Reinkarnácia famózneho portrétneho objektívu do systému R: Canon RF 85mm f/1.2 L USM

Reinkarnácia famózneho portrétneho objektívu do systému R: Canon RF 85mm f/1.2 L USM

Novinky  /  FOTOma.sk / 09.05.2019 / 13:10

Nevieme, či existuje slávnejší a známejší portrétny objektív, ako Canon EF 85mm f1,2 L pre zrkadlovky. Je známy pre svoje charakteristické mäkké podanie rozostrených častí a zároveň ostrú a detailnú kresbu. Niektorí mu vyčítali veľkosť a váhu, iní pomalšie zaostrovanie. No keď ho raz vyskúšal niekto, kto dokázal oceniť jeho optické kvality, už sa ho nevzdal.

A práve tento objektív má oddnes svoju reinkarnáciu aj v modelovom rade EOS R. Je prispôsobený pre nové mirrorless fotoaparáty a novými funkciami – rýchlym ring type USM motorom a programovateľným prstencom, ktorým možno ovládať ktorúkoľvek z troch expozičných veličín (čas, clona, ISO) alebo korekciu expozície. Je utesnený voči nepriaznivým poveternostným vplyvom a má fluorinovú vrstvu na prednom člene, ktorá odpudzuje vodu a prach a ľahšie sa čistí. Podľa slov zástupcov spoločnosti Canon by to mal byť zároveň najostrejší objektív, aký kedy značka vypustila do sveta.  

Ste pripravení na najnovší hit profesionálnych portrétnych fotografov?

Nech sa páči, tu je nový Canon RF 85 mm f/1,2 L USM!

Canon uvádza na trh novú generáciu presláveného objektívu RF 85mm F1.2 L USM s doposiaľ najvyšším rozlíšením

 

BRATISLAVA, 9. mája 2019 – Spoločnosť Canon dnes predstavila novú generáciu svojho obľúbeného objektívu 85mm f/1.2 L s označením RF 85mm F1.2 L USM. Tento objektív ponúka doposiaľ najvyššie rozlíšenie zo všetkých skiel značky Canon a vyznačuje sa mimoriadne vysokou svetelnosťou a rýchlosťou ostrenia. Je preto ideálny pre portrétnu a svadobnú fotografiu. Canon vo februári oznámil vývoj šiestich objektívov systému RF pre tento rok a RF 85mm F1.2 L USM je prvý, ktorý prichádza na trh. Kvality tohto objektívu oceňuje aj známy český street fotograf a ambasádor značky Canon Martin Schubert. Všetkých šesť nových objektívov RF ponúkne mimoriadny výkon a úžitkovú hodnotu všetkým, ktorí sa usilujú o dokonalé zábery.

 

Extrémne vysoké rozlíšenie zachytí aj ten najmenší detail

Bajonet RF vyvinutý pre systém EOS R posúva hranice možností fotografickej a video tvorby. Poskytuje používateľom nástroje, ktoré im umožnia zdokonaľovať svoje zručnosti a tvoriť bez obmedzenia. Pri vývoji objektívu RF 85mm F1.2 L USM boli zohľadnené pripomienky používateľov a využité najnovšie technológie a pokročilé možnosti bajonetu RF, ktoré zlepšujú obrazovú kvalitu a zrýchľujú komunikáciu medzi objektívom a plnoformátovým bezzrkadlovým telom.

 

Krátky teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 85 mm vykresľuje ľudské tváre vo vernej perspektíve, a je preto ideálny pre portrétnu fotografiu. RF 85mm F1.2 L USM je po modeli EF 35mm f/1.4 L II USM druhým objektívom Canon vybaveným unikátnou optickou technológiou BR, ktorá účinne potláča longitudinálnu chromatickú aberáciu, ktorú nemožno úplne odstrániť kombináciou tradičných optických prvkov, a tým zlepšuje rozlíšenie a ostrosť. Asférické optické prvky a prvky s veľmi nízkym rozptylom (UD) korigujú skreslenie a zabezpečujú mimoriadne kvalitnú kresbu.

Vysoká svetelnosť, vysoká kvalita

Objektív RF 85mm F1.2 L USM patrí medzi najsvetelnejšie objektívy Canon s automatickým zaostrovaním určeným pre plnoformátové systémové kompakty tejto značky. Vďaka vysokej svetelnosti tento krátky teleobjektív v spojení s technológiou automatického ostrenia Dual Pixel CMOS AF umožňuje vytvárať pôsobivé snímky s nízkou hĺbkou ostrosti, atraktívnym bokehom a oddeleným pozadím. Fotografovaný predmet ostro vystupuje z obrazu a deväťlamelová clona vytvára jemne rozostrené pozadie ideálne pre portrétnu fotografiu. Objektív prepúšťa na snímač o 50% viac svetla ako objektív so svetelnosťou f/1.4 a uľahčuje fotografovanie za náročných svetelných podmienok s nízkou hladinou osvetlenia – až na úrovni -6EV (EOS R), respektíve -5EV (EOS RP). Umožňuje tak zachytiť atmosféru skutočne každého okamihu.

RF 85mm F1.2 L USM je vybavený rovnakým krúžkovým ultrazvukovým ostriacim motorom typu USM ako objektív RF 50mm F1.2 L USM, ktorý zabezpečuje rýchle a presné ostrenie vrátane priebežného preostrovania pri pohybe fotografovaného predmetu v zábere. Systém ostrenia spolupracuje s novým vysoko výkonným procesorom systému EOS R s vyššou rýchlosťou prenosu dát. Výsledkom je mimoriadne rýchle ostrenie, ktoré umožňuje zachytiť aj prchavé okamihy.

Mimoriadny komfort ovládania a odolnosť

Súčasťou objektívov radu Canon RF je programovateľný ovládací prstenec, ktorý môže slúžiť na nastavenie času, clony, citlivosti alebo korekcie expozície. Tým používateľ získava ďalšiu možnosť prispôsobenia celého systému svojmu štýlu práce. Túto funkciu ocenia najmä svadobní fotografi, ktorí potrebujú široký rozsah nastavenia pre pôsobivé momentky aj umelecky aranžované snímky. Objektív je vybavený tiež prstencom pre ručné ostrenie, ktorý možno použiť za všetkých okolností aj bez prepínania do manuálneho režimu. Objektív RF 85mm F1.2 L USM je prispôsobený aj pre fotografovanie vo vonkajších podmienkach. Pred nepriaznivým počasím ho chráni tesnenie proti prachu a vode, ktorým sú objektívy série L známe.

 

Uznávaný fotograf a ambasádor spoločnosti Canon Martin Schubert* k novému objektívu uviedol: „Často fotím ľudí a portréty, preto si musím byť istý, že sa môžem spoľahnúť na svoje vybavenie, aby som sa mohol sústrediť na fotených ľudí a ich príbehy. Vynikajúci objektív 85 mm f/1.2 od značky Canon používam už niekoľko rokov práve kvôli rýchlosti a vysokej svetelnosti, ktoré sú zárukou nádherných snímok aj za horšieho osvetlenia. Nový RF 85mm F1.2 L USM je lepší, než som si vôbec dokázal predstaviť. Takúto hĺbku ostrosti a bokehu nedokáže dosiahnuť žiadny iný objektív a už teraz viem, že si získa trvalé miesto v mojom fotobatohu. Objekt v popredí dokáže oddeliť od pozadia a dokonale zaostriť na oči. Umožňuje mi zaobstarať úžasné zábery neopakovateľných okamihov.“

 

Odporúčaná koncová cena objektívu RF 85mm F1,2L USM je 3 019 EUR s DPH.

Hlavné vlastnosti objektívu RF 85mm F1.2 L USM:

 • Extrémne výkonný 85 mm objektív s pevným ohniskom
 • Ohnisková vzdialenosť 85 mm poskytuje ideálnu perspektívu pre portrétnu prácu
 • Vysoká svetelnosť f/1.2 a clona s 9 lamelami zabezpečujú vynikajúci výkon pri nízkej úrovni osvetlenia a príjemný bokeh
 • Optická technológia Blue Spectrum Refractive (BR) obmedzuje chromatickú aberáciu a zabezpečuje najvyššiu možnú kvalitu snímky
 • Asférické členy a členy s veľmi nízkym rozptylom (UD) zabezpečujú maximálne rozlíšenie na celej ploche snímku
 • Motor USM pre rýchle, plynulé a takmer nepočuteľné ostrenie
 • Ovládací prstenec umožňuje priame nastavenie času, clony a citlivosti
 • Antireflexná povrchová úprava ASC (Air Sphere Coating) predchádza odleskom a duchom, ktoré zhoršujú kvalitu snímky
 

* Ambasádor značky Canon. Špecializuje sa na street fotografiu a street portréty, zachytávanie momentov každodenného bežného života ľudí (ale aj zvierat) okolo seba a sociálny dokument

CANON EF 85 mm f/1,2 L USM si môžete zakúpiť tu

Reinkarnácia famózneho portrétneho objektívu do systému R: Canon RF 85mm f/1.2 L USM
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

 • Vladimír Pelúch / 10.05.2019 12:40:01
  všetko super paráda , ale tá cena je pre niekoho bariéra
 • Michal Lindner / 13.05.2019 14:29:16
  +10mm filter +11mm sirka +33mm dlzka +170g +1000 EUR cena v porovnani s EF verziou. Ak to bude opticky tak vyborne ako RF 50/1.2, tak OK, ale zisli by sa aj objektivy pouzitelne na cestovanie (pevne skla f/1.8). Nastastie ma EOS R zatial nelaka, kedze CR3 format je uzavrety, tak sa dokonca zacinam obzerat po inej znacke.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...