Pusu Olympusu

Pusu Olympusu

Nech si prší, nech si bije hrom  /  Vladimir Kampf / 25.01.2019 / 19:00

Nemá nahradiť bračeka E-M1 Mk II, ale má sa k nemu pridať ako ešte nadupanejší fotoaparát pre tých, ktorí hľadajú uspokojenie vo výkone a rýchlosti. Všetkého.

Bez srandy

Rýchlosť zaostrovania a záznamu aj odolnosť tohto prístroja pred vodou, vetrom, dažďom je jedinečná. Nech si prší, nech si bije hrom. Profi telá Olympusu a ich profi objektívy znesú tečúcu vodu, prach a drsnejšie zaobchádzanie. Keď sa podarí oprskať ich blatom, dajú sa jednoducho opláchnuť a poutierať. Bez srandy. Skúsil som to.

Oficiálne video.

Vrchol technológií

Na tlačovke 25. januára bol naozaj skvelý guláš. Olympus si ma kúpil. S ich fotoaparátmi a optikou sa hrám roky. Začínal som v čase, keď ich prvé digitály mali sotva dva a pol mega a na jednu obrovskú osemmegovú pamäťovú kartu vošlo možno aj cez desať jepegov. Samozrejme, v tom čase som doslova žal výsmech od kolegov. Niektorí v tom čase tvrdili, že digitál sa nikdy nevyrovná filmu. Vtedy som netušil, že neprejdú ani dve desaťročia a budem v ruke držať mašinu ako je OM-D E-M1X. Tej sa už nikto nerehoce.

Zadná strana Olympusu OM-D E-M1X.

Úspora železa a skla

Hlavné slovo na tlačovke mal Tomáš Viktora, produktový manažér Olympusu. Tomáš si na úvod neodpustil poznámku na rozmery systému Micro 4/3 a hlavne jeho objektívov. Zdôraznil aj rozmernosť a hmotnosť tela fotoaparátu s objektívom 600 mm pre FullFrame. V tomto prípade znamená štvrtinový snímač riadnu úsporu železa a skla. Lepšie sa nosí a je pohotovejší. Nevyhol sa ani mudrlantom z internetových diskusií, ktorí zavrhujú dvojnásobný crop faktor, pretože menší čip znamená väčší šum. To je najčastejší argument. Pravda, keď som mal ten dva a pol megáč, sotva som mohol použiť ISO 200. 400 bol zabijak. Dnes sme však úplne inde. Na E-M1 Mk II nemám žiadny problém a výčitky, ani keď použijem ISO 3200. A novinka je na tom údajne ešte lepšie. Fotiť v tme tmúcej sa aj tak neoplatí. Neviem o špecialistovi na takýto druh fotografie.

Batériový grip je protiváhou ťažších a dlhších objektívov.

Tehla napevno

Trochu rozpačito pôsobí batériový grip. Olympus sa donedávna vysmieval z veľkých ťažkých zrkadloviek a v reklamných materiáloch si dokonca neodpustil vtipkovanie na ich úkor. Vraj kto chce mať kvalitné zábery a aj poriadne ťažký fotoaparát, stačí, aby si k ich bezzrkadlovkám pripevnil tehlu. Pri modeli OM-D E-M1X je tam tá tehla napevno. Múdro povedané: Integrovaná. Tomáš Viktora to vysvetlil: „Pretože fotoaparát je určený najmä k ťažším a dlhším objektívom, integrovaný grip je pre ne prirodzeným protizávažím.“ Niečo na tom bude.

Čerstvá novinka Olympus OM-D E-M1X.

Ťažké a hlboké

Na prvý pohľad som ocenil príjemnejšie usporiadanie tlačidiel oproti pregombíkovanej E-M1 Mk II. Ale to je možno len môj problém, keď sa trápim taľaftkami, že ich všetky dôkladne nevyužívam. :) Viem, že netreba, ale mne to nedá. Niektorí kolegovia E-M1 Mk II vytýkajú ťažké a hlboké menu. Je to pravda, ale jeho výhodou je zasa, že sa na fotoaparáte dá nastaviť asi takmer všetko, na čo si fotograf spomenie. Môže si svoj stroj personalizovať. Niekedy to síce vyžaduje riadnu dávku nervov, aby si neskrížil funkcie a potom vďaka tomu niektorú z nich nedokázal zapnúť. Profesionálne foťáky od Olympusu vyžadujú viac rozmýšľania a skúseností, aby potom krásne spolupracovali. Nervovo labilnejšie povahy sa nemusia báť, ak fotoaparát od nervov tresnú o stôl, o prístroj neprídu. Telo z horčíkovej zliatiny náraz vydrží, konštrukcia tela ho stlmí. Len čo chudák stôl? Len telo má hmotnosť 997 gramov a rozmery 144,4 x 146,8 x 75,4 mm. Podľa Viktoru pridali do menu „ikska“ možnosť vytvoriť si vlastné menu a vytiahnuť si do neho všetky možnosti nastavení do jedného chlievika. To „mark dvojka“ nemá. Integrovaná wifina ponúka možnosť priebežného ukladania záberov na externý disk.

Kamarát do extrémnych podmienok.

Svetová špička

„Ikska“ má snímač Micro Four Thirds s 20,4 megapixelmi. S mechanickou závierkou dokáže 18 obrázkov za sekundu. Päťosý stabilizátor čipu, na ktorý sú v Olympuse svetová špička, zvláda až 6 EV a so stabilizovanými objektívmi aj 7,5 EV. V režime High Res dokáže vygenerovať 50-megové fotografie s vysokým rozlíšením. Na tie musel mať človek v minulosti statív. Dnes ich zmodernizovaný systém dokáže vytvoriť aj počas fotografovanie z ruky.

Vlajková loď Olympusu samozrejme ponúka aj  UHD video.

Inteligentné sledovanie

Pretože je to fotoaparát prioritne pre športových a wildlife fotografov, k dokonalosti dotiahnutý systém autofokusu ponúka aj inteligentné sledovanie objektu. Až do 18 obrázkov za sekundu dokáže fotografovaný objekt neustále zaostrovať. So zamknutým (neostriacim) objektívom dá aj 60 RAWov za sekundu.

Športovým fotografom by mal Olympus OM-D E-M1X uľahčiť prácu.

Nejaký neporiadnik

Teším sa na test, ktorý prinesieme už onedlho. Vezmem „iksko“ do prírody a ak sa podarí, aj niekam za športom. Kým ho vrátim zástupcom značky, tak im ho opláchnem a poutieram, nech si o mne nemyslia, že som nejaký neporiadnik. :) Čip im čistiť nemusím, ten sa otriasa od prachu sám vďaka sonickému filtru. Fotoaparát si za technické parametre isto zaslúži pusu.

 

Základná cena tela Olympus OM-D E-M1X bude na úvod bez jedného eura 3000. Už teraz však môžete získať zľavu.

 

Viac technických detailov a predobjednávky v predajni ProLaika TU.

Pusu Olympusu
3.4 5 with 5
 
počet hodnotení: 5

Komentáre

 • Ján Villím / 29.01.2019 09:00:26
  Super...má čo podľa mňa má mať!! Tehla ...a ešte aj výklopný displej ;)
 • Roman Hanák / 30.01.2019 09:49:57
  Firma Olympus zase ukázala ako robiť špičkové foťáky. Tento je skôr určený na dlhé ohniska čo dáva skutočne aj zmysel. Keď bude v predaji objektív 150 - 400 tak sadne na toto telo ako riť na šerbel. Jedna z veľkých výhod systému m 4/3 je aj toto : https://www.43rumors.com/swiss-reviewer-completely-submerges-the-e-m1x-and-cameras-keeps-working-as-usual/
 • Ďuro Mika / 02.02.2019 10:06:47
  Dobré špecifikácie, spomenul som si ale na posmešné poznámky o "fototehle" - zrazu má zmysel aj pre Olympus, keď ju dáva napevno :-) Aj Panasonic tvrdil, že micro 4/3 je najlepšia cesta a včera predstavil najnadupanejší Full Frame. Držím palce ale všetkým, nech je dobrá konkurencia, lebo tá posúva technológie.
 • Ďuro Mika / 02.02.2019 10:06:47
  Dobré špecifikácie, spomenul som si ale na posmešné poznámky o "fototehle" - zrazu má zmysel aj pre Olympus, keď ju dáva napevno :-) Aj Panasonic tvrdil, že micro 4/3 je najlepšia cesta a včera predstavil najnadupanejší Full Frame. Držím palce ale všetkým, nech je dobrá konkurencia, lebo tá posúva technológie.
  Roman Hanák / 02.02.2019 12:49:43
  Môžu mať aj jednu tehlu, na tom nič predsa nie je ;)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...