Nový profesionálny objektív Fujinon XF 16-55 f2,8 R LM WR

Novinka  /  Tlačová Správa / 12.01.2015 / 00:00

 FUJIFILM Corporation (prezident: Shigehiro Nakajima) s hrdosťou ohlasuje uvedenie nového objektívu FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR, ktorý rozšíri ponuku objektívov pre X sériu vo Februári 2015.

 
Objektív je utesnený voči poveternostným podmienkam a v celom rozsahu (24-84mm ekvivalent 35mm) má konštantnú svetelnosť f2.8.
Na objektíve je použitá nová technológia ochrannej vrstvy Nano-GI* (Gradient Index), ktorá efektívne zabraňuje vzniku odleskov alebo nežiaduceho závoja. Jedná sa o praktický štandardný zoom objektív, ktorý pokrýva široký rozsah použitia - širokouhlý 24mm ekvivalent vhodný pre fotografovanie krajiny, stredný teleobjektív 84mm ekvivalent, ideálny pre portréty.
 
XF16-55mm využíva lineárny motor, čo umožňuje pohodlné fotografovanie s tichým a rýchlym zaostrovaním. Vďaka utesnenej konštrukcii je objektív odolný nepriazni počasia či prachu a môže pracovať v teplotách až -10°C.
 
* Technológia nepravidelnej štruktúry nano-povrchu na objektíve znižuje draznosť svetla, potláča nežiaduce odlesky a zvyšuje priechodnosť svetla šošovkami objektívu. 
 
 
Hlavné črty
 
1. Štandardný zoom-objektív s cieľom maximálnej kvality obrazu
Aby sa dosiahla najlepšia kvalita obrazu vo svojej triede, objektív sa skladá zo 17 prvkov v 12 skupinách. To zahŕňa tri asférické prvky pre minimálnu sférickú aberáciu a skreslenie, a tri členy z ED skla objektívu k zníženiu laterálnu a axiálnu chromatickú aberáciu, čím sa dosiahne ostrosť od okraja k okraju v celom rozsahu zoomu.
Použitie Fujifilm technológie HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating) na celej ploche povrchu šošovky zabraňuje vzniku tieňov alebo závoja aby bol zachytený ostrý a jasný obraz. Tiež pomocou novo vyvinutej technológie povrchovej úpravy Nano-GI, ktorá mení index lomu medzi sklom a vzduchom, zdvojenie a závoj sú účinne potlačené aj pri diagonálne dopadajúcom svetle.
Deväť zaoblených lamiel clony pre hladký a kruhový bokeh.
Kombináciou tohto objektívu s fotoaparátom** s technológiou Lens Modulation Optimiser*** (LMO) je možné dosiahnuť najlepšie výsledky. LMO opraví difrakciu a produkuje obrazy s vysokou ostrosťou v celom obraze a realistický trojrozmerný efekt, a to aj pri nízkej clone.
 
** U fotoaparátov “FUJIFILM X-T1”, “FUJIFILM X-T1GS” a “FUJIFILM X-E2” od Januára 2015. 
*** Funkcia pre spracovanie obrazu, ktorá opravuje optické účinky difrakcie.
 
 
2. Rýchle a tiché automatické zaostrovanie vďaka lineárnym motorom
Vnútorný zaostrovací systém**** sa používa pre vysokorýchlostný AF. Znížením hmotnosti objektívu a použitím dvojitého lineárneho motora, sa umožnilo rýchle a tiché zaostrenie. AF je schopný zaostriť už do rýchlosť 0,06 sekundy pri použití tela** s Phase Detection AF. Vďaka tichej uzávierke môžete fotografovať bez povšimnutia okolia. 
 
**** Systém pohybu malej šošovky v strednej a zadnej časti objektívu, bez pohybu veľkých šošoviek tvoriacich prednú časť
 
 
3. Dokonalé utesnenie
Objektív je utesnený na 14 miestach, vďaka čomu je odolný proti poveternostným vplyvom, proti prachu a teplotám do -10°C takže je ideálny spoločník pre X-T1, ktorý ponúka rovnakú úroveň.
 
 
4. Kvalitné vyhotovenie
Ostriaci aj clonový prstenec sú kovové, a kov sa používa aj na vonkajšej strane objektívu. Vyhotovenie objektívu je veľmi precízne a bajonet objektívu je vyrobený z mosadze pre zvýšenú pevnosť 
Funkcia AF+MF umožňuje presné ručné ostrenie. Po stlačení tlačidla spúšte pre automatické zaostrovanie na subjekt, je možné jemne manuálne doladiť zaostrenie pomocou zaostrovacieho prstenca.*****
 
***** Funkcia pre manuálne zaostrenie otáčaním zaostrovacieho krúžku pri stlačení spúšte do polovice v priebehu zámku AF. Aktualizácia firmware je nutné pre telo fotoaparátu, aby bolo možné použiť túto funkciu. (Iba pre modely: X-Pro1/X-E1/X-E2/X-T1/X-T1GS)
 
 
Technická špecifikácia Typ FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR   
 
 • Typ: FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR
 • Konštrukcia objektívu: 17 prvkov, 12 skupín(3 asférické a 3 nízko-disperzné prvky)
 • Ohnisková vzdial.: (35mm ekvivalent) f=16-55mm (24-84mm)
 • Uhol záberu: 83.2°~29°
 • Min. clona: F2.8
 • Max. clona: F22
 • Nastavenie clony: Krok, 1/3EV (19 krokov)
 • Počet lamiel: 9(zaoblené lemely
 • Ostriaca vzdialenosť: Normal:0.6m~∞, Macro: 30cm~10m(širokouhlé), 40cm~10m (telephoto)
 • Max. priblíženie: 0.16x (telefoto)
 • Rozmery: priemer x dĺžka φ83.3mm x 106.0mm
 • Hmotnosť: (bez slnečnej clony a krytiek) 655g
 • Priemer filtrov: φ77mm  

Galéria k článku


Nový profesionálny objektív Fujinon XF 16-55 f2,8 R LM WR
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Tono R Tono R
  Tono R / 12.01.2015 17:38:00
  to je ale buclík, a predpokladaná cena a predaj?
 • Duro Sladek Duro Sladek
  Duro Sladek / 12.01.2015 17:45:00
  dobry pocin, ja mam na svojom APSC Canone neustale nasadeny Canon 17-55 f2,8 a vysledky su super. Svetelny zoom pre APSC je potrebny, ak to clovek chce vziat vaznejsie - nejaku reportaz a tak, napriek tomu, ze je to vacsi objektiv (aj moj Canon je velky)
 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 12.01.2015 17:53:00
  nevytráca sa zmysel malého a lahkého CSC fotoaparátu keď si na to človek nasadí takúto obludu? :)
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 14.01.2015 12:19:00
  Nemyslím si, kto chce, má kopec krásnych skiel, ktoré sú super a držia kit stále v kompaktných rozmeroch. Kto chce, môže mať na druhej strane výkonný svetelný zoom s profi spracovaním - napríklad na reportáž v nepriaznivých podmienkach. Je dobré mať voľbu. Vo voľnom čase môžem chodiť a fotiť si street s X-T1 s malým objektívom, ale keď idem fotiť zákazku, potrebujem byť pružný, mať dobrú svetelnosť a rýchly a odolný objektív, potom si vezmem napríklad tento zoom a na X-T1 ešte nahodím grip s druhou baterkou, aby som zvýšil výdrž fotoaparátu a nemusel často meniť batérie a aby som mal vyváženejšie kombo. To už sa bude tento fotoaparát podobať na profi zrkadlovku. A to sa mi páči - môžem si systém prispôsobiť svojim potrebám.
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 20.01.2015 15:01:00
  takáto veľká rúra musí fotiť naozaj super, ale nosiť by sa mi ju nechcelo :) Pre profíkov...
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...