Nový FUJIFILM X30 s inovatívnym Real Time hľadáčikom

Novinka  /  Tlačová Správa / 26.08.2014 / 00:00

FUJIFILM Corporation (Prezident: Shigehiro Nakajima) s potešením oznamuje uvedenie nového prémiového kompaktného digitálneho fotoaparátu FUJIFILM X30. Teraz vo svojej tretej generácii, X30 nahradí FUJIFILM X20 a ponúka inovatívny hľadáčik spolu s novými funkciami a vylepšeniami.

X30 je vybavený:

 • novo vyvinutým Real Time hľadáčikom – ide o najväčší, najrýchlejší hľadáčik a poskytuje najvyššie rozlíšenie vo svojej triede(*1)
 • X-Trans CMOS II snímač(*2) veľký 2/3 palca (12 megapixelov bez optického low-pass filtra),
 • EXR Processor II pre spracovanie obrazu
 • nový režim simulácie filmu “Classic Chrome”.
 • naviac disponuje novým ovládacím prstencom s možnosťou výberu ovládaných funkcií a výklopným 3,0” LCD s 920 tis. bodmi. Výdrž batérie bola tiež vylepšená, X30 umožňuje urobiť na jedno nabitie až 470 fotografií(*3). K dispozícii budú dve farebné varianty: čierna alebo strieborná.

 

Hlavné črty

(1) Real Time hľadáčik
So zväčšením 0.65x(*4) a oneskorením zobrazenia len 0.005sek(*5) ponúka X30 najväčší a najrýchlejší hľadáčik vo svojej triede. OLED hľadáčik má rozlíšenie 2.36 mil. bodov a zobrazenie zdokonaľuje automatické ovládanie jasu hľadáčika podľa úrovne okolitého svetla a automatické otáčanie pri snímaní vo vertikálnej polohe.

 

 

(2) Manuálny zoom, nový ovládací prstenec, šesť funkčných tlačidiel a výklopný LCD
Nový ovládací prstenec, ktorý je umiestnený na objektíve za ovládaním zoomu, umožňuje okamžitú zmenu nastavenia clony a rýchlosti uzávierky. Funkcie ako je citlivosť ISO, simulácie filmu, vyváženie bielej a sériové snímanie možno priradiť funkčnému tlačidlu na prednej strane. Hornej časti dominujú dva otočné voliče a v zadnej časti je šesť funkčných tlačidiel pre rýchly prístup k často používaným funkciám. Veľký 3,0”LCD monitor má rozlíšenie 920 tis. bodov a je možné ho naklápať.
Telo je ľahké, ale pevné, vyrobené zo zliatiny horčíka. Kovové otočné voliče sú frézované z hliníka veľký pogumovaný úchyt dobre padne do ruky a zlepšuje držanie aparátu.

 

(3) Silnejšia batéria
Batéria NP-95 má kapacitu približne 1,8x väčšiu, než batéria v predchádzajúcom modeli a umožňuje urobiť na jedno nabitie až 470 fotografií. Nabíjanie je možné aj vo fotoaparáte pomocou micro USB kábla a aparát môže byť nabíjaný kedykoľvek a kdekoľvek aj bez nabíjačky.

 

(4) X-TransTM CMOS II snímač
X30 disponuje 2/3 inch X-TransTM CMOS II snímačom, ktorý má jedinečnú štruktúru náhodného rozloženia pixelov aby redukoval moiré a falošné farby bez nutnosti optického low-pass filtra. Svetlo z objektívu ide priamo ku snímaču čo zabezpečí vynikajúce rozlíšenie a nízky šum.

 

X30 je vybavený jedinečnou technológiou spracovania obrazu "Lens Modulation Optimalizátor", ktorý maximalizuje kvalitu objektívu korekciou optických efektov, ako je difrakcia a pod.

 

(5) Najrýchlejšie(*6) automatické zaostrovanie – do 0.06sek.
Kombinácia X-Trans CMOS II snímača s fázovou detekciou AF a EXR Processora II prináša výkon s vysokou rýchlosťou, spolu s vysokým rozlíšením a nízkym šumom. Fázový detekčný systém zaostrí do 0.06sek a ak je potrebné fotoaparát sa automaticky prepne na AF s detekciu kontrastu v závislosti na objekte a scéne. Štartovací čas je do 0.5sek(*5), oneskorenie času uzávierky 0,01 sekundy., interval medzi fotografovaním 0.3sek. Rýchle sériové snímanie umožní robiť 12 záberov za sek.(18 snímok kontinuálne počas fotografovania vo formáte JPEG) v plnom rozlíšení.

 

(6) Objektív F2.0-2.8 28mm(*8) -112mm(*8) 4x zoom s manuálnym ovládaním
Objektív je zložený z 11 sklenených prvkov v deviatich skupinách, vrátane troch asférických optických členov a dvoch členov z ED šošoviek. Výsledkom je veľmi svetelný objektív, v širokouhlej polohe f/2,0 a v tele nastavení f/2,8. Objektív FUJINON má ochrannú HT-EBC vrstvu pre elimináciu odleskov.

Optický 4x manuálny zoom objektív umožňuje rýchlu a presnú kontrolu nad kompozíciou. Použitie kovu na tubuse objektívu a jeho vnútornej štruktúre poskytuje naozaj plynulé priblíženie, zatiaľ čo režim Super Makro umožňuje fotografovať vo vzdialenosti už 1 cm od objektu.
Objektív na X30 je vybavený siedmimi lamelami, ktoré umožňujú vytvoriť príjemný "bokeh" efekt.

 

(7) Odlíšte svoje fotografie simuláciami filmu a umeleckými efektmi
Tak ako ostatné fotoaparáty Fujifilm aj pri X30 sú režimy simulácie filmov a navyše má nový režim "CLASSIC CHROME”, pre tlmené tóny a hlboké podanie farieb. Užívatelia si môžu vybrať z desiatich rôznych režimov, ktoré simulujú účinky tradičných Fujifilm filmov. Patria medzi ne farebné inverzné filmy (Velvia / PROVIA / ASTIA / CLASSIC CHROME), profesionálne farebne negatívne filmy (PRO Neg.Std / PRO Neg.Hi), čiernobiele filtre (Monochromatický, Ye filter, R filter a G filter) a Sépia.

NEW Classic Chrome

 

K dispozícii sú tiež sú Pokročilé filtre, užívatelia si môžu vybrať z ôsmich rôznych umeleckých efektov:

 • Pop Color - Zdôrazňuje kontrast a sýtosť farieb.
 • Toy Camera - Vytvorí efekt hračkárskeho fotoaparátu, stmaví okraje objektov.
 • Miniature - Pridá horné a dolné rozmazania snímok pre diorámu alebo efekt miniatúry.
 • Dynamic Tone - Vytvorí fantasy efekt zvýraznením tonality.
 • Partial Color - Zachováva jednu vybranú pôvodnú farbu a zmení zvyšok fotografií na čiernobiele. Farby možno zvoliť od červenej, oranžovej, žltej, zelenej, modrej až do fialovej.
 • High Key - Zvyšuje jas a zníži kontrast k zosvetleniu tonálnej reprodukcie.
 • Low Key - Vytvára rovnomerne tmavé tóny s niekoľkými oblasťami zdôraznenia prepalov.
 • Soft Focus - Vytvorí vzhľad, ktorý je mäkký v celej ploche záberu.

 

 

Spojiť viac záberov do jednej fotografie umožní Multiexpozícia.
Pomer strán fotoaparátu možno nastaviť na 4:3, 3:2, 16:9 a 1:1 (štvorec). Aparát tiež ponúka pokročilý režim SR AUTO, ktorá rozozná tváre a každý typ scény a tomu optimalizuje zaostrenie, expozíciu, ISO a ďalšie nastavenia. X30 ponúka aj intervalové časozberné snímanie fotografií, k dispozícii v intervaloch raz za sekundu až 24 hodín a až 999 snímok za sebou.

 

(8) Full HD video
60fps Full HD video s voliteľnou frekvenciou - 50fps, 30fps, 25fps alebo 24fps.
V snímaní videa sú k dispozícii aj režimy simulácie filmov vrátane nového ‘Classic Chrome’ režimu.
Taktiež manuálne nastavenie expozície (clona, čas(*9) a ISO) je možné upravovať.
Hybridný AF systém s prepínaním medzi fázovým a kontrastným AF je tiež k dispozícii, samozrejmosťou je aj manuálne zaostrovanie.
Bit rate - 36Mbps.

 

(9) Rozšírené Wifi funkcie
Aplikácia FUJIFILM Camera Remote a Wireless Communication funkcia umožňujú fotografovať s pomocou tabletu alebo smartfónu.
Cez Wifi je možné ovládať funkcie ako AF, spúšť pre fotografovanie alebo video, nastavenie času, clony, expozičnej kompenzácie, ISO, vyváženie bielej, Macro, blesk, samospúšť.
Okamžitý prenos a tagovanie polohy cez smartfón alebo tablet(*10).
Wi-Fi transfer(*11) umožní tiež zálohovanie dát za aparátu do počítača. (*12)

---
*1: Fujifilm prieskum - August 2014. V porovnaní s inými kompaktnými fotoaparátmi so zoomom, do 500g alebo ľahšie.
*2: “X-Trans” je registrovanou ochrannou značkou FUJIFILM Corporation.
*3: Približný počet záberov/doba, ktoré je možné zhotoviť s plne nabitou batériou podľa štandardu CIPA.
*4: Najvyššie priblíženie hľadáčika na trhu. Cca. 0.65x zväčšenie 50mm (35mm ekvivalent pri kinofilme) v nekonečne a dioptrické nastavenie na -1,0 m-1.
*5: Fujifilm prieskum - August 2014.
*6: Fujifilm prieskum -August 2014. V porovnaní s inými digitálnymi fotoaparátmi s 2/3-inch snímača alebo väčšie, na základe noriem CIPA, v režime High Performance.
*7: Quick Start a High Performance režim.
*8: 35mm ekvivalent.
*9: Clonu a rýchlosť uzávierky možno počas fotografovania meniť. Iba časy kratšie ako frekvencia.
*10: Maximálny prenos je 30 fotografií alebo 2 GB.
*11: Wi-Fi® je registrovanou značkou Wi-Fi Alliance.
*12: Táto funkcia vyžaduje inštaláciu voľnej aplikácie FUJIFILM PC AutoSave do počítača.

Galéria k článku


Nový FUJIFILM X30 s inovatívnym Real Time hľadáčikom
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 26.08.2014 13:14:00
  Hurá, čas vymeniť moju poctivú X10-ku. :) Potešili ste ma. A ešte cenový odhad?
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 26.08.2014 14:06:00
  Odhadovaná cena pri spustení predaje je 549€.
 • Ďuro Mika Ďuro Mika
  Ďuro Mika / 26.08.2014 14:12:00
  Výnimočne sa mi tentoraz páči strieborný variant :) Som zvedavý na ten hľadáčik, mal by byť lepší ako v Entry Level zrkadlovkách :)
 • Joži WB Joži WB
  Joži WB / 27.08.2014 18:03:00
  Manuálny mechanický zoom týmto fotoaparátom závidím, nie je iný foťák čo by to mal. Niektoré majú zoom na prstenci ale je to iba cez elektromotor. Tomu foťáčiku už chýba len málinko väčší senzor. A možno ani nie, len keď sa o ňom na rumorsoch toľko písalo :) (o 1")
 • Drsnak Jake Drsnak Jake
  Drsnak Jake / 10.09.2014 14:50:00
  Súhlasím, manuálny zoom je skvost!
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...