Canon EOS M50 – čerstvý vietor do systému EOS-M

Canon EOS M50 – čerstvý vietor do systému EOS-M

Recenzie  /  Michal Lindner / 07.08.2018 / 17:05

Canon vstúpil do mirrorless sveta veľmi opatrne. Po niekoľkých modeloch je M50 prvý v EOS-M rade, ktorý prináša vlastné novinky a nerecykluje len staršie technológie zo zrkadloviek. Cena bola tiež nastavená priaznivo.

Novinky

 

4K video a timelapse – dočkali sme sa aj cenovo dostupnejšej triede, ale ...

DiGIC 8 – Nový procesor: vylepšený JPG, výstup, rýchlosť, šetrenie batérie

Komprimovaný RAW – šetrenie miestom na pamätových kartách a diskoch

 

Konektivita

 

WiFi – Diaľkové ovládanie fotoaparátu a stahovanie fotiek.

Bluetooth – diaľková spúšť a zapnutie WiFi (stiahnuť fotografie je možné aj pri vypnutom fotoaparáte)

NFC – rýchle spárovanie telefónu a fotoaparátu

 

Pomocou bluetooth je možné využiť GPS zo spárovaného telefónu a do EXIF takto zaznamenať lokalitu fotografií. Nastavenie je pomerne jednoduché, nadviazanie spojenia trvá asi pol minúty, potom je už sťahovanie fotografií, alebo vzdialené ovládanie fotoaparátu bez zdržaní.

Ergonómia

 

Menu systém je rovnaký ako v systéme EOS, je možné si z menu povyťahovať najčastejšie používané funkcie na vlastnú stránku, ktorá môže byť zobrazená ako prvá pri vstupe do menu. Štandardné rozloženie funkcií tlačítok mi veľmi nesadlo. Našťastie sú možnosti prispôsobenia dostatočne flexibilné a podarilo sa mi ho prispôsobiť podľa mojich potrieb. Po prispôsobení samozrejme nesedia piktogramy s priradenými funkciami. Fyzická ergonómia je aj vzhľadom na malé rozmery tela dobrá. Grip je dostatočne výrazný s protišmykovou úpravou a nie je problém udržať aj cez redukciu nasadený stredne veľký objektív (24-70/2.8), ale pri dlhšej prechádzke s fotoaparátom v ruke som ho nosil skôr za objektív a redukciu, čo bolo bezpečnejšie a pohodlnejšie.

Komprimovany RAW

 

Na rozdiel od starších modelov, ktoré umožnovali snímať menší RAW súbor za cenu zníženia rozlíšenia na 1/2, alebo dokonca na 1/4. Nový formát CR3 umožnuje znížiť veľkosť RAW súboru mierne stratovou kompresiou dát. Za cenu ušetrenia 30-40% veľkosti súborov stratíte trocha skrytých detailov, ktoré sa objavia pri prisvetlení tieňov (výmena šumu za kompresné artefakty). Detailnejšie aj s príkladmi sa na to pozreli v dpreview:

 

https://www.dpreview.com/articles/0483301097/quick-look-canons-new-compressed-raw-format

 

Video

 

Ak nepotrebujete viac ako FullHD, tak M50 pracuje s videom výborne. Okrem rýchleho zaostrovania, stabilizácie ponúka aj vyrovnávanie horizontu, vstup pre externý mikrofón, otočný a výklopný displej, pre selfie bloggerov. Obrazová kvalita je dobrá. Jediný nedostatok je absencia výstupu na slúchadlá.

4K Video

 

Toto je už trocha o niečom inom. Zoastrovanie je pomalé s bez využitia DPAF. Pri posúvaní obrazu je viditeľný „želatínový efekt“ rolling shutter a navyše má video dodatočný 1.7x crop. Ostrosť obrazu aj crop faktor naznačujú, že nejde o plnohodnotné 4K, ale o výrez zo senzoru dointerpolovaný na 4K rozlíšenie (6000pixelov senzoru na šírku / 1.7 = 3529 bodov a nie 3840 ako je výstupné 4K rozlíšenie). Dobrá správa je, že pri 4K videu je tiež dostupná digitálna stabilizácia (za cenu ešte väčšieho výrezu) a je použitý codec H.264 ktorý pomáha šetriť miesto na karte. Prečo takéto obmedzenia? Pravdepodobne použitý senzor nedokáže prečítať dostatok dát v reálnom čase. Môže to mať na svedomí aj procesor, ale to je menej pravdepodobné, keďže starší procesor v 5D mark IV už 4K rozlíšenie zvládal (bez H.264).

Obrazová kvalita

 

Canon použil svoj najlepší senzor v APS-C rozmere, má už 2 roky, stále má čo ponúknuť a vo svojej cenovej kategórii sa nestratí. Fotografie sú exponované správne aj v náročnejších svetelných podmienkach a kompenzáciu bolo potrebné používať len zriedka. Zriedkavé chyby zaostrenia boli v mojom prípade spôsobené obsluhou a časom som ich doladením nastavení podľa mojich potrieb výrazne obmedzil. Ako je pri Canone dobrým zvykom, JPG výstup má prirodzené farby a prirodzené pleťové tóny na pokožke. RAW výstup neviem priamo porovnať, lebo nový CR3 formát neviem zatiaľ otvoriť v rovnakom SW, kde bežne spracovávam fotografie. Ide ale o rovnaký senzor aký mám v 80D a G1 X mark III a s ich výstupom a možnosťami úpray nemám problémy. Počas testu som nenarazil som na žiadne špecifické problémy senzoru (banding, veľa hot pixelov ....).

 

 

Práca s EF Objektivmi

 

Na test som mal len jeden natívny EOS-M objektív (setový ultrazoom EF-M 18-150/3.5-6.3). Setový objektív produkoval slušné fotografie v dobrom svetle, ale ponuka EF-M objektívov je zatiaľ obmedzená a situáciu zahraňovala redukcia pre objektívy na Canon EOS. Vďaka DPAF zaostruje na bežných EF objektívoch veľmi svižne a presne. Spomalenie v porovnaní s fázovým zaostrovaním klasickej zrkadlovy (80D) je DPAF pozorovateľné až pri dlhších teleobjektívoch (Canon EF 100-400/4-5.6 L II a super-teleobjektívoch ako 400/2.8 a nasadení extenderov). Mierne spomalenie, ale do značnej miery kompenzovala presnosť zaostrenia bez potreby kalibrácie. DPAF bol ochotný bez reptania zaostriť aj s kombináciou 2x extenderu a Canon EF 100-400/4-5.6 L II pri výslednej svetelnosti f/11 (800mm x 1.6 crop je ekvivalent 1280mm), čo je na potulky po prírode v dobrom svetle zaujímavá voľba pre vtáčkarov. V praxi som, ale dosť často bojoval s príliš veľkým aktívnym zaostrovacím štvorcom, čo komplikovalo fotografovanie napríklad trsteniarika cez tŕstie v popredí. Zaostrovaciu oblasť je možné zmenšiť, ako som sa dozvedel neskôr, ale je to zahrabané v menu. Logickejšie by bolo, ak by to bola ďalšia možnost vo výbere aktívnej oblasti ostrenia.

 

Batéria

 

Zdrojom energie je batéria LP-E12 s kapaciou 875mAh (7.2V). Podľa CIPA metodiky má kapacitu len na 235 fotografií, ale v praxi mi aj po nafotení dovjnásobku zostalo trocha zvyšnej energie. Aj keď náhradná batéria veľa miesta nezaberie, je škoda, že batériu nie je možné dobiť priamo vo fotoaparáte cez USB.

 

Záver

 

M50 je na strednú triedu, v ktorej sa nachádza, vybavená veľmi dobre. Pre začiatočníkov ponúka obrazovú nápovedu. Fotografický nadšenci uvítajú možnosť prispôsobenia ovládania. Výborná výbava pre pohodlné snímanie FullHD videa poteší bloggerov. Vzhľadom na zatial limitovanú ponuku natívnych EF-M objektívov, osloví skôr cestovateľov „naľahko“, ktorým vyhovujú menšie rozmery zoomov s nižšou svetelnosťou. Využitie nájdu iste aj pokročilí fotografi s výbavou EF objektívov, kde je možné M50 použiť ako ďalšie telo, alebo ako diaľkovo ovládaný fotoaparát nainštalovaný na neprístupných miestach.

 

Klady

- konfigurovateľnosť ovládania

- dobré zaostrovanie aj vo videu (FullHD)

- výklopný a otočný displej

- dobré dotykové ovládanie (využiteľné aj s okom na hľadáčiku)

- možnosť použiť všetky Canon objektívy cez redukciu.

- 4K timelapse

- cena

 

Zápory

- nenabíja sa cez USB

- malý buffer

- nemá intervalometer

- 4K video s obmedzeniami

 

Canon EOS M50 môžete zakúpiť tu

Canon EOS M50 – čerstvý vietor do systému EOS-M
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...