Canon GP-E2 - spoločník na cestách

Recenzia  /  Martin Farkaš / 24.07.2014 / 00:00

Časom, keď som prišiel z dovolenky alebo cesty a ani po dvoch myseľ povzbudzujúcich nápojoch som si nevedel spomenúť, kde som fotografiu vyfotil, je koniec!
Už nikdy nezabudnete, kde ste fotografiu vyfotili, ak si nezabudnete zapnúť GP-E2! :)

Dnes už nie je žiadnou raritou, keď má fotoaparát vstavaný GPS modul. Skôr by som povedal, že dnes sa GPS montuje takmer do všetkého. Prečo potom vôbec uvažovať nad externou GPS jednotkou a prečo si radšej nekúpiť rovno takto vybavený fotoaparát? Hneď prvý dôvod je ten, že nie všetky fotoaparáty touto jednotkou disponujú. Napríklad vyššie rady zrkadlových fotoaparátov s odolným kovovým telom túto možnosť neponúkajú. Je to logické, keďže cez kov sa signál dostane len veľmi ťažko. :) Druhým podstatným dôvodom je to, že externá GPS jednotka má samostatné napájanie, čo v praxi znamená plnohodnotné využitie batérie vo fotoaparáte. Dnes si predstavíme GPS jednotku od spoločnosti Canon, GP-E2.

 

Dizajn

Canon GP-E2 je malé, jednoducho vyzerajúce zariadenie, ktoré sa zväčša umiestňuje do sánok pre blesk na fotoaparáte. Telo jednotky tvorí prevažne plast. Hot-shoe pätica je samozrejme kovová a okolo nej sa nachádza gumový lem, ktorý zabraňuje vniknutiu prachu, vody a iných nečistôt do oblasti sánok. Takéto tesnenie nájdete aj na profesionálnych bleskoch ako bol Canon Speedlite 580EXII alebo aktuálny model, Canon Speedlite 600EX-RT.

GP-E2 nasadená na fotoaparáte EOS 5D mkIII po výdatnom írskom daždi. Vďaka utesneniu ju môžete používať v akomkoľvek počasí. 

Na GPS prijímači sa nachádza iba jeden ovládací prvok, ktorý má tri polohy: ON/OFF/LOG. Prvé dve sú jasné, slúžia na zapnutie a vypnutie zariadenia. Tretia poloha, LOG, slúži na zaznamenávanie prejdenej trasy.
Z ľavej strany jednotky je vstup pre kábel slúžiaci na prepojenie s fotoaparátom. Ak vlastníte starší model fotoaparátu, komunikácia medzi telom a GPS prijímačom neprebieha cez sánky blesku, ale práve cez spomínaný dátový kábel.
GP-E2 je napájaná jednou 1,5V batériou typu AA (LR6). Batériový priestor je dostupný zo zadnej strany zariadenia. Dvierka obsahujú tesniacu gumičku, ktorá zamedzuje vniknutiu prachu a vody. GPS prijímač je tak odolný a môžete ho bez problémov používať aj v náročných podmienkach, ako napríklad dážď, sneženie a podobne.

 

Praktické skúsenosti

Hneď na úvod tohto odseku musím napísať, že najväčšou nevýhodou externej GPS jednotky je, že ju niekedy zabudnete na fotoaparát nasadiť. Stačí aby som uvidel niečo zaujímavé, niečo, čo som chcel odfotiť a v tom momente som zabudol, že mi na fotoaparáte niečo chýba. Našťastie po druhom dni fotografovania som si zvykol a už som nezabúdal. :)

Výdrž batérie v prijímači je veľmi dobrá. Keď som sa pozrel na tabuľku výdrže pri konkrétnych nastaveniach, pomyslel som si, že to musí byť trošku prehnané. Poteším vás, nie je prehnané a výdrž batérie je veľmi dlhá. Vlastne sa mi nikdy nestalo, aby som batériu úplne vybil, alebo aby len začal blikať ukazovateľ slabej batérie a to som mal GPS jednotku dva dni na foťáku.

 

 

Možnosť zaznamenávať presnú polohu do fotografií je zaujímavá najmä pre cestovateľov. Zaujímalo ma, ako veľmi je GPS prijímač presný a výsledok? Samozrejme záleží od množstva faktorov, ale presnosť je približne 2 až 4 metre. Presnosť je ovplyvnená najmä rýchlosťou aktualizácie polohy. Najpresnejšie výsledky dosiahnete s častejšou aktualizáciou. Jeden z mála prípadov, keď mi GPS zaznamenalo inú polohu, akú som mal, bolo, keď som sedel vo vlaku. Bol som približne uprostred vozňa a prijímač sa zmýlil o niekoľko desiatok metrov. Môže za to však kovová konštrukcia vlaku a hlavne vysokonapäťové vedenie nad vlakom, ktoré dokonale ruší signál nielen GPS prijímačov.

GPS súradnice sa ukladajú priamo do EXIF dát každej fotografie tak, aby následne editačné programy s nimi vedeli pracovať. Na správu a spracovanie fotografií používam program Adobe Lightroom, ktorý od verzie č. 4 ponúka samostatný modul s názvom „Map“. V tomto module nájdete online satelitnú mapu od Googlu, na ktorej sú miesta na ktorých ste fotografiu exponovali vyznačené „vlajočkami“. Na vlajočku stačí kliknúť a ihneď uvidíte zmenšeninu fotografie ktorú ste na tom mieste vyfotografovali.

GPS súradnice zapísané v EXIF-e fotografie ...

... si môžete v programe Adobe Lightroom pozrieť priamo na mape. 

Možnosť LOG, kedy GP-E2 zapisuje priebeh vašej trasy som nevyužil. LOG však nájde využitie všade tam, kde idete z bodu „A“ do bodu „B“ a chcete mať zaznamenaný priebeh trasy. My sme chodili väčšinou okolo jedného miesta a prejdená trasa by preto vyzerala veľmi chaoticky. :)

Canon GP-E2 som mal možnosť vyskúšať na ceste do Írska. Bol som rád, že po príchode domov som si jednoducho pozrel na mape, kde bola fotografia nasnímaná a mal som prehľad, kde všade sme boli. Vždy ma totiž zamrzí, keď si neviem spomenúť kde fotka vznikla. Takže ak sa chystáte cestovať a beriete si veľký foťák, okrem širokouhlého a tele objektívu si nezabudnite pribaliť aj GPS jednotku. :)

 

GPS jednotku Canon GP-E2 si môžete kúpiť v nošom obchode.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

Galéria k článku

Canon GP-E2 - spoločník na cestách
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Ivan Kutička Ivan Kutička
  Ivan Kutička / 24.07.2014 11:47:00
  Áno, ak niekto chce alebo potrebuje zaznamenávať polohu, toto zariadenie mu urobí veľkú službu. Len nerozumiem tomu, prečo je také veľké, však aj telefóny majú v sebe GPS ... a ešte, kde sa v prípade potreby dá blesk keď tam je GPS?
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 24.07.2014 12:21:00
  V prípade, ak fotograf potrebuje používať externý blesk, môže pripojiť GPS jednotku cez dátový kábel. A prečo je zariadenie také veľké? Neviem, neodvážil som sa ho rozobrať aby som sa pozrel :)
 • Drsnak Jake Drsnak Jake
  Drsnak Jake / 28.07.2014 16:31:00
  Ja Ti ho rozoberem synak, mam na to aj potrebne gerety...! :-/ )Ale teraz vazne, je to velke a nemotorne, ak to funguje ale rychlo a spolahlivo, mozno by som to k svojej starej dobrej 5D MKI kupil. Cez sanky mi to ale asi nebude fungovat, sak?
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 28.07.2014 16:43:00
  Jake, rýchlosť nabehnutia signálu je naozaj veľmi rýchle. Počas fotenia som sa nestretol so žiadnou komplikáciou, takže môžem prehlásiť, že GP-E2 je aj spoľahlivá. Len sa obávam, že ne na 5D mkI nebude pasovať :(
 • Matej D / 04.09.2016 13:30:05
  Ako funguje v interieri? ulozi zaznam s posledne znamou polohou alebo bude fotka bez polohy?
 • Matej D / 04.09.2016 13:30:05
  Ako funguje v interieri? ulozi zaznam s posledne znamou polohou alebo bude fotka bez polohy?
  Martin Farkaš / 05.09.2016 12:27:32
  V interiéri GPS nefunguje. Ak nie je k dispozícii platný signál, EXIF bude bez dát - bez polohy.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...