Nový Sony RX100 VI mieri medzi cestovné ultrazoomy

Nový Sony RX100 VI mieri medzi cestovné ultrazoomy

Novinky  /  Tlačová Správa / 18.06.2018 / 10:00

Spoločnosť Sony dnes predstavuje ďalší model obľúbenej série kompaktných fotoaparátov Cyber-shot RX100, RX100 VI (model DSC-RX100M6).

Základné údaje

  • ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-200 mm[1] s rozsahom clonových čísel F2.8 – F4.5
  • Kompaktná veľkosť tela uznávanej série RX100
  • Najvyššia rýchlosť AF 0,03 sekundy[2] na svete[3]
  • 315 bodov AF detekcie fázy pokrýva 65 % plochy snímky
  • Vrstvený obrazový snímač Exmor RS™ CMOS typu 1.0 s 20,1 MP[4] a čipom DRAM, zdokonaleným obrazovým procesorom BIONZ X™ a pomocným LSI čipom
  • Vysokorýchlostné sériové snímanie rýchlostí až 24 fps[5] s plným AF/AE sledovaním
  • Optická stabilizácia obrazu zodpovedá rýchlosti uzávierky vyššej o 4,0 kroku[6]
  • Nahrávanie 4K[7] filmov vo vysokom rozlíšení s technológiou full pixel readout bez priemerovania pixelov a 4K HDR[8] s Instant HDR Workflow

 

Nový inovatívny fotoaparát RX100 VI je prvým modelom z celého radu modelov RX100, ktorý dostal superzoomový objektív ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-200 mmi s rozsahom clony F2.8 – F4.5. Napriek tomu sa ale nevzdáva svojej vreckovej veľkosti, pohotových reakcií a vysokej kvality obrazu, ktorá sa stala typickým znakom fotoaparátov série RX100 od Sony. Veľký rozsah zoomu, pôsobivá kvalita obrazu a univerzálnosť pri fotografovaní statických snímok a natáčanie videí robia z tohto modelu ideálnu voľbu na zachytávanie každodenných okamihov, mesta, portrétov, športu, divokých zvierat atď.

 

Nový model je vybavený vrstveným obrazovým snímačom Exmor RS™ CMOS typu 1.0 s 20,1 MP, čipom DRAM a zdokonaleným systémom spracovania obrazu BIONZ X™ s pomocným LSI čipom, ktorý maximalizuje rýchlosť spracovania a optimalizuje kvalitu obrazu za všetkých podmienok pri fotografovaní. Okrem toho disponuje RX100 VI neuveriteľne efektívnym systémom autofokusu s 315 bodmi detekcie fázy AF na snímači, vďaka ktorým dokáže zaostriť v priebehu len 0,03 sekundyiii. To je najrýchlejší časii zaostrenia na svete pri fotoaparátoch so snímačom typu 1.0. Dokáže taktiež snímať až rýchlosťou 24 fpsv pri plnom rozlíšení s plynulým sledovaním AF/AE a vytvárať nádherné videá v 4Kvii s technológiou full pixel readout bez priemerovania pixelov.

Nový superzoomový 24-200mm objektív a výnimočná kvalita obrazu

Je to vôbec po prvý raz, keď dostáva fotoaparát série RX100 od Sony nový objektív ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-200 mmi F2.8 – F4.5, ktorý zahŕňa ohniskové vzdialenosti 24-70 mm a 70-200 mmi do jedinej kompaktnej konštrukcie. A to vďaka jeho unikátnej konštrukcii s dvoma asférickymi nízko rozptylovými optickými členmi typu ED a ôsmimi asférickymi členmi, z ktorých štyri sú typu AA (advanced aspherical). Všetky súčasti objektívu spoločne hladko fungujú, zaisťujú dokonalú ostrosť po celej ploche snímky pri všetkých ohniskových vzdialenostiach a zachovávajú tak oceňovanú kvalitu obrazu typickú pre sériu fotoaparátov RX100.

Pôsobivý nový objektív modelu RX100 VI si zachováva veľký priemer clonového otvoru v celom rozsahu ohniskových vzdialeností a pri fotografovaní portrétov vytvárajú nádherný bokeh. Pri snímaní rýchlo sa pohybujúcich objektov zas zabezpečia dokonalú ostrosť bez rozmazania a mnoho ďalšieho. Okrem toho má vstavanú stabilizáciu obrazu Optical SteadyShotTM, vďaka ktorej zodpovedajú rýchlosti uzávierky časom o štyri kroky EV rýchlejším vi. To pomáha predchádzať pri ďalších expozičných časoch rozmazaniu pri fotografovaní s nízkou hladinou osvetlenia, alebo pri nastaveniach telefotografických ohniskových vzdialeností.

        

Bleskovo rýchly výkon AF a rýchlosti snímania

Nový model RX100 VI je vybavený hybridným systémom Fast Hybrid AF, ktorý fotoaparátu umožňuje zaostriť v priebehu 0,03 sekundy. iii Je to inovatívny systém AF, ktorý kombinuje výhody 315 bodov AF detekcie fázy, ktoré pokrývajú približne 65 % plochy snímača, s výhodami kontrastnej detekcie. Tento vysokorýchlostný systém zaostrenia dopĺňa univerzálny rozsah ohniskových vzdialeností 24-200 mmi a zaisťuje presné zachytenie detailov aj ostrosť snímaného objektu.

 

Je to také vôbec po prvý raz, keď sú fotoaparáty série RX100 pri modeloch RX100 VI vybavené pokročilou technológiou High-density Tracking AF, ktorá nahromadí body AF okolo snímaného objektu, a tým zlepšuje sledovanie a presnosť ostrenia. Taktiež obľúbená technológia Eye AF je pri novinke približne 2x výkonnejšia ako pri aktuálnej modelovej sérii RX100.[9] Okrem toho má fotoaparát taktiež dotykové ostrenie prostredníctvom LCD displeja a ovládanie ostriacich bodov pomocou touchpadu pre užívateľov, ktorí radi volia ideálne ostriace body dotykom.

Ako ideálny doplnok systému AF ponúka RX100 VI sériové vysokorýchlostné snímanie s rýchlosťou až 24 fpsv s plným sledovaním AF/AE a pôsobivou kapacitou vyrovnávacej pamäti až 233 snímok. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi došlo taktiež k zásadnému zrýchleniu reakcie elektronického hľadáčika (skrátenie tzv. blackoutu). Fotografi tak môžu suverénne zachytiť rozhodujúci okamih. Snímky odfotografované v sériách je teraz možné zobraziť na displeji v skupinách,  namiesto pôvodného zobrazovania jednotlivých snímok. Vďaka tomu je ich prehliadanie zjednoduší.

 

Model RX100 VI taktiež ponúka vysokú rýchlosť uzávierky, ktorá eliminuje skreslenie (maximálna rýchlosť uzávierky dosahuje až 1/32000 sekundy) a „rolling shutter“ efekt, ku ktorému obvykle dochádza pri snímaní rýchle sa pohybujúcich objektov. Vo všetkých režimoch, vrátane vysokorýchlostného sériového snímania, je možné snímať úplne ticho, pomocou elektronickej uzávierky. Užívateľ si podľa priania môže zvoliť taktiež mechanickú uzávierku.

 

Špičkové vlastnosti pre natáčanie filmov, vrátane 4K HDR

Model RX100 VI je pri svojej vreckovej veľkosti nabitý najrôznejšími funkciami a vlastnosťami pre natáčanie videa, ktoré uspokojí aj tých najnáročnejších milovníkov videa.

 

Body AF detekce fáze s technológiou Fast Hybrid AF zaisťujú presný výkon ostrení a sledovania, a to taktiež kvôli vysokým nárokom na ostrenie pri natáčaní videí vo formáte 4Kvii. Rýchlosť ostrenia AF a citlivosť sledovania AF je možné upraviť v systéme menu. To poskytuje užívateľom fotoaparátu značnú flexibilitu a možnosť nastaviť si ostrenie podľa vlastných preferencií.

 

Nový model RX100 VI využíva v režime 4Kvii technológiu full pixel readout bez priemerovania pixelov, ktorá zabezpečuje zachytenie všetkých jemných detailov 4Kvii videa a minimalizuje efekt moiré a efekt tzv. „jaggy edges“.

 

Model RX100 VI je prvým z fotoaparátov Cyber-shot, ktorý je kompatibilný s 4K HDRviii. Vďačí za to novému obrazovému profilu HLG (Hybrid Log-Gamma), ktorý podporuje Instant HDR Workflow. Ďalšie profesionálne funkcie videa zahŕňajú S-Log3/S-Gamut3, režim 120p Full HD, proxy nahrávanie a ďalšie. Fotoaparát RX100 VI vie nahrávať super spomalené videa rýchlosťou 250 fps, 500 fps alebo 1000 fps.

Prémiový design, ovládanie a ergonómia

Nový model RX100 VI je vybavený vysoko kontrastným hľadáčikom XGA OLED Tru-Finder™ s 2,35 miliónmi bodov a s povrchovou úpravou ZEISS® T* Coating, ktorý ponúka realistický náhľad obrazu a funkciu prehrávania. Samotný elektrický hľadáčik sa vysúva z tela fotoaparátu, alebo sa zaklopí podľa potrieb užívateľa. Dá sa ho okamžite spustiť pomocou jediného prístupového tlačidla, ktoré sa ovláda jedným stlačením.

 

RX100 VI má vôbec po prvý raz v sérii RX od Sony dotykovú spúšť, ktorá sa dá aktivovať poklopaním na zadný LCD displej, ovládací páčku zoomu s nastaviteľnými rýchlosťami zoomovania a LCD displej, ktorý je možné natočiť o 180 stupňov smerem hore a o 90 stupňov smerem dolu. Ponúkajú tak tvorcom možnosť snímať pod rôznymi uhlami. K dispozícii je taktiež funkcia automatického vypínania displeja Monitoru Auto OFF, ktorá zvyšuje maximálny počet statických snímok až o 30 %. Fotoaparát je taktiež kompatibilný s Wi-Fi®, NFC™ a Bluetooth®.

Cena a dostupnosť

Nový kompaktný fotoaparát Sony Cyber-shot RX100 VI bude v Európe dostupný od júla a jeho cena bude približne 1300€.

 

[1]                       Ekvivalent formátu 35 mm

[2]                      CIPA štandard, interné meranie, clona F=9 mm (najširšie ohnisko), EV6,9, Program Auto, režim ostrení: AF-A, oblasť zaostrení: stred

[3]                     Spoločne s RX10 IV. Medzi digitálnymi fotoaparátmi a pevným ohniskom a snímačom typu 1,0. Podľa tlačovej správy z júna 2018, na základe prieskumu Sony

[4]                     Približný počet efektívnych megapixelov

[5]                      Pri nastavení "Continuous shooting mode: Hi"

[6]                     Štandard CIPA, uhlový náklon pri 200 mm (ekvivalent 35mm)

[7]                    QFHD: 3840×2160

[8]                   Na sledovanie HDR (HLG) videí pripojte televízor Sony kompatibilný s HDR (HLG) pomocou USB kábla

[9]                     V porovnaní s DSC-RX100M5. Testovacie podmienky Sony

Nový Sony RX100 VI mieri medzi cestovné ultrazoomy
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...