Vyhodnotenie súťaže o najlepšiu cestovateľskú fotografiu

Novinka  /  PRO.Laika / 13.11.2013 / 00:00

Milí priatelia fotografie,

tak ako sme sľúbili, prinášame Vám nielen zverejnenie víťazov súťaže o najlepšiu cestovateľskú fotografiu, ale aj vyjadrenia dvoch členov z poroty, ktorá súťaž vyhodnotila.

V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, prečo sme tú ktorú fotografiu ocenili a ktoré fotografie nás ešte zaujali a prečo. Výber do druhého kola bol 70 fotografií z celkového počtu 916 zaslaných fotografií. Zo 70 fotografií sme mali vybrať troch víťazov jednotlivých kôl a jedného víťaza hlavnej ceny.

Začneme víťaznými fotografiami podľa odbornej poroty, podľa verejnosti a potom pokračujeme tými, ktoré nás nejakým spôsobom zaujali. Pozor, zaujalo nás celkom 70 fotografií, ktoré sa dostali do užšieho výberu, žiaľ kapacitne nie sme schopní ku každej z týchto fotografií priložiť komentár.

 

Víťazné fotografie podľa odbornej poroty


 


Víťazná fotografia v kategórii Človek. "Prekvapenie" Autor: Martina Kováčová
 

Víťazná fotografia v kategórii človek na cestách je od autorky Martiny Kováčovej. Tá zachytila intímny portrét Myanmarského chlapca v nádhernom bočnom svetle, ktoré ideálne modeluje tvár, šiju i ucho chlapca. Ten tak plasticky vystupuje z obrazu. Fotografia nie je dokonale ostrá, ale to len umocňuje náladu a to, že ide o momentku. Zachytiť výraz chlapca v krátkom okamihu bolo klúčové a Martine sa to podarilo. Teplá tonalita hnedého dreva a tela chlapca v kombinácia s tmavomodrým až čiernym pozadím dodáva obrazu zvláštne čaro. (Julo Kotus)


  


Víťazná fotografia v kategórii Krajina. "Na vode"  Autor: Tomáš Slezák

Tomáš nahral do súťaže viac fotografií s témou Holandských mlynov. Fotografiu s názvom "na vode" zaradil do kategórie krajina. Osobne ma fotografia zaujala štruktúrou, farebnosťou a kombináciou rozčerených tvarov mlyna s presnými tvarmi listov lekna na hladine. Fotografovať odraz vo vode je už určité klišé, ale ak sa vydarí, môže sprostredkovať náladu viac, ako fotografia "napriamo". A u mňa to zafungovalo. Pri jej vnímaní sa mi okamžite vynoria v mysli krásne zábery z Holandských mlynov, aké som kedy videl aj nevidel. A to je prínos abstraktnej fotografie, vyvoláva náladu a dáva nám väčší priestor pre našu vlastnú predstavivosť. Fotografia je pritom esteticky komponovaná s doplnkovými farbami modrej k prevládajúcej žltej a oranžovej. (Julo Kotus)


  


Fotografia, ktorá nás zaujala. "...vinotéka III..."     Autor: Daniela Bartošová


Víťazná fotografia v kategórii Architektúra. "...vinotéka II..." Autor: Daniela Bartošová

 

Autor fotografií dokázal kreatívne využiť modernú architektúru vo svoj prospech. Snímka s fotografom využíva línie architektúry a rytmus, ktorý narúša fotograf. Osoba tak na fotografii pôsobí na diváka ako „element“, ktorý pozitívne zaujme už pri prvom pohľade. Fotografia je ukážkou toho, ako v praxi využiť línie, rytmus a ako pracovať s kompozíciou. (Martin Farkaš)

 

Všetci traja víťazi v jednotlivých kategóriách získavajú kvalitný kovový statív Velbon Sherpa 250R v hodnote 100€. Martina, Tomáš a Daniela, blahoželáme!


 


 


Celková víťazná fotografia podľa poroty   "Obri z Madagaskaru"    Autor: Michal Lindner

Celková víťazná fotografia je možno trochu klišé, ale priam dýcha exotikou a cestovaním a je atraktívna pre širokú verejnosť. Mohutné siluety baobabov v zapadajúcom slnku a zároveň odrážajúce sa súmerne na vodnej hladine... Typická ukážka, kedy v krajine funguje aj stredová kompozícia (myslíme teraz na horizont). Autor umiestnil slnko za jeden z baobabov a tým nielen že technicky vyrovnal kontrast, ale vyhol sa gýčovému zobrazeniu zapadajúceho slnka. Áno, fotografia je stále nádherne farebná v zapadajúcom slnku a je "ľúbivá" a podľa nášho názoru je najlepšia z tých, ktoré nám v kategórii krajina do súťaže prišli. Preto sme sa rozhodli ju oceniť. (Julo Kotus)

Michal Lindner získava za víťaznú fotografiu fotoaparát Olympus E-PL3 v hodnote 300€! Blahoželáme!


 

Víťazné fotografie podľa vášho hlasovania 

Ocenili sme aj fotografie, ktoré s páčili vám. Ani teraz sme sa nevyhli lobby na facebooku či iných sociálnych sieťach a mnoho fotografií tak získalo veľa hlasov od priateľov, ktorí im týmto spôsobom pomáhali. Rozhodli sme sa ceny rozdeliť, aby ich nezískal jeden človek, ktorému posielalo hlasy najviac priateľov. Sme radi, že nás navštívili aj priatelia súťažiacich a dali svoj hlas fotografiám, no na druhej strane musíme priznať, že výsledky vášho hlasovania sú výsledkom skôr priateľských vzťahov ako objektívne dobrých fotografií. To je úprimný názor poroty ale samozrejme rešpektujeme vaše hlasy a víťazom blahoželáme.


Celkový víťaz podľa hlasujúcich. "farebná noc v Singapoore"  Autor: Karol Bodo

Karol Bodo získava za fotografiu s najvyšším počtom hlasov 300€ poukaz na zájazd alebo letenku od spoločnosti Malý Princ, vyhľadávač leteniek a cestovnej kancelárie Settour. Blahoželáme!

 


Víťaz podľa hlasujúcich v kategórii Krajina. "pokoj"  Autor: Karol Bodo

 


Víťaz podľa hlasujúcich v kategórii Architektúra. "Bratislava"  Autor: Erik Bagin

 
Víťaz podľa hlasujúcich v kategórii človek. Názov fotografie: Abu Dhabi 3.  Autor: Gábor Kanovits

Víťazi v jednotlivých kategóriách podľa hlasovania návštevníkov našej stránky získavajú profi brašnu Kata na fotografickú techniku v hodnote až do 129€. Karol, Erik a Gábor blahoželáme!

 


  

 

Fotografie, ktoré nás zaujali...


Fotografia, ktorá nás zaujala. "Stretnutie"    Autor: Arpád Koteles

Fotografia ma zaujala najmä pre to, že je spojením dvoch svetov: suchozemského a toho pod hladinou. Súhru dvoch protikladov dopĺňajú dve dievčatá vo vode a ich priateľské gesto ktoré je na fotografii zachytené. Emóciu pod vodnou hladinou dopĺňa ich vzájomný pohľad. Všimnite si premysleného pozadia ktoré je na fotografii: končiaci ostrov s malým ostrovčekom, loďka a plachetnica. Pridaná hodnota takejto fotografie spočíva v tom, že fotografia nie je zaujímavá len pre rodinných príslušníkov či blízke osoby, ale dokáže zaujať aj nezainteresovaného diváka, ktorý ocení dobrú kompozíciu a nápaditosť fotografie. (Martin Farkaš)


 


Fotografia, ktorá nás zaujala. "Hrad Sokolac"    Autor: Roman Malega

Fotografia na mňa vplýva ako jednoduchý alebo priamočiary dokument. Vo fotografii sa nenachádza nič zbytočné a je preto zrejmé, čo chcel autor fotografie zachytiť. Atmosféru vo fotografii formuje najmä mierne protisvetlo, ktoré dalo vyniknúť košatým listnatým stromom. Rovnako protisvetlo oddeľuje samotný objekt od pozadia. Pozadie a jeho charakter je vo fotografii rovnako dôležitý prvok ako fotografovaný objekt. Vďaka teleobjektívu a „stlačenej“ perspektíve, mohol autor využiť štruktúru pozadia vo svoj prospech. V tejto fotografii hraje hlavnú úlohu štrukturované pozadie, ktoré umocňuje objekty v popredí. Myslím si, že ak by bolo pozadie iné, išlo by len o priemernú fotografiu architektúry. Na tejto fotografii ma zaujala ešte perspektíva fotografie, ktorá je face to face, teda fotená z rovnakej výškovej úrovne ako má hlavný objekt. Aby som to zhrnul, fotografia ma zaujala svetlom, perspektívou a pozadím. (Martin Farkaš)


 

 


Fotografia, ktorá nás zaujala. "po stopách leta"    Autor: Blanka Mináriková

Osobne ma zaujalo v súťaži viac čiernobielych fotografií, ktoré sa medzi farebnými cestovateľskými vyskytujú pomenej. Mináriková Blanka vyfotila fotografiu, ktorú nazvala "po stopách leta". Zaujala ma nielen monochromatickým prevedením ale aj kompozíciou a čistotou. Vo fotografii nie sú žiadne rušivé prvky len línie vody a stôp v piesku, ktoré vedú pohľad k hlavným objektom v obraze - prechádzajúcemu sa páru. Pomerne nízke slnko dáva vyniknúť tieňom postáv a krásne vykresľujú stopy v piesku. (Julo Kotus)


 


Fotografia, ktorá nás zaujala.  "symboly Holandska"   Autor: Tomáš Slezák

Tomáš Slezák zaradil svoju fotografiu "symboly Holandska" do kategórie človek na cestách. Fotka exaktne znázorňuje cestujúceho pravdepodobne staršieho pána na typickom dopravnom prostriedku v Holandsku - na bicykli. Napriek tomu, že sa vo všeobecnosti odporúča nefotografovať ľudí od chrbta, na tejto fotografii mi to nevadí, keďže znázorňuje typickú situáciu a atmosféra človeka na bicykli smerujúceho do diaľky je pekná. Málinko mi vadí splývanie či dotyk postavy s okrajom mlyna. Fotka by bola čistejšia, keby bola vyhotovená skôr, keď bola celá postava pred plochou mlynu, alebo pri posunutí sa fotografa o dva kroky vľavo, kedy by sa postava dostala pred neutrálne pozadie kríkov a oblohy. V tomto prípade by zohrala rolu ešte aj príjemná uhlopriečna kompozícia - mlyn vľavo hore, človek s bicyklom vpravo dole. (Julo Kotus)


 


Fotografia, ktorá nás zaujala.  "Benátky"   Autor: Štefan

Z podobných dôvodov je pre mňa zaujímavá aj fotografia od autora Stefan s názvom Benátky. Napriek tomu, že zďaleka nejde o technicky dokonalú fotografiu, húpajúca sa gondola pri dlhšom čase závierky vytvára nádherné svetlá ktoré vykresľujú jej pohyb na hladine. Fotografiu som tiež málinko orezal aby som ukázal, o koľko možno vylepšiť emóciu orezaním rušivých elementov. (Julo Kotus)


 


Fotografia, ktorá nás zaujala.  "Mláti celá rodina"   Autor: Marcel Rebro

V súčasnej dobe je stále populárnejšia infračervená fotografia vyhotovená pomocou špeciálnych IR filtrov. V dobe filmu bolo technicky pomerne náročné zachytiť ostrú detailnú IR fotografiu. Napriek tomu, že dnes je to omnoho jednoduchšie a popularita IR fotografií stúpa, len málo autorov ju dokáže technicky kvalitne realizovať. Aj preto ma zaujalo niekoľko cestovateľských fotografií Marcela Rebra. Okrem exotického výrazu fotografií (zelené stromy sú biele ako obalené inovaťou, obloha je vo veľkom kontraste s oblakmi a neuveriteľne sa zvyšuje viditeľnosť) je zaujímavé, že tváre domácich poľnohospodárov sú viditeľné napriek tomu, že sú v tieni pod klobúkmi. Celá atmosféra je ako z iného sveta, trochu snivá, pritom vyžiarená slnkom a odľahčujúca vcelku namáhavú prácu. Ak by scéna nebola vyfotená ultraširokým objektívom, ktorý jej dodáva dynamiku, pôsobila by priam idealisticky. (Julo Kotus)

Galéria k článku


Vyhodnotenie súťaže o najlepšiu cestovateľskú fotografiu
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Majky Kováč Majky Kováč
  Majky Kováč / 13.11.2013 18:13:00
  Nastastie sa nasli v sutazi aj pekne fotky a myslim, ze ste ich vyzdvihli. Hlasovanie verejnosti je stale o vazbach viac ako o kvalite fotiek. Pre mna z hlasovania verejnosti ma vyznam jedine fotka co vyhrala v kategorii clovek - dvojportret tavy a cloveka.
 • Rado Ced Rado Ced
  Rado Ced / 13.11.2013 22:17:00
  Super! Vitazom gratulujem. Dakujem aj za komentare k fotkam ;) Inak nezverejnite aj tych 70 fotiek.. samozrejme nemusia byt komentare :) Celkom som zvedavy na zaujmave a pekne foto a prehrabavat sa skoro 1000 fotkami tak to nemam chut :)
 • Andrea Habšudová Andrea Habšudová
  Andrea Habšudová / 14.11.2013 09:36:00
  aj mna by zaujimalo tych 70 fotiek, ktoré vás zaujali :)
 • Ivan Kutička Ivan Kutička
  Ivan Kutička / 14.11.2013 11:09:00
  Fotografie vybrané porotou sú fajn, ale tie za ktoré hlasovali užívatelia? Teda skôr známi a rodina, sú bieda (okrem fotky v kategórii človek). Skôr by som povedal že je to hanba ... škoda reči. :(
 • Daniela Bartošová Daniela Bartošová
  Daniela Bartošová / 17.11.2013 21:58:00
  ...co som nieco vyhrala, ale to nie je pre mna az take podstatne...velmi sa tesim, ze porota vybrala moje fotos a ze som sa ocitla medzi vitazmi. Blahozelam aj ostatnym uspesnm autorom.
 • Hana Chyská Hana Chyská
  Hana Chyská / 18.11.2013 19:50:00
  Pekný večer pán Kutička, ked ste taký múdry napíšte nam odborný názor prečo sú tie fotky hanbou ! Blahoželám všetkým autorom úspešných fotografií :-)
 • Ivan Kutička Ivan Kutička
  Ivan Kutička / 19.11.2013 11:50:00
  Môj názor nie je odborný, som iba nadšenec fotografie. Ale aj obyčajný človek musí uznať, že fototgrafie vo verejnom hlasovaní (okrem fotky v kategórii človek) vyhrali iba preto, že autori a ich blízky hlasovali za ich fotografie. A to je hanba!
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...