Full Frame mirrorless Panasonic S1 a S1R valcujú konkurenciu, zatiaľ papierovo..

Full Frame mirrorless Panasonic S1 a S1R valcujú konkurenciu, zatiaľ papierovo..

Novinky  /  FOTOma.sk / 01.02.2019 / 20:00

Panasonic už na veľtrhu Photokina 2018 v Kolíne nad Rýnom predstavil svoju ideu dvoch nových mirrorless fotoaparátov S1 a S1R. Konkrétne špecifikácie si ale nechával pre seba. Až dnes sme sa dozvedeli, aké nadupané novinky vlastne predstavuje. Porážajú Full Frame konkurenciou takmer vo všetkých špecifikáciách. Teda zatiaľ len papierovo a nám neostáva nič iné, iba čakať na funkčnú vzorku, aby sme fotoaparáty mohli pre vás otestovať.

 

Špecifikácie znejú ale veľmi sľubne. Pokročilý dizajn vychádzajúci zo zrkadlových fotoaparátov s množstvom ovládacích prvkov, pomocou ktorých nastavíte všetky potrebné expozičné veličiny. Dokonca na objektívoch nájdete klasický clonový krúžok, aby ste fotoaparát a objektív mohli nastaviť aj bez toho, aby ste ho vôbec zapli.

Fotoaparáty používajú L bajonet, ktorý vznikol koalíciou troch veľkých značiek Panasonic, Leica a Sigma. Bajonet má veľký priemer 51,5mm a vzdialenosť bajonetu od snímača je iba 20mm. To umožňuje konštrukciou kvalitných objektívov. Nie sú to tak extrémne hodnoty, ako u nových Nikon mirrorless fotoaparátov, ale aj tak ide o obdivuhodnú konštrukciu bajonetu, ktorý je vhodný tak pre využitie v kombinácii s Full Frame senzormi ako aj lacnejšími APS-C senzormi. Nehovoriac o tom, že pre L bajonet budú vyrábať objektívy takí tradiční výrobcovia špičkovej optiky.

 

Extrémne odolné fotoaparáty sú vhodné do zlých poveternostných podmienok a zaručujú správne fungovanie do -10 stupňov Celzia. To však neznamená, že v silnejšom mraze prestanú fungovať, práve naopak, aj v tomto majú zvýšenú odolnosť.

Elektronické hľadáčiky majú najjemnejšie rozlíšenie k dnešnému dátumu (1.2.2019) a stabilizácia obrazu dosahuje rekordných 5,5EV a s objektívmi so stabilizáciou dokonca 6EV. 4K video cedia nové S-ká od Panasonic vo frekvencii až 60p. 8 bitové video dokážu nahrávať na jednu z dvoch kariet, buď SD alebo XQD a 10 bit video cez HDMI výstup na externé zariadenie. Pozor ale, už v tomto roku sa plánuje update, pomocou ktorého budú vedieť nekomprimované 10 bit video natáčať rovno na XQD kartu a to vo frekvencii 30p!!!

V súčasnosti najvyššie rozlíšenie u FF aparátu 47,3 Mpix u S1R sa dá vyhnať do extrému až 187 Mpix! Vtedy je výsledný snímok skladaný z 8 zdrojových obrázkov, pri ktorých sa snímač hýbe do strán, aby zobrazil ešte väčšie množstvo detailov. U S1 je to výsledných 96 Mpix. Ide o režim Super vysokého rozlíšenia, High Resolution Mode.

 

Tak čo, navnadili sme vás? Tak nech sa páči, plné tlačové správy s komplexnými špecifikáciami.

Nové Full Frame mirrorlessy Panasonic S1 a S1R si môžete objednať už teraz v Prolaike.

 

Full-Frame bezzrkadlovka s najvyšším
rozlíšením: Panasonic LUMIX S1R
 

 • Full-Frame snímač s rozlíšením 47,3 MPix
 • Elektronický hľadáčik OLED s rozlíšením 5,760 MPix
 • Stabilizátor Dual Image s intenzitou 6 EV pro fotografovanie aj natáčanie
 • Režim Super vysokého rozlišenia až 187 MPix

 

Barcelona, Španielsko, 1. februára 2019 – Panasonic predstavuje nový
Full-Frame systémový fotoaparát LUMIX S1R. Zo všetkých súčasných Full-Frame bezzrkadloviek ponúka vôbec najvyššie rozlíšenie 47,3 megapixelov*1, čo znamená bezkonkurenčnú obrazovú kvalitu s vynikajúcou kresbou detailov, tonálnymi prechodmi aj farebným podaním.

O špičkové spracovanie obrazových dát sa stará nový procesor Venus Engine. Medzi ďalšie veľké prednosti modelu LUMIX S1R patrí bleskurýchle a precízne automatické zaostrovanie, vďaka ktorému prístroj príde vhod profesionálnym fotografom v akejkoľvek situácii. Aby bola scéna dobre vidieť, vybavili výrobcovia fotoaparát elektronickým hľadáčikom typu OLED s najvyšším rozlíšením na súčasnom trhu - 5,76 MPix.

Za pozornosť stojí aj aliančný bajonet L s veľkým priemerom. LUMIX S1R tak ponúka všetko, čo súčasný profesionál potrebuje - špičkovú obrazovú kvalitu, najvyššie dosiaľ známe rozlíšenie, vynikajúci systém ovládania, skvelý stabilizátor aj vyspelé funkcie pre milovníkov videa.

*1 K 1. februáru 2019

 

Špičková kresba detailov

Full-Frame snímač MOS s fyzickými rozmermi 36x24 mm s rozlíšením 47,3 megapixelov je zárukou špičkovej kresby detailov, k čomu prispieva aj absencia antialiasingového (low pass) filtra.

 • Nový typ mikrošošoviek – kvalitnejšie zachytenie obrazového signálu
 • Vysoký odstup signálu od šumu aj pri vysokej citlivosti
 • Režim Super vysokého rozlíšenia (High resolution mode) – snímky so 187 megapixelmi

Jednotlivé pixely na snímači prekrývajú nové asférické mikrošošovky. Tie vylepšujú zachytenie obrazového signálu, čo spôsobuje nízku hladinu šumu aj pri vysokej citlivosti. LUMIX S1R ponúka rozsah citlivosti až po ISO 25 600 a hodí sa tak pre fotografovanie aj v nízkych svetelných podmienkach.

Ak chce fotograf využiť čo najvyššie rozlíšenie, môže prepnúť do režimu Super vysokého rozlíšenia (High Resolution Mode), v ktorom je možné vytvárať snímky s ohromujúcou kvalitou 187 megapixelov. V takom prípade sa výsledná fotografia skladá z ôsmich zdrojových záberov nasnímaných v rýchlej sekvencii, medzi ktorými sa snímač vždy nepatrne posunie. Výsledkom je RAW snímka veľkosti 16 736x11 168 pixelov. V režime Super vysokého rozlíšenia možno dokonca aj potlačiť pohybové rozostrenie v prípade, že je potrebné zachytiť pohybujúce sa objekty.

Výkonný stabilizátor obrazu

Päťosový optický stabilizátor v tele nového fotoaparátu účinne kompenzuje chvenie prístroja a umožňuje fotografovať z ruky s časom o 5,5 EV dlhším ako bez stabilizácie * 1. V kombinácii s dvojosovým optickým stabilizátorom v objektívoch radu LUMIX S vytvára duálny systém Dual I.S. 2 s účinnosťou až 6 EV *2 ako pri fotografovaní, tak aj pri natáčaní videozáznamov * 3. Stabilizátor využíva sofistikované technológie - o meranie a vyhodnotenie vibrácií sa nestará len gyroskopický senzor, ale aj samotný snímač a akcelerometer.

Ak fotografi chcú odhaliť a odstrániť zdroj či príčinu chvenia, môžu využiť špeciálny režim I.S. Status Scope, v ktorom sa na displeji zobrazí miera chvenia v grafickej podobe, čo umožní lepšie odhaliť jeho pôvod.

*1 Podľa štandardu CIPA [pohyb vertikálne a do strán, ostriaca vzdialenosť f=50 mm, pri použití objektívu S-X50.
*2 Podľa štandardu CIPA [pohyb  vertikálne a do strán, ostriaca vzdialenosť f=200 mm, pri použití objektívu S-R70200.
*3 Systém Dual I.S.2 je možné využiť s objektívmi S-R24105 a S-R70200 (k 1. februáru 2019).

 

Rýchle a presné ostrenie

Keď sa spojí osvedčená metóda porovnávania kontrastu, jedinečná technológia DFD a blesková práca obrazového procesora, vznikne mimoriadne rýchly a precízny ostriaci systém. Aby sa na neho užívatelia mohli spoľahnúť v akejkoľvek situácii, komunikujú spolu obrazový procesor Venus Engine, snímač MOS a nové objektívy LUMIX S rýchlosťou až 480 sn/s a systém tak reaguje iba za 0,08 s* 1. Ostriaca technológia funguje aj pri slabom svetle až do -6 EV* 2 alebo v scénach s nízkym kontrastom.

 • Výkon ostriaceho systému vylepšuje umelá inteligencia
 • K systému rozpoznávania tvárí pribudlo ostrenie na oči, zreničky a rozpoznávanie zvierat
 • Sériové snímanie rýchlostí 9 snímok za sekundu v plnom rozlíšení

Ostrenie tiež vylepšuje chytrá prediktívna technológia Advanced Artificial Intelligence Technology, schopná rozpoznať ľudí, mačky, psy a vtáky. Vďaka identifikácii objektu dokáže systém lepšie predvídať jeho pohyby a tomu prispôsobiť ostrenie. K lepšiemu zaostreniu portrétov zasa napomáha systém rozpoznávania tváre, očí a zreničiek.

Pri fotografovaní objektov v rýchlom pohybe zvláda LUMIX S1R sériové snímanie s frekvenciou až 9 snímok za sekundu pri jednorázovom zaostrení, prípadne 6 sn/s s kontinuálnym ostrením. V režime 6K Foto potom možno ako jednotlivé snímky v JPG použiť okienka videozáznamu nasnímaného rýchlosťou 30 sn/ s v rozlíšení 18 megapixelov, v režime 4K Foto potom až 60 obr/s v rozlíšenií 8 megapixelov.* 3 To všetko dokonca o 1 sekundu skôr, než užívateľ stihne stlačiť spúšť.

*1 11 EV, na širokouhlom ohnisku s objektívmi S-R24105 (CIPA) pri nastavení hľadáčika na 120 obr/s.

*2 F1.4, ISO100, AFS.

*3 V režimoch 4K/6K PHOTO vzniká súbor MP4 umožňujúci ukladať jednotlivá okienka s pomerom strán 4:3 alebo 3:2 v rozlíšení cca 18 MPix (6K) alebo 8 MPix (4K).

 

Hľadáčik s najvyšším rozlíšením a špičkový displej

Nový LUMIX S1R je vybavený hľadáčikom typu OLED s najvyšším rozlíšením na svete*1 - 5,76 megapixelov. Obraz v hľadáčiku má obnovovaciu frekvenciu až 120 obr/s a prakticky nulové oneskorenie zobrazenia (len 0,005 sekundy), čo umožňuje realistické prekreslenie pohybu. Vďaka vysokému rozlíšeniu s pomerom kontrastu 10000:1 je obraz verný a plný detailov. Pomer zobrazenia je možné nastaviť na 0,78x, 0,74x alebo 0,7x.

Dotykový displej s uhlopriečkou 8,2 cm má rozlíšenie 2,1 MPix. Je upevnený na trojosovom kĺbe, takže ho možno vyklápať a vykláňať pri fotografovaní alebo natáčaní na šírku i na výšku. Pri fotografovaní alebo natáčaní v šere či v tme príde vhod špeciálny "červený" Nočný režim, zosvetlený obraz na displeji pre fotenie napr. nočnej oblohy (Live View Boost) a podsvietené tlačidlá pre ľahšiu orientáciu v tme. Na hornej strane sa nachádza podsvietený stavový displej, najväčší vo svojej triede * 1. Na ňom sa zobrazia základné fotografické parametre a informácie. Informácie o stave batérie a pamäťových kartách sa zobrazuje trvale aj pri vypnutom prístroji.

*1 Platí pre plnoformátové bezzrkadlovky k 1. februáru 2019.

 

Špičkové natáčanie videa

LUMIX S1R je predovšetkým profesionálny fotoaparát, napriek tomu výborne zvláda aj natáčanie videozáznamov v rozlíšení 4K s rýchlosťou až 60/50p* 1. Funkcia High Speed Video umožňuje 2x spomalený pohyb pri 60 sn/s vo 4K, prípadne až 6x spomalenie vo Full-HD s frekvenciou až 180 sn/s.

Záznam je možné ukladať priamo vo fotoaparáte na kartu SD alebo XQD*2, prípadne externe pomocou plnohodnotného portu HDMI A. K dispozícii je aj linkový vstup pre 3,5 mm mikrofón a takisto 3,5 mm výstup pre slúchadlá. V prípade potreby je možné vylepšiť zvuk pomocou mikrofónového adaptéra DMW-XLR1 v pätici pre externý blesk. Do neho možno pripojiť profesionálne mikrofóny a ďalšie zdroje s konektorom XLR.

Plnohodnotný HDMI konektor možno bezpečne prichytiť k telu S1 cez priložený adaptér a zabrániť tak nechcenému vytrhnutiu kábla, či poškodeniu konektora.

 

*1 50p len v oblasti PAL. Maximálna dĺžka záznamu vo 4K/60p je 15 minút, vo Full-HD nie je dĺžka nijako obmedzená. Pri prehriatí sa kamera môže z bezpečnostných dôvodov zastaviť. V takom prípade počkajte, kým nevychladne.
* 2 XQD je registrovaná ochranná známka Sony Corporation.

Splní požiadavky profesionálov

Panasonic LUMIX S1R je určený profesionálom, z čoho vyplýva aj pevná konštrukcia s predným a zadným šasi z horčíkovej zliatiny, prípadne ochranné prvky na všetkých kĺboch a ovládacích prvkoch. Prístroj je odolný voči prachu a vlhkosti, funguje aj v mraze do -10 ° C * 1.

Závierka je stavaná tak, aby vydržala 400 000 cyklov. Umožňuje nastaviť expozičný čas až 1/8000 s, čo bohato stačí aj na veľmi rýchly pohyb. Veľkou prednosťou je aj mimoriadne krátky synchronizačný čas blesku 1/320 s * 2.

Rozloženie ovládacích prvkov vychádza z ergonomickej štúdie - je riešené tak, aby sa používateľ mohol sústrediť výhradne na fotografovanie alebo natáčanie. Prácu urýchľuje a uľahčuje aj osemsmerný joystick a vylepšené užívateľské rozhranie. Aretačná páčka bráni nechceným akciám (užívateľ môže určiť, aké funkcie sa majú pri jej použití zamknúť).

Fotografi môžu chrániť svoje autorské práva okrem iného aj tým, že sa do metadát každej snímky (Exif) budú automaticky vkladať informácie o autorovi a copyrighte. K dispozícii sú dva sloty na pamäťové karty SD (UHS-II) a XQD*3, v blízkej budúcnosti sa počíta aj s kompatibilitou s formátom CFexpress.

*1 Odolnosť proti prachu a vlhkosti neznamená záruku proti poškodeniu v prípade, že sa prístroj dostane do priameho kontaktu s prachom či vodou.

*2 K 1. februáru 2019.

*3 XQD je registrovaná ochranná známka Sony Corporation.

Možnosti pre kreatívnych užívateľov

Fotoaparát ponúka celý rad možností, ako ovplyvniť vzhľad snímok. K dispozícii je bohatá ponuka obrazových profilov, to ale nie je všetko - ďalšie profily si užívateľ môže sám vytvárať a ukladať. A ak vás baví skôr úprava v počítači, možno využiť štýl Flat s plochou krivkou, nízkym kontrastom a farebnou sýtosťou, ideálne na postprodukciu.

Medzi nové fotografické štýly patria režimy HLG Photo (Hybrid Log Gamma)*1 s posilneným dynamickým rozsahom. Snímky zhotovené v týchto režimoch sa dajú zobraziť napríklad na obrazovkách nových televízorov Panasonic s rozlíšením 4K a podporou HLG (pri pripojení cez HDMI kábel) alebo na iných kompatibilných zariadeniach. Fotografie zhotovené v režime HLG možno uložiť v rozlíšení 8K vo formáte HSP, ale aj v konvenčnom formáte JPG či ako RAW súbor.

Pri fotografovaní portrétov príde vhod nový prednastavený variant vyváženia bielej AWBw s ľahko červenkastým nádychom. Nový režim Highlight Weighted Light zachováva detaily v najjasnejších oblastiach snímky a bráni prepalom.

Kreatívne možnosti rozširujú aj nové panoramatické pomery strán 65:24 (Film  Panorama) a 2:1.

*1 “HLG (Hybrid Log Gamma)” je medzinárodný štandard HDR (ITU-R BT.2100)

 

Konektivita a diaľkové ovládanie

LUMIX S1R podporuje softvérový systém LUMIX Tether, ktorý umožňuje fotoaparát ovládať diaľkovo z počítača cez USB. Okrem toho je k dispozícii živý streaming a prenos fotografií do PC priamo pri fotografovaní.

K dispozícii je tiež nová aplikácia LUMIX Sync pre mobilné zariadenia s operačné systémy iOS alebo Android*. Vďaka nej je možné fotoaparát ovládať priamo z telefónu alebo tabletu a tiež fotografie ihneď kopírovať z fotoaparátu do pripojeného zariadenia.

Vďaka podpore Bluetooth 4.2 je možné pripojiť fotoaparát k mobilnému zariadeniu trvalo s minimálnou spotrebou energie. Cez Bluetooth možno tiež prenášať aktuálne nastavenie fotografických parametrov z jedného modelu LUMIX S1R do iného. Medzi ďalšie prednosti patrí Wi-Fi v štandarde 5 GHz (IEEE802.11ac) aj 2,4 GHz (IEEE802.11b / g / n) - vďaka nemu je spojenie s mobilnými zariadeniami ešte rýchlejšie a bezpečnejšie.

*1 Android a Google Play sú ochranné známky spoločnosti Google Inc. IOS je ochrannou známkou alebo registrovanou ochrannou známkou spoločnosti Cisco v USA  a iných krajinách, využitie je možné na základe licencie.

*2 Wi-Fi 5 GHz je k dispozícii iba v niektorých krajinách.

 

Bohatá ponuka príslušenstva

LUMIX S1R je kompatibilný s celým radom najrôznejšieho príslušenstva. Medzi neho patrí napríklad diaľková spúšť DMW-RS2, očnice DMW-EC6, batériový grip DMW-BGS1 alebo nabíjačka DMW-BTC14. Nabíjačka podporuje systém nabíjania cez USB, batériu so 7,4 V a kapacitou 3050 mAh dobije cca za 2 hodiny. Pri dobíjaní je možné fotoaparát bežne používať. Rovnako možno využiť externé blesky DMW-FL580L / FL360L / FL200L.

 

Panasonic LUMIX S1: Full-Frame bez kompromisov
 

 • Snímač s rozlíšením 24,2 MPix
 • Stabilizátor Dual Image s intenzitou 6 EV pre fotografovanie aj natáčanie
 • Elektronický hľadáčik OLED s rozlišením 5,760 MPix
 • 4K/50p video bez obmedzení v kvalite 4:2:2 10-bit

 

 

Barcelona, Španielsko, 1. február 2019Panasonic predstavuje nový model LUMIX S1 pre najnáročnejších milovníkov fotografovania aj natáčania videozáznamov v profesionálnej kvalite. Záujemcovia sa môžu tešiť na všetky výhody vyplývajúce z Full-Frame snímača a aliančného bajonetu L so širokým priemerom.

Srdcom prístroja je snímač MOS s rozlíšením 24,2 megapixelov. Medzi ďalšie mimoriadne prednosti patrí vynikajúci duálny stabilizátor - najvýkonnejší vo svojej triede a nový typ obrazového procesora Venus Engine, vďaka ktorému si majitelia môžu vychutnať špičkovú kresbu v jasoch aj v tieňoch. LUMIX S1 tak spĺňa najvyššie profesionálne štandardy ako vo fotografovaní, tak pri natáčaní videí.

V rýchlych akčných scénach zase príde vhod obrovský OLED hľadáčik s vynikajúcou odozvou 0,005 s najvyšším rozlíšením na svete*1 (5,76 megapixelov).

*1 Platí pre digitálne systémové kompakty k 1. februáru 2019.

Vysoké rozlíšenie a skvelá citlivosť

Full-Frame systémový fotoaparát Panasonic LUMIX S1 je vybavený MOS snímačom s fyzickými rozmermi 35,6 x 23,8 mm a rozlíšením 24,2 megapixelov. Kombinácia Full-Frame snímača a vynikajúceho obrazového procesora Venus Engine umožňuje fotografovať a natáčať s mimoriadne vysokou citlivosťou (až ISO 51 200 v štandardnom rozsahu) bez výraznej degradácie šumom.

Ak chce fotograf využiť čo najväčšie rozlíšenie, môže prepnúť do režimu Super vysokého rozlíšenia (High Resolution Mode), v ktorom je možné vytvárať snímky s ohromujúcimi detailmi 96 megapixelov. V takom prípade sa výsledná fotografia skladá z ôsmich zdrojových záberov nasnímaných v rýchlej sekvencii, medzi ktorými sa snímač vždy nepatrne posunie. Výsledkom je RAW snímka vo veľkosti 12 000 x 8 000 pixelov. V režime Super vysokého rozlíšenia možno dokonca aj potlačiť pohybové rozostrenie v prípade, že je potrebné zachytiť objekty v pohybe.

Mimoriadne účinný optický stabilizátor Dual I.S. 2

Päťosový optický stabilizátor v tele nového fotoaparátu účinne kompenzuje chvenie prístroja a umožňuje fotografovať z ruky s časom o 5,5 EV dlhšom ako bez stabilizácie. V kombinácii s dvojosovým optickým stabilizátorom v objektívoch radu LUMIX S vytvára duálny systém Dual I.S. 2 s účinnosťou až 6 EV*2 ako pri fotografovaní, tak aj pri natáčaní videozáznamov*3. Stabilizátor využíva sofistikované technológie - o meranie a vyhodnotenie vibrácií sa nestará len gyroskopický senzor, ale aj samotný snímač a akcelerometer.

Ak chce fotograf odhaliť a odstrániť zdroj či príčinu chvenia, môže využiť špeciálny režim I.S. Status Scope, v ktorom sa na displeji zobrazí miera chvenia v grafickej podobe, čo umožní lepšie odhaliť jeho pôvod.

* 1 Podľa štandardu CIPA [pohyb vertikálne a do strán, ostriaca vzdialenosť f = 50 mm, pri použití objektívu S-X50.
* 2 Podľa štandardu CIPA [pohyb vertikálne a do strán, ostriaca vzdialenosť f = 200 mm, pri použití objektívu S-R70200.
* 3 Systém Dual I.S.2 možno využiť s objektívmi S-R24105 a S-R70200 (k 1. februáru 2019).

Rýchle a presné ostrenie

Keď sa spojí osvedčená metóda porovnávania kontrastu, jedinečná technológia DFD a blesková práca obrazového procesora, vznikne mimoriadne rýchly a precízny ostriaci systém. Aby sa naň užívatelia mohli spoľahnúť v akejkoľvek situácii, komunikujú spolu obrazový procesor Venus Engine, snímač MOS a nové objektívy LUMIX S rýchlosťou až 480 obr/s a systém tak reaguje iba za 0,08 s*1. Ostriaca technológia funguje aj pri slabom svetle až do -6 EV* 2 alebo v scénach s nízkym kontrastom.

Ostrenie ďalej vylepšuje chytrá prediktívna technológia Advanced Artificial Intelligence Technology, ktorá je schopná rozpoznať ľudí, mačky, psy a vtáky. Vďaka identifikácii objektu dokáže systém lepšie predvídať jeho pohyby a tomu prispôsobiť ostrenie. K lepšiemu zaostreniu portrétov zasa napomáha systém rozpoznávania tvárí, očí a zreničiek.

Pri fotografovaní objektov v rýchlom pohybe zvláda LUMIX S1 sekvenčné snímanie s frekvenciou až 9 snímok za sekundu pri jednorazovom zaostrení, prípadne 6 obr/s s kontinuálnym ostrením. V režime 6K Foto potom možno ako jednotlivé snímky v JPG použiť okienka videozáznamu nasnímaného rýchlosťou 30 sn/s v rozlíšení 18 megapixelov, v režime 4K Foto potom až 60 sn/s v rozlíšenií 8 megapixelov.*3 To všetko dokonca o 1 sekundu skôr, než užívateľ stihne stlačiť spúšť.

*1 11 EV, na širokouhlom ohnisku s objektívmi S-R24105 (CIPA) pri nastavení hľadáčika na 120 obr / s.
* 2 F1.4, ISO100, AFS.
* 3 V režimoch 4K / 6K PHOTO vzniká súbor MP4 umožňujúci ukladať jednotlivé okienka s pomerom strán 4: 3 alebo 3: 2 v rozlišení18 MPix (6K) alebo 8 MPix (4K).

Hľadáčik s najvyšším rozlíšením a špičkový displej

Nový LUMIX S1 je vybavený hľadáčikom typu OLED s najvyšším rozlíšením na svete *1 - 5,76 megapixelov. Obraz v hľadáčiku má obnovovaciu frekvenciu až 120 obr/s a prakticky nulové oneskorenie zobrazenia (len 0,005 sekundy), čo umožňuje realistické prekreslenie pohybu. Vďaka vysokému rozlíšeniu s pomerom kontrastu 10000:1 je obraz verný a plný detailov. Pomer zobrazenia je možné nastaviť na 0,78x, 0,74x alebo 0,7x.

Dotykový displej s uhlopriečkou 8,2 cm má rozlíšenie 2,1 MPix. Je upevnený na trojosom kĺbe, takže ho možno vyklápať a vykláňať pri fotografovaní alebo natáčaní na šírku aj na výšku. Pri fotografovaní alebo natáčaní v šere či v tme príde vhod špeciálny "červený" Nočný režim, zosvetlený obraz na displeji pre fotenie napr. nočnej oblohy (Live View Boost) a podsvietené tlačidlá pre ľahšiu orientáciu v tme. Na hornej strane sa nachádza podsvietený stavový displej, najväčší vo svojej triede* 1. Na ňom sa zobrazia základné fotografické parametre a informácie. Informácie o stave batérie a pamäťových kartách sa zobrazujú trvalo aj pri vypnutom prístroji.

*1 K 1. februáru 2019

 

Profesionálne funkcie pre kameramanov

Nadšeným kameramanom ponúka LUMIX S1 výnimočnú obrazovú kvalitu a celý rad nástrojov, s ktorými sa užívatelia v tejto triede stretávajú prvýkrát a vďaka ktorým budú mať svoje diela plne pod kontrolou. Záznam v kvalite 4K možné natáčať rýchlosťou 60/50p* 1, pri rýchlosti 30p/25p sa využíva plná plocha snímača. Vďaka tomu je záznam nielen výnimočne čistý a bohatý na detaily, ale zároveň sa nemení efektívny uhol záberu pri použitých objektívoch a ak používateľ chce, môže naplno využiť výhody prameniace z nízkej hĺbky ostrosti.

Prístroj podporuje celý rad rôznych gama kriviek, vrátane profesionálnych štandardov Cinelike D/V či Like709. Ak chce používateľ ušetriť čas pri spracovaní, môže využiť nový režim so slabším kontrastom a farebnou sýtosťou, ktorý ponúka univerzálne využitie. Nový profil Hybrid Log Gamma (HLG)*2 umožňuje natáčanie s širším dynamickým rozsahom a sýtymi farbami (Like2100), obraz potom svojim charakterom zodpovedá videniu ľudského oka.

LUMIX S1 umožňuje natáčanie videozáznamov v rozlíšení 4K rýchlosťou 60 / 50p v štandarde 4:2:0 8-bit priamo na kartu SD alebo XQD. Farebný sampling 4:2:2 je možné využiť pri pripojení cez štandardné HDMI. V roku 2019 dostanú užívatelia k dispozícii softvérový kľúč, ktorým bude možné odomknúť možnosť natáčať 4K 60/50p 4:2:2 10-bit cez HDMI výstup a 30p/25p/24p v 4:2:2 10-bit aj interne. Po tejto softvérovej aktualizácii bude možné vo fotoaparáte využiť aj štandard V Log s profesionálnym dynamickým rozsahom. Pre záznam vo 4K/60p a pre funkciu High Speed Video platí časové obmedzenia, 4K/30p a Full-HD možno natáčať bez obmedzenia.* 3 Funkcia High Speed Video umožňuje 2x spomalený pohyb pri 60 sn/s vo 4K, prípadne až 6x spomalenie vo Full-HD s frekvenciou až 180 sn/s.

K dispozícii je aj linkový vstup pre 3,5 mm mikrofón a takisto 3,5 mm výstup pre slúchadlá. V prípade potreby je možné vylepšiť zvuk pomocou mikrofónového adaptéra DMW-XLR1 v pätici pre externý blesk. Do neho možno pripojiť profesionálne mikrofóny a ďalšie zdroje s konektorom XLR.

Plnohodnotný HDMI konektor možno bezpečne prichytiť k telu S1 cez priložený adaptér a zabrániť tak nechcenému vytrhnutiu kábla, či poškodenie konektora.

*1 50p jen v oblasti PAL.

*2 “HLG (Hybrid Log Gamma)” je mezinárodný štandard HDR (ITU-R BT.2100)
*3 4K/60p: 29 min 59 s, High-Speed-Video až 15 min (všetky vysokorýchlostné režimy). Natáčanie sa zastaví po zaplnení pamäťovej karty alebo vybití batérie. Pri prehriatí sa kamera môže tiež z bezpečnostných dôvodov zastaviť. V takom prípade počkajte, kým nevychladne.

Splní požiadavky profesionálov

Panasonic LUMIX S1 je určený profesionálom, z čoho vyplýva aj pevná konštrukcia s predným a zadným šasi z horčíkovej zliatiny, prípadne ochranné prvky na všetkých kĺboch a ovládacích prvkoch. Prístroj je odolný voči prachu a vlhkosti, funguje aj v mraze do -10 °C*1.

Závierka je stavaná tak, aby vydržala 400 000 cyklov. Umožňuje nastaviť expozičný čas až 1/8000 s, čo bohato stačí aj na veľmi rýchly pohyb. Veľkou prednosťou je aj mimoriadne krátky synchronizačný čas blesku 1/320 s*2.

Rozloženie ovládacích prvkov vychádza z ergonomickej štúdie - je riešené tak, aby sa používateľ mohol sústrediť výhradne na fotografovanie alebo natáčanie. Prácu urýchľuje a uľahčuje aj osemsmerný joystick a vylepšené užívateľské rozhranie. Aretačná páčka bráni nechceným akciám (užívateľ môže určiť, aké funkcie sa majú pri jej použití deaktivovať).

Fotografi môžu chrániť svoje autorské práva okrem iného aj tým, že sa do metadát každej snímky (Exif) budú automaticky vkladať informácie o autorovi a copyrighte. K dispozícii sú dva sloty na pamäťové karty SD (UHS-II) a XQD*3, v blízkej budúcnosti sa počíta aj s kompatibilitou s formátom CFexpress.

*1 Odolnosť proti prachu a vlhkosti neznamená záruku proti poškodeniu v prípade, že sa prístroj dostane do priameho kontaktu s prachom či vodou.

*2 K 1. februáru 2019.

*3 XQD je registrovaná ochranná známka Sony Corporation.

 

Možnosti pre kreatívnych užívateľov

Fotoaparát ponuka celý rád možností, ako ovplyvniť vzhľad snímok. K dispozícii je bohatá ponuka obrazových profilov, to ale nie je všetko - ďalšie profily si užívateľ môže sám vytvárať a ukladať. Pokiaľ užívateľa bavia skôr úpravy v počítači, možno využiť štýl Flat s plochou krivkou, nízkym kontrastom a farebnou sýtosťou, ideálne pre postprodukciu.

Medzi nové fotografické štýly patria režimy HLG Photo (Hybrid Log Gamma)*1 s posilneným dynamickým rozsahom. Snímky vzniknuté v týchto režimoch sa dajú zobraziť na obrazovkách nových televízorov Panasonic s rozlíšením 4K a podporou HLG (pri pripojení cez HDMI kábel), alebo na iných kompatibilných zariadeniach. Fotografie zhotovené v režime HLG možno uložiť v rozlíšení 8K vo formáte HSP, ale aj v konvenčnom formáte JPG či ako RAW súbor.

Pri fotografovaní portrétov príde vhod nový prednastavený variant vyváženia bielej AWBw s ľahkým červenkastým nádychom. Nový režim Highlight Weighted Light zachováva detaily v najjasnejších oblastiach snímky a bráni prepalom.

Kreatívne možnosti rozširujú aj nové panoramatické pomery strán 65:24 (Film Panorama) a 2:1.

*1 “HLG (Hybrid Log Gamma)” je medzinárodný štandard HDR (ITU-R BT.2100)

 

Nové Full Frame mirrorlessy Panasonic S1 a S1R si môžete objednať už teraz v Prolaike.

Full Frame mirrorless Panasonic S1 a S1R valcujú konkurenciu, zatiaľ papierovo..
3 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...