Video: Predstavenie Canon EOS R5

Video: Predstavenie Canon EOS R5

Vlajková loď Canon R systému  /  Peter Ľahký / 09.07.2020 / 15:30

Canon predstavil dve full frame bezzrkadlovky EOS R5 a EOS R6 a rozširuje tak svoj EOS R systém. V tomto videu Vám predstavíme novú vlajkovú loď R systému, ktorá okrem stabilizovaného snímača, prináša tiež 8K RAW video. 

Snímač

Canon R5 v sebe schováva 45 Mpix stabilizovaný CMOS snímač veľkosti plného políčka a ultra rýchly DigicX procesor. Zvláda fotiť rýchlosťou 12 snímkou za sekundu s mechanickou a až 20 snímkou za sekundu s elektronickou uzávierkou.

IBIS

5-osová inteligentná stabilizácia snímaču funguje vynikajúco napriek tomu, že ide o full-frame v pomerne kompaktnom tele. Dokonca pri použití vybraných RF objektívov dokáže spolu s nimi dosiahnuť účinok až 8EV, čo je svetová špička medzi všetkými fotoaparátmi s vymeniteľnými objektívmi. Stabilizáciu využijete ako pri videu tak i pri fotení v ťažkých svetelných podmienkach.
V zlom svetle Vás fotoaparát podrží. Aj pri vysokých hodnotách ISO sú fotografie krásne ostré. ISO je možné nastaviť od 100 do 51200.

Video

Nakrúcať video dokáže v rozlíšení 8K 12-bit v RAW formáte až do 29,97fps a to interne na kartu.
4K video dokáže v 10-bit 4:2:2 nahrávať až do 120p a to v LOG alebo HDR PQ. Všetko bez orezu.
Je k dispozícií aj HQ mód, ktorý spracováva 8K záznam a zapisuje ho do 4K priamo v tele, čím dosahuje extrémnu kvalitu. Ide o prvú bezzrkadlovku na svete s týmito možnosťami.
Napriek tomu, že externe nám R5 ponúka výstup maximálne 4K/60p, sa Canon znovu dostáva na prvé miesto medzi zrkadlovkami a bezzrkadlovkami v oblasti videa.

Ostrenie

Nový dual-pixel CMOS AFII pracuje výborne ako sme očakávali. Ide o najrýchlejší autofocus na svete s rýchlostou zaostrenia 0,05s, Vďaka možnosti Deep learning AF je inteligentný, schopný sa postupne vzdelávať a zlepšovať. Dokáže zaostriť aj v ťažkých svetelných podmienkach pri -6EV.

K dispozícií máme 5940 ostriacich bodov.

Okrem detekcie tváre a očí u ľudí nám túto funkciu ponúka aj pre zvieratá.

Canon uvádza psy, mačky a vtáky avšak fungoval veľmi dobre na všetky. Okrem detekcie ich hlavy a očí vie detekovať aj telo, čo ma veľmi prekvapilo a zachránilo pri fotení záberov vlka, ktorého dokázal R5 zaostriť aj idúceho poza husté kríky.

Ostrenie je možné nastaviť individuálne do úplných detailov avšak aj v automatickom režime tracking funguje pri fotení výborne. Niekedy je potrebné mu pomôcť navedením na ostriaci bod aby nezačal sledovať najbližší objekt, avšak pracuje sa s ním rýchlo, ľahko a bez starostí. Ostreniu pri miernej kontrole môžete plne dôverovať.

Formáty

Okrem RAW a JPEG podporuje R5 aj nový formát HEIF, ktorý sa považuje za nástupcu zastaralého JPEG formátu.

Hľadáčik a displej

0,5 palcový elektronický hľadáčik funguje výborne. Je rýchli a je možné nastaviť množstvo aj formu zobrazených informácií v režimoch ktoré je možné prepínať tlačidlom INFO tak isto, ako na displeji.

3.2 palcový displej s rozlíšením 2,1 milióna pixlov, je možné vyklopiť do strany a je plne otáčateľný, čo pomôže nie len pri fotení ale hlavne natáčaní z rôznych rakurzov.

Telo a ovládanie

Telo je vyrobené z magnézia a plne utesnené. Váži iba 650g (738g s bat. a kartami).
Fotoaparát má výborný grip a veľmi praktické ovládanie, na ktoré si ľahko navyknete aj pri prechode z iných značiek. Okrem klasického „Canoňáckeho“ kruhového voliča a horných dvoch voličov, pribudol aj joystick. Medzi režimami snímania sa prepínate tlačidlom MODE.

Okrem toho je možné si fukncie a vzhľad nastaviť podľa svojich potrieb čo vo veľkom uľahčuje prácu s aparátom. V hornej časti sa nachádza šikovný stavový displej.

Sloty a baterka

Z pravej strany nájdeme dvojitý slot na pamäťová karty CFexpress a SD UHS-II pre plné využitie jeho potenciálu. Nová batéria LP-E6NH bola vylepšená o 14% na kapacitu 2130mAh. Okrem nich však viete využiť aj pôvodné LP-E6 batérie. Fotoaparát je možné nabíjať aj napájať cez USB-C vstup pomocou PD-E1 adaptéra.

Konektivita

Canon nám navyše ponúka vstavané 5GHz WiFi s funkciou image.canon, ktorá dovoľuje prenos fotiek z fotoaparátu na úložisko počas fotenia a dokonca aj ich automatické sťahovanie do PC a priamu editáciu. Spolupracuje tiež s úložiskami ako Google Photos a Adobe Cloud. Túto funkciu využijú aj hobby fotografi pre zálohu ale hlavne profesionáli fotiaci napríklad pre spravodajské agentúry.

Objektívy a príslušenstvo

Okrem pomerne stále sa rozširujúcej ponuky RF objektívov, je možné pri použití RF-EF adaptérov, využiť aj EF objektívy. Tak sme urobili pri fotení zvierat, kde nám krásne poslúžil objektív EF 300mm 2.8L.

Väčsina portrétov bola fotená na krásny pevný RF objektív 85mm f/1.2, ktorý je ostrí aj na plnej diere a určite na neho urobíme aj samostatnú recenziu. Canon však ohlásil aj nové RF objektívy:

RF 85mm /2 macro IS STM )
RF 600mm /11 IS STM
RF 800mm /11 IS STM
RF 100-500mm /4.5-70
a telekonvertori RF 1,4x a 2x

Bez kompromisu

Napriek tomu, že sme mali možnosť testovať iba predprodukčnú verziu, sa nový Canon R5 ukázal ako pravá vlajková loď R systému. Ide o praktickú a spoľahlivú mašinu, ktorá nás za dva týždne ani raz nesklamala. Už teraz sa tešíme na podrobnú recenziu ostrej R5, ktorú Vám v budúcnosti určite prinesieme.

Cena a dostupnosť:

Canon EOS R5 (telo)

Video: Predstavenie Canon EOS R5
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...