Fujifilm X-S20 a ďalšie novinky

Fujifilm X-S20 a ďalšie novinky

Nový fotoaparát, objektív a aplikácia.  /  Tlačová Správa / 24.05.2023 / 11:15

Fujifilm X-S20

 

X-S20 ponúka prvotriednu kvalitu a vernosť obrazu, ktorá umožňuje rôzne štýly snímania od príležitostných autoportrétov až po plnohodnotnú fotografiu a video.

X-S20 je bezzrkadlový digitálny fotoaparát vybavený 26,1 MP snímačom „X-Trans™ CMOS 4“*1 a vysokorýchlostným procesorom na spracovanie obrazu „X-Processor 5“. Je vybavený charakteristickým veľkým gripom série X-S pre stabilné držanie v ruke. Použitím novej vysokokapacitnej batérie sa viac ako zdvojnásobil počet fotografií cca. 800*2 v porovnaní s predchádzajúcim modelom. Kompaktné a ľahké telo s hmotnosťou len 491g*3 umožňuje pohodlné používanie. X-S20 je vybavená päť-osovým mechanizmom stabilizácie obrazu v tele (IBIS), ktorý ponúka účinnosť až 7,0EV*4. Funkcia automatického zaostrovania s detekciou objektu na báze AI dokáže rozpoznať zvieratá a autá, zvyšuje výkon automatického zaostrovania, ktorý je ekvivalentný fotoaparátu piatej generácie radu X, FUJIFILM X-T5.

X-S20 podporuje interné nahrávanie 6,2K/30P 4:2:2 10-bitového videa a je vybavený 3,5 mm konektorom pre mikrofón/slúchadlá na pripojenie externého príslušenstva pre plnohodnotné nahrávanie videa. Okrem toho nový režim Vlog uľahčuje vytváranie videa, keď je fotoaparát kombinovaný so statívom TG-BT1.

 1. *2: X-Trans je ochranná známka alebo registrovaná ochranná známka spoločnosti FUJIFILM Corporation.
 2. V úspornom režime
 3. Vrátane dodanej batérie a pamäťovej karty
 4. Keď je použitý objektív FUJINON XF35mmF1.4R

2. Vlastnosti produktu

(1) Dosiahnutie vysokej kvality obrazu a vysokovýkonného automatického zaostrovania s 26,1 MP obrazovým snímačom a najnovším procesorom na spracovanie obrazu

 • X-S20 je vybavený 26,1 MP snímačom „X-Trans™ CMOS 4“ a vysokorýchlostným procesorom na spracovanie obrazu „X-Processor 5“.
 • Fotoaparát je vybavený automatickým zaostrovaním s detekciou objektu vyvinutým pomocou technológie Deep Learning. AI sa používa na detekciu zvierat, vtákov, áut, motocyklov, bicyklov, lietadiel, vlakov, hmyzu a dronov*5. Systém automatického zaostrovania automaticky sleduje objekt a zároveň ho udržiava zaostrený, čo používateľom umožňuje sústrediť sa na správny okamih a kompozíciu. Vyvinutý algoritmus predikcie AF umožňuje stabilné zaostrovanie aj v režime AF-C.
 • Režim AUTO, ktorý automaticky vyberá optimálne nastavenia podľa scén, je doplnený o novú funkciu AUTO Detekcia objektu. Automaticky deteguje objekt a sleduje ho, pričom ho udržiava zaostrený, aby sa ľahko vytvorili vysokokvalitné fotografie a videá.

 

 • X-S20 prichádza s 19 režimami simulácie filmu vrátane „Nostalgic Neg.“ charakterizované vysokou sýtosťou a jemnou tonalitou. Používatelia môžu používať predvoľby simulácie filmu, navrhnuté pre rôzne typy objektov a scén, ako keby si vyberali fotografické filmy.

 

 1. Použite „NASTAVENIE ZISTENIA PREDMETU“ na „VTÁK“, ak chcete zistiť hmyz, a na „LIETADLO“, ak chcete zistiť drony.

 

(2) Umiestnenie vysokokapacitnej batérie a vysokovýkonného mechanizmu IBIS do kompaktného a ľahkého tela pre jednoduchosť a pohodlie

 • X-S20 je vybavený charakteristickým veľkým gripom série X-S pre stabilitu pri držaní v ruke a zároveň udržuje telo kompaktné a ľahké, váži len 491 g.
 • Použitie vysokokapacitnej batérie NP-W235 viac ako zdvojnásobilo počet snímok na cca. 800 v porovnaní s predchádzajúcim modelom. Predĺžená výdrž batérie znamená, že užívatelia si môžu užívať fotografovanie bez obáv o zostávajúcu úroveň nabitia, vďaka čomu je fotoaparát ideálnou voľbou pre dlhodobé celodenné fotografovanie alebo počas cestovania.
 • X-S20 je vybavená päť-osovým mechanizmom stabilizácie obrazu v tele (IBIS), ktorý ponúka výhodu až 7,0EV. Uľahčuje fotografovanie z ruky v noci alebo pri slabom osvetlení.
 • X-S20 je vybavený EVF s 2,36 miliónmi bodov a 0,62-násobným zväčšením, ako aj zadným LCD monitorom s 1,84 miliónmi bodov. Fotoaparát je možné skombinovať aj so statívovým gripom TG-BT1 pre produkciu Vlogu.

 

(3) Nahrávanie videa 6,2K/30P a ďalšie rozsiahle funkcie videa

 • X-S20 dokáže interne nahrávať 6,2K/30P 4:2:2 10-bitové video a tiež podporuje rozsiahle funkcie videa vrátane možností 4K/60P a 1080/240P.
 • Fotoaparát je vybavený funkciou F-Log2 na nahrávanie videa v rozšírenom dynamickom rozsahu 13+ EV pre bohatú tonalitu, ktorá pridáva slobodu v postprodukčnej kreativite.
 • V kombinácii so zariadením ATOMOS HDMI možno RAW video výstup z X-S20 zaznamenať ako 12-bitový Apple ProRes RAW s rozlíšením až 6,2 K a snímkovou frekvenciou až 29,97 snímok za sekundu. V kombinácii s Blackmagic Design Video Assist 12G je možné RAW video výstup z fotoaparátu zaznamenať ako Blackmagic RAW s rozlíšením až 6,2K a snímkovou frekvenciou až 29,97 fps.
 • Kamera je vybavená 3,5 mm konektorom pre mikrofón / slúchadlá pre vysokú rozšíriteľnosť napriek jej kompaktnému a ľahkému telu. Okrem toho bol pre produkciu vlogov zavedený nový režim vlogu. Nastavte prepínač režimov na hornom paneli do polohy „Vlog“ a zmeňte nastavenia fotoaparátu stlačením tlačidla pre autoportréty.
 • Pomocou kábla USB typu C pripojte fotoaparát k počítaču, aby ste ho mohli používať ako webovú kameru bez toho, aby ste museli používať softvér, ako napríklad FUJIFILM X Webcam*7. Režimy filmovej simulácie sú dostupné aj počas živého vysielania alebo online stretnutia. Nastavenia snímania je možné upraviť, aj keď je fotoaparát pripojený k počítaču.

 

 1. Apple ProRes je ochranná známka spoločnosti Apple Inc., registrovaná v USA a ďalších krajinách.
 2. Výstup 4K vyžaduje monitor kompatibilný s rozlíšením 4K, kábel USB-C s rozhraním USB 3.0 alebo vyšším a podporovaný softvér.

Fujinon XF 8 mm F3,5 R WR

 

XF8mmF3.5 R WR je ultraširokouhlý (UWA) objektív s ohniskovou vzdialenosťou 8 mm (ekvivalent 12 mm vo formáte 35 mm filmu), najširší z radu objektívov XF od Fujifilm. Môže sa pochváliť pozorovacím uhlom 121 stupňov diagonálne a 112 stupňov horizontálne. Zatiaľ čo sa hovorí, že ľudské videnie má širokouhlé zorné pole, efektívne zorné pole pre pozorovateľnú oblasť, ktorú môže človek jasne vidieť je obmedzené na približne 60 stupňov (*1). Použitie jedinečného optického dizajnu Fujifilm umožňuje poskytnúť ostrosť od okraja po okraj.

 

XF8mmF3.5 R WR je objektív UWA s vynikajúcim výkonom v rozlíšení obrazu, ktorý pozostáva z 12 členov v deviatich skupinách vrátane troch asférických členov a dvoch členov ED. Ohnisková vzdialenosť UWA 8 mm (ekvivalent 12 mm vo formáte 35 mm filmu) s diagonálnym pozorovacím uhlom 121 stupňov je ideálna na zachytenie krajiny alebo využitie jedinečnej perspektívy UWA pre dramatický rozmer.

 

XF8mmF3.5 R WR meria 52,8 mm na dĺžku, váži 215 g a má všestrannú veľkosť závitu filtra 62 mm napriek tomu, že ide o objektív UWA. Kompaktný a ľahký dizajn z neho robí ideálny objektív so širokou škálou využitia vrátane krajiny, architektúry, momentiek a cestovateľskej fotografie. Všestranná veľkosť závitu filtra 62 mm navyše umožňuje použitie rôznych filtrov pri fotografiách s dlhou expozíciou a cestovateľských fotografiách.

 

*1: Akademicky existuje niekoľko definícií.

 

2. Vlastnosti

(1) Najširší uhol objektívu, ktorý rozširuje rad širokouhlých objektívov Fujifilm

 • Ide o špičkový objektív s ohniskovou vzdialenosťou 8 mm (ekvivalent 12 mm vo formáte 35 mm filmu), čo je najširší uhol (*2) v rade objektívov Fujifilm XF. Pokrýva zorný uhol 121 stupňov diagonálne a 112 stupňov horizontálne.

 

 • Objektív sa skladá z 12 členov v deviatich skupinách vrátane troch asférických členov a dvoch členov ED, čím sa kontroluje skreslenie objektívu, sférická aberácia a astigmatizmus, aby sa dosiahol pokročilý výkon pri rozlíšení obrazu.

 

 • Charakteristicky krátka vzdialenosť pohybu širokouhlého objektívu pre zaostrovaciu šošovku je skombinovaná s použitím systému Inner Focus na dosiahnutie vysokej rýchlosti automatického zaostrovania už za 0,02 sekundy (*3). To je užitočné najmä pri snímaní dynamickej akčnej fotografie, ktorá využíva perspektívu UWA.

 

*2: Od 24. mája 2023

*3: Použitie internej metódy merania v súlade s pokynmi CIPA, keď je na digitálnom fotoaparáte „FUJIFILM X-T4“ s aktivovaným automatickým zaostrovaním s detekciou fázy a zapnutým režimom vysokého výkonu

 

 

(2) Kompaktný dizajn, ktorý prináša svet UWA do bežného používania

 • Efektívne umiestnenie asférických a ED prvkov umožnilo vhodnú korekciu aberácie a zároveň kompaktný a ľahký dizajn, ktorý popiera typicky veľký tvarový faktor šošovky UWA. Má dĺžku len 52,8 mm a váži 215 g, čím prináša svet UWA do každodenného života.

 

 • Umiestnenie asférických prvkov regulujúcich skreslenie vpredu účinne zmenšilo jeho celkovú veľkosť a zachovalo veľkosť závitu filtra na všestranných 62 mm, čo uľahčuje fotografovanie krajiny a umožňuje použitie rôznych filtrov.

 

(3) Odolné voči prachu a poveternostným vplyvom a schopné prevádzky pri teplotách až -10

 • Tubus objektívu je utesnený na 10 miestach, aby sa dosiahla odolnosť voči prachu a poveternostným vplyvom a schopnosť prevádzky pri teplotách až -10 °C. Predný prvok šošovky je aplikovaný s fluórovou vrstvou, ktorá odpudzuje vodu a ponúka ochranu pred škvrnami.

XApp

XApp je nová aplikácia na použitie s GFX / X fotoaparátmi*2. Funkcie konvenčnej aplikácie FUJIFILM Camera Remote (Camera Remote), ktorá spája digitálny fotoaparát s podporou Wi-Fi so smartfónom (tabletom) na diaľkové snímanie, prenos obrázkov a prezeranie, budú s novou aplikáciou ďalej vylepšené. Stabilita a rýchlosť bezdrôtovej komunikácie boli vylepšené, aby sa zlepšila použiteľnosť. Počas fotenia môžu používatelia použiť XApp na kontrolu živého náhľadu na smartfóne/tablete a ovládanie fotoaparátu na diaľku. Po nasnímaní fotografií je možné aplikáciu použiť na zobrazenie nielen prenesených obrázkov, ale aj informácií o snímaní, ako je použitý fotoaparát a objektív a miesto fotenia.

V porovnaní s predchádzajúcim Camera Remote poskytuje XApp stabilnejšiu a rýchlejšiu bezdrôtovú komunikáciu a prenáša obrázky z fotoaparátu do smartfónu/tabletu plynulejšie. Všetky komunikačné operácie je možné vykonávať výhradne na smartfóne/tablete s výnimkou počiatočného spárovania Bluetooth medzi fotoaparátom a aplikáciou.

Aplikácia XApp umožňuje používateľom na diaľku ovládať fotoaparát GFX/X Series z pripojeného smartfónu/tabletu a zároveň kontrolovať snímky v režime Live View. Je to užitočné najmä v situáciách, ktoré si vyžadujú diaľkové ovládanie, ako je napríklad skupinová fotografia. Pomocou novej funkcie „Backup/Restore“ môžu používatelia uložiť nastavenia fotoaparátu*3, ako je napríklad ponuka snímania a ponuka nastavení v aplikácii a použiť toto nastavenie späť na fotoaparát. Obľúbené nastavenia fotoaparátu pre rôzne typy objektov alebo situácie snímania je možné spravovať v aplikácii, vďaka čomu je zmena nastavení rýchla a jednoduchá aj počas snímania. Nastavenia fotoaparátu je možné prostredníctvom aplikácie premietnuť aj do viacerých fotoaparátov rovnakého modelu, čím sa zjednoduší snímanie viacerými fotoaparátmi.

Medzi nové funkcie XApp patrí „Časová os*4“, ktorá zhromažďuje a zobrazuje informácie o snímaní, ako je použitý fotoaparát a objektív, počet nasnímaných obrázkov, miesto snímania a ďalšie spolu s prenesenými obrázkami v štýle fotografického denníka. „Aktivita*4“, ktorá automaticky agreguje a zobrazuje informácie o snímaní na kumulatívnom základe.

 Aplikácia navyše dostáva upozornenia na nové aktualizácie firmvéru pre spárovaný model fotoaparátu. Podľa pokynov v upozornení môžu používatelia jednoducho udržiavať firmvér fotoaparátu v aktualizovanom stave, aby mali prístup k najnovším funkciám.

Spoločnosť Fujifilm bude pokračovať vo vývoji a poskytovaní nových produktov a služieb, aby ešte viac rozšírila radosť z fotografovania s radom GFX / X.

 

 1. Kompatibilné so smartfónmi a tabletmi
 2. Nie je kompatibilné s niektorými modelmi
 3. Všetky nastavenia fotoaparátu okrem nastavení siete a vlastného nastavenia vyváženia bielej
 4. Funkcie Časová os a Aktivita nie sú v niektorých krajinách a regiónoch dostupné. Na zobrazenie informácií o snímaní pomocou týchto funkcií sa používatelia musia prihlásiť do sieťovej služby Fujifilm s overením sociálnych médií (Facebook, Apple, Google).

 

1. Názov:

FUJIFILM XApp pre sériu digitálnych fotoaparátov GFX / X

 

2. Kompatibilné modely a dátum uvedenia na trh:

Kompatibilné modely

Uvedenie

FUJIFILM GFX100S*5, FUJIFILM GFX50S II*5, FUJIFILM X-H2S*5, FUJIFILM X-H2*5, FUJIFILM X-Pro3*5, FUJIFILM X-T5*5, FUJIFILM X-T4*5, FUJIFILM X-T3*5, FUJIFILM X-T30 II*5, FUJIFILM X-T30*5, FUJIFILM X-S20, FUJIFILM X-S10*5, FUJIFILM X-E4*5, FUJIFILM X100V*5

24.5. 2023

 

*5: Aby boli tieto modely kompatibilné, musia byť aktualizované najnovším firmvérom vydaným v stredu 24. mája 2023.

 

3. Podpora OS:

iOS/iPadOS 13, 14, 15, 16

Android OS 11, 12, 13

 

4. Hlavné vlastnosti:

(1) Zvýšenie stability a rýchlosti bezdrôtovej komunikácie a zjednodušenie operácií pre lepšiu použiteľnosť

 • Aplikácia bola vytvorená s veľkou pozornosťou na systémový dizajn pre bezdrôtové pripojenie s fotoaparátmi, smartfónmi a tabletmi; postupy pripojenia a zaobchádzanie s podmienkami okolitých rádiových vĺn, aby sa dosiahla lepšia stabilita a rýchlosť v bezdrôtovej komunikácii. To znamená, že snímky uložené vo fotoaparáte možno plynulejšie preniesť do smartfónu alebo stolového zariadenia.
 • Všetky komunikačné operácie je možné dokončiť na smartfóne/tablete s výnimkou počiatočného spárovania Bluetooth medzi fotoaparátom a aplikáciou. Pre väčšie pohodlie nie je potrebné prepínať medzi fotoaparátom a smartfónom.
 • Funkcia Image Transfer Order umožňuje prenášať snímky z fotoaparátu do smartfónu alebo tabletu nielen počas režimu prehrávania fotoaparátu a pri vypnutom fotoaparáte, ale aj počas fotografovania. To uľahčuje bezproblémové uverejňovanie a zdieľanie obrázkov na sociálnych médiách a aplikáciách na odosielanie správ.
 • Aplikácia bola aktualizovaná o vysoko kontrastný dizajn v čiernej a bielej farbe ako základné tóny. Veľkosť textu bola zväčšená, aby sa vytvorilo používateľské rozhranie s lepšou viditeľnosťou.

 

(2) Bezdrôtové pripojenie pre jednoduché fotografovanie

 • Aplikácia XApp umožňuje používateľom diaľkovo ovládať fotoaparáty radu GFX / X a zároveň kontrolovať živé zobrazenie na smartfóne alebo tablete. Je to užitočné najmä v situáciách, ktoré vyžadujú ovládanie na diaľku, ako je napríklad skupinové fotografovanie. Niektoré nastavenia snímania, ako je clona, ISO a rýchlosť uzávierky, je možné konfigurovať aj zo smartfónu alebo tabletu.
 • Pomocou novej funkcie „Backup/Restore“ môžu používatelia uložiť nastavenia fotoaparátu, ako je ponuka snímania a ponuka nastavení, v aplikácii alebo ich obnoviť späť do fotoaparátu. Aj keď sa nastavenia fotoaparátu náhodne zmenia počas prevádzky fotoaparátu, nastavenia uložené vo fotoaparáte je možné prečítať a okamžite obnoviť. Nastavenia fotoaparátu je možné prostredníctvom aplikácie premietnuť aj do viacerých fotoaparátov rovnakého modelu, čím sa zjednoduší snímanie viacerými fotoaparátmi.
 • Dátum, čas a informácie o geolokácii smartfónu sa automaticky synchronizujú s fotoaparátom, pričom sa uchováva presný čas pre hodiny vo fotoaparáte a ak je udelené povolenie, zaznamenávajú sa presné údaje o polohe o mieste snímania ako súčasť fotografických údajov. Zaznamenané údaje o geolokácii sa automaticky zobrazia na mape časovej osi.

 

(3) Funkcie „Časová os“ a „Aktivita“ uľahčujú úvahy o fotografických činnostiach a zlepšujú vašu techniku

 • Funkcia časovej osi umožňuje používateľom selektívne povoliť prenos záznamov aktivít*6 do smartfónu alebo tabletu a chronologicky zobraziť informácie o fotografiách vrátane počtu nasnímaných obrázkov, informácií o mieste snímania a použitom fotoaparáte/objektíve, čím sa automaticky vygeneruje fotodenník. Denník je možné upravovať napr. zmenou názvu alebo pridaním poznámok.
 • Aplikácia tiež obsahuje novú funkciu „Aktivita“, ktorá automaticky agreguje a zobrazuje informácie o snímaní, ako je počet nasnímaných snímok a použitý režim simulácie fotoaparátu/objektívu/filmu.

 

*6: Záznam o činnosti sa týka záznamu o fotografovaní, ktoré zahŕňa použitie fotoaparátu. Zhromažďujú sa iba informácie, ktoré používatelia selektívne povolia v aplikácii.

 

(4) Funkcia upozornenia na aktualizáciu firmvéru

 • Aplikácia vydá upozornenie, keď je vydaný nový firmvér pre fotoaparát používateľa. Postupujte podľa pokynov v upozornení, aby ste jednoducho aktualizovali firmvér fotoaparátu a ihneď si užívali najnovšie funkcie.
Fujifilm X-S20 a ďalšie novinky
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...