FUJIFILM X70, APS-C snímač v kompaktnom tele

FUJIFILM X70, APS-C snímač v kompaktnom tele

Novinky  /  Tlačová Správa / 15.01.2016 / 05:30

Predstavujeme fotoaparát FUJIFILM X70, najmenší a najľahší model radu X so senzorom APS-C a novým objektívom FUJINON 18.5mm * f1 F2.8

Spoločnosť FUJIFILM Corporation (prezident: Shigehiro Nakajima) s hrdosťou oznamuje uvedenie prémiového kompaktného digitálneho fotoaparátu FUJIFILM X70 na trh. Fotoaparát je vybavený novým objektívom FUJINON 18.5mm *1 F2.8. Fotoaparát bude k dostaniu vo februári 2016, má senzor X-Trans CMOS II veľkosti APS-C a procesor pre spracovanie obrazu EXR II.

Fotoaparát nesie všetky charakteristické znaky radu a spája jednoduché ručné ovládanie s najvyššou kvalitou obrazu. X70 je prvým modelom rady X, ktorý ponúka dotykovú obrazovku, ktorá sa otáča o 180 ° a umožňuje užívateľovi fotiť z výšky smerom nadol a zachytávať selfie.

 

Hlavné funkcie fotoaparátu X70

1. Nový objektív FUJINON 18.5 mm F2.8

Vďaka použitiu optického riešenia prevzatého z fotoaparátu X100T bolo možné vyvinúť kompaktný vysoko kvalitný širokouhlý objektív umiestnený v tenšom a menšom tele. Objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou rovnomerne roznáša svetlo na celú plochu snímku pre zábery s vysokým rozlíšením od stredu až po jeho hrany.

2. Vysoko kvalitná povrchová úprava a jednoduchá obsluha

Vďaka svojej hmotnosti iba 340 g *2 je X70 najľahším prístrojom rady X, ktorý má senzor veľkosti APS-C. Horná doska je vyrobená z hliníka s vyfrézovanými ovládacími prvkami tak aby bola hmotnosť čo najmenšia. Otvorenie clony je možné meniť v krokoch po 1/3 alebo 1 a navyše je zaostrovací prstenec zdvojený ako ovládací prvok, ktorý umožňuje prístup k celej rade funkcií.

X70 je tiež vybavený páčkou prepínanie automatického režimu (Auto Mode Switch), ktorým je možné navoliť plne automatický režim Advanced SR Auto, vďaka ktorému si fotoaparát zvolí optimálne nastavenie tak, aby boli dosiahnuté vynikajúce výsledky pri fotografovaní akejkoľvek scény.

 

3. Kompaktné telo so senzorom X-Trans CMOS II *3 veľkosti APS-C a procesor EXR II

Kľúčové technológie, ktoré zaisťujú vysokú kvalitu obrazu na ktoré sú jedinečné v modeloch série X, boli stlačené do tela prístroja, ktoré sa zmestí do vrecka. Zahŕňajú ohromujúci technológiu reprodukcie farieb vyvinutú ako výsledok viac ako 80 rokov výskumu fotografického filmu a jedinečné zariadenie optimalizujúce moduláciu objektívu (Lens Modulation Optimiser) (ZMO), ktorá koriguje optické chyby, ako je difrakcia s cieľom dosiahnuť ostré hrany a realistický trojrozmerný efekt.

Fázová detekcia v senzore vykonáva ultra rýchle ostrenie za 0.1 sekundy *4 a vďaka vysokorýchlostnému spracovaniu obrazu procesorom EXR II sa fotoaparát zapne do 0.5 sekundy *5, čas oneskorenia uzávierky je 0.01 s a interval medzi zábermi 0.5 sekundy *6.

 

4. Prvý výklopný LCD s dotykovou obrazovkou vo fotoaparáte radu X

X70 je vybavený dotykovou LCD obrazovkou. Zapnutím nastavenia dotykového panela je možné pri fotografovaní voliť funkcie dotykového snímania (Touch Shot) a oblasť ostrenia (Focus Area). Pri prehrávaní je možné vykonávať intuitívne operácie podobné funkciám inteligentného telefónu, ako poklep, pretiahnutia, zmenšenie, zväčšenie a zmena veľkosti dvojklikom.

 

5. Špeciálne príslušenstvo k rozšíreniu možností fotoaparátu X70

Boli vyvinuté štyri voliteľné doplnky s cieľom urobiť fotoaparát X70 ešte univerzálnejším. Tieto štyri doplnky obsahujú kožené puzdro BLC-X70 pre ochranu a lepšie držanie, slnečnú clonu LH-X70, ktorá má obmedziť oslnenia a tiene, optický hľadáčik VF-X21 a širokouhlú predsádku SKP-X70 21mm (ekvivalent 35 mm).

 

*1 Ekvivalent formátu 35 mm: 28 mm.

*2 Hmotnosť vrátane batérie a pamäťovej karty.

*3 X-Trans ochranná známka alebo registrovaná ochranná známka spoločnosti FUJIFILM Corporation.

*4 Výskum spoločnosti Fujifilm na základe smerníc CIPA vo vysoko výkonnom režime k januáru 2016.

*5 Vo vysoko výkonnom režime.

*6 Režim ručného ostrenia.

 

Hlavné funkcie fotoaparátu X70

Objektív FUJINON 18.5mm F2.8 s prstencom na ovládanie vybranej funkcie

・Objektív sa skladá zo siedmich prvkov združených do piatich skupín vrátane dvoch vysoko výkonných asférických prvkov a zaisťuje vysoko detailné snímky, vynikajúcu ostrosť a nádhernú reprodukciu farieb. Jedinečná povrchová úprava HT-EBC objektívu FUJINON bola použitá s cieľom regulovať odlesky a tiene.

・Použitie neteleskopického objektívu o minimálnej dĺžke umožnilo zmenšiť rozmery a vyhnúť sa vysunutiu objektívu pri zapnutí. Fotoaparát X70 je pripravený začať fotografovanie v okamihu, keď ho užívateľ zapne.

・Clona skladajúca sa z deviatich listov spoločne s min. hodnotou F2.8 a vysoko kvalitnou optikou umožňuje užívateľovi zhotovovať snímky s nádhernými efektmi rozostrenia (bokeh).

・Krátka vzdialenosť ostrenia cca 10 cm *7 umožňuje užívateľovi využiť všetky prednosti makro fotografie.*7 Vzdialenosť od predného povrchu objektívu k fotografovanému predmetu.

 

Jednoduchá obsluha a prémiová povrchová úprava

・ Ovládanie rýchlosti uzávierky a kompenzácie expozície je na hornej doske vyrobenej z hladkého hliníka rovnako ako u série X100.

・ Otvorenie clony je možné nastaviť v krokoch 1/3 pomocou prestenca clony, zatiaľ čo na ovládači na hornej doske je možné zvoliť kompenzáciu expozície až ± 3.

・ Fotoaparát má tiež páčku spínača pre aktiváciou funkcie automatického režimu (Auto Mode), ktorým sa volí plne automatický režim SR Auto mode. V tomto režime si fotoaparát automaticky volí optimálne nastavenie pre danú scénu tak, aby fotografovanie bolo jednoduché.

・ Fotoaparát X70 je vybavený ôsmimi funkčnými tlačidlami a každé z nich je možné upraviť podľa potrieb užívateľa. Ďalšia úprava podľa potrieb užívateľa je možná pomocou tlačidla Q na zadnej strane fotoaparátu: je možné si zvoliť akúkoľvek zo 16 funkcií podľa toho, čomu dáva užívateľ prednosť.

・ Fotoaparát je konštruovaný tak, aby užívateľ mohol držať ľavú ruku na krúžku clony a pravou rukou ovládať rýchlosť uzávierky a kompenzáciu expozície na hornej doske. To umožňuje okamžitú zmenu nastavenia tak, aby uspokojili potreby užívateľa.

・Okrem prstenca clony má tubus objektívu ďalší ovládací prvok. V závislosti od režimu fotografovania sú tomuto ovládaciemu krúžku automaticky priradené rôzne funkcie, vďaka čomu je prístup k nim a ich zmena rýchlejšia. Funkcie ako citlivosť ISO, simulácie filmu, vyváženie bielej, sériové fotografovanie a digitálny telekonvertor je možné priradiť stlačením tlačidla nastavenie ovládacieho krúžku na ľavej strane tela.

・X70 má 3.0 palcový monitor s 1.04 mili.pixelov a je možné ho nakloniť o 180°.

 

Režimy simulácie filmu a ďalšie kreatívne funkcie

・ Senzor 16.3 megapixelov X-Trans CMOS II obmedzuje moiré a falošné farby pomocou farebného filtra X-Trans s náhodným usporiadaním pixelov RGB, čo vylučuje potrebu LP filtra.

・Difrakcia *9 je korigovaná pomocou jedinečnej funkcie optimalizácie modulácie objektívu (Lens Modulation Optimiser), ktorá zaisťuje vykreslenie detailov a to dokonca aj pri nastavení otvorení clony na F16.

・X70 má režim simulácie filmu CLASSIC CHROME, ktorý snímke dodáva tlmené tóny a hlboké farby. Užívatelia si môžu vybrať z desiatich ďalších režimov, ktoré simulujú efekty tradičných filmov spoločnosti FUJIFILM. Jedná sa o inverzné farebné filmy (PRO Neg.Std / PRO Neg.Hi), ​​monochromatické filtre (MONOCHROME, Ye filter, R filter a G filter) a SEPIA.

・Fotoaparát X70 má tiež funkcie vyspelých filtrov. Užívatelia si môžu vybrať z ôsmich rôznych umeleckých efektov:

Pop Colour kladie dôraz na kontrast a sýtosť farieb

Toy Camera vytvára tieňované hranice, ako keby obrázok bol zhotovený detským fotoaparátom

Miniature rozostruje hornú a dolnú časť snímky a dodáva mu tak efekt miniatúry

Dynamic Tone vytvára živý a vysoký kontrastný efekt

Partial Colour uchováva jednu farbu (je možné si vybrať medzi červenou, oranžovou, žltou, zelenou, modrou alebo temne červenú) a zvyšok mení na čiernobielu farbu

Low-Key ztemňuje tóny

High-Key zvyšuje jas a znižuje kontrast, aby zosvetlila tonalitu

Soft Focus dodáva snímke celkovo jemný dojem

・Funkcia prekladanej expozície (Multiple Exposure) ponúka užívateľom možnosť spojiť dva rôzne objekty na jedinej fotografii, čo je dokonalé riešenie pre pridávanie osôb na fotografie.

・Pomer strán snímky fotoaparátu môže byť zvolený z možností 3:2, 16:9, a 1:1 (štvorec) a umožňuje tak použitie celej rady fotografických štýlov.

・Fotoaparát má tiež režim ADVANCED SR AUTO, ktorý umožňuje automatické rozpoznanie tváre a scén a ktorý potom optimalizuje ostrenie, expozíciu, ISO a ďalšie nastavenia tak, by sa dosiahla dokonalého výsledku

・Fotografovanie v intervalovom snímaní je možné v rozsahu až 999 snímok s intervalom od 1 sekundy do 24 hodín.

・Fotoaparát má úplne nehlučnú elektronickú uzávierku, ktorá je schopná dosiahnuť expozície až 1/32000 s. Teraz je možné robiť fotografie s malou hĺbkou ostrosti so široko otvorenou clonou

・Ďalšími funkciami je digitálne rozdelenie snímky (Digital Split Image), ktorá pomáha k presnému manuálnemu ostreniu a funkciu Focus Peaking, ktorá zvýrazňuje obrysy fotografovaného predmetu. Tieto oblasti môžu byť označené bielo, červeno alebo modro a môžu byť vodítkom pri fotografovaní

 scény, ktorú je ťažké zaostriť.

*8 Pri zvýšenej citlivosti.

Intuitívne funkcie s dotykovou obrazovkou

・Dotykový panel fotoaparátu X70 umožňuje pohodlné a intuitívne používanie. Zapnutím nastavenia dotykového panela je možné pri fotografovaní vykonávať nasledujúce operácie v rámci režimov fotografovania a prehrávania:

Režimy fotografovania

・Voľba oblasti ostrenia: Posuňte bod zaostrenia na zvolené miesto kliknutím prsta na LCD monitor.

・Dotykové fotografovanie: Zvoľte určitý bod, na ktorý má prístroj zaostriť a potom ho odfoťte.

Režimy prehrávania:

・Posun prstom: Posúvaním prstom po obrazovke prehliadajte snímky.

・Zväčšenie trojitým poklepaním: Dvojitým poklepaním na obrazovku zväčšiť snímku, poklep smeruje na aktívny bod zaostrenia použitý pri fotografovaní.

・Pretiahnutia: Pohybom prsta cez obrazovku vysuniete zväčšený záber mimo rámček.

・Roztiahnutie: Položte dva prsty na obrazovku a zväčšite vzdialenosť medzi nimi na obrazovke a tým zväčšite snímku.

・Stiahnutie: Ak je zobrazený záber zväčšený, jeho veľkosť zmenšíte tak, že umiestnite dva prsty na obrazovku a pritiahnete ich k sebe *10.

・ Všetky funkcie dotykovej obrazovky sú vypnuté, ak je vypnuté nastavenie dotykovej obrazovky.

*10 Maximálne možné zväčšenie je veľkosť pôvodnej snímky.

 

Digitálny telekonvertor *11 s tromi nastaveniami

・Jedno telo, dve objektívy. Pevný objektív fotoaparátu X70 ponúka zorný uhol 28 mm (ekvivalent 35 mm), ale vďaka digitálnemu telekonvertoru si užívatelia môžu tiež zvoliť možnosti 35 mm a 50 mm. Nastavenie digitálneho telekonvertora je možné zvoliť v menu alebo na funkčnom prstenci tubusu objektívu, čo užívateľovi umožňuje rýchlo skontrolovať obraz na LCD monitore pred začatím fotografovania.

*11 Kvalita snímky môže byť horšia pri použití funkcie digitálneho telekonvertora. Detekcia fázy je účinná len v strede obrazovky. Na zvyšku obrazovky je aktívna kontrastná.

 

Systém AF s režimom Zone a Wide / Tracking pre jednoduché zachytenie pohybujúcich sa objektov

Systém AF ponúka štandardný 49 bodový AF režim pre rýchle a presné ostrenie a tiež nové režimy Zone a Wide / Tracking, ktoré využívajú väčšiu 77 bodovú plochu na zachytenie pohybujúcich sa objektov.

・Režim Zone umožňuje užívateľom zvoliť si zónu 3x3, 5x3 alebo 5x5 zo 77 bodovej plochy pre automatické ostrenie. V priebehu automatického kontinuálneho ostrenia (AF-C) *12, fotoaparát nepretržite sleduje predmet umiestnený v strede zóny. V strede umiestnené zóny 3x3 a 5x3 umožňujú rýchlejšie zaostrenie vďaka AF pomocou detekcie fázy na senzore.

Režim Wide / Tracking je kombináciou širokouhlého režimu (v priebehu automatického ostrenia AF-S), kedy fotoaparát automaticky identifikuje a sleduje plochu ostrenia v oblasti 77 bodov pre automatické zaostrenie a prediktívneho sledovacieho režimu Tracking (pri automatickom ostrení AF-C), ktorý využíva celú 77 bodovú plochu k ďalšiemu sledovanie objektu. Táto funkcia umožňuje nepretržité ostrenie na objekt, ktorý sa pohybuje hore a dole, doľava a doprava alebo smerom k a od fotoaparátu.

Režim jedného bodu (Single Point) rozdeľuje plochu ostrenia na menšie časti, aby bolo možné presne určiť vzdialenosť k objektu, aby zaostrenie bolo presnejšie. Pracovný rozsah AF pomocou detekcie fázy na senzore funguje pri vysokej rýchlosti aj pri nedostatočnom osvetlení alebo ak je objekt nedostatočne kontrastný.

・Fotoaparát je vybavený funkciou detekcie očí pri automatickom ostrení. Táto funkcia automaticky detekuje a zaostruje na ľudské oko a umožňuje tak ľahké zaostrenie očí i za ťažkých podmienok pri fotografovaní portrétu s otvorenou clonou tak, aby bolo možné získať napríklad silný efekt rozostrenia (bokeh).

・Automatická funkcia Makro automaticky aktivuje režim Makro. To umožňuje priradiť tlačidlo Macro na inú funkciu.

・Nový optimalizovaný algoritmus automatického ostrenia zaisťuje plynulejšie a prirodzenejšie automatické ostrenie pri zázname videa.

・Vďaka kombinácii dát AF pomocou detekcie fázy a automatického ostrenia, ktoré predvída pohyb subjektu, je fotoaparát schopný nepretržite snímať s funkciou AF-C s rýchlosťou až cca 8 snímok za sekundu.

*12 Systém automatického ostrenia nepretržite zaostruje, ak držíte tlačidlo uzávierky stlačené napoly.

*13 Pri nastavení AF-C a CH je plocha ostrenia pevne stanovená a zodpovedá veľkosti strednej mriežky 3x3 (režim "Single Point" mode), alebo strednej mriežky 5x3 (režim "Zone" / "Wide / Tracking").

 

Video s vysokým rozlíšením so senzorom X-Trans CMOS II

・Pomocou fotoaparátu X70 je možné snímať plynulé video s vysokým rozlíšením rýchlosťou 60 snímok za

 sekundu. K dispozícii sú tiež rýchlosti 50, 30, 25 a 24 snímok za sekundu.

・Možné sú tiež režimy simulácie filmu vrátane najnovšej CLASSIC CHROME a presné nastavenie vyváženia bielej.

・Pri natáčaní videa je možné expozíciu nastaviť ručne. Clonu, rýchlosť uzávierky *14 a citlivosť ISO je možné meniť, čo umožňuje natáčanie filmov s expozíciou, ktorú si užívateľ sám zvolí.

・Vysokorýchlostné a vysoko presné ostrenie je možné pomocou inteligentného hybridného automatického zaostrovania (Intelligent Hybrid AF), ktoré automaticky prepína medzi AF pomocou detekcie fázy a kontrastným automatickým zaostrovaním podľa charakteru scény a to aj v priebehu natáčania filmu. Možné je aj ručné ostrenie.

・Je možné použiť šesť funkcií rozpoznania scény.

・Vysoká prenosová rýchlosť 36 Mbps umožňuje zachytiť jemné pohyby s vysokým rozlíšením.

*14 Pri zázname je možné meniť clonu a rýchlosť uzávierky. Je možné nastaviť len rýchlosti uzávierky, ktoré sú vyššie ako nastavená rýchlosť snímania.

 

Vstavané Wi-Fi pre natáčanie pomocou inteligentného telefónu alebo tabletu *15.

・Ak si užívateľ stiahne bezplatnú aplikáciu FUJIFILM Camera Remote do svojho inteligentného telefónu alebo tabletu, môže využiť funkciu diaľkového ovládania (Remote Control), ktorá poskytuje obrovské možnosti diaľkového ovládania prístroja. Táto funkcia je skvelá pre zhotovovanie celej rady snímok vrátane skupinových fotografií, autoportrétov a zvierat v ich prirodzenom prostredí.

・Fotografie a videá môžu byť ľahko odosielané do smartfónov jediným stlačením ovládacieho prvku. Obrázky a videá je možné si vo fotoaparáte prezerať, vyberať a importovať ich pomocou inteligentného telefónu bez nutnosti zadávať identifikačné číslo alebo heslo. Je tiež možné pridať na snímku informáciu o mieste.

・ Fotografie môžu byť odoslané priamo z fotoaparátu do tlačiarne Instax SHARE pre okamžitú tlač fotografií z inteligentného telefónu.

・Prenosová funkcia Wi-Fi Transfer *16 umožňuje bezdrôtové zálohovanie dát do počítača *17.

 

*15 Android™, inteligentné telefóny a tablety, iPhone / iPad.

*16 Wi-Fi® je registrovaná ochranná známka spol. Wi-Fi Alliance®.

*17 Vyžaduje inštaláciu bezplatného špecializovaného SW "FUJIFILM PC AutoSave" do vášho počítača.

 

Prémiová rada príslušenstva

・ Kožené púzdro 「BLC-X70」

Štýlové puzdro z pravej kože pôsobí príjemne na dotyk a dokonale

 sa hodí ku klasickému dizajnu fotoaparátu X70. Batériu je možné

meniť bez toho aby ste museli vybrať fotoaparát X70 z ochranného puzdra a

prístroj je tak pohodlne chránený. Súčasťou dodávky je aj ramenný popruh a ochranný textilný obal.

 

・Slnečná clona (vrátane redukčného krúžku) 「LH-X70」

S lnečná clona a redukčný krúžok z kovu sa dodáva spoločne. Krúžok je tiež kompatibilný s bežne predávanými filtrami 49 mm.

 

 

 

 

・ Externý optický hľadáčikVF-X21

Upevňuje sa na pätici blesku nad optickú os objektívu. Optický hľadáčik má jasný rámček pre zorné uhly 28 mm a 21 mm *18 (ekvivalent formátu 35 mm). Jeho súčasťou je tiež ochranné semišové puzdro.

*18 Efektívny zorný uhol v prípade použitia širokouhlého objektívu WCL-X70.

 

 

・ Širokouhlý objektív 「WCL-X70*19」

W CL-X70 je špeciálny širokouhlý objektív, ktorý mení pevnú ohniskovú vzdialenosť cca 0.8x na 21 mm (ekvivalent formátu 35 mm). Tento objektív nielen zdôrazňuje perspektívu, je tiež dokonalý pre zachytenie širších pohľadov ako napríklad fotografovanie úzkych miest alebo krajiny. (Predpokladá sa, že sa na trh dostane na jar 2016)

*19 Na fotoaparáte X70 nie je možné použiť predsádky WCL-X100 a TCL-X100 radu X100. Plánuje sa upgrade firmwaru pre verejnosť spoločne s uvedením WCL-X70 na trh - urobte si láskavo upgrade posledného firmware.

Predpokladaná cena: 699€

Predpokladaná dostupnosť: priebeh februára 2016

FUJIFILM X70, APS-C snímač v kompaktnom tele
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

 • Lukáš Nagy / 15.01.2016 11:04:20
  toto mi pripomína nikon coolpix a, to nebol príliš šťastné fotítko, ale tak možno .. :)
 • Lukáš Nagy / 15.01.2016 11:04:20
  toto mi pripomína nikon coolpix a, to nebol príliš šťastné fotítko, ale tak možno .. :)
  Ďuro Mika / 15.01.2016 12:30:30
  To by bolo náhodou šťastné fotítko, keby bol kúsok rýchlejší. Ale už to nie je také strašné ako na začiatku, nový firmvér to vylepšil.
 • Ďuro Sládek / 15.01.2016 12:34:04
  Pre milovníkov širokého záberu je to fajn realizácia.
 • Ďuro Mika / 15.01.2016 12:30:30
  To by bolo náhodou šťastné fotítko, keby bol kúsok rýchlejší. Ale už to nie je také strašné ako na začiatku, nový firmvér to vylepšil.
  Lukáš Nagy / 15.01.2016 14:02:24
  ty ho máš? a si spokojný? mne príde 28mm objektív dosť čudne, skôr by som bral tú otrepanú, ale pre mňa zaujímavejšiu 35mm
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...