Canon EOS 5D Mark IV - prvé dojmy

Canon EOS 5D Mark IV - prvé dojmy

Recenzie  /  Michal Lindner / 06.09.2016 / 07:00

Dostal sa mi na pár dní do rúk jeden z prvých kúskov tejto novinky. Novinka to bola ešte taká horúca, že zatiaľ nebol k dispozícii finálny výrobok a z fotoaparátu nemôžem zverejniť žiadne fotografie. Vo firmware ešte neboli aktívne všetky funkcie a tak sa budem venovať len funkciám, ktoré boli prístupné a ktoré som stihol otestovať.

Najviac zmien sa udialo „pod kapotou“ a výborná ergonómia zostala zachovaná len s kozmetickými zmenami oproti 5D mark III, 5Ds(R). Vylepšené boli tesnenia, čo môžem potvrdiť aspoň na tých, ktoré je vidieť okolo dvierok pamäťovej karty a baterky. Z ovládacích prvkov pribudol len jeden malý praktický konfigurovateľný ovládací prvok.

Zostala zachovaná kombinácia pamäťových kariet CompactFlash a SD.

Konektor káblovej spúšte sa presunul na prednú stranu a mal by byť utesnený, takže káblovú spúšť by malo byť bezpečné používať aj v nepriaznivom počasí bez rizika zatečenia iných konektorov. Navyše, na prednej strane ju nebude blokovať statívová doštička L-kového typu. USB konektor bol nahradený konektorom micro USB 3.0, do ktorého môžete v prípade potreby použiť aj microUSB kábel z telefónu (samozrejme potom len s rýchloťou USB 2.0). Pri tom všetkom sa Mark IV podarilo schudnúť 75 gramov, čo iste poteší :)

Konektor diaľkovej spúšte sa presunul na prednú stranu.

Dual Pixel senzor

Dual Pixel CMOS senzor nie je v Canone žiadna novinka a už ho využíva niekoľko modelov EOS. Novinkou je možnosť uloženia každej polovice obrazového bodu zvlášť do RAW formátu. Tieto dáta môžete neskôr využiť v postrocessingu pre vylepšenie konečného výsledku. Z dát navyše je možné zlepšiť mikrokontrast, mierne posunúť bokeh, alebo zredukovať v niektorých prípadoch odlesky. Pozor, zapnutie tejto voľby takmer zdvojnásobí veľkosť RAW súborov. Zatiaľ je táto funkcia dostupná len v Canon DPP programe, ktorý Canon dodáva zadarmo a podporu v budúcej verzii ohlásilo aj Adobe v programe Lightroom. Ak používate iný SW, je otázne kedy, a či vôbec, bude vedieť využiť potenciál dual pixel RAW. To, kde využije dual pixel senzor každý, je rýchle zaostrovanie cez LiveView. Platí to pre fotografovanie aj nakrúcanie videa.

Zrkadlo

Motorizované zrkadlo, ktoré bolo prvý krát použité v 5Ds (R) minimalizuje vibrácie. Zrkadlo je počas celého pohybu polohované motorom a nedochádza tak k dorazu a vibráciám. Znižuje tak hluk a zvyšuje ostrosť snímkov. Bola zachovaná možnosť tichého sériového snímania

Autofocus

Potešujúca správa je, že už sa nerobili žiadne kompromisy a 5D mark IV zdedila po 1D X mark II nie len AF modul so 61 bodmi (41 krížových), ale aj modul pre meranie expozície so 150 tisícimi RGB bodmi. Nový modul pokrýva o niečo väčšiu plochu na výšku ako to bolo pri 1D X a 5D mark III. Vďaka novému expozičnému senzoru funguje sledovanie pohyblivých objektov oveľa spoľahlivejšie a AF systém je schopný rozpoznať tvár aj pri fotografovaní cez hľadáčik a automaticky zvoliť zodpovedajúce ostriace body. Zaostrovanie cez hľadáčik funguje do -3 EV a do -4 EV cez LiveView. Všetky ostriace body sú s vybranými kombináciami objektívov a extenderov použiteľné aj pri svetelnosti f/8. Podľa predbežných testov mi nové zaostrovanie ponúka v náročnejších situáciach viac presne zaostrených snímkov.

Patentovaná konštrukcia zrkadla umožnila rozšíriť pokytie políčka ostriacimi bodmi.

Video/4K video

Predstaviť dnes high-end fotoaparát bez 4K videa by asi nebolo ospravedlniteľné. Žiaľ, na snímanie 4K sa využíva len časť senzora (crop 1.7x) a kompresia MJPEG, ktorá je síce vhodná na následný strih, alebo vyber fotografii z videa, ale veľmi náročná na úložnú kapacitu. V kombinácii s rýchlym zaostrením vďaka dual pixel senzoru a dotykovej obrazovke je snímanie videa jednoduché. Pre kamaramanov je k dispozícii vstup pre mikrofón aj výstup na slúchadlá. 4K video je dostupné do 30fps, 1080p do 60fps a 720p do 120fps. Zo 4K videa je možné priamo vo fotoaparáte vyexportovať obrázok s rozlíšením 8.8MP, čo sa môže hodiť, ak by vám na zachytenie správneho momentu nestačilo fotografických 7fps, môžete využiť 30fps z videa a stále dostať rozlíšenie, aké bolo donedávna bežné u profesionálnych reportážnych fotoaparátov (1D Mark II/IIN mal 8MP).

HDR movie

Zaujímavá novinka, ktorá zjednoduší snímanie videa v náročných svetelných situáciach s veľkým dynamickým rozsahom. Funguje pomocou kombinácie snímkov pri vyššej snímkovacej frekvencii s rôznou expozíciou, ktoré následne kombinuje do FullHD videa s 25/30fps. Tento režim nie je dostupný pri 4K rozlíšení, alebo 50 a viac fps.

Wifi a NFC

Nastavenie a spárovanie telefónu a fotoaparátu prebehlo hladko. Stačí NFC kompatibilný telefón priložiť k slotu na pamäťové karty, ak ešte nemáte nainštalovanú aplikácia Canon Camera Connect, ponúkne Vám jej inštaláciu a ak ju už nainštalovanú máte, spáruje Vám fotoaparát s telefónom. Problémom sú len veľmi limitované možnosti vzdialeného ovládania fotoaparátu pomocou aplikácie Canon Camera Connect na Androide. Za veľký prínos pre profesionálnejšie využitie v ateliéri považujem pridanie možnosti FTP prenosu fotografie hneď po odfotografovaní, čo bolo doteraz prístupné len prostredníctvom drahého WFT modulu pre 1D sériu alebo gripu pre 7D/5D sériu. Fotografia sa ihneď po odfotení, alebo keď ju vo fotoaparáte označíte prenesie na FTP server odkiaľ ju môžete mať hneď k dispozícii na PC a spracovať (aj RAW), alebo zobraziť na veľkej obrazovke.

GPS

Integrovanie GPS, ma veľmi potešilo. Mám GPS modul pre 5D mark III, ale fotoaparát sa s ním nedá dobre prenášať a tak väčšinu času trávi doma na poličke. Keď som ho mal so sebou na dovolenke, často som ho zabudol ráno nasadiť, alebo zapnúť a bolo potrebné starať sa o ďalšiu batériu. Príjemným zlepšením pri GPS je, že už nie je potrebný externý prijímač. GPS je možné prijímať stále, alebo len pri zapnutom fotoaparáte. Príjemným zistení bolo, že aktivované GPS už tak viditeľne nezdržiava zobudenie fotoaparátu z pohotovostného režimu (6D/7D mark II).

Obrazová kvalita

Ja viem, že toto je jeden z najzaujímavejších odstavcov, ale zatiaľ to nemôžem detailne hodnotiť, ukázať, alebo porovnať. ...ale vyzerá to sľubne. Čo sa týka detailov aj šumu, je to krok vpred. Čo ale môžem určite napísať, že obrazové rozlíšenie narástlo nie len na senzore, ale aj na LCD až o 60% (1.62mil bodov a uhlopriečka 3.2").

Čo sa mi až tak nepáčilo

Pri použiteľnom fotení cez LiveView mi chýba aspoň čiastočne výklopný displej. Synchronizačný čas blesku zostal stále len na 1/200s, ale aspoň to sedí s realitou a netreba tento čas v praxi predlžovať ako to bolo u staršej generácie. 1. septembra bol ohlásený EOS C700 GS PL, ide o úplne iný produkt v inej cenovej kategórii, ale obsahujúci technológiu global shutter (elektronická uzávierka) na CMOS senzore. Ak by sa táto technológia použila vo fotoaparáte, problém so synchronizačným časom by zmizol a vyriešil by sa aj problém s rolling shutter pri videu.

Iné drobné vylepšenia

Do fotoaparátu je možné nahrať IPTC atribúty, ktoré budu prikladané do EXIFu každej fotografie, čo ocenia najmä profesionáli pracujúci pre agentúty. Tiež bolo pridané viac stránkové vlastné menu. Kvalitu JPG výstupu zlepšuje korekcia chromatických chýb, geometrického skreslenia a teraz dokonca aj korekcia difrakcie pri vyšších clonách. Samozrejmosťou v nových modeloch je už aj timelapse, alebo zabudovaný intervalometer.

Záver

Canon 5D mark IV je zbierka toho najlepšieho, čo Canon momentálne vo fotoaparátoch ponúka a iste si nájde svojich šťastných majiteľov, či už medzi profesionálmi, alebo nadšenými amatérmi.

Teším sa, keď si budem môcť vyskúšať produkčný fotoaparát a podeliť sa s vami o ďalšie skúsenosti :)

Canon EOS 5D Mark IV - prvé dojmy
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

 • Lukáš Nagy / 06.09.2016 11:18:44
  myslel som si, že zaostrovanie zostalo nezmenené a ono je trošku vylepšené :) dúfal som, že si pozriem aj nejaké fotky vtáčikov. videl som pod tlačovkou, že si bol niekde fotiť. a nič! predprodukčný kus :)
 • Lukáš Nagy / 06.09.2016 11:18:44
  myslel som si, že zaostrovanie zostalo nezmenené a ono je trošku vylepšené :) dúfal som, že si pozriem aj nejaké fotky vtáčikov. videl som pod tlačovkou, že si bol niekde fotiť. a nič! predprodukčný kus :)
  Michal Lindner / 06.09.2016 11:44:05
  Bohuzial, dobrych fotiek mam dost z roznych zanrov aj svetelnych situacii, ale dnes mi potvrdili, ze to nebol finalny kus a je zakazane z toho zverejnovat fotky.
 • Michal Lindner / 06.09.2016 11:44:05
  Bohuzial, dobrych fotiek mam dost z roznych zanrov aj svetelnych situacii, ale dnes mi potvrdili, ze to nebol finalny kus a je zakazane z toho zverejnovat fotky.
  Lukáš Nagy / 06.09.2016 12:19:16
  to je v pohode, chápem to. len keď som si prečítal názov a videl tú fotku s vtáčikom ... teším sa na plnú recenziu :)
 • Roman Lacko / 06.09.2016 21:09:19
  S akým objektívom si dostal telo na testovanie? Nie s novým 24-105? Ma zaujíma jeho ostrosť, rýchlosť, mikro kontrast atď
 • Roman Lacko / 06.09.2016 21:09:19
  S akým objektívom si dostal telo na testovanie? Nie s novým 24-105? Ma zaujíma jeho ostrosť, rýchlosť, mikro kontrast atď
  Michal Lindner / 06.09.2016 21:20:52
  Dostal som len telo, objektivy som pouzival svoje, kedze som tusil, ze fotografie nebudem moct pouzit, nemalo vyznam si poziciavat na testovanie aj objektivy. Ak bude moznost, tak ich vyskusam, ked budem mat k dispozicii produkcny kus 5D mark IV.
 • Adam Húšek / 06.09.2016 22:44:58
  uzavierka je na kolko garantovana, zasa len na 150t ? :-)
 • Adam Húšek / 06.09.2016 22:44:58
  uzavierka je na kolko garantovana, zasa len na 150t ? :-)
  Michal Lindner / 07.09.2016 07:05:29
  Ano, ale mala by mat znizene oneskorenie (58ms)
 • Adam Húšek / 06.09.2016 22:44:58
  uzavierka je na kolko garantovana, zasa len na 150t ? :-)
  Roman Lacko / 08.09.2016 10:23:23
  Na koľko je závierka stavanaá je jedno pri tomto fotaku ktorý si má sám na seba zarobiť. Dôležitejšia otázka je či bude výmena závierky v ronakej cenovej hladine ako pri 5DmarkIII t.j. cca 260-300€. Keďže tu ide o novú motorizovanú vec ( ktorá sa tiež môže ľahko pokaziť možno aj ľahšie než predchádzajúca verzia ) to je tá správna otázka. Lebo ak za výmenu po životnosti ( áno môže - pochybujem - vydržať aj 800k cvakov ale môže sa rozpadnúť aj pri 151k cvaku ) bude musieť majiteľ zaplatiť 600-1000€ tak je to na zamyslenie.. A nie je taký počet cvakov problém dosiahnuť. Kamarát je svadobný fotograf priemerne každý rok mení závierky na 5d3 a 5D2. Stalo sa mu už že vydržala aj dva roky skoro.
 • Michal Lindner / 08.09.2016 11:48:09
  Uzavierka funguje stale na rovnakom principe, takze vymena by nemala byt drahsia ako doteraz. Motorizovany bol pohyb zrkadla a tam nahradenie pruziniek a znizenie vibracii skor pomoze predlzit zivotnost (mozno aj inych komponentov).
 • Roman Lacko / 08.09.2016 10:23:23
  Na koľko je závierka stavanaá je jedno pri tomto fotaku ktorý si má sám na seba zarobiť. Dôležitejšia otázka je či bude výmena závierky v ronakej cenovej hladine ako pri 5DmarkIII t.j. cca 260-300€. Keďže tu ide o novú motorizovanú vec ( ktorá sa tiež môže ľahko pokaziť možno aj ľahšie než predchádzajúca verzia ) to je tá správna otázka. Lebo ak za výmenu po životnosti ( áno môže - pochybujem - vydržať aj 800k cvakov ale môže sa rozpadnúť aj pri 151k cvaku ) bude musieť majiteľ zaplatiť 600-1000€ tak je to na zamyslenie.. A nie je taký počet cvakov problém dosiahnuť. Kamarát je svadobný fotograf priemerne každý rok mení závierky na 5d3 a 5D2. Stalo sa mu už že vydržala aj dva roky skoro.
  Adam Húšek / 08.09.2016 15:01:38
  fotim svadby tak isto preto ma to zaujimalo, fotaky (2x 5D2 + 2x5D3) vyzeraju ako nove ale maju dost nabehane, ale najviac je zatial na jednom 5D2 ten ma tusim nieco cez 270.000, ten uz mam len na fotenie vyrobkov, kazdopadne pre klud na dusi by tych 250.000 garantovanych za tie prachy potesilo,kedze to bude zasa vo vela pripadoch svadobny fotoparat
 • Adam Húšek / 08.09.2016 15:01:38
  fotim svadby tak isto preto ma to zaujimalo, fotaky (2x 5D2 + 2x5D3) vyzeraju ako nove ale maju dost nabehane, ale najviac je zatial na jednom 5D2 ten ma tusim nieco cez 270.000, ten uz mam len na fotenie vyrobkov, kazdopadne pre klud na dusi by tych 250.000 garantovanych za tie prachy potesilo,kedze to bude zasa vo vela pripadoch svadobny fotoparat
  Martin Farkaš / 09.09.2016 08:47:35
  Len upresním význam "závierka na 150k cyklov". To neznamená, že mechanika závierky je na takú životnosť, ale to, že aj po 150k záberoch bude 1/100 sekundy 1/100 sekundy. Takže nejde o vyjadrenie mechanickej životnosti, ale spoľahlivosti. Závierka sa môže pokaziť po 20k ale môže vydržať aj 800k. Minule nám do servisu prišiel 5D I na čistenie snímača a zákazníka zaujímalo, koľko má nebehané. Výsledok prekvapil asi každého. Bolo to vyše 2,2 mil. a bez poruchy :)
 • Martin Farkaš / 09.09.2016 08:47:35
  Len upresním význam "závierka na 150k cyklov". To neznamená, že mechanika závierky je na takú životnosť, ale to, že aj po 150k záberoch bude 1/100 sekundy 1/100 sekundy. Takže nejde o vyjadrenie mechanickej životnosti, ale spoľahlivosti. Závierka sa môže pokaziť po 20k ale môže vydržať aj 800k. Minule nám do servisu prišiel 5D I na čistenie snímača a zákazníka zaujímalo, koľko má nebehané. Výsledok prekvapil asi každého. Bolo to vyše 2,2 mil. a bez poruchy :)
  Roman Lacko / 13.09.2016 12:35:21
  O tom som niekde počul
 • Roman Lacko / 15.09.2016 11:38:56
  Aha HO :) https://www.dxomark.com/Cameras/Canon/EOS-5D-Mark-IV
 • Roman Lacko / 15.09.2016 12:38:23
  Nová M5 je fakt brutalna :) https://youtu.be/z0If-yw2AOI
 • Vladimír Chramazda / 21.09.2016 18:32:57
  Ahojte, je už niekto kto môže reálne porovnať 5D mark III a mark IV, nie len testy a pod.,ale reálny výstup?
 • Vladimír Chramazda / 21.09.2016 18:32:57
  Ahojte, je už niekto kto môže reálne porovnať 5D mark III a mark IV, nie len testy a pod.,ale reálny výstup?
  Michal Lindner / 22.09.2016 09:05:36
  Mam III aj IV a pripravujem recenziu, to ale este par tyzdnov potrva. Co konkretne Ta zaujima?
 • Michal Lindner / 22.09.2016 09:05:36
  Mam III aj IV a pripravujem recenziu, to ale este par tyzdnov potrva. Co konkretne Ta zaujima?
  Vladimír Chramazda / 22.09.2016 16:47:50
  hmm,co konkrétne, asi autofokus a iso :) ide mi najmä o to či sa oplatí priplatiť si tie peniaze a ísť do mark iv, chcem kúpiť teraz nové telo a zvažujem práve mark iv
 • Vladimír Chramazda / 22.09.2016 16:47:50
  hmm,co konkrétne, asi autofokus a iso :) ide mi najmä o to či sa oplatí priplatiť si tie peniaze a ísť do mark iv, chcem kúpiť teraz nové telo a zvažujem práve mark iv
  Michal Lindner / 22.09.2016 17:09:25
  Nizke ISO je viditelne lepsie moznostami postprocessingu, vysoke ISO je u kusok lepsie. AF sa vyrazne spolahlivejsie chyta pri horsom osvetleni a ak fotografujes ludi v pohybe, tak ITR s pozpoznavanim tvare je vyrazna pomoc, ale pri fotografovani prirody (vtaky) rozpoznavanie tvare vypinam, lebo tam sa to na moj vkus sprava menej predvidatelne.
 • Michal Lindner / 22.09.2016 17:09:25
  Nizke ISO je viditelne lepsie moznostami postprocessingu, vysoke ISO je u kusok lepsie. AF sa vyrazne spolahlivejsie chyta pri horsom osvetleni a ak fotografujes ludi v pohybe, tak ITR s pozpoznavanim tvare je vyrazna pomoc, ale pri fotografovani prirody (vtaky) rozpoznavanie tvare vypinam, lebo tam sa to na moj vkus sprava menej predvidatelne.
  Vladimír Chramazda / 22.09.2016 18:31:21
  jedná sa mi o fotenie športu,hokej,teda asi bežne cez 3200,ale podľa toho čo tu čítam a už aká bola aj mark iii tak mark iv by mala byť fajn, na 99% som už rozhodnutý,ale kvôli tej sume sú stále nejaké pochybnosti :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...