Vylaďte si svoj Sigma objektív na zrkadlovku

Vylaďte si svoj Sigma objektív na zrkadlovku

Novinky  /  FOTOma.sk / 09.01.2019 / 11:50

Sigma je jedným z najznámejších výrobcov objektívov, ktoré kvalitou obrazu neraz stúpnu na najvyššie priečky v pomyselnom rebríčku objektívov. Spoločnosť toto docielila tým, že sa začala sústreďovať na TOP modely a vytvorila sériu ART. Nijako však nezaostáva ani séria SPORT a zaujímavou voľbou z hľadiska pomeru výkon / cena je aj séria CONTEMPORARY.

Sigma svojimi objektívmi jednoducho boduje u tých najnáročnejších fotografov aj u tých, ktorý za menej financií hľadajú primeraný výkon.

Mnohí z vás nám však píšete, že sa obávate nepresností v zaostrovaní – takzvaného back či front fokusu. Niektorí ste sa s ním už aj stretli. Sigma totiž nemá zaostrovací algoritmus od výrobcov a lúšti ho spätne.

Keď výrobca aktualizuje firmvér vo svojom fotoaparáte, je možné, že bude treba prispôsobiť a aktualizovať aj firmvér objektívu. Aj preto je možné v nových objektívoch Sigma Global Vision (Contemporary, Sport a Art série) jednoducho aktualizovať firmvér objektívu pomocou na to určeného programovacieho zariadenia – Sigma USB dock. Ide o zariadenie, ktoré možno nasadiť na bajonet objektívu a spojiť s počítačom. Pomocou neho sa potom aktualizuje firmvér objektívu, prípadne ladí ostrenie či nastavujú iné funkcie objektívu.

Sigma Global Vision objektívy, ktoré sa dajú ladiť pomocou USB dock - Art, Sport, Contemporary

Obidve funkcie (update firmvéru a jemné ladenie AF) môžete využiť pri riešení problému s Front čo Back Focus-om. Poďme ale pekne poporiadku. Čo mám robiť, keď som zistil, že môj Sigma objektív nezaostruje presne ale má tendenciu pravidelne zaostrovať pred alebo za objekt, ktorý sa pokúšam zaostriť? V prvom rade zistíme, či máme Sigma objektív, na ktorom je možné aktualizovať firmvér, to znamená, či patrí do niektorej zo sérií Sigma Global Vision (Contemporary, Sport a Art série). Potom môžem postupovať podľa nasledujúceho návodu.

 

1. Kontrola aktuálnosti firmvéru fotoaparátu i objektívu, prípadný update


To by mala byť prvá vec, ktorú urobím. Môžem sa tak často vyhnúť všetkým ďalším komplikáciám. Niekedy naozaj stačí aktualizovať firmvér fotoaparátu alebo objektívu, či oboch. Keď to vyrieši váš problém so zaostrením, máte po starosti. Je potrebné len pamätať na to, že keď najbližšie vydá výrobca aktualizáciu firmvéru fotoaparátu, je potrebné vyčkať s aktualizáciou, kým spoločnosť Sigma nevyhodnotí potrebu aktualizácie firmvéru v objektívu a potom aktualizovať naraz.

Video inštalácie programu SIGMA Optimization Pro

 

Video kontrola a update firmvéru v objektívoch Sigma

 

 

2. Jemné dolanie AF vo fotoaparáte


Ak mám aktuálne firmvéry vo fotoaparáte i objektíve, najprv skúsime jemne doladiť automatické zaostrovanie vo fotoaparáte, ak takou funkciou disponuje. Väčšina lepších modelov fotoaparátov (od strednej triedy vyššie) má už zabudované jemné doladenie AF. 

A prečo najprv pokus vo fotoaparáte? Zjednoduchécho dôvodu, keď bude úspešné vyladenie vo fotoaparáte, bude pracovať presne s touto kombináciou konkrétneho fotoaparátu a konkrétneho objektívu. Na inom tele fotoaparátu ho bude potom možné nastaviť konkrétne pre druhé telo. Kdežto keď nastavíte front či back focus pomocou Sigma USB dock-u, nastavenia sa uložia do objektívu a nebude ho možné vyladiť na inom tele.

 

3. Doladenie AF pomocou Sigma USB dock


Ak pomocou jemného doladenia vo fotoaparáte neviem vyladiť AF, v ďalšom kroku vyladíme AF pomocou USB dock-u Sigma

Jemné doladenie AF objektívu Sigma pomocou softvéru a USB sock Sigma

 

4. Zaslanie objektívu do servisu Sigma pre vyladenie AF

Posledným krokom, ak neboli úspešné predchádzajúce tri, je zaslanie objektívu do Sigma servisu, kde vám vyladia AF zadarmo, ak je to riešené v rámci záručnej doby. Po záručnej dobe stále môžete nechať vyladiť AF pre váš fotoaparát, ale už za poplatok. Pozor, je potrebné počítať s tým, že do servisu musí ísť nielen objektív, ale aj fotoaparát, pretože objektív sa ladí na konkrétne telo fotoaparátu. Viac informácií nájdete v autorizovanom servise AWH.

Ponuka Sigma objektívov v obchode Prolaika

Sigma USB dock pre zrkadlovky Canon, Nikon, Sony a Pentax

Vylaďte si svoj Sigma objektív na zrkadlovku
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...