Navštívte výstavu SLOVAK PRESS FOTO 2015

Novinky  /  Michaela Bimanová / 28.10.2015 / 18:00

SLOVAK PRESS FOTO je prestížna novinárska súťaž. Už po štvrtý rok môžeme vidieť nezávislé autentické obrazové svedectvo o živote tak, ako ho vidia žurnalisti žijúci na Slovensku. Cieľom súťaže a výstavy je umožniť verejnosti, byť očitým svedkom udalostí a javov uplynulého roka. V tomto ročníku mohli tvorcovia prihlasovať svoje práce do desiatich kategórii pre fotografiu a do novej medzinárodnej kategórie krátke video. Čo nás teší je, že sa prihlásili aj viacerí čitatelia nášho online magazínu Fotoma.

Zaujímavé práce víťazov súťaže, budú vystavené od 22. októbra do 30. novembra v priestoroch Starej radnice Múzea mesta Bratislavy a v Justiho sieni Primaciálneho paláca. Vstupenka stojí symbolické 1€.

Odovzdávanie cien už 4. ročníka súťaže SLOVAK PRESS PHOTO sa konalo 21. októbra 2015 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Aj PRO.laika sa zúčastnila slávnostného vyhlásenia výsledkov a odovzdávania ocenení. Náš konateľ, pán Podzimek, odovzdal 3. cenu v kategórii šport fotografovi Edovi Genserekovi a Petrovi Korčekovi v kategórii príroda.

Riaditeľka Slovak Press Photo Jana Garvoldtová. foto: Jozef Ondzík

Medzi vzácnych hostí patrili veľvyslankyňa ČR Lívia Klausová, generálny riaditeľ RTVS Václav Mika a ďalší.

Víťazná fotografia od Roberta Tapperta, ktorá získala hlavnú cenu Grand Prix za rok 2015

Súťažné práce posudzovali dve samostatné poroty. Sedemčlenná medzinárodná porota pre fotografické práce a trojčlenná medzinárodná porota pre video. Predsedom poroty pre fotografické práce bol fotograf Stanley Greene (USA), ďalšími členmi boli fotografka, pedagogička, organizátorka Mgr. Judita Csáderová (SR), fotografka a pedagogička Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD. (SR), pedagóg a fotograf Prof. Mgr. Jindřich Štreit (ČR), fotograf Alexander Chekmenev (Ukrajina), fotograf, fotožurnalista, vydavateľ a kurátor fotografických výstav Vasily Prudnikov (Bielorusko) a fotograf a fotožurnalista Roman Vondrouš (ČR). Predsedom poroty pre video bol slovenský režisér, scenárista a cestovateľ Pavol Barabáš (SR), ďalšími členmi boli riaditeľ spravodajstva ČT Zdeněk Šámal (ČR) a kameraman Tomáš Stanek (SR). Zaujímavosťou je, že veľké množstvo cien porotcovia neudelili.

Víťazom hlavnej ceny Grand Prix za rok 2015 je Robert Tappert s fotografiou zo série #ID:

Cenu Grant Bratislavy získala Deana Kolenčíková za sériu fotografii Pozdravy z Bratislavy:

Cenu za celoživotné dielo - autorský prínos k slovenskej fotožurnalistike získal Peter Procházka:

Tu nájdete ocenených v jednotlivých kategóriách:

Aktualita

Ivan Kováč  - ”Emigranti” (séria fotografií) - 3. miesto

Boris Németh  - ”Utečenci sú tu” (séria fotografií) - Čestné uznanie

1. a 2. miesto nebolo v tejto kategórii udelené.