpravo od hľadáčika je umiestnený senzor, ktorý zabezpečuje automatické prepínanie zobrazenia na displeji.

Na hornej strane nájdete kotúč expozičných režimov, vrátane užívateľského režimu C, ktorý si fotograf môže naprogramovať podľa svojich predstáv. Rovnako, ako je to aj na zrkadlovkách Canon EOS. Na opačnej strane je tlačidlo spúšte, páčka zoomu, ON/OFF a kotúč korekcie expozície. Oproti niektorým ostatným prístrojom radu G má G5 X plnohodnotné sánky pre systémové blesky Canon SpeedLite. V malom "hrbe" je tiež umiestnený vstavaný blesk.

Prístroj je napájaný štandardným akumulátorom NB-13L. Zaujímavosťou je novší konektor typu microUSB (doteraz boli vo fotoaparátoch používané miniUSB), ktorý umožňuje pripojenie fotoaparátu k PC, ale aj nabíjanie akumulátora priamo vo fotoaparáte. V základnom balení G5 X sa nachádza nabíjačka do siete 220V, ale ak ste napríklad na cestách, môžete fotoaparát plnohodnotne nabiť z powerbanky rovnako ako smart zariadenie. Je dôležité ale spomenúť, že počas takéhoto nabíjania nie je možné s prístrojom fotografovať. Aj napriek tomu to považujem za praktický doplnok, ktorý by som v prípade núdze využil.

Fotografovanie

Výhoda kompaktov je jednoznačná. Sú to malé a ľahké prístroje, ktoré so sebou môžete nosiť neustále bez toho, aby ste večer potrebovali pomoc od lekára. Trošku som sa cítil ako japonský turista, neustále s foťákom na krku. Má to však veľkú výhodu. Mohol som pohotovo reagovať a neušiel mi takmer žiadny záber.

Situácia kedy bol hafan na plote trvala iba okamih. Ak by som mal foťák v brašni, nestihol by som to.

Svoju „púť“ po Dubline som započal na krásnom poloostrove menom Howth. Je to hlavne rybársky prístav, ale v neposlednom rade aj zaujímavá turistická destinácia s množstvom motívov na fotografovanie. Počasie bolo na Írsko vynikajúce. Slnečná obloha a vietor taký, že v niektorých nárazoch bol problém udržať sa na nohách. V týchto situáciách pomohol dobrý objektív s vysokou svetelnosťou. Pre dosiahnutie dobrej kresby som nemusel príliš cloniť a mohol tak využiť veľmi krátke časy na zmrazenie pohybu.

Na Howthe sú najmä dva druhy vtáctva. Čajky a škorce. Zaujali ma práve škorce, pretože ak ste sa niekedy pokúšali nafotiť škorca v našich končinách viete, že je to ozajstná výzva aj so super-teleobjektívom. Sú veľmi plaché a dostať sa blízko je problém. Írske škorce sú na tom s plachosťou podobne ako u nás vrabce či holuby. Môžete sa priblížiť na veľmi krátke vzdialenosti a nafotiť pomerne slušné detaily. Ekvivalent 100mm ohniska so svetelnosťou f/2.8 bohato postačoval a dokonca veľmi pekne odpichol objekt od pozadia. Svoj podiel na tom má aj nová 9-lamelová clona s kruhovým otvorom.

Pri fotení škorcov bol variabilný displej neoceniteľným pomocníkom. Stačilo si čupnúť, nastaviť displej správnym smerom a pridržať foťák čo najnižšie. Zaostrovací bod som vyberal dotykom na displeji a k tomu aktivoval funkciu expozícia dotykom (Touch Shutter). Tam, kde som ťukol, tam fotoaparát zaostril a exponoval. Odpadol tak pracný výber zaostrovacích bodov.

Väčšinu dňa som mal na fotoaparáte nastavený expozičný program priorita clony. Vďaka slnečnému počasiu som zvolil najnižšiu hodnotu ISO 125 a strážil si čas tak, aby snímky neboli rozmazané. Neskôr, keď svetla začalo ubúdať, som vyskúšal funkciu Auto ISO. Zo začiatku som mal voči tejto funkcii menšiu nedôveru, ale postupne úplne opadla a Auto ISO som mal nastavené takmer stále. Podrobné nastavenie funkcie sa nachádza v piatej červenej záložke. Môžete si zvoliť maximálnu citlivosť a „Rate of Change“ (rýchlosť zmeny).

Maximálnu citlivosť som nastavil ISO 6400. Rýchlosť zmeny v praxi znamená, či dávate prednosť krátkym alebo dlhším časom. V ponuke sú tri možnosti – štandard, rýchla, pomalá. Pri „štandardnej“ fotoaparát určuje také ISO, aby čas vychádzal tak, aby ste pohybovo nerozmazali snímok. To znamená, že pri maximálnom priblížení na ohnisku 100 milimetrov bude čas približne 1/100 sekundy. V prípade že zvolíte možnosť „rýchla“, prístroj zdvihne ISO tak, aby bol čas čo najkratší (napr. 1/800s.). Možnosť „pomalá“ je opak „rýchlej“, takže ISO bude nižšie, ale aj časy budú dlhšie (napr. 1/40s.). Mne sa najviac osvedčilo nastavenie „štandard“, kde čas zodpovedal obrátenej hodnote ohniskovej vzdialenosti tak, aby som nemal fotografie rozmazané pohybom mojich rúk.

Na začiatku som spomínal ako výhodu ovládacie prvky – otočný prstenec okolo objektívu a kotúč umiestnený nad predným gripom. Ovládanie je vymyslené dobre, no v základnom nastavení to nie je úplne ono. Samozrejme, hneď po rozbalení fotoaparátu nebudete vedieť, ktorá funkcia bude dobrá tu alebo tam. Chce to chvíľku s foťákom pracovať. Mne sa podarilo funkcie nastaviť celkom rýchlo. Po prvom dni som už nemal potrebu nič prestavovať.

Nastavenie voličov sa nachádza v druhej záložke červeného menu a v českej lokalizácii nesie názov Priradenie funkcie. Môžete tam zmeniť funkciu niektorých tlačidiel ako je spúšť, zamknutie expozície/zaostrovania, prideliť inú funkciu REC tlačidlu a podobne. Zaujímavá je kolónka Voliče (Dials), v ktorej môžete na tri ovládacie prvky – prstenec okolo objektívu, predný kotúč, zadný otočný volič – priradiť rôzne funkcie. A nie len plošne, ale pre každý expozičný režim (P, A, S, M) zvlášť. Navyše, môžete nastaviť funkcie aj pre manuálny video režim.

Najviac som využíval režim priorita clony. Na prstenci som mal nastavený krokový zoom, predným kotúčom som ovládal clonu a zadným otočným voličom, v prípade že to bolo treba, som nastavoval ISO. Kotúč na korekciu expozície je umiestnený na dobrom mieste, dá sa jednoducho ovládať iba palcom.

Obrazová kvalita

Je až neuveriteľné, kam sa technológie posunuli. Pred pár rokmi som si kúpil novučičkú pokročilú zrkadlovku Canon EOS 40D, ktorá vtedy fotila "jedna báseň". Mala maximálne ISO 1600, ale so svetelnými objektívmi sa to dalo dohnať. Dnes, malý kompakt s dvojnásobným rozlíšením fotí lepšie ako poloprofícka zrkadlovka pred niekoľkými rokmi.

Spomenul som, že sa mi zapáčila funkcia Auto ISO, kde som neskôr nastavil najvyššiu možnú citlivosť (ISO 12 800). Povedal som si, že to risknem. Ukladanie fotografií som mal nastavené na JPG + RAW. Už JPG obrázky vyzerali slušne, ale dostali ma fotografie vyvolané z RAW-u. Aj pri vysokých citlivostiach si prístroj vedie veľmi dobre a nie je problém kvalitne nafotiť aj večerné či nočné mesto bez statívu, iba z ruky. Výrazný podiel na tom má typ snímača, ktorý využíva technológiu BSI CMOS. Dopadá naň tak približne o tretinu viac svetla, ako na konvenčný CMOS snímač.

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 4000

ISO 6400

ISO 8000

Podobne, ako pri vysokých citlivostiach, aj dlhšie expozície bývajú problém. Postupne sa snímač zahrieva a každou ďalšou sekundou narastá aj šum na fotografii. Nie je to však prípad G5 X.

2,5 sekundy

13 sekúnd

Celkovo je výstup so snímača vynikajúci – dokonca mi pripadá lepší, ako zo starších APS-C zrkadloviek. Úpravou v pokročilejšom fotoeditore dokážete z obrázkov vyžmýkať maximum. A to aj vďaka skvelému objektívu.

Univerzálny objektív musí zvládať zoom, mať dobrú svetelnosť a dobré makro. Pri tom všetkom si má zachovať malé a kompaktné rozmery. Vytvoriť ho určite nie je jednoduché, no Canonu sa to podarilo už dávnejšie. Objektív je prevzatý z modelu G7 X a je vynikajúci! Začína na širokouhlom ohnisku 24mm a končí na miernom teleobjektíve 100mm. Vo svojom rozsahu ponúka svetelnosť f/1.8 – f/2.8, ktorá umožňuje snímať aj za horších svetelných podmienok a pracovať s hĺbkou ostrosti. Perfektne sa dopĺňa so snímačom s vysokou citlivosťou.

Portál dpreview.com vypracoval graf ekvivalentov hĺbky ostrosti kompaktov k fullframe zrkadlovkám

Stabilizácia obrazu

V objektíve je zabudovaná optická stabilizácia obrazu (IS) ktorá má účinnosť 4EV. V nastaveniach fotoaparátu si môžete zvoliť z niekoľkých nastavení. Ja som využil možnosť šetrnejšiu k batérii, kedy stabilizácia funguje len počas samotného snímania (fotografie/videa). Účinnosť to nijako neovplyvňuje, len pri komponovaní je obraz na displeji alebo v hľadáčiku mierne roztrasený. IS je plne automatická, čo znamená, že sama rozozná, kedy fotografujete statický alebo pohybujúci sa objekt a tomu sa prispôsobí. Môžete tak rýchlo reagovať na aktuálnu situáciu bez nutnosti vstupovania do menu.

Video

S videom som nikdy príliš nepracoval, aj keď raz za čas pár sekúnd natočím, vždy skončia len v archíve ako doplnok k fotografiám. Výlet ma však „vyhecoval“ a v niektorých chvíľkach som stlačil aj tlačidlo REC :)

Video má dve hlavné nastavenia. Prvým je automatický režim. Ten urobí všetky nastavenia za vás, no expozíciu môžete jednoducho upraviť pomocou kotúča na korekciu. Druhým je plne manuálny režim v ktorom máte kontrolu nad všetkými hodnotami ako je čas, clona a ISO. Vo väčšine prípadov som využíval automatický režim videa. Fungoval správne a z času na čas som využil kompenzáciu expozície. Manuálne nastavenia vo videu som zvolil len v ťažkých svetelných podmienkach (nočný záber pobrežia a pri stmavení zapadajúceho slnka).

Stabilizácia obrazu pri videu funguje spoľahlivo. Video je ale aj napriek tomu mierne roztrasené. Nie je to však chyba prístroja, ten odviedol svoju prácu dobre. Na Howthe, ktorý je na začiatku videa, neuveriteľne fúkalo. V niektorých nárazoch bol problém udržať sa na nohách, nie to ešte držať malý fotoaparát v rukách a bez otrasov.

Nielen pri nakrúcaní videa pomôže aktivácia tretinovej mriežky. Lepšie sa pomocou nej komponuje a vyvažuje horizont. Samozrejme, môžete mať zapnutú aj digitálnu vodováhu, ale myslím že je pohodlnejšie vo väčšine prípadov použiť mriežku.

Kvalita videa je dobrá. Pri dennom svetle má dostatočný dynamický rozhas a dobrú ostrosť. V čom však podľa môjho názoru vyniká, je natáčanie pri horšom osvetlení. Všimnite si výbornú kvalitu videa pri večerných záberoch – ľudia kráčajúci ulicou, street umelci, Temple bar … Práve vďaka väčšiemu snímaču a svetelnému objektívu sú výsledky na kompaktný prístroj vynikajúce.


Ďalšie funkcie

Medzi novinky patrí funkcia automatického ND (Neutral Desity) filtra. ND filter sa aktivuje iba vtedy, keď na snímač dopadá príliš veľa svetla a nestačí najktratší čas 1/2000s. Funkcia je aktívna pri fotografovaní aj pri nakrúcaní videa. Pri videu sa ND filter aktivuje/deaktivuje tesne pred začatím nakrúcania, nie počas neho. 

Aktivácia Automatického ND filtra v rýchlom menu.

Wi-fi modul vo fotoaparátoch nesmie chýbať a nechýba ani v novom fotoaparáte. Funguje rovnako ako v predchádzajúcich pokročilých kompaktoch s tým rozdielom, že Canon prešiel na nový typ aplikácie. Predchádzajúce modely spolupracovali s aplikáciou Canon Camera Window (CCW),  pre nové fotoaparáty je k dispozícii aplikácia Canon Camera Connect (CCC). CCC najmä zlučuje predchádzajúce dve aplikácie, CCW a EOS Remote, ktorá umožňovala využívať wi-fi na zrkadlovkách Canon EOS. Funkcionalita zostáva zachovaná. Cez CCC môžete prezerať a sťahovať nafotený materiál z prístroja, využívať LiveView s nastaveniami zo zariadenia a dodatočný geotaging. Pri sťahovaní fotografií do zariadení si môžete vybrať z niekoľkých veľkostí súborov, alebo stiahnuť najvyššie rozlíšenie. Cez wi-fi môžete prenášať videá a .jpg súbory. Pre rýchle spárovanie je pridaná aj funkcia NFC.

Záver

S PowerShotom G5 X som intenzívne fotografoval celý týždeň a neprišiel som na to, čo by mi na ňom vadilo. Malé rozmery mu výčítať nechcem, pretože jeho doménou má byť predovšetkým kompaktnosť. Sánky pre blesk rozširujú možnosti kreatívneho použitia. Vylepšené ovládanie s programovatelnými funkciami sú fantastické! Najväčším lákadlom je pre mňa digitálny hľadáčik. Nie je najlepší, aký som kedy skúsil, ale na tak malý fotoaparát je vynikajúci. 

Asi už tušíte, G5 X ma nadchol. Ak by som dnes stále pred kúpou pokročilého prístroja, či už ako doplnok k zrkadlovke alebo na cesty, moja voľba by padla práve na tohto drobca.

Plusy a mínusy

+ digitálny hľadáčik

+ svetelný objektív s praktickým rozsahom

+ veľký snímač Type 1.0 s kvalitným výstupom

+ rýchle automatické zaostrovanie

+ ovládanie a ergonómia

+ výklopný a otočný dotykový displej

+ wi-fi s nfc

+ 1920p video s 60obr./s.

+ nabíjanie pomocou microUSB

 

- nižšia výdrž batérie

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

Fotoaparát Canon PowerShot G5 X nájdete aj v našom obchode.

Canon PowerShot G5 X
5 5 with 6
 
počet hodnotení: 6

Komentáre

 • Vladislav Kostka / 20.01.2016 08:38:58
  Vyzera velmi dobre. Ale filtre sa na objektiv zrejme nedaju aplikovat, alebo ano?
 • Roman Lacko / 20.01.2016 09:10:34
  Super fotografie. Normálne som začal uvažovať nad ním aj keď pôvodne som rozmýšľal na GX9 alebo fuji pro 1
 • Vladislav Kostka / 20.01.2016 08:38:58
  Vyzera velmi dobre. Ale filtre sa na objektiv zrejme nedaju aplikovat, alebo ano?
  Martin Farkaš / 20.01.2016 10:16:18
  G5 X nemá filtrovú obrubu, takže klasické filtre sa na ňom použiť nedajú. Existujú však aj alternatívy, ako napríklad krajinkárske filtre Cokin A.
 • Lukáš Nagy / 20.01.2016 11:21:39
  fúú, podrobná recenzia. vyzerá to super. pozeral som sa raz do hľadáčika, je menší, ale pri tom mini foťáčiku mi to neprekážalo. výstup je bombový, aj na vysokých iso. síce to šumí, ale tak nejako prijateľne :) osobne mi tento foťáčik príde sympatickejší ako ten od sony jáj, a aby som nezabudol, dobré fotky! írsko je krásna krajina :)
 • Ďuro Sládek / 20.01.2016 16:48:58
  Neviem, ktorý by som si vybral. RX 100 od Sony alebo totok. ???
 • Vladislav Kostka / 20.01.2016 08:38:58
  Vyzera velmi dobre. Ale filtre sa na objektiv zrejme nedaju aplikovat, alebo ano?
  Ján Villím / 20.01.2016 18:40:32
  Lensmate filter adapter-om: http://www.amazon.com/Canon-Quick-Change-Filter-Adapter-Lensmate/dp/B00RBF689E ale Lensmate píše že bude aj na G5X...;) Mam G7X, vystup super ale tento má kukátko a sánky na blesk.
 • Ján Villím / 20.01.2016 18:53:56
  Martin...dobrá recenzia, peknými fotkami z tohto "krpca" si doložil aj krajinu kde žiješ. Ja som nemal ešte príležitosť ale tieto prístroje a čipy si pochvaľujú aj podvodní fotografi. Výborné ohnisko, svetelnosť a dobré vyváženie a živosť farieb. No chce to na prímorskú dovolenku dobré púzdro a uvidíme!
 • Roman Lacko / 20.01.2016 19:42:33
  Ako mínus bola uvedená nízka životnosť batérie. Čo je to nízka? Koľko fotiek? Koľko minút videa? V kombinovanom režime?
 • Roman Lacko / 20.01.2016 19:42:33
  Ako mínus bola uvedená nízka životnosť batérie. Čo je to nízka? Koľko fotiek? Koľko minút videa? V kombinovanom režime?
  Ján Villím / 20.01.2016 20:01:46
  Asi ti odpovie aj Martin, ale ja svoje poznatky z G7X Viem fotiť celý deň ...ale šetrím (stabilizátor iba pri zábere, nekukám na fotky) - to je asi 200-250 fotiek. U G7 si obmedzený stále používať displej, tu asi nie. U videa je to asi polhodina (ale nemám takto vcelku vyskúšane, točím 2- 4 minutove klipy). Tato G5 má vyhodu nabijania cez mikroUSB!!, má kukátko (keď je displej vypnutý asi je spotreba menšia). Zas mať druhú baterku vo vačku...no problem! A jedna fičúra sa mi páči, automatické vytvorenie adresára na každý deň ;)
 • Roman Lacko / 20.01.2016 19:42:33
  Ako mínus bola uvedená nízka životnosť batérie. Čo je to nízka? Koľko fotiek? Koľko minút videa? V kombinovanom režime?
  Martin Farkaš / 21.01.2016 10:35:52
  V Írsku bolo chladno a baterka vydržala približne 180 - 200 záberov + 8 - 10 minút videa. Bol som rád, že pri celodenných výletoch mám ešte jednu náhradnú. Dve mi akurát vystačili na celý deň. Výhodou je, že v prípade núdze môžeš prístroj dobiť battery bankou priamo v teréne. Hľadáčik sa dá prirovnať v spotrebe k displeja ak je zapnutý vyšší výkon na 60 obr./s.
 • Vladimir Kocian / 21.01.2016 12:03:06
  A sakra. Dalsi fotak, co zamiesal karty. Rozhodujem sa medzi malou 100D, fuji x-t10 a pro1 ako maly prirucny k 5dmk3. A toto tiez nevyzera zle, ale trochu sa bojim toho maleho snimaca, kedze som mal nikon 1 v1, co ma tiez 1" snimac a to sumelo ako blazen. A teraz babo rad! :D
 • Vladimir Kocian / 21.01.2016 12:03:06
  A sakra. Dalsi fotak, co zamiesal karty. Rozhodujem sa medzi malou 100D, fuji x-t10 a pro1 ako maly prirucny k 5dmk3. A toto tiez nevyzera zle, ale trochu sa bojim toho maleho snimaca, kedze som mal nikon 1 v1, co ma tiez 1" snimac a to sumelo ako blazen. A teraz babo rad! :D
  Martin Farkaš / 21.01.2016 13:30:04
  Keď malé, tak malé! Také do vrecka :) A s vysokým ISO by som si hlavu nelámal, však nazri do galérie.
 • Jaroslav NOIK Beňo / 27.01.2016 16:28:57
  Velmi podrobna recenzia, na ktorej si autor dal zalezat, neodpisoval a stravil cas. Fotak vyzera vyborne. Fotky v recenzii tiez. Pan recenzent vie aj fotit ;-)
 • Jaroslav NOIK Beňo / 27.01.2016 16:28:57
  Velmi podrobna recenzia, na ktorej si autor dal zalezat, neodpisoval a stravil cas. Fotak vyzera vyborne. Fotky v recenzii tiez. Pan recenzent vie aj fotit ;-)
  Martin Farkaš / 27.01.2016 16:35:36
  Ďakujem za milé slová, potešili! :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...