LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH: Malý superširoký

LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH: Malý superširoký

Novinky  /  Vladimir Kampf / 20.04.2017 / 07:00

Nový superširokáč od Panasonicu LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH určený pre formát Micro 4/3 bude vhodný aj pre fotoaparáty Olympus s rovnakým systémom. Nebude to žiadny „lacáčik“. Zmestiť by sa mal do 1000 eur. To nie len pretoto, že za optické parametre ručí firma Leica. Jeho ohnisková vzdialenosť po prepočte na kinofilmový štandard zodpovedá parametrom 16-36 mm.

LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH je odolný proti vode, prachu a mrazu.

Clona

Pri tej cene si smrteľník medzi fotografmi len povzdychne nad premenlivou maximálnou clonou F2,8-4,0. Škoda, že tento superširokáčik nedrží jednotnú clonu.  Zvlášť, keď podobný objektív od Olympusu drží clonu F2,8 po celej dĺžke. Aj jeho cena je približne o pätinu vyššia. Smrteľníkovi medzi fotografmi však nie je odkázaný na to, aby pri takomto objektíve bola clona na jednej maximálnej úrovni. S tým sa žiť dá bez problémov.

LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH.

Praktické prevedenie

Tento kúsok optiky bude patriť medzi menších bračekov s prekvapivo malými rozmermi. Praktické prevedenie a špičková kvalita sú jeho hlavné prednosti, ktoré zabezpečujú obrazovú kvalitu pri fotografovaní aj nakrúcaní videa.

Všetky nové objektívy od Panasonicu sú vybavené optickými vrstvami Nano Surface Coating, ktoré eliminujú zdvojenú kresbu a prežiarenie. Objektív je odolný proti vlhkosti, prachu a mrazu do mínus 10 stupňov.

Toto "sklíčko" je ústretové aj k videografom.

K dokonalosti

Tlačová správa spoločnosti Panasonic hovorí: Objektív sa hodí do mnohých fotografických situácií a žánrov, od krajinárskych záberov až po reportáže a momentky. Vďaka vysokej svetelnosti f2,8-4 ho oceníme aj v slabom svetle. Skúsenejších užívateľov poteší možnosť použitia polarizačných, prechodových alebo ND filtrov.

Parametre objektívu takmer dokonale potláčajú skreslenia aj chromatickú aberáciu. Výsledkom je kvalitná ostrá kresba uprostred záberu aj pri jeho okrajoch. Aspoň tak to sľubuje tlačová správa. Ostrenie takmer nepočuť.

Panasonic samozrejme myslí aj na videografov. Clona s pohybom v miniatúrnych krokoch umožňuje automatike plynule upravovať expozičné hodnoty pri zmene svetla počas nakrúcania, čo sa hodí predovšetkým pri zoomovaní alebo panningu. Vďaka optickej konštrukcii s mimoriadnou barycentrickou stabilitou pri zoomovaní prakticky nedochádza k žiadnemu posunu obrazu. Vylepšila sa aj schopnosť kontinuálneho automatického ostrenia počas zoomovania.

Ovládacie prvky objektívu sú jednoduché a ľahko zrozumiteľné.

Technické parametre

Ohnisková vzdialenosť: 8–18 mm

Maximálna clona: F2.8–4

Minimálna clona: F22

Hmotnosť: 315 g

Priemer: 73 mm

Dĺžka: 88 mm

Farba: Čierna

Priemer závitu filtra: 67 mm.

Optická zostava: 15 členov v 10 skupinách. 1 asférický ED člen, 3 asférické členy, 2 bežné ED členy a 1 člen UHR s vysokou refrakciou

Zaostrovací mechanizmus: Interný

LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH: Malý superširoký
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

  • Martin Žigo / 20.04.2017 15:02:28
    som zvedavý na reálnu veľkosť, či bude menší od olyho. vtedy sa bude dať pochopiť tá premenlivá clona. tiež ma trošku zaráža, že už tam nie je stabilizácia. ak by to spojili ako oly, mohla to byť bomba!
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...