Nikon predstavuje odolný Nikon 1 AW1

Novinka  /  Tlačová Správa / 19.09.2013 / 00:00

Spoločnosť Nikon prináša historicky prvý fotoaparát s vymeniteľným objektívom, ktorý je vodotesný a odolný voči otrasom. Predstavuje kompaktný systémový fotoaparát Nikon 1 AW1.

SOM ODOLNÝ A NEODOLATEĽNÝ

Praha, Česká republika, 19. septembra 2013 – Nikon prináša historicky prvý fotoaparát s vymeniteľným objektívom, ktorý je vodotesný a odolný voči otrasom1 – kompaktný systémový fotoaparát Nikon 1 AW1.
Vodotesný (do hĺbky 15 m)2, odolný voči otrasom (pri pádoch z výšky do 2 m)3, odolný voči mrazom (do –10 °C) a dokonale chránený proti prachu4. Nikon 1 AW1 jednoducho prekonáva akékoľvek prekážky, ktoré si vymyslí matka príroda. Na trh prichádza spolu s dvomi rovnako atraktívnymi objektívmi 1 NIKKOR AW, ktoré sú takisto odolné voči vode, otrasom a mrazu. Tento systémový fotoaparát dokáže zachytiť tie najlepšie akčné momenty v akomkoľvek prostredí a určite nesklame ani pri žiadnej štýlovej udalosti v meste. Správne veľký, aby sa dal ľahko prenášať, dostatočne rýchly na bleskurýchle nasadenie do akejkoľvek akcie a natoľko atraktívny, že sa za ním jednoducho nedá neotočiť. Skvelý výber pre osobu so štýlom, ktorej záleží na snímaní vysokokvalitných fotografií a videosekvencií v akomkoľvek prostredí.

Úžasne rýchly a presný systém Nikon 1 s pokročilým hybridným automatickým zaostrovaním je zárukou, že každá snímka bude dokonale vykreslená a videosekvencie budú pôsobiť plynule a prirodzene. 14,2-megapixlový senzor CMOS formátu CX ponúka rozsah citlivosti až do ISO 6 400, čo už je zárukou vyzdvihnutia krásnych detailov aj pri slabom osvetlení. A keď sa už veci naozaj rozbehnú, Nikon 1 AW1 umožňuje bezstarostné snímanie podľa svojich najlepších možností. S konštrukciou ako stvorenou pre dobrodružstvo a nepretržitým snímaním s rýchlosťou až 60 snímok za sekundu a 15 snímok za sekundu pri automatickom zaostrení5 môžete zachytiť každý krok akcie bez toho, aby ste sa museli obávať, že sa fotoaparát zapráši, zamočí alebo vám vypadne z rúk.

Neodolateľná kombinácia robustnej funkčnosti, klasického minimalistického dizajnu a neuveriteľne rýchleho výkonu. Fotoaparát Nikon 1 AW1 a objektívy 1 NIKKOR AW sú jednoducho zárukou toho, že používatelia sa už viac nemusia vzdávať kvality svojich fotografií a videosekvencií, nehovoriac o ich zmysle pre štýl, len preto, že si chcú užiť trochu dobrodružstva.
Jordi Brinkman, produktový manažér oddelenia kompaktných fotoaparátov so systémom Nikon 1 spoločnosti Nikon Europe, sa vyjadril: „Sme nadšení možnosťami nového systému AW, ktorý túto unikátnu výhodu fotoaparátu Nikon 1 dokáže preniesť do akéhokoľvek prostredia. Konštrukcia odolná voči vode, otrasom a mrazom a atraktívny vzhľad určite dodávajú sebaistotu pri snímaní vysokokvalitných fotografií a videosekvencií prakticky v každom prostredí. Objektívy môžete meniť podľa situácie, pričom akúkoľvek akciu budete mať pod kontrolou, či už fotíte pod vodou, v horách alebo niekde na večierku. Systém sa dokonale hodí k ľuďom, ktorí od neho očakávajú dobrý výkon za každých okolností.“

Srdce dobrodruha a atraktívny vzhľad

Nový Nikon 1 AW1 ponúka skvelú možnosť uspokojiť potrebu po kvalitnejších veciach v živote bez toho, aby ste sa museli obávať prírodných živlov alebo občasných nárazov. Či sa už vyberiete na výlet loďou alebo na potulky nočným mestom, či ste na zjazdovkách alebo trávite víkend v Miláne, alebo možno prežívate dovolenku svojho života na safari, vďaka svojej konštrukcii odolnej voči vode, otrasom, mrazom a prachu je tento fotoaparát dokonale chránený a pripravený na každé štýlové dobrodružstvo. Vyklápací blesk je vodotesný do rovnakej hĺbky ako fotoaparát, takže môžete snímať svet pod vodou v jeho prirodzených farbách. Pevný predný panel z nehrdzavejúcej ocele vytvára luxusný vzhľad jemných, minimalistických línií tela fotoaparátu, ktoré je dostupné v čiernom, bielom a striebornom prevedení.

Nové objektívy 1 NIKKOR AW

Špecializovaný transfokátorový objektív 1 NIKKOR AW 11–27.5mm f/3.5–5.6 a širokouhlý objektív 1 NIKKOR AW 10mm f/2.8 sú rovnako atraktívne a robustné ako fotoaparát, s ktorým prichádzajú na trh. Kamkoľvek sa vyberiete, tieto objektívy s odolnosťou voči vode, otrasom a mrazom sú zárukou mnohostrannej použiteľnosti, presnosti a štýlu. Doslova všade, na pevnine či vo vode, vždy s nimi urobíte skvelé fotografie a videosekvencie.

Dokonalá ochrana

Síce ju nevidíte, ale je tam – zabudovaná odolnosť, na ktorú sa môžete spoľahnúť v akomkoľvek prostredí.
Gumové tesnenie na kritických miestach fotoaparátu a tesniaci O-krúžok na bajonet objektívu bránia prenikaniu vody do vnútorných priestorov fotoaparátu. Kryty na priehradky na batériu a USB/HDMI majú dvojité uzamykanie, ktoré znižuje možnosť ich náhodného otvorenia. Protišmykový grip zaisťuje pevné uchopenie aj v náročnejších podmienkach pri surfovaní, prudkom vetre či len pri snímaní s mokrými rukami.

Neuveriteľná rýchlosť, špičková kvalita snímok

Akcia nepočká a s fotoaparátom Nikon 1 AW1 čakať ani nemusíte. Duálny systém spracovania obrazu EXPEED 3A od spoločnosti Nikon umožňuje rýchle sériové snímanie až 15 snímok za sekundu s automatickým zaostrením a 60 snímok za sekundu pri automatickom zaostrení s pevným bodom, čo umožňuje snímanie aj tých najrýchlejších akcií vo vysokej kvalite.5 Vylepšený systém hybridného automatického zaostrovania sa pýši rýchlym automatickým zaostrovaním s detekciou kontrastu pri veľmi rýchlom pohybe a automatickým zaostrením s detekciou kontrastu na zachytenie jemných detailov. Senzor CMOS formátu CX ponúka 14,2-megapixlové rozlíšenie a rozsah citlivosti až do ISO 6 400, čo už je zárukou vyzdvihnutia krásnych detailov aj pri fotení rýchlosťou do 60 snímok za sekundu.

Funkcie rozpoznávajúce typ prostredia

Funkcie rozpoznávajúce typ prostredia zabudované vo fotoaparáte pomáhajú ustrážiť každé dobrodružstvo a uľahčujú snímanie v náročnejších podmienkach. Podpora pre systémy GPS a GLONASS umožňuje zaznamenávanie presných informácií o polohe formou obrazových údajov (EXIF). Duálny výškomer/hĺbkomer sleduje nadmorskú výšku alebo hĺbku (pod vodou) pomocou údajov zaznamenávaných v prírastkoch po 1 m6. Elektronický kompas potvrdzuje orientáciu a dokáže zaznamenať smer otočenia fotoaparátu pri snímaní. 7 Na udržanie fotoaparátu vo vodorovnej polohe slúži virtuálny horizont, ktorý potvrdí pozíciu fotoaparátu a zabráni vzniku klesajúcich línií.

Nenáročné snímanie vonku

Ovládanie pohybom dodáva snímaniu úplne novú dimenziu a uľahčuje narábanie s fotoaparátom, dokonca aj pri fotení v rukaviciach. Stačí stlačiť tlačidlo režimu ovládania pohybom, potom nahnutím fotoaparátu doľava alebo doprava zmeniť režim snímania, upraviť nastavenia, skontrolovať fotografie a videosekvencie a zapnúť alebo vypnúť režim zobrazenia vonku. Keď je režim zapnutý, ponuky fotoaparátu sú jasnejšie a jednoduchšie sa čítajú. To je výhodou hlavne pri snímaní v jasnom slnečnom svetle alebo v tmavých podmienkach pod vodou.

Čarovné videosekvencie

Nikon 1 AW1 umožňuje snímať videosekvencie v kvalite Full HD 1080p pod vodou, v mrazoch a v strede akcie. Vďaka systému automatického zaostrovania s fázovou detekciou a plynulým, nehlučným prechodom pri automatickom zaostrovaní metráž vyzerá prirodzene a má skvelý zvuk. Snímajte v režime videosekvencií a počas filmovania si urobte fotografiu v plnom rozlíšení. Vyberte režim Advanced Movie Mode (Režim pokročilých videosekvencií) a nastavenia manuálnej expozície môžete zmeniť tak, aby ste nastavili čas uzávierky a clonu, alebo môžete filmovať s menšou veľkosťou obrazu a dosiahnuť dramatické efekty v mimoriadne spomalenom zábere.

Nikon 1 a inovácie

Funkcia zachytávania najlepších momentov ponúka dve neuveriteľné riešenia, ktoré robia bodku za érou zlého načasovania a zmeškaných príležitostí. Pomocou funkcie spomaleného zobrazenia zachytíte až 20 záberov v sérii a súčasne ich zobrazíte v spomalenom zázname na displeji LCD. To vám umožňuje vybrať si ten správny moment, ktorý si chcete uchovať. Inteligentný výber snímky zaznamená až 20 snímok vo vysokom rozlíšení a odporučí až päť najlepších z nich. Unikátna funkcia Pohyblivá momentka od spoločnosti Nikon umožňuje jednoduché spomalenie zachyteného momentu. Stačí jediné kliknutie, aby ste si zaznamenali živú snímku, ktorá určitý moment v čase uchová v podobe krátkej, spomalenej videosekvencie. Z nej si potom urobíte fotografiu, o ktorú sa môžete ľahko podeliť s ostatnými.

Kreatívna sloboda

Obyčajné zmeňte na neobyčajné alebo si jednoducho vylepšite fotografie vo fotoaparáte. Kreatívny režim vám umožňuje ešte pred snímaním aplikovať na fotografie rôzne filtre a efekty alebo využiť režimy snímania P, S, A alebo M a získať tak úplnú kontrolu nad parametrami snímok. Môžete urobiť potrebné nastavenia na fotenie pod vodou, ktoré pomáhajú verne zachytiť farby pod hladinou oceánov, jazier alebo rybníkov v celej ich prirodzenej kráse. Živé nastavenie je neuveriteľne inštinktívny spôsob prispôsobenia nastavení na zmrazenie akcie, doladenie osvetlenia alebo rozmazanie pozadia. Jednoducho si nastavenia pomocou ovládacej lišty zobrazenej vedľa snímky upravte tak, aby vám priniesli želaný efekt.

Objektívy 1 NIKKOR

Všetky bežné objektívy 1 NIKKOR sú kompatibilné s fotoaparátom Nikon 1 AW1 s výnimkou nových objektívov 1 NIKKOR AW. Všetky objektívy 1 NIKKOR prinášajú ten typ vysokovýkonnej optiky, ktorú od značky Nikon očakávate, a všetky sú navyše optimalizované na zaznamenávanie videosekvencií. Ich kompaktná veľkosť a nízka hmotnosť prispievajú k pohodlnému prenášaniu systému Nikon 1, avšak nie na úkor kvality snímok. Použitie objektívu NIKKOR v kombinácii s bajonetovým adaptérom FT1 však otvára mnohé ďalšie možnosti.8

Zdieľajte zážitky okamžite

Nečakajte a podeľte sa o svoje zážitky čo najskôr! Malý bezdrôtový mobilný adaptér typu WU-1b značky Nikon umožňuje rýchle a jednoduché odosielanie vysokokvalitných snímok z fotoaparátu priamo do smartfónu alebo tabletu9, odkiaľ ich môžete ľahko zdieľať alebo si ich pozrieť na väčšej obrazovke. Adaptér môžete dokonca používať aj na diaľkové ovládanie fotoaparátu prostredníctvom vášho zariadenia.

Vodotesné príslušenstvo

Svoj fotoaparát Nikon 1 AW1 budete mať vždy v bezpečí a na dosah s vodotesným remienkom AN-N3000 na fotoaparát alebo s remienkom AH-N6000 na ruku. Fotoaparát a jeden z objektívov 1 NIKKOR AW si odneste v mäkkom vodotesnom puzdre CF-N7000. S gripom GR-N6000 sa zas môžete vybrať fotiť aj do extrémnych prostredí, pretože svoj fotoaparát budete mať pevne a pohodlne v rukách. Silikónovým plášťom CF-N6000 ochránite hrany fotoaparátu pred poškriabaním, takže bude stále vyzerať ako nový.

NIKON a dobrodružstvá pod vodou

Ako historicky prvý fotoaparát so systémom odolným voči vode, otrasom a mrazu je silný a neodolateľný Nikon 1 AW1 najnovším prírastkom do rodiny vodotesných produktov značky Nikon. WP-N2 je kompaktné potápačské puzdro pre fotoaparáty Nikon 1, s ktorým môžete fotiť zázračný svet až do hĺbky 40 m pod hladinou oceánu.10 COOLPIX S31 je rodinný fotoaparát s množstvom jednoduchých funkcií určený na zábavu. COOLPIX AW110 je zas pevný, kompaktný digitálny fotoaparát navrhnutý na snímanie extrémnych dobrodružstiev, ktoré vám zároveň umožní zdieľať s ostatnými.

Dodávané príslušenstvo a softvér
Nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL20
Nabíjačka MH-27
USB kábel
Popruh na použitie na pevnine
Kryt bajonetu BF-N2000
Ochrana tesniaceho O-krúžku PA-N1000
Silikónová vazelína WP-G1000
Softvér ViewNX 2
Softvér Short Movie Creator

1. Medzi digitálnymi fotoaparátmi s vymeniteľnými objektívmi dostupnými od 9. augusta 2013. Podľa prieskumu spoločnosti Nikon.
2. Interné testy podľa smernice JIS/IEC preukázali odolnosť voči vode triedy 8 (IPX8) pri použití s nasadeným vodotesným objektívom 1 NIKKOR.
3. Prešiel internými testmi podľa štandardu MIL-STD-810F, metóda 516.5: Otrasy; pri použití s vodotesným objektívom 1 NIKKOR. Odolnosť voči otrasom nie je zaručená, ak je vyklopený vstavaný blesk.
4. Interné testy podľa smernice JIS/IEC preukázali odolnosť voči prachu triedy 6 (IP6X) pri použití s nasadeným vodotesným objektívom 1 NIKKOR.
5. Na základe testov spoločnosti Nikon fotoaparát Nikon 1 AW1 dokáže snímky v plnej veľkosti snímať frekvenciou približne 60 snímok za sekundu, pri ktorej môže zhotoviť až 20 záberov. Režim zaostrenia je pritom nastavený na AF-S a zaostrenie a expozícia sú pevne nastavené pre prvú snímku. So zapnutým sledovaním automatického zaostrenia môžete snímať frekvenciou približne 15 snímok za sekundu, pri ktorej možno zhotoviť až 22 záberov.
6. Duálny výškomer/hĺbkomer poskytuje iba približné informácie. Nemal by sa používať, ak sú potrebné presné merané hodnoty.
7. Smerové informácie sa zaznamenávajú ako údaje EXIF a iba pri použití transfokátorového objektívu 1 NIKKOR AW 11–27.5mm f/3.5–5.6 alebo širokouhlého objektívu 1 NIKKOR AW 10mm f/2.8. Poznámka: Kompas poskytuje iba približné informácie. Nemal by sa používať na určovanie presnej polohy.
8. Objektívy NIKKOR upevnené na bajonetový adaptér FT1 majú faktor orezania ohniskovej vzdialenosti 2.7x, takže dostanete výsledný obrazový uhol s viac ako dvojnásobnou dĺžkou. Presné informácie o kompatibilite s objektívmi NIKKOR s bajonetom F nájdete v príručke.
9. Kompatibilný s inteligentnými zariadeniami používajúcimi operačné systémy Android™ a iOS. Pred použitím musíte v inteligentnom zariadení nainštalovať softvér Wireless Mobile Utility, ktorý si môžete prevziať zadarmo zo služieb Google Play™ alebo iTunes®.
10. Vodotesné puzdro WP-N2 je kompatibilné s fotoaparátmi Nikon 1 S1 a Nikon 1 J3 spolu s 10 – 30 mm objektívom 1 NIKKOR. Pri fotoaparátoch Nikon 1 J1 a Nikon 1 J2 je vodotesné puzdro WP-N1 dostupné a kompatibilné s 10 –30 mm objektívom 1 NIKKOR.

Galéria k článku


Nikon predstavuje odolný Nikon 1 AW1
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • kotus julo kotus julo
  kotus julo / 19.09.2013 17:01:00
  Zaujímavý počin. Konečne tí, ktorí chcú fotiť náladové street fotky za dažďa majú možnosť siahnuť po malom foťáku s väčším senzorom. S 10mm objektívom si to viem živo predstaviť. :) Som veľmi zvedavý! :)
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 20.09.2013 08:49:00
  Podla mna super myslienka, snad sa bude dat kupit aj iba kit s 10mm objektivom, ten dava najvacsi zmysel
 • Kováč Majky Kováč Majky
  Kováč Majky / 23.09.2013 07:56:00
  Aj mne sa páči myšlienka. Keď malý fotoaparát, tak malý. Keď chcem veľký, môžem mať za super prachy zrkadlovku. A tak malý s výmennými objektívmi a vytesnený je sen každého outdooristu.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...