Canon G7 X mark II a podvodné puzdro WP-DC55, dokonalá kombinácia?

Canon G7 X mark II a podvodné puzdro WP-DC55, dokonalá kombinácia?

Recenzie  /  Michal Lindner / 05.07.2016 / 07:00

Canon G séria patrila vždy medzi kompaktami do prémiovej triedy ktoré sa vyznačovali svetelným objektívom a dobrou ovládateľnosťou. Nedávno Canon pridal do názvov tohto radu X, ktoré znamená väčší senzor. G7 X mark II je prvý fotoaparát z tohto radu, ktorý ponúka RAW režim bez zablokovania fotoaparátu. Aj keď zdieľa rovnakú optiku a senzor ako G5 X a G7 X, vyniká nad nimi svojou rýchlosťou najnovšieho procesora DIGIC 7.

Konštrukcia

Malé kompaktné telo je tvorené kombináciou kovových a plastových prvkov s drsnejším pogumovaním gripu. Všetky ovládacie prvky majú jasne definovaný chod s citeľnými klikmi pri ovládaní. Displej je výklopný 45 stupňov dole a 180 stupňov smerom nahor umožňujúci komponovanie pri „selfie“.

Ovládanie

Na malý fotoaparát sa nezmestí také množstvo ovládacích prvkov ako na zrkadlovku, ale G7X Mark II skombinoval najlepšie prvky z kompaktov ako aj zrkadloviek. Nechýba možnosť vybrať si z menu položky na vlastnú stránku menu, prispôsobiť funkcie pod tlačidlami a kolieskami. Dotykový displej ovládanie ešte urýchľuje. Kompromisom nie je ani manuálne ovládanie s dvoma kolieskami. Vďaka možnosti rýchlo zmeniť funkciu predného kolieska nie je problém fotoaparát plnohodnotne ovládať ani vo vodotesnom púzdre v ktorom nie je prístupné zadné koliesko a dotykový displej.

Obrazová kvalita

Výstup z fotoaparátu je výborný, plný detailov a jemnej kresby. Veľkú zásluhu má na tom nový procesor DIGIC 7, ktorý koriguje pomerne komplikované geometrické skreslenia a chromatické chyby. Dosiahnuť podobný výsledok z RAW konvertora, ktorý daný objektív nemá vo svojej databáze, dá celkom zabrať. Ja používam Linux a Corel AfterShotPro a ten bez korekcie objektívu ukáže, čo v skutočnosti senzor zaznamená. Najmä na krátkom ohnisku je skreslenie výrazné. Aby bolo možné mať tak malý objektív s relatívne veľkým senzorom, dobrým rozsahom a svetelnosťou je potrebné, aby sa niektoré kompromisy v optike korigovali softwarovo. Takéto riešenie umožňuje dosiahnuť vysokú ostrosť fotografií. Napravenie geometrického skreslenia natiahne obraz až za rohy fotografie a je teda možné do istej miery narovnať horizont bez nutnosti orezu (záleží od RAW konvertora).

Objektív bez akejkoľvek korekcie. Môžete si všimnúť výraznú vinetáciu, chromatickú vadu a neostrosť obrazu.

Korigovaný objektív. Je úžasné, čo dokáže SW s fotografiou urobiť.

Rýchlosť

Hlavným prínosom mark II verzie je rýchlosť snímania v RAW režime, čo bola achilova päta predchádzajúcich modelov. S mark II už nie je problém použiť rýchle sériové snímanie a zvýšiť a následne si vybrať vhodný záber.

Konektivita

NFC s WiFi umožňujú rýchle zdieľanie fotografii s mobilným zariadením, diaľkové ovládanie fotoaparátu, synchronizáciu času, alebo doplnenie GPS súradníc do fotografií. GPS súradnice je možné doplniť ak na telefóne necháte aktívnu aplikáciu Canon Camera Connect. Cez WiFi je možné ovládať fotoaparát a prehliadať fotografie vo fotoaparáte a skopírovať vybrané fotografie.

Záver

Kompaktné fotoaparáty sú na ústupe. Veľkou konkurenciou pre základné kompakty sú dnešné smartfóny, s ktorými môžete rýchlo snímku vyhotoviť a ihneď ju aj zdielať s ostatnými. Z opačnej strany ich vytláčajú CSC fotoaparáty. Ale pokročilé kompakty, ako G7 X Mark II, majú stále svoje miesto na trhu, pretože spájajú kompaktné telo s vynikajúcou kvalitou obrazu - akú z telefónu nedostanete. G7 X Mark II poslúži ako dobrý, ale nie príliš veľký fotoaparát. Na dovolenku pre náročnejšieho amatéra, alebo ako doplnok k zrkadlovke na každodenné nosenie. Dobre poslúži aj profesionálovi, či už v podvodnom púzdre, alebo ako vreckový doplnok k teleobjektívu.

Canon WP-DC55

Vodotesné púzdro je šité na mieru pre Canon Powershot G7X Mark II. Púzdro padne dobre do ruky a umožňuje pevné držanie. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi je zdrsnená zadná strana. Otvory okolo tlačidiel sú zväčšené, čo umožňuje jednoduchšie vypláchnutie slanej vody po použití. Prístupné sú všetky ovládacie prvky okrem kolieska okolo tlačidiel na zadnej strane, prepínača chodu prstenca okolo objektívu (prstenec okolo objektívu je z púzdra ovládateľný). Ďalším prvkom, ktorý sa nedá ovládať je výklopný displej, je to z pochopiteľných dôvodov, ale niekedy by sa to hodilo:-)

Veľkosť púzdra s fotoaparátom je približne ako zrkadlovka strednej triedy s menším objektívom, takže s prenášaním nie je problém. Manipulácia a dosah na jednotlivé ovládacie prvky je veľmi dobrý, čo je pri vodotesných púzdrach pomerne zriedkavé. Na spodnej strane púzdra je štandardný závit pre statív, alebo uchytenie ramien s externými bleskami. Ak máte len jeden menší blesk, alebo stále svetlo je možné ho uchytiť aj do cold-shoe na vrchnej strane púzdra.

Vodotesné púzdro umožní minimalizovať riziko poškodenia techniky a v náročných podmienkach získať snímky z vodnej hladiny.  Alebo, samozrejme, umožňuje fotografovať pod vodnou hladinou až do hĺbky 40 metrov. Pomerne malé rozmery a výborné schopnosti fotoaparátu robia z tejto kombinácie výborný nástroj nie len na dovolenkové fotografovanie nadšencov, ale aj rozšírenie možností pre profesionálov.

 

Obsah balenia podvodného puzdra Canon WP-DC55:

 • vodotesné púzdro

 • žltý popruh na krk (pre použitie na suchu)

 • pútko na zápästie

 • difúzer na interný blesk

 • držiak pre uchytenie optického kábla pre externý blesk

 • silikónová vazelína pre ošetrovanie tesnenia

Video

Ja s videom mám len minimálne skúsenosti, ale pripravuje sa aj recenzia video schopností. Tu je zopár mojich skúšobných záberov.

Galéria

V galérii nájdete JPG súbory priamo z fotoaparátu a spracované RAW súbory v programe Adobe Lightroom 6. 

Plusy a mínusy

+ rýchlosť

+ optický stabilizátor

+ kompaktné rozmery

+ výborná obrazová kvalita

+ vynikajúce ovládanie s možnosťou prispôsobenia

+ možnosť nabiť batériu vo fotoaparáte z microUSB nabíjačky na telefón aj externá nabíjačka na baterku

+ konektivita

 

- pri krátkom ohnisku a makre sú rohy neostré

- nie je možné ovládať zoom počas zápisu na kartu

- pri fotografovaní do RAW sa treba pripraviť na náročnejšie úprav (pri aplikáciách s horšou podporou automatickej korekcie objektívov)

- najkratší čas len 1/2000s (tento nedostatok kompenzuje možnosť zapnúť interný ND8 filter)

 

Canon G7 X mark II si môžete zakúpiť tu.

Canon G7 X mark II a podvodné puzdro WP-DC55, dokonalá kombinácia?
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

 • Jozi WhiteBalance / 06.07.2016 14:04:30
  Konečne malý a šikovný foťák, čo fotí dobre nad vodou a s podvodným puzdrom aj pod. Ale je drahší ako hocijaká zrkadlovka.
 • Jozi WhiteBalance / 06.07.2016 14:04:30
  Konečne malý a šikovný foťák, čo fotí dobre nad vodou a s podvodným puzdrom aj pod. Ale je drahší ako hocijaká zrkadlovka.
  Michal Lindner / 06.07.2016 17:27:32
  Mozno je drahsi ako zaciatocnicke zrkadlovky, ale mobilita je vyborna a v kombinacii s vodotesnym puzdrom moze posluzit na ziskanie zaujimavych obrazkov. V puzdre na zrkadlovku by vela tych zaberov nebolo moznych pre velkost a hmotnost puzdra (mam aj puzdro na zrkadlovku, takze to viem posudit z vlastnej skusenosti).
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...