4K Foto je obrazové loto, v ktorom vyhrá skoro každý

4K Foto je obrazové loto, v ktorom vyhrá skoro každý

Recenzie  /  Vladimir Kampf / 21.12.2016 / 11:00

Fotoaparáty Panasonic ponúkajú ako štandard už tri varianty systému 4K Photo. Ich základom je tridsať osemmegových záberov za sekundu uložených vo videokompresii MP4. Z nich si fotograf môže priamo na displeji prehliadača vybrať jedno políčko a uložiť ho ako fotografiu vo formáte JPG.

4K Photo som opäť bezohľadne vyskúšal tam, kde by sa mohlo prejaviť čo najviac jeho nedostatkov. Za príjemného, prirodzeného osvetlenia na slniečku by to bolo oveľa jednoduchšie. Čo tak cirkus s nedostatkom svetla?  ISO 800, expozičný čas 100 a možno občas aj o kúsok viac. Obrázky sú len len ostré... Zvládne to funkcia 4K Photo?

Budapeštiansky Fővárosi Nagycirkusz je jediný kamenný cirkus v strednej Európe a jediný cirkus s celoročnou prevádzkou na európskom kontinente.

Doslovný preklad názvu z maďarčiny znie veľmi krkolomne: Hlavnomestský veľkocirkus. Inak sa hrdí aj prívlastkami národný, štátny či kamenný. Jeho šapitó sa nedá rozobrať, zbaliť a previezť. Stojí pevne na svojom mieste aj s 1 600 kreslami pre divákov. Program menia minimálne raz za štvrť roka a vždy je perfektný.

Oficiálne video o využití 4K Photo od Panasonicu:

Odporúčam

Pri akomkoľvek využití funkcie 4K Photo neslepiť sa na malom displeji fotoaparátu, ale s prehľadom si vybrať zo série požadovaný záber vo videoeditore alebo vo videoplayeri, ktorý umožňuje vytvoriť fotografiu z políčka videa.

Pozor na nastavenia projektu editora. Ak na úvod program dostane nastavenie, že má pracovať v HD alebo FullHD, nedajú sa z neho očakávať fotografie v rozlíšení 4K.

Na grabovanie sa dá využiť aj voľný VLC media player. V nastaveniach odporúčam navoliť pre najlepšiu kvalitu predvoľbu ukladania fotografií vo formáte PNG alebo TIFF. Pre jednoduchší výber som si znížil rýchlosť prehrávania len na 30 percent. Výsledky boli lepšie ako keď som vyberal z toho istého 4K Photo (videa MP4) vo fotoaparáte. Tu je ukážka:

Výber fotografie vo fotoaparáte.

V počítači z VLC media playera.

4K Burst

Sníma 30 obrázkov za sekundu od stlačenia do pustenia spúšte. Pritom dokáže aj preostrovať. V praxi mi ostrenie fungovalo lenivejšie ako pri štandardnej fotografii.

Videosurovina pre neskorší výber záberu.

Obrázok z videoplayera.

Výber z fotoaparátu.

4K Burst S/S

Začína po prvom stlačení spúšte a končí so snímaním po opätovnom stlačení spúšte. Takto snímať dokáže aj pol hodinu, ak to ustojí kapacita pamäťovej karty. Táto voľba zaznamenáva aj obraz, aj zvuk.

4K Photo Burst S/S záznam.

Z VLC.

Z fotoaparátu.

4K Pre-Burst

Príjemná funkcia. Fotoaparát beží v 4K snímaní od jej spustenia s tým, že snímky zbytočne neukladá na kartu, ale pamätá si dve sekundy záznamu. Stačí stlačiť spúšť a uloží sériu na kartu. Pamätá si pri tom sekundu pred stlačením a sekundu po stlačení. Dovedna 60 záberov. Z tejto série si potom môže fotograf vybrať záber, ktorý mu vyhovuje.

Táto na prvé počutie veda je celkom jednoduché a príjemné riešenie. Napríklad: Na futbale si spustíte 4K Pre-Burst a sledujete loptu. Spúšť stlačíte až v momente, keď padne gól, alebo tesne po ňom. Potom stačí spustiť prehliadanie a vybrať si od stlačenia spúšte dozadu z tridsiatich obrázkov ten, ktorý najviac vyhovuje. Takáto možnosť vo fotoaparáte je naozaj gól!

4K Photo zaznamenaná "surovina".

Výber obrázku z VLC media playera.

Fotoaparát nenasníma to, čo sa niekde stalo len tak, že po akcii na bývalý dej nasmerujete rýchlo objektív a máte to tam. Podmienku je, že to musel vidieť.

4K video a graby z neho

Aj to je cesta. Nakrúcať video a potom si z neho vybrať políčko. Závratný rozdiel medzi systémom grabovania – vyberania políčka videa a 4K Photom som po cirkusovom predstavení nenašiel. 4K video od Panasonicu s dátovým tokom 100 Mb má však vyššiu komprimáciu obrazových informácií, ako 4K Photo.

Štandardné 4K video.

Výber z fotoaparátu.

Výber "políčka filmu" vo videoplayeri.

Štandardná fotografia.

Záver

Príjemná hračka, ktorá poteší každého. Menej zdatní a lenivejší ju môžu využívať ako veľmi dobrú pomôcku, zvlášť keď neplánujú žiadnu vážnu prácu, za ktorú by mali dostať dobre zaplatené. Je to jednoduchý dotyk s fotografickým majstrovstvom. Táto pomôcka je vhodná napríklad pre súčasných žurnalistov, ktorí majú urobiť bez akéhokoľvek fotografického vzdelania slušnú a výpovednú fotografiu do médií. Najmä počas športových podujatí sa im so 4K Photo môže s istotou zadariť. Stačí sa len dobre postaviť a čakať.

V cirkuse som sa „pohral“ s fotoaparátom Panasonic Lumix GX80  a objektívom Panasonic Leica DG Macro-Elmarit 45mm f/2.8 ASPH MEGA O.I.S. Všetky fotografie sú bez akejkoľvek postprodukcie. Na fotoaparáte mám v štandardnom obrazovom režime predvolenú nižšiu saturáciu a kompenzáciu tieňov.

4K Foto je obrazové loto, v ktorom vyhrá skoro každý
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...