Canon EOS 80D – výborný univerzál

Canon EOS 80D – výborný univerzál

Recenzie  /  Michal Lindner / 11.08.2016 / 07:00

Canon 80D je priamy potomok prvej masovo vyrábanej digitálnej zrkadlovky za prijateľnú cenu Canon EOS D30 z roku 2000, nasledovaný modelmi D60, 10D, 20D ... 80D. Jedná sa už o vyzretý produkt z desiatej generácie v priebehu 16 rokov. Po tejto kategórii siahajú začiatočníci, ktorý nechcú, aby ich fotoaparát v niečom obmedzoval, pokročilejší fotografi s obmedzeným rozpočtom, ale aj pokročilý fotografi, ktorí potrebujú spoľahlivý záložný fotoaparát, alebo APS-C telo. 70D pritiahla k zrkadlovkám aj záujem filmárov vďaka dual-pixel fázovému zaostrovaniu počas nahrávania videa. 80D pri FullHD zdvojnásobila snímkovaciu frekvenciu na 50/60 fps.

Paremetre a novinky

 • 24.2 MP dual pixel CMOS snímač

 • 45 krížových AF bodov

 • expozičný senzor (7560 bodový RGB₊IR) a ITR

 • viac informácii v hľadáčiku

 • 7 fps (tichý režim 4 fps)

 • rýchle fázové zaostrovanie v LiveView a videu

 • video 1080p až do 50/60 fps

 • vstavaný intervalometer a bulb timer

 • WiFi a NFC

 • USB 3.0

 • motorom ovládané zrkadlo (menej vibrácií)

 • synchronizačný čas blesku 1/250s

 • výklopný 3” LCD s miliónom bodov

 • 100% pokrytie hľadáčika s optickým hranolom

 • doladenie času expozície na blikajúce svetlo

 • možnosť pripojenia mikrofónu a slúchadiel

 • hmotnosť 730g (s batériou) a rozmery 139 x 105 x 79 mm

Ergonómia a konštrukcia

Aj keď to na prvý pohľad možno nie je zrejmé, tak oproti 70D ponúka novinka veľa drobných zmien, ktoré odhalíte až pri podrobnejšom skúmaní. Napríklad, premodelovaný hlbší grip sa lepšie drží.

Displej sa vyklápa do boku a následne je ho možné v kĺbe otáčať o 90 stupňov dole, alebo o 180 stupňov smerom hore. Táto konštrukcia vyžaduje minimálne 2 pohyby pre umiestnenie displeja pre fotografovanie v nadhľade/podhľade, ale umožňuje otočiť displej smerom dopredu pre selfie, alebo obrátiť displej k telu fotoaparátu tak, aby bola obrazovka pri transporte chránená.

Vstupno výstupné porty sa preorganizovali a vyklopený displej, už neblokuje prístup k slúchadlám, mikrofónu, alebo káblovej spúšti.

Hľadáčik poskytuje 100% pokrytie po prvý krát v rade EOS xxD. Vďaka optickému hranolu je obraz väčší a jasnejší ako pri nižších modeloch. Spolu s bleskom vystupuje asi 15mm pred rovinu bajonetu čo trocha limituje priestor na prsty, ak nosíte nasadený objektív 100-400 IS II s prevrátenou statívovou pätkou. Hľadáčik obsahuje viac informácii, dokáže zobrazovať elektronický horizont, varovania a pomocou nastavenia C.FnII 15 je možné podsvietiť ostriace body a vidieť tak aktívne body aj na tmavom podklade.

Odolnosť a kvalita spracovania

Pri 60D prešiel Canon od horčíkového tela k plastu. Môže to znieť ako krok späť, ale plast je ľahší, lacnejší a umožňuje jednoduchšiu integráciu WiFi a NFC. Telo má vylepšené tesnenia proti poveternostným vplyvom, čo pomôže pri ľahšom daždi, alebo príležitostnom oprskaní.

Nová batéria

LP-E6N poskytuje vyššiu kapacitu 1,865mAh ako predchádzajúca batérie LP-E6(1,800mAh). Dobrá správa je, že staršie batérie, ako aj nabíjačky, sú navzájom použiteľné. Na novú batériu je udávaná životnosť 960 fotografii podla CIPA pri 50% využití blesku, 270 pri LiveView a 250 pri LiveView s 50% bleskom. Ja mám pri fotografovaní vypnutý náhľad na LCD po expozícii a fotím bez interného blesku. S občasným prezretím a premazaním nepodarených fotiek sa po 1000 fotografiách dostanem na cca 60% kapacity. Ak niekto plánuje upgrade zo 70D a má k nemu battery grip BG-E14, tak ten je kompatibilný aj s 80D.

LCD displej

LCD displej je rovnaký ako na 70D, výklopný, otočný, dotykový s rozlíšením 1040tisic bodov a povrchovou úpravou Clear View II pre lepšiu viditeľnosť za denného svetla. Intenzita jasu sa dá nastaviť ručne, alebo to nechať na automatiku, ktorá sa riadi senzorom na intenzitu okolitého svetla.

Senzor

Po takmer nekonečnom čakaní sme sa dočkali nového Canon APS-C senzoru, ktorý zlepšil kvalitu dát v RAW a umožnil tak väčšiu flexibilitu v postprocessingu pri nižších citlivostiach, čo bol asi jediný parameter v ktorom Canon zaostal. Senzor v 80D ponúka ako väčší dynamický rozsah, tak aj rýchle zaostrovanie v LiveView a videu, čo ho znova dostáva na výslnie. Rozlíšenie 24MP dokáže zachytiť množstvo detailov ak fotografujete s kvalitnými objektívmi. 80D stále používa anti-alias filter, aby predišiel vzniku moaré v obraze, takže v RAW je potrebné výstup kúsok doostriť pre dosiahnutie bodovej ostrosti.

Obrazová kvalita

Či už fotografujete do JPG, alebo RAW, má 80D výborný výstup. Presvedčiť sa o tom môžete vo fotogalérii pod článkom. 

Zaostrovanie

Nový zaostrovací senzor je výborný. Zaostruje rýchlo a priamo cez zaváhania. V zlých svetelných podmienkach pri porovnaní s 5D mark III, alebo stredovým bodom na 6D dokázal zaostriť na nižší kontrast, alebo viditeľne rýchlejšie. Pokrytie obrazu fázovými bodmi je kúsok menšie ako na 7D mark II, ale stále veľmi dobré. Umožňuje to komponovať aj akčné scény, kde je sledovaný objekt ďalej od stredu políčka bez nutnosti dodatočného orezu. Čo mi chýba je spot focus, ktorý je vo vyšších modeloch Canon fotoaparátov. Sledovaniu pohyblivých objektov po scéne pomáha 7560 bodový RGB₊IR expozičný senzor, je to pokrok oproti staršiemu 63 bodovému expozičnému senzoru, ale bohužiaľ pomerne často stráca sledované objekty a nedokáže tak konkurovať ostreniu v 7D mark II, 5Ds, alebo 1D X.

Zaostrovací systém je možné do istej miery doladiť vlastným potrebám pomocou 5 parametrov v „používateľských funkciách“ (C.Fn). Samozrejmosťou je aj možnosť jemného doladenia zaostrovania pre jednotlivé objektívy, kde pri zoom objektívoch je možné zadať korekciu zvlášť pre krátke a pre dlhé ohnisko. Nepodceňujte túto funkciu a nastavte korekciu ostrenia minimálne pre teleobjektívy a svetelné pevné objektívy pri ktorých je presnosť zaostrenia kritická. Ak používate s teleobjektívmi aj extendery, nezabudni nakalibrovať každú kombináciu. Je to otravné, zdĺhavé a nudné, ale bez toho ostré obrázky dostanete len so šťastím, ak si objektív presne sadne s telom, čo je pri vysokých rozlíšeniach dnešných senzorov lotéria. Ak si na to netrúfate, môžete to zveriť servisu, alebo si kúpiť SW, ktorý pre objektív s fotoaparátom pripojený cez USB nájde správnu hodnotu korekcie.

Ak uprednostňujete vlastný vyber ostriacich bodov, je na výber je viacero režimov voľby bodov.

 

režim

popis

príklady použitia

1 bod

Klasický režim

univerzál

1 bod + 8 susedov

AF bod rozšírený o 8 susedov, ak nie je dostatočný kontrast na vybranom bode, pomôžu okolité body

univerzál

Zóny

Na výber máte 3 veľké skupiny bodov, strednú, pravú a ľavú

šport, fotografovanie drobného vtáctva, letovky

45 bodov

vyberiete začiatočný bod/zónu a fotoaparát ďalej sleduje pohyb zvoleného objektu cez všetky ostriace body a snaží sa sledovať pôvodne zaostrený objekt pomocou informácii o vzdialenosti z fázových bodov a farby zo senzoru expozície

šport, letovky

 

Aj zaostrovanie v LiveView bolo vylepšené aj oproti 70D, ktorá doteraz kraľovala plynulému automatickému zaostrovaniu vo videu a 80D preberá štafetu. Video nie je moja parketa a tak som skúsil akčné fotografovanie cez LiveView a 80D stíhala sledovať s extrémne svetelným teleobjektívom poskakujúcu motorku na motokrose, čo sa rútila proti fotoaparátu, čo považujem sa výborný výkon.

S vybranými teleobjektívmi EF 100–400mm f/4.5–5.6L IS II + Extender EF 1.4x III, alebo EF 200–400mm f/4L IS Extender 1.4x lens + Extender EF 2x III (bez použitia zabudovaného extenderu) je možné využiť na zaostrenie 27 bodov aj pri svetelnosti zostavy f/8. Ak použijete inú kombináciu objektívu f/4 objektívu a 2x TC, alebo f/5.6 objektívu a 1.4x TC, kde bude výsledná svetelnosť f/8, automatické zaostrovanie bude fungovať len so stredovým bodom.

Detailnejšie infomácie k nastaveniu AF na 80D najdete v tejto príručke: http://www.learn.usa.canon.com/resources/articles/2016/eos-80D/eos80d-ai-servo-af.shtml

Intervalometer a Bulb timer

Nie, že by to doteraz nebolo na Canon fotoaparátoch možné, ale vyžadovalo to externé príslušenstvo, alebo nahratie Magic Lantern do niektorých modelov fotoaparátov. Ak plánujete sledovať a fotografovať dlhodobejší proces, poslúži na to funkcia intervalometra, kde nastavíte počet záberov a časový rozostup medzi fotkami a fotoaparát bude fotografovať. Bulb timer umožní fotografovať dlhé expozície pri nočných záberoch, alebo so silným ND filtrom.

GPS

Je škoda, že GPS sa nedostalo do výbavy 80D. V každom prípade sa GPS funkcia dá doplniť externým Canon GP-E2 modulom v sánkach blesku, alebo na doplnenie GPS informácie použiť mobilný telefón s aplikáciou Canon Camera Connect, ktorá dokáže zaznamenávať GPS log na telefóne a pri spojení s fotoaparátom doplniť informácie o polohe do fotografií.

Konektivita

WiFi v kombinácii s NFC funguje výborne. Stačí mobilné zariadenie priložiť k fotoaparátu a spustí sa správny program, nakonfiguruje sa a nadviaže spojenie. Prvé spojenie trvá trocha dlhšie, ale funguje to a už nie je potrebné hľadať správne nastavenie a pracne preťukávať prístupové kódy. Aplikáciu Camera Connect je možné použiť na prehliadanie a stiahnutie fotografií z fotoaparátu, alebo na vzdialené ovládanie fotoaparátu. Aplikácia má ešte rezervy a vývoj ide veľmi pomaly. Vzdialené ovládanie fotoaparátu tak zatiaľ nie je veľmi praktické, ale dá sa použiť. Wifi vo fotoaparáte môžete použiť nie len na rýchly prenos fotografií do mobilného zariadenia, ale telefón použiť aj ako diaľkovú spúšť, alebo vzdialený živý náhľad pri inštalácii fotoaparátu do neprístupných miest.

80D je kompatibilná aj s Canon ConnectStation, ale to asi využije málokto.

Je trocha škoda, že Canon zatiaľ nezačal používať na prepojenie s telefónom bluetooth. V telefónoch je na rozdiel od NFC skoro v každom a vďaka nižšej spotrebe by umožnil tesnejšiu integráciu ako napríklad využitie GPS a jednoduchší prenos fotografie kedykoľvek bez toho, aby bolo potrené vo fotoaparáte zapínať wifi a štartovať potrebnú aplikáciu.

Menu

Menu má rovnaký výzor od čias EOS 400D (rok 2008), ale pri vyšších modeloch je rozsiahlejšie a prehľadne zoskupené podľa funkcií. Praktická funkcia Moje menu do ktorej si môžem vložiť položky menu, ktoré najčastejšie používam, aby som ich nemusel hľadať teraz umožňuje definovať a pomenovať si viac stránok týchto skratiek (na jednu stránku stránku si môžete vložiť do 6 skratiek). Ja som si nastavil stránky na bežne fotografovanie, krajinku, video a najčastejšie nastavenia.

Konfigurovateľnosť

Už dávno je možné prispôsobiť si smer otáčania koliesok, alebo vymeniť funkciu predného a zadného kolieska. Dnešné fotoaparáty strednej a vyššej triedy umožňujú prispôsobiť funkcie pod väčšinou tlačidiel, ktoré sú na dosah pravej ruky. V tejto triede nie sú dostupné až také možnosti ako v 7D mark II, alebo 1D.

Rozhodovanie medzi 80D a 760D

Po tom ako 760D dostala AF systém zo 70D a pribudol stavový display a zadné koliesko, vykročila xxxD rada bližšie k dvojčíselným modelom. 7D mark II tiež pokročila a spravila pre 80D miesto na postupné odstupňovanie modelového radu. 760D je určená príležitostným fotografom a 80D dokáže uspokojiť aj nadšených amatérov, alebo profesionálov s tesnejším rozpočtom.

Výhody 80D:

 • väčší a jasnejší hľadáčik s pentaprism hranolom so 100% pokrytím

 • 45 AF bodov (vs 19), schopnosť zaostriť aj s extenderom do f/8 (27 bodov s vybranými objektívmi)

 • dual pixel AF pre rýchle zaostrenie v LiveView a videu

 • 7fps (760D ma 5fps)

 • 1080p video pri 50/60fps (vs 25/30)

 • uzávierka do 1/8000s a 1/250s s bleskom (vs 1/4000 a 1/200)

 • dvojnásobná výdrž batérie

 • väčší buffer RAW 25 vs 8

Výhody 760:

 • cena

 • Digitálny zoom pri videu

Rozhodovanie medzi 80D a 7D mark II

7D mark II je vyšší model, ale vyšiel na trh o 1.5 roka skôr ako 80D. Do 80D sa dostali technológie ktoré ešte pri 7D neboli dostupné, alebo sa vylučovali so extra odolnou konštrukciou použitou pri 7D mark II. Ak hľadáte univerzálny fotoaparát, 80D je výborná voľba, 7D vyberte ak často fotíte v drsných podmienkach, alebo rýchlosť je hlavná priorita.

Výhody 80D:

 • novší senzor s nižším šumom a vyšším rozlíšením

 • s vybranými objektívmi dokáže pri f/8 zaostrovať aj mimo stredu

 • WiFi a NFC

 • výklopný LCD

 • cena

Výhody 7D mark II:

 • rýchlosť 10 fps (2 procesory)

 • 65 AF bodov, lepšie sledovanie pohyblivých objektov a spot focus

 • lepšia ergonómia (prepínanie AF bodov)

 • buffer na 31 RAW vs 25

 • GPS

 • pokročilejšie sledovanie objektov

 • dva sloty na pamäťovú kartu (CF a SDXC)

 • v hľadáčiku vidieť viac informácii (režim zaostrovania, expozičný režim, ….)

Rozhodovanie medzi 80D a 6D

Tu je cena takmer identická, ovládanie je až na výklopný a dotykový LCD tiež takmer rovnaké. 6D je v podstate úplne základný fullframe model. 80D je veľmi dobre vybavený APS-C fotoaparát. Ak používate len stredový ostriaci bod, alebo často používate manuálne objektívy, 6D je výborná voľba. 80D bude lepšia voľba ak fotografujete prírodu, šport, video, nadhľady, podhľady ….

Výhody 6D

 • väčší hľadáčik

 • nižší šum pri vyšších citlivostiach

 • menšia hĺbka ostrosti

 • GPS

Výhody 80D

 • 100% pokrytie hľadáčika

 • pokročilý AF systém

 • dual pixel AF pre rýchle zaostrenie v LiveView a videu

 • rýchlosť

 • interný blesk

 • výklopný, otočný a dotykový LCD

Kompromisy

Pri návrhu každého zariadenia je nutné spraviť kompromisy kvôli cene, váhe, bezpečnosti, udržania prijateľnej náročnosti obsluhy. Častokrát zlepšenie jedného parametra môže zhoršiť viacero iných. 80D má tých kompromisov veľmi málo, chýba mi len GPS. Niektoré konkurenčné fotoaparáty majú 2 sloty na kartu, ale osobne radšej používam veľké kvalitné a rýchle karty s ktorými mám menšiu pravdepodobnosť straty fotiek ako pri sledovaní a spravovaní väčšieho množstva kariet. Samozrejme, sú situácie, kde je lepšie sa poistiť a fotografie ukladať dvojmo. V takom prípade sa to dá na 80D riešiť kopírovaním cez WiFi. Je to starosť navyše a toto riešenie je náročné na batérie. Ak niečo „životne dôležité“ fotíte raz za rok, tak kvôli tomu nemusíte celý rok nosiť väčší a ťažší fotoaparát a kupovať ďalšie pamäťové karty.

Setový objektív 18-135-3.5-5.6 IS USM

Už tretia generácia 18-135 stále využíva rovnakú optiku, ktorá poskytuje na setový objektív dobrý výstup, ale v každej generácii sa modernizoval ostriaci motorček. Pôvodný DC motor nahradil STM a v aktuálnej generácii je novinka, micro USM. 80D s týmto objektívom zaostruje bleskovo rýchlo. Canon túto technológiu bude zrejme používať do menších objektívov, tam, kde boli doteraz používané klasické motorčeky a STM. Spolu s 18-135 USM bol predstavený aj Power Zoom Adaptér PZ-E1 s pomerne rozumnou cenou, ktorý umožňuje elektronicky ovládať plynule zoom. PZ-E1 má dve rýchlosti transfokátora, pomalý chod je veľmi plynulý a tichý, ale pri rýchlom režime už je bzučanie motorčeka použiteľné a zachytí ho aj interný mikrofón. PZ-E1 je možné ovládať aj vzdialene spolu s riadením fotoaparátu cez WiFi. Power Zoom adaptér je napájaný vlastnými batériami (4xAAA).

Konštrukcia objektívu je z kvalitného plastu, chod prstencov je hladký. Pri dlhších ohniskových vzdialenostiach sa z prednej časti vysúva tubus s optikou ukončený filtrovým závitom s priemerom 67mm. Novinkou sú kontakty a priehlbiny na spodnej strane objektívu pre spojenie s PZ-E1. Adaptér ovláda zoom mechanicky prostredníctvom zúbkovania na zoom prstenci do ktorého zapadá ozubené koliesko na vnútornej strane adaptéru.

Záver

Nie je veľa toho, čo potrebuje dobrý fotoaparát. Senzor, autofocus, expozičný senzor, hľadáčik a rozumná ergonómia sú kľúčové pre bezproblémový univerzálny fotoaparát. S ergonómiou som pri Canon zrkadlovkách nikdy nemal problém a súčasné modely sú už tak vyladené, že medzi generáciami často zostáva ovládanie úplne identické. Všetko ostatné Canon pri 80D medzi generáciami zlepšil o celú triedu a pridal zopár drobných vylepšení ako bonus. Ak uvažujete o kúpe nového fotoaparátu, je 80D výborne vyvážený fotoaparát, ktorý vás dlho nebude obmedzovať. Ak máte starší model a zvažujete, či sa ho oplatí vymeniť za 80D, tak ak fotografujete do RAW tak asi áno. Ak fotíte do JPG, tak to je skôr o tom ako ste spokojný s tým čo máte a či vám chýba niektorá funkcia čo jednoducho musíte mať :)

 

Fotoaparát Canon EOS 80D nájdete aj v našom obchode.

Klady

 • dobrá konfigurovateľnosť a ergonómia

 • výborné pokrytie záberu fázovými ostriacimi bodmi

 • dobré držanie a utesnené telo

 • spoľahlivé zaostrenie v slabom svetle

 • rýchle zaostrovanie v LiveView

 • 100% pokrytie hľadáčika

 • všetky dôležité informácie sú v hľadáčiku

 • pokročilý systém zaostrovania a merania expozície

 • dobre vyvážené zrkadlo (aj pri 7fps sú vibrácie aj zvuk dobre utlmené)

 • 4fps dostupné aj v tichom režime

 • veľký buffer

 • viac stránkové vlastné menu

 • asi najlepší video fotoaparát

Zápory

 • chýba GPS

 • nemá bluetooth

 • mobilná aplikácia pre vzdialené ovládanie pôsobí nedorobene

 • len 1 slot na kartu

 

Canon EOS 80D – výborný univerzál
5 5 with 4
 
počet hodnotení: 4

Komentáre

 • Adam Húšek / 11.08.2016 14:07:56
  ak by to dobre fungovalo so sigmou 18-35 a 50-100 tak by to bola dobra zaloha na svadby .... aj ked mi u niektorych fotiek pride sum na iso200 dost vysoky ale asi to bude PP pri uprave z rawu
 • Adam Húšek / 11.08.2016 14:07:56
  ak by to dobre fungovalo so sigmou 18-35 a 50-100 tak by to bola dobra zaloha na svadby .... aj ked mi u niektorych fotiek pride sum na iso200 dost vysoky ale asi to bude PP pri uprave z rawu
  Michal Lindner / 11.08.2016 14:50:48
  To bude asi upravou, pri nizkom ISO je v RAW sum nizsi ako pri 5D mark III, alebo 6D a umoznuje viac prisvetlit v PP. Pri 80D som si zvykol radsej exponovat do minusu a ak sa da pouzit nizsie ISO.
 • Michal Lindner / 11.08.2016 14:50:48
  To bude asi upravou, pri nizkom ISO je v RAW sum nizsi ako pri 5D mark III, alebo 6D a umoznuje viac prisvetlit v PP. Pri 80D som si zvykol radsej exponovat do minusu a ak sa da pouzit nizsie ISO.
  Martin Farkaš / 11.08.2016 14:59:40
  Tak preto si mal všetky RAW fotky podexponované. Musel som to vyťahovať, miestami aj o 1EV. :) Bol som milo prekvapený aké dáta 80D poskytuje. Svoje som si zažil so 7D a toto sa nedá porovnať. Konečne má aj Canon kvalitný APS-C snímač.
 • Roman Lacko / 20.08.2016 08:39:13
  Michal veľmi pekne ti ďakujem za recenziu. Po Karolovej kde bola porovnavana s D7200 a pôsobiaca ako plyn-brzda-plyn-brzda lebo e....o a Nikon vs. Canon, tak táto je veľmi vyvazena a potešili aj tu komenty kde je porovnanie s 5d3 a 6d vs 80D čo sa týka raw pri nízkom iso. Ešte raz ďakujem
 • Jozef Manik / 01.11.2016 22:16:06
  Chcem sa informovať zvažujem o kupe ale hlavne na tocenie videi co je lepsie objektiv STM alebo USM hlucnost ostrenie a tak dalej
 • Jozef Manik / 01.11.2016 22:16:06
  Chcem sa informovať zvažujem o kupe ale hlavne na tocenie videi co je lepsie objektiv STM alebo USM hlucnost ostrenie a tak dalej
  Michal Lindner / 02.11.2016 09:02:42
  Tiche su oba, ale USM je rychlejsie.
 • Jozef Manik / 02.11.2016 10:04:48
  Skvele ďakujem pekne
 • Jozef Manik / 02.11.2016 11:11:33
  Volal som do Canonu a tam ma informovali ze STM je lepsi na video lebo ze plinulejsie zaostruje a USM to az tak nevie skor n staticke zabery tak ja uz neviem :/
 • Jozef Manik / 02.11.2016 11:11:33
  Volal som do Canonu a tam ma informovali ze STM je lepsi na video lebo ze plinulejsie zaostruje a USM to az tak nevie skor n staticke zabery tak ja uz neviem :/
  Miroslav Komara / 02.11.2016 12:06:13
  Michal zrejme myslel ten nový EF-S 18-135 - s novou technológiou Nano USM (nie všetky USM - s ohľadom na video). To či je na video "lepší" tento nový obj. oproti objektívom STM si treba vyskúšať - alebo počkať - hľadať výsledky z praxe ... :)
 • Jozef Manik / 02.11.2016 11:11:33
  Volal som do Canonu a tam ma informovali ze STM je lepsi na video lebo ze plinulejsie zaostruje a USM to az tak nevie skor n staticke zabery tak ja uz neviem :/
  Martin Farkaš / 02.11.2016 13:59:19
  Ak bude objektív používaný primárne na video, tak STM motor je lepší. Je to krokový motor, ktorý s Dual CMOS AF zaostruje bleskovo a netrpí "pump" efektom. USM je dnes už tradičný, rýchly a tichý motor, ktorý sa ale viac hodí na fotografovanie. Pri videu môže zaostrovanie "pumpovať". Oproti starším motorom (označenie DC) v základných objektívoch má STM výhodu v rýchlosti a v tom, že je nehlučný.
 • Jozef Manik / 02.11.2016 22:00:34
  Vdaka chalani idem do STM pre mna bude primarne video fotenie tak na 5% ostatne tocit tocit tocit :) a ked uz sme pritom ake su najvyuzitelnejsie objektivy? pevne ohnisko alebo nie? so stabilizatorom? alebo co viac sledovat? vdaka
 • Jozef Manik / 02.11.2016 22:00:34
  Vdaka chalani idem do STM pre mna bude primarne video fotenie tak na 5% ostatne tocit tocit tocit :) a ked uz sme pritom ake su najvyuzitelnejsie objektivy? pevne ohnisko alebo nie? so stabilizatorom? alebo co viac sledovat? vdaka
  Michal Lindner / 03.11.2016 07:54:12
  Jediny objektivy, pri ktorom si mozes vybrat medzi STM a USM su 18-55 a 18-135. Tazko Ti moze niekto poradit, ci pevny, alebo zoom. To zalezi na tom co chces natacat a akym stylom. Ak bude pre dany zaner mat najvhodnejsi objektiv USM ostrenie, tak pri 80D to nie je problem. 80D dokaze zaostrovat aj s USM. Niektore starsie fotaky to vedeli len s STM.
 • Roman Lacko / 06.11.2016 07:02:03
  Podľa testov a výstupu aj ja rozmýšľam o kúpe tohoto tela.. Aj keď mám trošku obavy či sa mi nebude mýliť ovládanie popri ovládaní mark trojky..
 • Jozef Manik / 12.11.2016 23:46:00
  https://www.youtube.com/watch?v=xxUJHARfK2o Nieco z prvej prace :)
 • Roman Lacko / 03.12.2016 08:59:21
  Mal som 6D + 7D predal som kúpil som 5D3 a zase 7D a zase som predal a kúpil 6D + 80D čím som vyriešil aj otázku z článku či kúpiť 6D alebo 80D :D 80D je mega dobre vybavený a vyvážený kus fotaku.. Fakt som to nečakal a to po všetkých stránkach!! Vrelo odporúčam! Doteraz som fungl nové 6D ani nezapol a stále sa hrám a fotim s 80D je to radosť! Jeden poznatok ktorý sa v článku neobjavil, ale ja som si ho všimol. Pri použití objektívu 50f1.8STM sa na telach 6D, 5D3, 7D predný člen nezasuva po vypnuti fotoaparátu. Pri použití s 80D sa zasunie predný člen po vypnuti do vnútra. Je to drobnosť/detail ale veľmi funkčný a napíšem aj z hľadiska bezpečnosti rozumný
 • Roman Lacko / 04.12.2016 18:11:24
  Nastavenie.. Možno to bude schovávať aj 85f1.2 a možno nie :)
 • Roman Lacko / 04.12.2016 18:11:24
  Nastavenie.. Možno to bude schovávať aj 85f1.2 a možno nie :)
  Michal Lindner / 04.12.2016 22:17:46
  Nie, skusal som to na 5D mark IV, na USM objektivoch to objektiv pri vypnuti nestiahne (pisal som to aj v recenzii 5D).
 • Michal Lindner / 04.12.2016 22:17:46
  Nie, skusal som to na 5D mark IV, na USM objektivoch to objektiv pri vypnuti nestiahne (pisal som to aj v recenzii 5D).
  Roman Lacko / 05.12.2016 03:39:52
  Tak kamaráta nepotešim. Nadchol sa že mu stiahne 85ku na 5D4ke :D
 • Michal Lindner / 04.12.2016 22:17:46
  Nie, skusal som to na 5D mark IV, na USM objektivoch to objektiv pri vypnuti nestiahne (pisal som to aj v recenzii 5D).
  Roman Lacko / 05.12.2016 03:40:08
  Tak kamaráta nepotešim. Nadchol sa že mu stiahne 85ku na 5D4ke :D
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...