Panasonic rozširuje rad LUMIX G o reportážny street 4K foto & video aparát GX80

Panasonic rozširuje rad LUMIX G o reportážny street 4K foto & video aparát GX80

Novinky  /  Tlačová Správa / 05.04.2016 / 13:20

 

LUMIX DMC-GX80 s výmennými objektívmi a vysokorýchlostným ostrením je určený pre fotografov, ktorí chcú vo vysokej kvalite dokumentovať každodenný život okolo seba

Bratislava, Slovenská republika (5. apríla 2016) - Spoločnosť Panasonic dnes predstavila najnovší model vo svojom portfóliu systémových kompaktov s výmennými objektívmi - LUMIX DMC-GX80. Ten je vybavený 16.8 M LiveMOS snímačom bez Low Pass filtra s ultrazvukovým odstraňovaním prachu. Vizuálne sa sa môže pochváliť tradičným dizajnom v kompaktnom prevedení, na druhej strane je však vybavený najmodernejšími funkciami vrátane natáčania videozáznamov v rozlíšení 4K. Nový fotoaparát je podobne ako predchádzajúce modely radu GX skvelým spoločníkom na každodenné cesty po meste.

Nový prístroj ponúka celý rad nových vyspelých funkcií, napríklad režim 4K PHOTO alebo päťosý špeciálny optický stabilizátor Dual I.S. Ďalšou prednosťou je robustný a ergonomicky dobre riešený úchop pre pravú ruku. Panasonic DMC-GX80 sa skrátka veľmi dobre hodí pre každodenné použitie v akýchkoľvek podmienkach.

 

Vynikajúca kvalita obrazu

LUMIX DMC-GX80 je vybavený snímačom Digital Live MOS s rozlíšením 16 megapixelov, čo znamená veľmi dobrý obraz s kvalitnou kresbou detailov. O obrazovú kvalitu sa okrem snímača stará aj obrazový procesor Venus Engine s presným farebným podaním. Procesor spracováva samostatne odtieň, sýtosť aj jasové informácie, takže fotografie vyzerajú skutočne ako živé a zaujmú na prvý pohľad.

Kvalita snímača MOS a obrazového procesora Venus je natoľko vysoká, že bolo možné odstrániť aj Low Pass filter (antialiasingový filter), pri modeli radu Lumix G vôbec prvýkrát. Low Pass filter sa u starších modelov používal ako "nutné zlo" ​​kvôli eliminácii nepríjemného moiré efektu, k nemu však u GX80 vďaka vysokému rozlíšeniu a kvalitnému procesoru už nedochádza a filter tak nie je potrebný. Výsledkom je lepšia a ostrejšia kresba tak u fotografií, ako aj na videozáznamoch.

 

Spomínaná kombinácia snímača a procesora tiež výrazne vylepšuje možnosti pri fotografovaní v slabom svetle. Bez obáv možno totiž nastaviť citlivosť až ISO 25600, takže môžeme bez blesku fotografovať z ruky aj v tmavších interiéroch alebo vonku po zotmení.

 

Vďaka rýchlemu spracovaniu obrazového signálu je možné taktiež natáčať videozáznamy vo vynikajúcom rozlíšení 4K, teda vo štvornásobnej kvalite v porovnaní so súčasným štandardom Full-HD. Videozáznam v 4K má rozlíšenie 3840x2160 bodov, natáča sa rýchlosťou 25p (50 Hz) alebo 24p. Komu stačí menej, môže zvoliť tradičné Full-HD čiže 1920 x 1080 bodov rýchlosťou 50p (50 Hz).

 

Tým ale výhody 4K nekončia - k dispozícii je aj jedinečný režim 4K PHOTO, vďaka ktorému nikdy nepremárnite optimálny okamih na stalčenie spúšte. V tomto režime fotoaparát pri natáčaní v rozlíšení 4K rýchlosťou 30 obr. / s ukladá každé okienko záznamu ako samostatnú snímku v rozlíšení 8 MPix, čo bohato stačí pre tlač vo formáte A3. Navyše môžete voliť z troch variantov: 4K Burst, 4K Burst (Štart / Stop) a 4K Pre-burst.

V režime 4K PHOTO je k dispozícii zbrusu nová funkcia Light Composition. V nej fotoaparát vytvorí metódou viacnásobnej expozície niekoľko záberov a automaticky ich spojí dohromady. Týmto spôsobom je možné teda fotografovať aj motívy, ktorých dynamický rozsah prevyšuje možnosti samotného snímača, teda napríklad ohňostroje na nočnom nebi.

 

Ako dať zbohom neostrosti

Okrem toho ponúka LUMIX DMC-GX80 celý rad ďalších funkcií, ktorých úlohou je zabezpečiť dokonale čisté a ostré snímky bez nutnosti použiť statív. Ten totiž pri každodennom pouličnom fotografovaní, pre ktoré je nový Panasonic určený predovšetkým, väčšinou po ruke nemáme.

 

Nový päťosý špeciálny optický stabilizátor Dual I.S. kombinuje tradičnú stabilizačnú technológiu O.I.S. v 2 osiach s novou päťokou technológiou B.I.S. (Body Image Stabiliser) v tele fotoaparátu. Ešte účinnejšie tak bráni rozostreniu vplyvom chvenia fotoaparátu počas expozície.

Stabilizátor Dual I.S. sa hodí zvlášť pri použití teleobjektívov (napr. nového modelu LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm f4-6,3) alebo pri práci s dlhším expozičným časom v slabom svetle.

 

Panasonic LUMIX DMC-GX80 je ďalej vybavený zatváracím mechanizmom s novou konštrukciou. Tá minimalizuje vibrácie aj hluk pri stlačení spúšte, takže možno používať mechanickú uzávierku aj v situáciách, keď bolo predtým nutné spoľahnúť sa na závierku elektronickú.

 

Pouličný spoločník

Rad LUMIX GX je obľúbený najmä vďaka štýlovému dizajnu a kompaktnému prevedeniu, vďaka ktorému fotoaparát padne výborne do ruky. LUMIX DMC-GX80 je k dispozícii v dvoch farebných variantoch - striebornej a čiernej. V každom prípade sa môžu zákazníci tešiť na luxusne pôsobiaci povrch pripomínajúci kožu, hliníkový volič a nadčasový retro vzhľad.

 

Vzhľadom k "reportážnemu" zameraniu fotoaparátu poteší masívny úchop pre pravú ruku, vďaka ktorému je možné pomerne pohodlne fotografovať jednou rukou. Veľkou prednosťou sú tiež dve príkazové kolieska, vpredu a vzadu, umožňujúce rýchle nastavenie ľubovoľných fotografických parametrov. Predným kolieskom je možné napríklad nastavovať vyváženie bielej a zadným citlivosť, ale aj expozičný čas. To sa hodí najmä v teréne, keď sa rýchlo menia svetelné podmienky a fotograf musí neustále meniť nastavené hodnoty.

Panasonic DMC-GX80 je vybavený integrovaným elektronickým hľadáčikom LVF (Live View Finder) s rozlíšením 2 764 000 bodov a veľmi verným farebným podaním. Hľadáčik má pomer strán 16: 9, pomer zobrazenia 0,7x (pri prepočte na 35 mm fotoaparát) a uhol pokrytia záberu 100%, nechýba ani senzor priblíženia k oku. Keď sa do hľadáčika pozrieme, automaticky sa aktivuje ostrenie v hľadáčiku a fotoaparát zaostrí na vybraný ostriaci bod.

 

Na zadnej strane sa potom nachádza dotykový displej s uhlopriečkou 7,6 cm a rozlíšením 1 040 000 bodov, pokrývajúci tiež 100% scény. Displej je výklopný, výrazne teda uľahčuje fotografovanie z nezvyklých uhlov. Smerom nahor sa vyklápa o 80 stupňov, čo pomáha pri záberoch z úrovne chodníka. Nad hlavou, napríklad v dave na koncertoch, zase využijeme sklopenie smerom nadol o 45 stupňov.

 

Presné ostrenie pred stlačením spúšte a po ňom

Systém automatického ostrenia, založený na porovnávaní kontrastu, je vybavený technológiou DFD (Depth From Defocus) a vyznačuje sa skvelou rýchlosťou aj presnosťou. Vďaka bleskurýchlemu prenosu digitálneho signálu (240 fps) trvá zaostrenie len cca 0,07 s. S novým Panasonic GX80 sa tak nemusíte obávať ani veľmi rýchlych objektov.

 

Do výbavy patrí aj nedávna horúca novinka spoločnosti Panasonic, funkcia Post Focus, umožňujúca ostriť už hotové snímky po nasnímaní. Je tak len na vás, či chcete zaostriť na tvár v popredí alebo na ulici v pozadí. Ovládanie je veľmi jednoduché - stačí sa na displeji pri prezeraní hotových fotografií dotknúť miesta, ktoré chcete mať zaostrené.

Pokročilé úpravy priamo vo fotoaparáte

Panasonic LUMIX DMC-GX80 je vybavený najmodernejšími digitálnymi filtrami, takže môžete snímky aj videozáznamy kreatívne upravovať, bez toho aby ste ich museli kopírovať do počítača. K dispozícii je celkom 22 filtrov a tiež nový režim L.Monochrome, ktorý snímky prevádza do čiernobielej podoby s výraznými kontrastmi. Výsledky tak pripomínajú tradičné čiernobiele filmovej fotografie.

 

Okrem filtrov je k dispozícii originálny režim 4K Live Cropping, v ktorom je možné upravovať priamo vo fotoaparáte aj videozáznamy. Pri panning (plynulom zábere na objekt v pohybe) stačí nastaviť uhol záberu a nepotrebujete ďalšie vybavenie, napr. koľajnicu, bez ktorej sa filmári spravidla nezaobídu. Pri zoomovaní možno zase nastaviť cieľový uhol záberu a fotoaparát prezoomuje zo širšieho na dlhšie ohnisko automaticky. Pohyb je dokonale plynulý a výsledky pôsobia úplne profesionálne v akýchkoľvek podmienkach.

 

Pripojenie vždy a všade

Panasonic LUMIX DMC-GX80 je vybavený Wi-Fi, takže možno fotografie aj videozáznamy ľahko a rýchlo zdieľať na internete. Stačí pripojiť fotoaparát k telefónu či tabletu a následne sa pripojiť na sociálnu sieť alebo poslať fotografie e-mailom. Rodina alebo priatelia sa k nim tak dostanú prakticky hneď po zhotovení. Mobilné zariadenie je tiež možné použiť ako diaľkové ovládanie fotoaparátu - môžete na ňom nastaviť clonu, čas a citlivosť, prípadne ostriť.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

• Bracketing expozičných hodnôt, vyváženie bielej aj ostrenie

• Plná škála expozičných režimov (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál)

• Jednoduché pripojenie k šikovným telefónom a tabletom pomocou Wi-Fi

• Spracovanie RAW súborov priamo vo fotoaparáte

• Bohaté možnosti automatického ostrenia: rozpoznávanie tváre, rozpoznávanie očí, jednorazové a kontinuálne ostrenie, pokročilé ostrenie v slabom svetle

• Dobíjanie zo siete alebo z počítača cez USB

• Tichý režim

• Viacnásobná expozícia

• Časozberné fotografovanie / animácie systémom stop motion

 

LUMIX DMC-GX80 se na slovenský trh dostane v júni za cenu pohybujúcu sa okolo 690 EUR vo verzii so základným objektívom 12-32 mm.

Panasonic rozširuje rad LUMIX G o reportážny street 4K foto & video aparát GX80
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

  • Dusan S / 05.04.2016 14:30:03
    12-32 je fajn, len škoda tej svetelnosti, predsa to len mohli pridvihnúť; Lx100 sa mi vidí stále zaujímavejší
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...