Canon EOS 70D – veľká recenzia

Recenzia  /  Martin Farkaš / 20.08.2013 / 00:00

Foto nadšenci a poloprofesionálni fotografi sa majú naozaj na čo tešiť. V minulosti prišlo k rozdeleniu „desiatkovej“ rady Canon EOS (EOS xxD) a veľa fotografov zostalo sklamaných. Ich obľúbená rada fotoaparátov už nebola taká ako predtým. Vylepšenia sa sústredili skôr na začiatočnícke funkcie. Citeľné vylepšenia našli fotografi až v novo predstavenom fotoaparáte Canon EOS 7D. Po príchode fotoaparátu Canon EOS 70D sa môže zase všetko zmeniť. Fotoaparát je prešpikovaný novinkami a vylepšeniami, ktoré je cítiť už pri prvom kontakte.

Okienko do histórie

Desiatkový rad fotoaparátov Canon EOS s označením xxD bol považovaný za poloprofesionálny. Prvý fotoaparát v modelovom rade bol Canon EOS 10D, ktorý bol predstavený v roku 2003. Koncom roku 2010, kedy bol ohlásený fotoaparát EOS 60D, sa zaradenie fotoaparátov do tried zmenilo. Karty zamiešal EOS 60D a tiež nový model profesionálneho APS-C fotoaparátu Canon EOS 7D. „Desiatkové“ fotoaparáty EOS sa stali vyššou amatérskou triedou a z nového prírastku EOS 7D sa stala vlajková loď EOS fotoaparátov s APS-C snímačom. Prečo to ale spomínam? Keď som prvý krát chytil 70D do ruky a vyskúšal niekoľko funkcií, zdalo sa mi až neuveriteľné, že tento fotoaparát je určený pre pokročilých amatérov. Ponúka množstvo funkcií, ktoré dnes neponúkajú ani profesionálne modely. Ale aby som nepredbiehal, poďme postupne.

 

Design

Tak ako predchodca, aj EOS 70D má telo vyhotovené z plastu, čo by som ale nepovažoval nutne za nevýhodu. V prvom rade nie je plast ako plast a môžete sa spoľahnúť, že na výrobu sú používané naozaj kvalitné materiály. V druhom prípade ide o hmotnosť. Fotoaparát váži rovných 755 gramov vrátane batérie, čo nie je tak veľa na pravidelné nosenie a naopak tak málo, že pri fotografovaní ľahko roztrasiete záber. Ako posledný fakt, ktorý sa týka plastového vyhotovenia tela spomeniem, že použitím tohto materiálu mohli do tela fotoaparátu zabudovať Wi-Fi pre bezdrôtovú komunikáciu fotoaparátu s inými zariadeniami. (počítač, smartphone, tablet, tlačiareň, ...)

Ergonómia a ovládacie prvky

Keď vedľa seba postavíte EOS 60D a 70D, na prvý pohľad uvidíte len niekoľko drobných zmien. Mysleli by ste si, že nič podstatné. Názor zmeníte až vtedy, keď fotoaparáty chytíte do ruky. Aj nepatrne malý výrez alebo výčnelok na fotoaparáte, ktorý si ani nevšimnete, môže vylepšiť držanie fotoaparátu. Zmena nie je veľká, ale určite človeka poteší viac, ako keby sa s ergonómiou nič neudialo. Je totiž ťažké vylepšovať už dobrú ergonómiu.

Ovládacie prvky za to prešli radikálnejšou zmenou. Niektoré tlačidlá pribudli, niektoré zmenili svoju polohu na fotoaparáte a niektoré už na novom tele ani nenájdete. Fotografov poteší kombinácia osvedčeného tlačidlo a prepínača na spúšťanie a vypínanie LiveView a natáčanie videa, ktoré bolo prvý krát použité vo fotoaparáte EOS 7D a tlačidlo nad spúšťou fotoaparátu slúžiace na výber zón ostriacich bodov. Nové miesto na tele EOS 70D si našli tlačidlá Menu, Info, prehrávanie snímok, rýchle menu (Q) a mazanie fotografií. Tlačidlo ktoré na 70D už nenájdete, je tlačidlo zablokovania zadného otočného voliča. Tlačidlo bolo nahradené praktickejším manuálnym prepínačom.

Pri ovládacích prvkoch ma zamrzela iba jedna vec. Zadný otočný volič spolu s osem-smerovým voličom a tlačidlom SET sú menšie, ako u predchodcu EOS 60D. Zmenšil sa celkový priemer ovládača, čo môže zhoršiť ergonómiu ovládania fotoaparátu. Možno som len „rozmaznaný“ ovládacími prvkami z vyšších modelov a užívateľovi, ktorý po tomto modeli siahne, bude všetko vyhovovať.
Celkovo sa mi ale fotoaparát ovládal dobre. Tlačidlá sú intuitívne a aj za tmy som vedel aparát ovládať bez väčších problémov. Dobre tvarované telo 70D umožňuje príjemný a istý úchop. Pogumovania gripov sa nešmýkajú ani pri mierne spotených rukách, čo človek ocení práve v takých horúcich dňoch, aké sme nedávno zažili.
Hlavným rozdielom medzi „stovkovým“ radom (napr. EOS 600D/650D/700D) a „desiatkovým“ (EOS 60D/70D) je nielen robustnosť tela, ale aj stavový displej na hornej časti fotoaparátov desiatkového radu, kde nájdete všetky potrebné informácie o nastavení expozície a snímania. Pri displeji sa nachádzajú tlačidlá na rýchlu zmenu nastavení typické pre vyššie modelové rady. Častá otázka pri výbere fotoaparátu je: "Prečo je tento xxD (70D) drahší ako xxxD (700D), keď majú rovnaký snímač, obraz aj video?" Odpoveď znie, že xxD je vyšší model a je určený pre pokročilých amatérov, ktorí ocenia lepšiu ergonómiu držania fotoaparátu a rýchlu zmenu nastavení. Rýpať sa v menu a hľadať rôzne nastavenia môže byť otravné pre človeka, ktorý vie, čo chce na fotografii dosiahnuť. Na rozdiel od neho, fotograf amatér tieto funkcie zväčša nepotrebuje a preto mu bude vyhovovať menší, ľahší a jednoduchší fotoaparát typu „stovkového“ radu.

 

Fotografovanie

Fotoaparát sme mali možnosť testovať iba niekoľko dní, ale aj tak sme ho vyskúšali v rôznych situáciách. Začalo to tradičnou prechádzkou po meste, neskôr to boli nočné zábery zo statívu, fotografovanie vtáctva pri rakúskom jazere Neusiedler See, architektúra Esterházy-kastély v Maďarsku a fotografovanie východu slnka nad Bratislavou z kopca Braunsberg v Rakúsku.
70D si viedla naozaj dobre. Svojou rýchlosťou sa a hodí na akčné fotografovanie, rozlíšením a obrazom ju využije aj krajinkár alebo fotograf architektúry, výklopný displej je ako stvorený na makro fotografiu. Ťažko povedať, v čom nie je tento fotoaparát dobrý.

Automatické zaostrovanie – fázové

V tejto oblasti nie je veľmi čo predstavovať. Canon vsadil na 19 krížových zaostrovacích bodov, ktoré sa osvedčili v zrkadlovke EOS 7D. Fotoaparát bez väčších problémov stíha kontinuálne preostrovať na pohybujúce sa objekty, čomu prispieva aj nový procesor DIGIC 5+. Jediné obmedzenie, ktoré tu môžete pocítiť je, ak použijete objektív s klasickým zaostrovacím motorčekom (DC motorček). Najčastejšie to budú objektívy typu 18-55, 18-135 alebo 55-250 (bez označenia STM). Pri použití takéhoto objektívu sa môže ľahko stať, že fotoaparát nebude stíhať preostrovať na pohybujúci sa objekt dostatočne rýchlo, preto že mu to objektív technicky neumožní.

Ak budete mať pocit, že vám objektív s fotoaparátom neostrý presne, nemusíte už chodiť do servisu na kalibráciu automatického zaostrovania. Už aj v tomto modeli fotoaparátu nájdete mikronastavenie zaostrovania. Dokonca to už nie je iba jedno nastavenie pre celý rozsah zoom objektívu, ako to bolo v minulosti. K dispozícii je presnejšie nastavenie pre široký a dlhý koniec objektívu.

Automatické zaostrovanie – Dual Pixel CMOS AF

Jednoznačne najväčší rozruch vo fotografickej obci vyvolala nová technológia automatického zaostrovania pri živom náhľade, Dual Pixel CMOS AF. Zrkadlovky v režime živého náhľadu majú zrkadlo vyklopené, tým pádom sa na fázové senzory automatického zaostrovania nedostáva žiadne svetlo a nefungujú. Zrkadlovky ostrili rovnakým princípom ako kompaktné fotoaparáty, pomocou detekcie kontrastu. Tento spôsob je síce (za dobrého svetla) spoľahlivý, ale pri zrkadlovkách a objektívoch s dlhou dráhou ostrenia, bol veľmi pomalý a v niektorých prípadoch nebol schopný správne zaostriť. O kontinuálnom zaostrovaní cez živý náhľad písať veľmi netreba. Pokusy o použiteľné zaostrovanie boli, ale buďme úprimní, v praxi sa použiť dali len s veľkým obmedzením, alebo sa nedali použiť vôbec.
Ako táto nová technológia teda funguje? Snímač má 20 megapixelov, čo znamená že obsahuje 20 miliónov obrazových bodov. Každý jeden pixel sa skladá z dvoch samostatných fotodiód, ktoré fungujú ako zobrazovacie body a súčasne aj ako fázy zaostrovania. Fotoaparát tak disponuje viac ako 40 miliónmi fotodiód. Pri zatlačení spúšte fotoaparátu do polovičnej polohy, je detekovaná paralaxa na zdvojených fotodiódach na príslušných pixeloch. Fotoaparát vypočíta hodnotu o ktorú má objektív preostriť. To sa deje okamžite po zatlačení spúšte. Na základe týchto výpočtov, je automatické zaostrovanie v režime živého náhľadu schopné kontinuálne preostrovať počas fotografovania a nahrávania videa a je rýchle a presné. Pokrytie plochy snímača vhodnej na zaostrovanie pomocou duálnych fotodiód, je 80% od stredu snímača ku krajom. Krajné pixely snímača sa pre automatické zaostrovanie nepoužívajú z technických dôvodov, avšak majú rovnakú štruktúru dvojitých fotodiód.

Canon od vzniku bajonetu EF (neskôr aj EF-S) a systému EOS vyrobil 160 druhov objektívov, ktoré disponovali možnosťou automatického zaostrovania. Nový systém Dual Pixel CMOS AF plnohodnotne podporuje 103 objektívov z celkového Canon portfólia. Najlepšie funguje zaostrovanie s objektívmi so systémom zaostrovania pomocou krokového motorčeka STM a ultrazvukového motorčeka USM, kedy je kontinuálne zaostrovanie pri natáčaní videa tiché, rýchle a presné. Objektívy so zaostrovacím motorčekom DC sa dajú tiež použiť na zaostrovanie pomocou fázových senzorov živého náhľadu, ale kontinuálne preostrovanie pri nahrávaní videa nebude také rýchle a plynulé ako pri objektívoch s technológiou zaostrovacieho motorčeka STM a USM. V nasledujúcich propagačných videách uvidíte možnosti, ktoré nový systém zaostrovania ponúka v praxi.


Propagačné video nového modelu Canon EOS 70DPropagačné video nového modelu Canon EOS 70D s popisom nastavenia fotoaparátu a uvedením použitého objektívu.Backstage z natáčania videa a rozhovor s autorom.

Fázové zaostrovanie pomocou Dual Pixel CMOS AF umožňuje pohodlné zaostrovanie do clony F/11. V praxi to znamená, že ak používate teleobjektívy, môžete použiť extender a fotoaparát vám bude bude stále zaostrovať cez živý náhľad. Napríklad pri použití objektívu Canon EF 400/5.6L USM môžete použiť Canon Extender 2x a dosiahnuť tak ohniskovú vzdialenosť až 800 milimetrov, pri ktorej bude stále fungovať automatické zaostrovanie.

Hľadáčik

Desiatková rada fotoaparátov Canon EOS sa dočkala významnej inovácie v podobe lepšieho hľadáčika. V žiadnom prípade tým nechcem povedať, že predchádzajúce hľadáčiky boli zlé. Tiež boli tvorené pentaprismatickým hranolom z optického skla, s pokrytím scény približne 98%, ako aj aktuálny hľadáčik. Rozdiel je ale v matnici hľadáčiku. Matnica v EOS 70D už nemá pevne zabudované zaostrovacie body. V hľadáčiku sa zaostrovacie body „premietajú“ a môžete si zvoliť či ich chcete vidieť všetky stále, alebo chcete mať zobrazený iba jeden alebo skupinu vybraných bodov tak, ako to môžete poznať z profesionálnych zrkadloviek. Na výber máte 19 zaostrovacích bodov, v troch nastaveniach výberu a to jeden zaostrovací bod, skupina bodov, alebo všetky zaostrovacie body. Na nastavenie skupiny bodov slúži nové tlačidlo pri spúšti fotoaparátu. Na spodku hľadáčiku ešte pribudla ikonka vodováhy ktorá sa môže a nemusí zobrazovať.

Displej

V ovládacích prvkoch som schválne nespomínal ovládanie pomocou dotykového displeja. Je to s toho dôvodu, že táto možnosť ma natoľko zaujala, že som sa jej chcel samostatne a dôkladne venovať. Dotykové displeje sa pomaly ale isto vkrádajú do našich životov. Nájdeme ich takmer všade. Tento trend má ale svoje opodstatnenie. Ak by tieto dotykové displeje neboli výhodné, nepoužívali by sa.
Ako sa postupne menilo a zjednodušovalo ovládanie rôznych prístrojov, mení sa aj ovládanie fotoaparátov. V moderných kompaktných fotoaparátoch sú dotykové displeje už dlho, ale pri zrkadlovkách, a hlavne zrkadlovkách vyššej triedy, je to skôr novinka. Tak, ako si fotograf zvykne na zmenu ovládania fotoaparátu inými tlačidlami, zvykne si na ovládanie cez dotykový displej. Musím povedať, že je to rýchle zvykanie. :)

Pri akčnom fotografovaní samozrejme ovládanie cez displej príliš nevyužijete, ale ak budete mať fotoaparát na statíve, situácia sa mení. Fotoaparát som pripevnil na statív, zapol som si živý náhľad, vyklopil displej tak, aby sa mi naň dobre pozeralo a začal som doň „ťukať“. Behom chvíľky som mal nastavené všetko, čo som potreboval a mohol som sa sústrediť na komponovanie fotografie. Pri samotnom snímaní som si zvolil 2 sekundovú samospúšť a zapol funkciu fotografovanie dotykom prstu. Už som si len „ťukol“ na miesto, kde som chcel, aby fotoaparát zaostril. Po úspešnom zaostrení sa spustila 2s samospúšť a fotoaparát nasnímal fotografiu. Tento systém má jednu hlavnú výhodu a to tú, že displeju sa stačí dotknúť naozaj veľmi jemne a nerozkývete si fotoaparát tak, ako by sa to stalo, ak by ste snímali bežným zatlačením spúšte.
Pri fotografovaní z netradičných uhlov, nadhľadu a podhľadu, keď používate funkciu živého náhľadu, meníte miesto zaostrenia veľmi jednoducho. Stačí „ťuknúť“ na displej a zaostrovací rámik sa presunie presne tam, kde ste chceli. Takto som napríklad fotografoval žabu v mláke. Displej som si vyklopil a prstom som si zvolil kde chcem mať zaostrené. Potom som už len stlačil spúšť a fotka bola hotová.

Dotykový displej využijete aj pri prezeraní fotografií. Tak, ako ste zvyknutý listovať vo foto galériách v dotykových telefónoch alebo tabletoch, tak funguje prezeranie fotografií aj vo fotoaparáte. Kapacitný dotykový displej rozoznáva aj gesto dvoch prstov pre približovanie a odďaľovanie fotografií. Je to intuitívne a jednoduché. Môžete dať fotoaparát do ruky komukoľvek a pomocou dotykovej obrazovky si jednoducho a rýchlo pozrie fotky a videá vo vašom fotoaparáte.

Uzávierka

Uzávierka fotoaparátu disponuje štandardnými časmi, najdlhší voliteľný čas je 30 sekúnd, najkratší 1/8000 sekundy a samozrejme nechýba ani BULB, pre veľmi dlhé expozície. Synchronizačný čas s bleskom si drží príjemnú hranicu 1/250 sekundy. Uzávierka je testovaná na 100 000 cyklov a zvláda 7 obrázkov za sekundu. Novinkou je možnosť nastaviť na fotoaparáte tichý režim, kedy sa zníži snímková frekvencia a fotoaparát rozfázuje cyklus tak, aby čo najviac znížil úroveň hluku uzávierky a zrkadla. Takúto možnosť využijete všade tam, kde nechcete, aby vás bolo počuť fotografovať.

Blesk

Vstavaný blesk na fotoaparátoch považujem za núdzové riešenie vzhľadom na obmedzené možnosti ktoré ponúka. Nižší výkon (smerné číslo 12) nie je až tak obmedzujúci ako nemožnosť si blesk napolohovať tak ako je treba. Väčší zmysel vstavanému blesku dá jeho pridaná funkcionalita, v tomto prípade možnosť použiť blesk ako riadiacu jednotku (master) pre externé blesky Canon Speedlite. Blesk stačí iba vyklopiť a v menu fotoaparátu nájdete všetky podstatné nastavenia. Blesk podporuje infračervenú (IR) komunikáciu s externými bleskami. Pre rádiové riadenie (RT) budete musieť použiť riadiacu jednotku Canon Speedlite ST-E3.

WiFi

Toto je fotoaparát, v ktorom funkciu WiFi naozaj ocením. Dôležité pre mňa je, aby mal fotoaparát výkonnú batériu, aby vydržal so zapnutou WiFi čo najdlhšie (aj niekoľko hodín). Trend sa ubral zvláštnym ale dobrým smerom. Len v málo fotoaparátoch má WiFi modul ozajstné opodstatnenie. Určite ho nemá napríklad v kompaktných fotoaparátoch s malým akumulátorom, ktorý vydrží nasnímať iba niekoľko desiatok fotografií so zapnutou WiFi. Tak ako na EOS 6D, prvej Canon zrkadlovke, kde bol použitý WiFi modul, tak aj na 70D môžete pre vyššiu výdrž použiť dve batérie v prídavnom batériovom gripe, čo zabezpečí naozaj dlhú prevádzku fotoaparátu s WiFi.
Na bezdrôtové ovládanie fotoaparátu si do svojho prenosného zariadenia musíte stiahnuť aplikáciu s názvom „EOS Remote“. Vo fotoaparáte zapnete funkciu WiFi, kedy fotoaparát vytvorí prístupový bod. Na tento prístupový bod sa pripojíte pomocou svojho chytrého zariadenia (smartphone/tablet) a zapnete nainštalovanú aplikáciu EOS Remote. Pomocou aplikácie spárujete vaše zariadenie s fotoaparátom a na domovskej obrazovke si zvolíte jednu z dvoch možností, o ktorú máte záujem. Zvoliť môžete funkciu živého náhľadu, kedy môžete takmer všetky funkcie nastavovať a meniť (nedá sa meniť napr. expozičný režim), alebo zvolíte prezeranie fotografií, ktoré si cez túto aplikáciu môžete do svojho zariadenia stiahnuť a následne zdielať na sociálnych sieťach alebo poslať emailom.

Ako fotografa živej prírody ma zaujala hlavne možnosť bezdrôtového snímania so živým náhľadom. Fotoaparát môžem ukryť takmer kdekoľvek a na tablete presne vidím čo sa deje pred objektívom. V prípade potreby viem zaostriť na správne miesto, alebo nastaviť fotoaparát podľa situácie bez toho, aby som sa pohol z úkrytu. Pre športového fotografa to môže byť možnosť umiestniť fotoaparát na netradičné miesto, kde sa fotograf v dobe preteku nesmie nachádzať. Táto funkcia sa mi veľmi páči. Kombinácia bezdrôtového živého náhľadu a rýchleho fázového zaostrovania na snímači je naozaj skvelá.

Kvalita fotografií

Na testovanie sme dostali fotoaparát, ktorý bol označený ako vzorka a firmware vo fotoaparáte nebol finálny, ale predprodukčný. To znamená, že posudzovanie fotografií nebude úplne objektívne, keďže práve firmware je dôležitou súčasťou pri spracovaní výsledného obrazu a od produkčného kusu sa môže mierne odlišovať.

Digitálny šum

Kvalita fotografií, je aj vzhľadom na predprodukčný kus na vysokej úrovni. Pri citlivosti ISO 100 a 200 sú fotografie kráse čisté vo formáte JPG, aj RAW. Pri hodnote ISO 400 pozorovať vo formáte RAW mierny šum, ale odšumenie vo fotoaparáte si s touto hodnotou skvele poradilo a fotografia v JPG vyzerá obstojne bez straty detailov. ISO 800 vo formáte RAW je stále použiteľné bez najmenších problémov, avšak vo formáte JPG sa začína v tmavých miestach prejavovať viditeľnejší farebný šum. Pri citlivostiach ISO 1600 by som osobne fotografoval už len do formátu RAW, ktorý vám umožní väčšiu mieru úprav fotografie a dokáže lepšie potlačiť digitálny šum ako fotoaparát z dôvodu možnosti konkrétnych nastavení. To platí samozrejme iba vtedy, ak ide o fotografie, ktoré chcete ďalej spracovať a ak dobre ovládate editor na vyvolávanie fotografií.
Digitálny šum a jeho miera je subjektívna vec. Tiež veľmi záleží na fotografovanej scéne. Ak budete fotografovať na ISO 3200 cez deň len preto, že potrebujete dosiahnuť veľmi krátky čas, šum bude iný (menší), ako keď budete fotografovať na rovnakej citlivosti vo večernom meste. Z môjho pohľadu je použiteľné aj ISO 6400, z ktorého správnou expozíciou a dobrou úpravou RAW súboru získate kvalitné dáta. ISO 12 800 je už príliš vysoké, ale ak máte radi čiernobielu fotografiu, môžete takto nasnímané fotografie previesť do šedej škály a imitovať fotografiu z filmu.

ISO 3200 je stále v rámci normy a kvalitu fotografie nedegraduje

Dynamický rozsah

Nová generácia obrazového snímača je na fotografiách citeľná. Samotný dynamický rozsah je na dobrej úrovni a veľmi kontrastné scény, ak ich naexponujte približne na „stred“, môžete v následnom postprocese zachrániť. Veľmi svetlé plochy stiahnete a tmavé tiene naopak vytiahnete vo fotoeditore, čím dosiahnete zväčšenie dynamického rozsahu.

Záver

Fotoaparát je jednoducho super. Dokázal si bez problémov poradiť s každou situáciou, ktorá pri fotografovaní nastala. Ergonómia tela fotoaparátu je na vysokej úrovni, tak isto ako aj obrazový výstup. Výklopný dotykový displej sa ukázal ako veľmi dobrý pomocník pri fotografovaní zo statívu alebo z netradičných uhľov.
Vyše dvoch rokov som fotografoval s fotoaparátom Canon EOS 7D. Nová 70D sa ale nepodobá iba svojim názvom, ale jej vlastnosti a rýchlosť zaostrovania mi veľmi pripomína práve EOS 7D, navyše vylepšený o užitočné funkcie. Tento fotoaparát si určite nájde množstvo spokojných majiteľov, ktorý ocenia jeho prednosti.

+ ľahké, ale odolné telo
+ obrazový výstup
+ intuitívne ovládanie
+ volič expozičných programov s poistkou
+ rýchle a presné automatické zaostrovanie
+ mikronastavenie automatického zaostrovania
+ 7 obrázkov za sekundu
+ automatické zaostrovanie Dual Pixel CMOS AF v živom náhľade
+ natáčanie videa s kontinuálnym zaostrovaním
+ inteligentný hľadáčik
+ dotykový a výklopný displej Vari-angle ClearView II LCD
+ tichý režim snímania

- (pre mňa) veľa megapixelov na snímači
- vyšší digitálny šum
- chýba výstup na slúchadlá

 

Fotoaparát Canon EOS 70D si môžete kúpiť v našom obchode.

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

 

V galérii článku nájdete fotografie nasnímané fotoaparátom rovno do JPG formátu a fotografie vyvolané z nekomprimovaného formátu RAW (Canon .CR2 formát). Rozoznáte ich podľa popisu v ľavom dolnom rohu, kde fotografie z RAW majú značku JPG z RAW. Fotografie majú zachovaný plný EXIF a dajú sa stiahnuť v originálnej veľkosti, aby ste si mohli pozrieť maximálnu kvalitu, akú fotoaparát ponúka. Originál zobrazíte kliknutím na tlačidlo "zobraziť originál".

 

Fotografie vyvolané z formátu RAW sú upravené v programe Adobe Lightroom 5. Pri úprave bol použitý iba panel Basic so základnými úpravami. Vyvolané fotografie sú exportované do plného rozlíšenia v 100% kvalite a doostrením "Standard." Fotografie snímané do fomátu JPG sú bez úprav a doostrenia tak, ako boli odfotené.

 

Galéria k článku


Canon EOS 70D – veľká recenzia
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 26.08.2013 15:33:00
  Prišiel čas na upgrade systému :-D
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 26.08.2013 15:34:00
  teda, ešte som chcel sa opýtať že ako sa porovná rýchlosť live view ostrenia u 70D a pomerne rýchlych kompaktov napríklad s mojou G15?
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 26.08.2013 17:39:00
  Dobrý deň, prechod z fotoaparátu EOS 60D na 70D bude citeľný upgrade. Otázka na rýchlosť automatického zaostrovania pri živom náhľade je komplexnejšia. Treba si uvedomiť veľkosť snímača G15 oproti 70D, ktorý je niekoľkonásobne väčší. Taktiež dráha zaostrovania na konkrétnom objektíve je omnoho dlhšia pri EOS 70D. Napriek týmto „nevýhodám“ zaostruje nová zrkadlovka takmer rovnako rýchlo ako kompakt G15. Avšak pri videu sa pomer rýchlosti zaostrovania mení. EOS 70D bez menšieho problému stíha aj akčné scény s kontinuálnym preostrovaním. Takéto situácie PowerShot G15 už nezvláda. Nová technológia je naozaj úžasná a posunula hranice rýchlosti AF v live view výrazne dopredu. Môžeme sa len tešiť na nové fotoaparáty s touto technológiou.
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 26.08.2013 17:56:00
  Ďakujem
 • Ján Čajka Ján Čajka
  Ján Čajka / 12.03.2014 11:27:00
  Nezaškodilo by tiež napísať z akými sklami boli dosiahnuté tie ktore fotografie kvôli realnej predstave čitateľa. Predsa len výstup z L-ka je iný ako z EF-S Osobne to hádam všetko na L radu :-D
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...