Canon PowerShot G1 X mark III – drobec s veľkým potenciálom

Canon PowerShot G1 X mark III – drobec s veľkým potenciálom

Recenzie  /  Michal Lindner / 17.08.2018 / 08:40

PowerShot G1 bol prvý kompakt s naozaj veľkým senzorom. Jeho druhú generáciu mark II som mal aj ja, ale v praxi nenaplnila moje očakávania. Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Pri mark III to na prvý pohľad vyzerá, že všetky nedostatky čo mi prekážali boli odstránené. Trocha so šťastím som sa dostal ku G1 X mark III v jednej fotosúťaži (keď som ho chcel na recenziu, tak nikdy nebol k dispozícii). Vzhľadom na prostredia, v ktorých často fotografujem, som k nemu hneď objednal aj vodotesné púzdro. Keďže ho mám dlhšie, ako mávam zvyčajne fotoaparát na recenziu, mohol som ho lepšie preveriť v rôznych podmienkach.

 

Konektivita

 

Bluetooth spojenie s telefónom značne pomohlo k praktickej využiteľnosti. Spárovanie telefónu a fotoaparátu je vďaka NFC rýchle a bez komplikácií a bluetooth spojenie umožní do fotografií pridať GPS polohu z telefónu. Na stiahnutie fotografie z fotoaparátu do telefónu nemusíte fotoaparát ani vyberať z tašky. Otvoríte aplikáciu camera connect a telefón cez bluetooth zobudí spárovaný fotoaparát a môžete si stiahnuť fotografiu alebo video do telefónu, alebo aj fotoaparát na diaľku ovládať a fotografovať s ním. Jediná nevýhoda je, že takéto zobudenie a nadviazanie spojenia trvá relatívne dlho (asi pol minúty).

 

Ovládanie a ergonómia

 

Množstvo ovládacích prvkov sa tomuto drobcovi naozaj nedá vytknúť. Bez problémov zahanbí aj väčšinu bezzrkadloviek vyššej triedy. Konfigurovateľnosť tlačidiel je síce len základná, ale vzhľadom na množstvo koliesok, ktorých funkcie je možné tiež prispôsobiť, je možné spraviť všetky potrebné nastavenia veľmi rýchlo. Na voliči režimov sú aj režimy C1 a C2, pod ktoré je možné nastaviť vlastné sady nastavení pre najčastejšie využívané nastavenia. Podobne ako v systéme EOS je možné si na vlastnú stránku menu povyberať najčastejšie voľby z menu a navyše aj prispôsobiť, ktoré nastavenia majú byť prístupné cez Q-rýchle menu.

 

 

Objektív

 

Na to, že ide o zoom APS-C objektív, sú jeho rozmery vo vypnutom stave až neuveriteľne kompaktné. Veľkosť objektívu je menšia ako pancake objektív pre zrkadlovky Canon. Po zapnutí sa objektív natiahne. Na širokom konci má dobrú svetelnosť f/2.8 a tá sa k dlhším ohniskám rýchlo znižuje až do f/5.6. Príjemne som bol prekvapený pomerne malým geometrickým skreslením aj bez SW korekcií a na väčšine fotografií som to ani nemusel riešiť (môj RAW konvertor zatiaľ nemá profil pre vstavaný objektív G1 X mark III). Zväčšenie v makro režime je skôr symbolické, čo asi spôsobujú fyzikálne obmedzenia malého objektívu na veľkom senzore.

 

 

Na objektíve je 37mm závit pre filtre, ale keďže som mal doma redukciu z 37 na 58mm, vyskúšal som použiť redukciu a 58mm krytku, ktorá sa mi zdá byť trocha pohodlnejšia a 58mm filtre sú tiež bežnejšie vo výbave fotografa.  Takto som mohol vyskúšať aj infra filter Hoya R72. Ostrosť objektívu v infra spektre je dobrá a na fotkách som si nevšimol žiadny hot-spot, ale expozičné časy sú bez fyzickej úpravy fotoaparátu dlhé a pre dobré výsledky je nutné použiť statív.

 

Centrálna uzávierka

 

G1 X mark III je vybavený centrálnou uzávierkou v objektíve. Na rozdiel od bežnejšej lamelovej uzávierky pred senzorom sú najkratšie dosiahnuteľné expozičné časy dlhšie (1/2000s). Na prvý pohľad to môže znieť ako nevýhoda, ale vďaka tomu je celý obraz exponovaný naraz a nie postupne cez štrbinu medzi lamelami, čo prechádzajú popred senzor. Takto je možné najkratší synchronizačný čas 1/2000s  využiť aj pri fotografovaní s bleskom namiesto 1/250s bežných pri lamelových uzávierkach. Táto vlastnosť znižuje nároky na výkon blesku potrebný pre fotenie v silnom protisvetle. Z pre mňa nepochopiteľného dôvodu je s externým Canon E-TTL bleskom potrebné pre využitie tejto vlastnosti aktivovať na blesku HSS funkciu, ale s interným alebo manuálnymi externými bleskami to funguje bez komplikácii.

 

Obrazová kvalita a úpravy fotografií

 

V dobrých svetelných podmienkach hrá vyššiu ligu ako konkurencia. Kvalita dát v RAW a možnosti úpravy sú o triedu vyššie ako v iných prémiových kompaktoch s 1“ senzormi. V horších svetelných podmienkach sa úroveň šumu vyrovná, keďže kompakty s 1“ senzorom majú zvyčajne svetelnejšie objektívy a vystačia si s nižšou citlivosťou. Väčší senzor je pri práci s RAW cítiť v kontraste, dynamickom rozsahu aj prekreslení detailov. Pre dosiahnutie kvalitného výstupu je pri spracovaní RAW výrazne menej a slabších úprav ako pri 1“ senzoroch. Väčšie pixely poskytujú aj lepšiu bodovú ostrosť čo umožňuje viac pracovať s orezom.

Scénické režimy

 

Ak nemáte zručnosti v spracovaní fotografií, alebo potrebujete rýchlo spraviť a odoslať náročnejšiu fotografiu priamo z terénu, poskytujú scénické režimy riešenie na fotografické techniky a/alebo spracovanie, ktoré bežné automatické režimy neponúkajú. K dispozícii sú režimy: Autoportrét, Portrét, Jemná pleť, panoráma, panning, hviezdy, nočná scéna z ruky, ČB zrno, mäkké zaostrenie, rybie oko, olejomaľba, akvarel, lacný fotoaparát, miniatúra, HDR, pod vodou a ohňostroj.

Automatická panoráma

Automatická panoráma

 

Video

 

Snímanie videa je vďaka výklopnému displeju, hľadáčiku a stabilizátoru pomerne jednoduché. Vo výbave sú aj viaceré timelapse režimy, žiaľ tiež len vo FullHD rozlíšení. Počas nahrávania videa je možné využívať aj optický zoom s nižšou rýchlosťou (aby nebolo počuť motorček). Zaostrovanie je vďaka DPAF rýchle a plynulé bez zbytočného blúdenia. Keďže chýba funkcia intervalometra, tak pokročilejší timelapse s využitím RAW vyžaduje externú časovú spúšť (časom to snáď vyrieši magiclantern alebo nejaká smartphone aplikácia cez bluetooth).

 

 

Vodotesné púzdro Canon WP-DC56

 

Výhodou Canon kompaktov je dostupnosť vodotesného púzdra medzi doplnkovým príslušenstvom. Púzdro je zvyčajne dostupné hneď pri predstavení fotoaparátu a vyznačuje sa prijateľnými rozmermi, nízkou hmotnosťou a cenou. Púzdro poskytuje ochranu do hĺbky 40m a aj s fotoaparátom má pozitívny vztlak, takže pláva na hladine.

K púzdru je priložený difúzor pre interný blesk aj držiak optického konektora pre externé blesky. Vďaka centrálnej uzávierke je možné použiť aj relatívne slabšie blesky pri krátkych expozičných časoch a dostať tak dostatok svetla na objekty v silnom protisvetle. Púzdro má vyvedené takmer všetky ovládacie prvky okrem zadného kolieska, vyklopenie blesku a zloženia krytky objektívu. Pred vložením fotoaparátu do puzdra je vhodné vypnúť automatickú detekciu oka pri hľadáčiku a nechať si obraz prepnutý na displeji. Dá  sa to prepnúť aj v púzdre, ale fotografovanie a zmena nastavení v púzdre cez hľadáčik je nepraktická.

 

 

 

Výhody originálneho púzdra od výrobcu fotoaparátu:

- dostupné ihneď po predstavení modelu

- plastové púzdro neblokuje WiFi a Bluetooth

- nízka cena

 

Niektoré výhody, ktoré môžu poskytnúť špecializované púzdra od tretích výrobcov:

- niektoré sú dimenzované na hĺbku viac ako 40m

- pevnejšie uchytenie ramien na externé svetlá (nie len 1 skrutka)

- často obsahujú alarm v prípade netesností (vákuový systém alebo detekciu zatečenia)

- niekedy možnosť elektronického prepojenia externých bleskov

- prispôsobené na využitie „mokrých“ predsádok pred objektív

 

Batéria

 

Canon NB-13L má kapacitu 4.5Wh, čo je vzhľadom k veľkosti fotoaparátu primerané. Podľa CIPA metodiky to postačuje len na 200 záberov, našťastie v praxi mi to často vystačí aj na dvojnásobok. Bohužiaľ, batériu nie je možné dobíjať vo fotoaparáte cez USB a cena originálnej náhradnej batérie je neprimeraná. Dodávaná nabíjačka funguje len na 220V. Vyskúšal som si objednať alternatívnu USB nabíjačku pre NB-13L pre nabitie z malého power banku na cestách. Keď príde a osvedčí sa, dám vedieť v komentároch.

 

Záver

 

Už dlhšiu dobu som sa obzeral po kompakte, ktorý by bol ovládaním aj kvalitou obrazu použiteľný nie len ako cestovný fotoaparát, ale aj ako záložný fotoaparát pri serióznejších foto projektoch. G1X tretej generácie je malý fotoaparát s veľkým potenciálom. Bez problémov splní fotografické požiadavky aj požiadavky na menej náročné video pre youtuberov alebo rodinné video. Výrazné schudnutie hrúbky aj hmotnosti v porovnaní s predchádzajúcou generáciou ma potešilo. Napriek zmenšeniu a odľahčeniu pribudol elektronický hľadáčik zabudovaný v tele. Zúžil sa rozsah objektívu aj jeho svetelnosť, ale to do značnej miery kompenzuje výrazne lepší senzor s vyšším rozlíšením. K fotoaparátu mám len dve vážnejšie výhrady. Dosť vysoká cena a chýbajúci intervalometer.

 

 

Klady

- výborný senzor

- konektivita

- dobré dotykové ovládanie

- 4 kolieska pre rýchle ovládanie

- v praxi pomerne dobrá výdrž batérie

- centrálna uzávierka

- zabudovaný ND filter (cca 3EV)

- výklopný a otočný displej

 

 

Zápory

- nie je možné ovládať zoom počas zápisu fotiek a kontinuálneho zaostrovania

- nemá 4K video

- slabšie makro

- nenabíja sa cez USB

- nemá intervalometer

- chýba vstup pre externý mikrofón

- cena

 

 

Galérie fotografií obsahujú fotografie spracované z RAW v programe Darktable (zadarmo na https://www.darktable.org) podľa preferencií recenzenta. JPG sú výstupy ako ich spravoval fotoaparát (vytiahnuté náhľady z RAW súboru). Fotografie z vodotesného púzdra som umiestnil do oddelenej galérie, keďže predné sklo na puzdre mierne negatívne ovplyvňuje optické vlastnosti.

Canon PowerShot G1 X mark III – drobec s veľkým potenciálom
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...