Nikon predstavuje majstra vysokého rozlíšenia - Nikon D810

Novinka  /  Tlačová Správa / 26.06.2014 / 00:00

Amsterdam, Holandsko, 26. júna 2014 - Spoločnosť Nikon dnes predstavila fotoaparát D810, nového majstra vysokého rozlíšenia, ktorý je pripravený na všetko. Tento pozoruhodne všestranný 36,3-megapixelový fotoaparát prekoná všetky očakávania, ktoré ste kedy mali – od jemných textúr až po veľmi rýchly pohyb.
Úplne prepracovaný fotoaparát D810 ponúka neporovnateľnú kvalitu snímok, vysokorýchlostný výkon a flexibilitu videa s rozlíšením Full HD a prekonáva svojho predchodcu, aby priniesol nový štandard snímania s vysokým rozlíšením. Jeho celkom nový snímač formátu FX, ultraširoký rozsah citlivosti ISO a obrazový procesor EXPEED 4 poskytujú bezprecedentnú ostrosť, bohatú tonalitu a znížený šum pri všetkých citlivostiach. Výkon automatického zaostrovania, frekvencia sériového snímania až 7 snímok za sekundu a zaznamenávanie videosekvencií s rozlíšením Full HD 1 080/60p hodné vlajkovej lode umožňujú zachytenie akéhokoľvek motívu s dokonalou presnosťou. A systém Picture Control 2.0 od spoločnosti Nikon poskytuje výnimočnú flexibilitu spracovania a optimalizácie obrazu vo fotoaparáte. V štúdiu alebo vonku je to dokonalý stroj na zaznamenávanie snímok pre serióznych fotografov, ktorí chcú realizovať svoju víziu s dokonalými detailmi.

Dirk Jasper, manažér pre profesionálne produkty spoločnosti Nikon Europe, povedal: „V reakcii na požiadavky profesionálov spoločnosť Nikon urobila z fotoaparátu D810 dokonalý nástroj pre vizionárskych fotografov zo širokej škály disciplín. Podstatne rozširuje možnosti fotografovania s vysokým rozlíšením vďaka výraznému zvýšeniu rýchlosti a všestrannosti citlivosti ISO a pýši sa novými funkciami, ktoré minimalizujú interné vibrácie fotoaparátu pri snímaní, aby poskytoval neuveriteľnú stabilitu. Ak chcete mať slobodu snímať s vysokým rozlíšením v akejkoľvek situácii, fotoaparát D810 poskytne ohromujúce výsledky.“

 

Majster vysokého rozlíšenia

Fotoaparát D810 dostáva kreatívnu slobodu na celkom novú úroveň a otvára fantastické nové možnosti pre snímanie s vysokým rozlíšením. Celkom nový snímač formátu FX ponúka rozlíšenie 36,3 megapixela, čo je špička vo svojej triede, a je navrhnutý bez optického antialiasingového filtra, aby zachytával maximum detailov na statických snímkach aj vo videosekvenciách. Prvýkrát v digitálnej jednookej zrkadlovke ultraširoký natívny rozsah citlivosti ISO fotoaparátu D810 začína na hodnote ISO 64, aby boli možné čistejšie snímky s lepším vykreslením detailov pri snímaní pri jasnom svetle, a snímať môžete s citlivosťou až ISO 12 800, prípadne rozšíriť jej rozsah na ekvivalent hodnôt ISO 32 až 51 200. Fotoaparát D810 je vybavený rovnakým systémom spracovania obrazu EXPEED 4, aký je použitý vo vlajkovej lodi D4S, a jeho celkový výkon je výrazne zvýšený. Spracovanie snímok a možnosti citlivosti ISO sú výrazne zlepšené pri statických snímkach aj pri videu vďaka novým sofistikovaným algoritmom, ktoré umožňujú pozoruhodnú ostrosť a rozšírené stupňovanie odtieňov s pocitom reálnej hĺbky v celom rozsahu citlivosti.

 

Vernosť obrazu pri vysokej rýchlosti: rýchly, výkonný a pripravený na všetko

Fotoaparát D810 je skonštruovaný tak, aby vynikol v akomkoľvek prostredí. Jeho výkonné vysokorýchlostné možnosti poskytujú výnimočnú všestrannosť, čo zaručuje, že zachytíte aj tie najrýchlejšie a najnevyspytateľnejšie objekty s obrovským rozlíšením. Vyššie frekvencie sériového snímania a vlajkový 51-bodový systém automatického zaostrovania Multi-CAM 3500FX umožňujú presné snímky s plným rozlíšením bez kompromisov pri frekvencii až 5 snímok za sekundu. Okrem toho fotoaparát dokáže snímať 15,3-megapixelové snímky frekvenciou až 7 snímok za sekundu v režime orezania na formát DX. Nové automatické zaostrenie s výberom zo skupiny polí od spoločnosti Nikon ponúka rýchle zachytenie objektu a zlepšenú izoláciu pozadia pri snímaní objektov, ktoré sú pomerne malé a blízko vysokokontrastného alebo rušivého pozadia. Nový mechanizmus uzávierky/zrkadlovej komory znižuje chvenie obrazu na dosiahnutie stabilného obrazu v hľadáčiku s minimálnym stmavnutím hľadáčika počas snímania vysokou frekvenciou. Môžete tiež aktivovať novú elektronickú uzávierku s použitím prvej lamely na minimalizáciu interných vibrácií a na zníženie rizika mikrorozmazania jemných detailov. Na rýchlejší prenos a plynulejšie spracovanie snímok poskytuje formát súborov RAW veľkosti S od spoločnosti Nikon 12-bitové nekomprimované súbory vo formáte Nikon NEF s bohatým stupňovaním odtieňov.

 

Sloboda záznamu kinematografických videosekvencií

Snímanie videosekvencií pomocou fotoaparátu s výkonom, aký má fotoaparát Nikon D810, je obohacujúci a oslobodzujúci zážitok. Fotoaparát D810 je výkonný a flexibilný nástroj, ktorý uspokojí aj tých najnáročnejších filmárov, a zaznamenáva videosekvencie s rozlíšením Full HD (1 080p) s frekvenciami snímania 50p/60p s výrazne zníženým šumom, moiré a nesprávnymi farbami. Fotoaparát ponúka formáty orezania snímača FX a DX, ako aj čistý výstup HDMI. Okrem toho ponúka simultánny záznam videosekvencií s plným rozlíšením vo fotoaparáte a na externý rekordér. V režime M môžete nastaviť citlivosť od hodnoty ISO 64 až po ekvivalent hodnoty ISO 51 200 a funkcia automatického nastavenia citlivosti ISO umožňuje nakonfigurovať maximálne nastavenia citlivosti ISO, s ktorými chcete pracovať. Redukcia šumu 3D od spoločnosti Nikon znižuje náhodný šum, skreslenie a blikanie pri filmovaní s vysokými citlivosťami. Zobrazenie preexponovaných oblastí na monitore fotoaparátu znázorňuje, kde presne sú preexponované oblasti. Vynikajúce ovládanie zvuku zlepšuje zaznamenávanie zvuku a ponúka lepšiu celkovú flexibilitu. Vstup pre stereofónny mikrofón a zvukový výstup umožňujú oddelene jemne doladiť úrovne zvuku pred zaznamenávaním aj počas neho. Môžete vybrať rozsah zvuku (široký/hlas) a znížiť hluk spôsobený vetrom pri zaznamenávaní pomocou vstavaného mikrofónu.

 

Kreatívna flexibilita

Bez ohľadu na to, na aký druh fotografie sa zameriavate, fotoaparát D810 dokonale realizuje vašu kreatívnu víziu. Bez ohľadu na to, či snímate statické snímky alebo video, novo predstavená druhá generácia systému Picture Control od spoločnosti Nikon poskytuje neoceniteľné nástroje použiteľné pred aj po snímaní tak, že ponúka úplnú kontrolu nad zvýšením ostrosti, kontrastom, jasom, odtieňom, čistotou obrazu a sýtosťou farieb. Na dosiahnutie maximálnej slobody pri spracovávaní snímok zachová nové nastavenie Flat všetky detaily a informácie o bohatých odtieňoch vo svetlých častiach snímky aj v tieňoch. Nové nastavenie Clarity umožňuje presne upraviť kontrast a odlíšiť jemné štruktúry. Pri snímaní umožňuje 8,0-centimetrový (3,2-palcový) monitor s možnosťou úpravy farieb a 1 229 000 bodmi posunúť vyváženie farieb a jas ľubovoľným smerom, aby vyhovovali vášmu uprednostňovanému pracovnému postupu. Nové priblíženie s použitím rozdelenia zobrazenia pri živom náhľade umožňuje skontrolovať vodorovnú polohu a ostrosť s absolútnou presnosťou a je ideálne na architektonickú alebo produktovú fotografiu. Medzi ďalšie kreatívne možnosti patrí neobmedzené sériové snímanie, ktoré umožňuje zachytiť ľubovoľný počet snímok vo formáte JPEG a vytvárať veľkolepé fotografie svetelných stôp.

 

Systém Total Digital Imaging

Veľkolepý obrazový potenciál fotoaparátu D810 rozširuje systém Total Digital Imaging od spoločnosti Nikon. Pre fotoaparát s takýmto vysokým počtom pixelov je nevyhnutná optika najvyššej kvality a široká škála objektívov NIKKOR od spoločnosti Nikon jednoducho naplno využije celý potenciál 36,3-megapixelového snímača fotoaparátu D810. Vďaka svojej výnimočne vysokej rozlišovacej schopnosti spĺňajú objektívy NIKKOR nároky fotografov z každej oblasti. Fotoaparát D810 je tiež kompatibilný so špičkovým systémom kreatívneho osvetlenia od spoločnosti Nikon a funguje s množstvom univerzálnych bleskov Nikon pre tvorivé fotografovanie s bleskom nasadeným na fotoaparáte alebo mimo neho.

 

Súhrn hlavných funkcií

 • Nový 36,3-megapixelový snímač formátu FX: Ponúka maximum detailov na snímkach a vynikajúcu flexibilitu pri orezávaní.
 • Ultraširoká citlivosť na svetlo: Rozsah citlivosti ISO 64 – 12 800, rozšíriteľný na ekvivalent hodnôt ISO 32 – 51 200.
 • Frekvencia sériového snímania až 7 snímok za sekundu: Snímky s plným rozlíšením bez kompromisov možno snímať frekvenciou až 5 snímok za sekundu. 15,3-megapixelové snímky frekvenciou až 7 snímok za sekundu v režime orezania na formát DX.
 • EXPEED 4: Zvyšuje celkový výkon fotoaparátu na úplne novú úroveň.
 • Výkon automatického zaostrovania hodný vlajkovej lode: Pre 51-bodový systém automatického zaostrovania Multi-CAM 3500FX je možné nakonfigurovať pokrytie 9, 21 a 51 bodov a je citlivý až do –2 EV (ISO 100, 20 °C).
 • Automatické zaostrenie s výberom zo skupiny polí: rýchle zachytenie objektu a zlepšená izolácia pozadia aj v náročných svetelných podmienkach.
 • Funkcia záznamu videosekvencií D-Movie s viacerými formátmi obrazu: videosekvencie s rozlíšením Full HD (1 080p) vo formátoch FX a DX s frekvenciami snímania 50p/60p. Počas filmovania máte prístup k celému rozsahu citlivosti na svetlo od hodnoty ISO 64 a aj k ovládaniu času uzávierky, clony a úrovní zvuku.
 • Formát súborov RAW veľkosti S: Poskytuje 12-bitové nekomprimované súbory vo formáte Nikon NEF s bohatým stupňovaním odtieňov, ktoré umožňujú rýchlejší prenos a plynulejšie spracovanie snímok.
 • Picture Control 2.0: Zjednodušte spracovanie snímok pomocou nastavenia Flat, ktoré umožňuje maximálny dynamický rozsah. Jemne upravte detaily pomocou nastavenia Clarity.
 • Ultravysoká ostrosť: Nová architektúra uzávierky/zrkadlovej komory a elektronická uzávierka s použitím prvej lamely zaručujú tie najostrejšie možné výsledky.
 • Monitor s možnosťou úpravy farieb: 8,0-centimetrový (3,2-palcový) monitor LCD typu RGBW s antireflexnou vrstvou a 1 229 000 bodmi. Vyváženie farieb a jas môžete posunúť ľubovoľným smerom.
 • Priblíženie s použitím rozdelenia zobrazenia pri živom náhľade: Umožňuje skontrolovať vodorovnú polohu a ostrosť s absolútnou presnosťou. K tejto funkcii je možné pristupovať stlačením tlačidla „i“.
 • Rýchla odolná uzávierka: Jednotka uzávierky z kompozitu Kevlaru a uhlíkových vláken s 52-milisekundovým oneskorením uzávierky má štandardný životný cyklus 200 000 expozícií, čas uzávierky 1/8 000 až 30 s a umožňuje synchronizáciu blesku až do 1/250 s.
 • Neobmedzené sériové snímanie: Umožňuje zachytávať neobmedzený počet snímok vo formáte JPEG a vytvárať veľkolepé fotografie svetelných stôp.
 • Vysokokapacitná batéria EN-EL15: ultrakompaktná a ľahká nabíjateľná lítium-iónová batéria s kapacitou 1 900 mAh (7 V). Umožňuje zachytiť až 1 200 statických snímok1 na jedno nabitie.
 • Pamäťové médiá: dva sloty na karty na plynulé snímanie. Jeden slot na kartu CF pre vysokorýchlostné karty UDMA 7 a jeden slot na kartu SD pre vysokorýchlostné karty SDXC a UHS-I s veľkou kapacitou.
 • Odolné telo zo zliatiny horčíka: Rozsiahle tesnenie proti vplyvom počasia a prachu zaručuje, že je fotoaparát D810 odolný voči vlhkosti a prachu.
 • Káblové a bezdrôtové pripojenie: Podporuje sieť Ethernet a bezdrôtovú sieť LAN. Na pripojenie slúži voliteľný vysielač údajov UT-1 spoločne s bezdrôtovým vysielačom WT-5.

Galéria k článku


Nikon predstavuje majstra vysokého rozlíšenia - Nikon D810
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Duro Sladek Duro Sladek
  Duro Sladek / 30.06.2014 09:44:00
  sice uz aj tak dobreho fotaku, ale iba kozmeticke upravy...
 • Ivan Kutička Ivan Kutička
  Ivan Kutička / 30.06.2014 12:04:00
  36 mega, to mi príde sakra moc. Ja len dúfam že sa canon nevydá podobnou cestou. To by bolo blbé. :(
 • Julius Kotus Julius Kotus
  Julius Kotus / 04.07.2014 13:55:00
  Pre krajinkárov aj reklamných fotografov je vysoké rozlíšenie požehnaním, viem o čom hovorím. S kvalitným pevným objektívom už krajinár málokedy potrebuje spájať viac záberov do panorámy. Samozrejme, chce to naozaj tie najlepšie sklá, poriadny statív a zvládnutie techniky fotenia. Pre reportážnych a dokumentárnych fotografov to samozrejme až takú dôležitú rolu nehrá. Myslím, že mnohí z radov Canonu by prijali 36Mpx rozlíšenie aby nemuseli spájať fotky z dvoch záberov 5D :) Poznáme takých. :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...