Fujifilm predstavuje X100T

Novinka  /  Tlačová Správa / 10.09.2014 / 00:00

FUJIFILM Corporation (prezident: Shigehiro Nakajima) s hrdosťou oznamuje uvedenie nového luxusného kompaktného digitálneho fotoaparátu FUJIFILM X100T. Digitálny fotoaparát X100T, vybavený prvým elektronickým diaľkomerom na svete, senzorom X-Trans CMOS II formátu APS-C, výkonným procesorom pre spracovanie obrazu EXR Processor II a objektívom FUJINON 23mm F2, poskytuje neprekonateľnú kvalitu obrazu vďaka pokročilej technológii reprodukcie farieb a novému unikátnemu režimu simulácie filmu Classic Chrome.

 

V marci 2011 uviedla spoločnosť Fujifilm digitálny fotoaparát X100, ktorý otvoril nový trh luxusných kompaktných fotoaparátov. Vo februári 2012 bola uvedená druhá generácia X100S s novo vyvinutým senzorom, procesorom a pokročilým hybridným hľadáčikom. Nový model X100T predstavuje poslednú evolúciu tretej generácie radu X100, ktorá vo všetkých ohľadoch odráža spätnú väzbu od zákazníkov, vrátane obrazovej kvality, hľadáčika a ovládateľnosti. Model X100T je k dispozícii v čiernej a striebornej verzii a ponúka tri zásadné zmeny:

 

1) Prvý pokročilý hybridný hľadáčik doplnený elektronickým diaľkomerom

Optický hľadáčik modelu X100T dokáže súčasne zobrazovať zaostrenú oblasť s použitím vstavaného ND filtra. Užívateľovi stačí otočiť ostriacim krúžkom a zobrazí sa pohľad v štýle mechanického diaľkomeru. Navyše možno voliť z režimov Focus Peaking a Digital Split Image a meniť zväčšenie zaostrenej oblasti.
U optického hľadáčika bola tiež pridaná korekcia paralaxy v reálnom čase, ktorá zaistí presnejšie nastavenie záberu. Chyba paralaxy, ktorá sa prejavuje pri snímaní blízkych objektov, je automaticky korigovaná v reálnom čase, takže užívatelia už po zaostrení nemusia znovu nastavovať záber.
Ďalej bolo u elektronického hľadáčika skrátené oneskorenie zobrazenia, pridané automatické riadenie jasu a rozšírené nastavenie režimu živého náhľadu. Vďaka tomu ponúka pohodlnejšie fotografovanie.

 

2) Vylepšená ovládateľnosť vďaka krúžku ovládania clony v krokoch po 1/3 EV, ovládaciemu voliču, 4-smerovému ovládaču a siedmim tlačidlám Fn

Až doteraz vyžadovalo nastavenie clony v krokoch po 1/3 použití ovládacej páčky. Teraz sa vykonáva krúžkom ovládanie clony. Ovládacia páčka navyše bola nahradená ovládacím voličom a vďaka 4-smerovému ovládaču došlo k výraznému zlepšeniu ovládateľnosti. Model X100T je rovnako vybavený siedmimi tlačidlami Fn, ktoré sú nastaviteľné, a zadný LCD displej bol vylepšený 3palcovým panelom s 1,04 miliónmi pixelov a podstatne lepšou viditeľnosťou.

 

3) Nový režim simulácie filmu Classic Chrome, vyvinutý v priebehu 80 rokov fotografickej praxe

Unikátny režimy simulácie filmu spoločnosti Fujifilm, ktoré napodobňujú efekt fotografických filmov, pomáhajú používateľom reprodukovať teplé pleťové tóny, jasne modrú oblohu a sýto zelené stromy. Do existujúceho výberu bol pridaný režim Classic Chrome, ktorý poskytuje tlmené tóny a hlboké farby.

 

1. Vlastnosti

(1) Prvý pokročilý hybridný hľadáčik doplnený elektronickým diaľkomerom na svete

Pre uľahčenie manuálneho ostrenia pri použití optického hľadáčika je zaostrená oblasť zväčšená a zobrazená v pravom dolnom rohu hľadáčika. Časť pôvodného optického obrazu je zablokovaná a potom je do výsledného miesta premietané zobrazenie digitálneho elektronického hľadáčika. Manuálne ostrenie, ktoré doteraz bolo s optickým hľadáčikom problematickejšie, je teraz jednoduchšie, podobne ako s mechanickým diaľkomerom. Rovnako možno vo zväčšenej oblasti voliť z režimov Focus Peaking Highlight a Digital Split Image a meniť zväčšenie zaostrenej oblasti.
Electronic rangefinder – elektronický diaľkomer
EVF display – displej elektronického hľadáčika
Optical image shielding - clona optického obrazu
Eyepiece – očnica
Prism - hranol
・V porovnaní s modelom X100S sa pokrytie záberu zväčšilo z 90% na 92%.
・Bola pridaná korekcia paralaxy v reálnom čase, ktorá umožňuje presnejšie nastavenie záberu. Paralaxa, rozdiel medzi záberom pri fotografovaní a skutočne zachyteným záberom pri fotografovaní blízkych objektov, je automaticky korigovaná v reálnom čase. Nové upravenie záberu po zaostrení už nie je nutné.
Focus area – zaostrená oblasť
Enlarged view of the focus area – zväčšené zobrazenie zaostrenej oblasti

< Zmeny elektronického hľadáčika >
・Bola zlepšená viditeľnosť v rôznych podmienkach, od jasných vonkajších po tmaéj interiérové scény, vďaka automatickému ovládaniu jasu hľadáčika.
・Displej Live View je možné tiež nastaviť do režimu 'Preview Pic. Effect ", ktorý znovu vytvára vybrané efekty fotoaparátu, ako režim simulácie filmu. Obdobne možno vypnutím tejto možnosti zvoliť prirodzenejšie živý záber lepšie zodpovedajúce tomu, čo je vidieť voľným okom.
・Obraz v hľadáčiku je pri slabom osvetlení plynulejší, pretože je zobrazený pri maximálnej možnej snímkovej frekvencii.
・Časové oneskorenie zobrazenia, problém spojený s elektronickými hľadáčikmi, bolo výrazne znížené.

 

(2) Zlepšená ovládateľnosť

・U predchádzajúcich modelov X100 bolo nastavenie clony v krokoch po 1/3 možné vykonávať iba pomocou ovládacej páčky, teraz je možné použiť krúžok nastavenie clony. Ovládač kompenzácie expozície bol rozšírený na ± 3 kroky. Ovládacia páčka navyše bola nahradená ovládacím voličom a vďaka pridaniu 4-smerového ovládača došlo k výraznému zlepšeniu ovládateľnosti.
・Model X100T je vybavený siedmimi tlačidlami Fn, z ktorých každé je prispôsobiteľné. Ďalšie užívateľské prispôsobenie je možné prostredníctvom tlačidla Q na zadnom paneli fotoaparátu: zo 16 funkcií možno zvoliť podľa požiadaviek užívateľa.
・Pre hornú a spodnú časť tela je použitá vstrekovaná horčíková zliatina umožňujúce vytvoriť presnú, ľahkú a veľmi odolnú konštrukciu. Na povrchovú úpravu je použitá špeciálna vrstva, ktorá umocňuje dojem luxusu.
・Vonkajšie povrchy sú opatrené protišmykovou umelou kožou, ktorá je trvanlivá a odolná.
・Použitie ryhovanie na krúžku nastavenia clony, voliči rýchlosti uzávierky a ovládači kompenzácie expozície zlepšuje komfort ovládania.
・Zadný LCD displej bol vylepšený 3palcovým panelom s 1,04 miliónmi pixelov a podstatne lepšou viditeľnosťou.
・Všetky súčasti sú vyrobené v Japonsku, čo zaručuje vysokú presnosť a kvalitu prevedenia.

 

(3) Nový režim simulácie filmu Classic Chrome

Unikátne režimy simulácie filmu spoločnosti Fujifilm, ktoré napodobňujú efekt fotografických filmov, pomáhajú používateľom reprodukovať teplé pleťové tóny, jasne modrú oblohu a sýto zelené stromy. Do existujúceho výberu bol novo pridaný režim Classic Chrome, ktorý poskytuje tlmené tóny a hlboké farby.

 

(4) Vybavené najrýchlejšou elektronickou uzávierkou s rýchlosťou 1/32000 sekundy *2, ktorá rozširuje možnosti fotografovania

Bola pridaná úplne tichá elektronická uzávierka schopná expozície až do 1/32000 sekundy.
Teraz možno zhotovovať fotografie s malou hĺbkou ostrosti pri nízkej clone aj na zasnežených planinách alebo na pláži pod jasnou oblohou.

 

(5) Video v rozlíšení Full HD vďaka senzoru X-Trans CMOS II

・U videozáznamov v rozlíšení Full HD je možné vyberať zo snímkových frekvencií 60 sn./s, 50 sn./s, 30 sn./s, 25 sn./s alebo 24 sn./s, takže sú podporované formáty videa používané v celom svete.
・Prvý na svete *3 - Videá možno zhotovovať s použitím optického hľadáčika
Videá je možné zhotovovať s použitím optického hľadáčika, rovnako ako pri použití filmovej kamery.
・Vo videozáznamoch možno používať režimy simulácie filmu pre dosiahnutie kreatívnych farebných efektov a vytvoriť efekt bokeh použitím najmenšej clony objektívu.
・Počas natáčania videa je tiež možné nastaviť expozíciu ručne. Možno nastaviť clonu, rýchlosť uzávierky*4 a citlivosť ISO, takže videá môžete natáčať tak, ako chcete.
・Vysoká bitová rýchlosť 36 Mbit / s umožňuje jasne zachytiť jemný pohyb.
・Veľmi rýchle a presné zaostrovanie vďaka inteligentnému hybridnému autofokusu, ktorý prepína medzi ostrením fázovou detekciou a kontrastným zaostrovaním, a to aj počas samotného nakrúcania. Je tiež možné zaostrovať ručne.

 

*2 Elektronická závierka nemusí byť vhodná pre rýchlo sa pohybujúce objekty. Blesk nemožno použiť.
*3 K septembra 2014. Podľa výskumu spoločnosti Fujifilm.
*4 Clonu a rýchlosť závierky možno meniť počas snímania. Možné je nastaviť len rýchlosti uzávierky, ktoré sú vyššie ako nastavená snímacia frekvencia.

 

(6) Vstavané pripojenie Wi-Fi pre fotografovanie z vášho smartphonu alebo tabletu *5.

・ Po stiahnutí bezplatnej aplikácie FUJIFILM Camera Remote do vášho smartphonu alebo tabletu môžete použiť funkciu diaľkového ovládania, ktorá umožňuje ovládať rad funkcií na diaľku. Táto funkcia sa skvelo hodí pre širokú škálu snímok, vrátane skupinových fotografií, autoportrétov a zvierat v ich prirodzenom prostredí.
・ Fotografie a videá je možné taktiež odosielať do zariadenia, ako váš smartphone, jediným dotykom. Obrázky a videá môžete na smartphonu prenášať, vyberať a importovať bez nutnosti zadávať identifikačné údaje alebo heslo. Rovnako je možné do obrázku pridať informácie o polohe získané z vášho smartphonu.
・ Fotografie môžete z fotoaparátu odoslať priamo na tlačiareň pre smartphone Instax SHARE a okamžite vytvárať výtlačky Instax.
・ Prenos Wi-Fi®*6 je tiež podporovaný, čo umožňuje bezdrôtové zálohovanie dát z fotoaparátu do počítača.*7
*5 Android™, smartphony a tablety, iPhone / iPad.
*6 Wi-Fi® je registrovaná ochranná známka organizácie Wi-Fi Alliance®.
*7 Vyžaduje rozšírenú inštaláciu bezplatného softwaru“FUJIFILM PC AutoSave”do počítača.

 

(7) Výkonný systém, ktorý ponúka vysokú kvalitu obrazu a rýchlu odozvu

Vysoká kvalita obrazu a schopnosti vysokorýchlostného spracovania sú dedičstvom modelu X100S vďaka senzoru "X-TransTech CMOS II" *8 senzor formátu APS-C, procesora pre spracovanie obrazu EXR Processor II a objektívu FUJINON 23mm F2

・16,3 megapixelový senzor X-Trans CMOS II modelu X100T potláča moiré a nesprávne farby vďaka farebnému filtru X-Trans, v ktorom sú pixely RGB usporiadané náhodne, čo eliminuje potrebu filtra typu low-pass. V kombinácii s procesorom pre spracovanie obrazu EXR Processor II poskytuje fotoaparát obraz s ohromujúcou úrovňou ostrosti a nízkym šumom..

・Unikátna technológia návrhu kvality obrazu vytvorená počas mnohoročného vývoja fotografických filmov pomáha reprodukovať teplé pleťové tóny, jasne modrú oblohu a sýto zelené stromy.
・Pre zníženie šumu pri vysokých citlivostiach bolo možné pridať nastavenie najvyššej citlivosti ISO 51200*9 vďaka optimalizácii spracovanie redukcie šumu procesorom. Šum je potlačený dokonca aj pri veľmi vysokých citlivostiach, kedy sú reprodukované sýto čierne odtiene.
・Optické efekty, ku ktorým dochádza pri prechode svetla objektívom, ako difrakcia*9, sú korigované pomocou unikátnej funkcie Lens Modulation Optimizer*10, ktorá poskytuje ostré detaily aj pri nastavení clony na hodnotu F16.

*8 X-Trans” je ochranná známka alebo registrovaná ochranná známka spoločnosti FUJIFILM Corporation.
*9 Pri rozšírenej citlivosti
*10 Ak je jemný obraz, ktorý by mal byť ostrý, rozostrený pri fotografovaní s vyššou clonou
*11 Unikátna technológia spracovania signálu, ktorá reprodukuje ostrosť obrazu zhoršeného difrakciou atď.

・ Špeciálne navrhnutý objektív FUJINON 23mm (zodpovedá približne 35 mm pri ekvivalente 35mm) F2 ponúka vysokú úroveň ostrosti od stredu až k okrajom záberu.
・ Objektív pozostáva z 8 sklenených prvkov v 6 skupinách, čo zahŕňa jednu výkonnú obojstrannú asférickou šošovku a konvexnú šošovku vyrobenú zo skla s vysokým lomom. Obraz vykazuje minimálnu aberáciu, spolu s vysokou ostrosťou a nádhernou reprodukciou farieb. Na objektív je aplikovaná unikátna povrchová úprava HT-EBC spoločnosti FUJINON, ktorá obmedzuje odlesky a zdvojenie obrazu.
・Použitá 9 lamelová clona umožňuje dosiahnuť mäkkého, nádherného kruhového efektu bokeh.
・Makrofotografie možno zhotovovať už od vzdialenosti 10 cm.
・Vstavaný ND filter poskytuje kompenzáciu zodpovedajúcu hodnote 3 EV.
・Vďaka umiestneniu pixelov s fázovou detekciou autofokusu do senzora X-Trans CMOS II je možné dosiahnuť rýchle automatické zaostrenie (približne 0,08 sekundy). Inteligentný hybridný autofokus automaticky prepína medzi ostrením fázovou detekciou a kontrastným zaostrovaním v závislosti na objekte a scéne, takže v každej scéne možno dosiahnuť rýchleho a presného automatického zaostrenia.
・Procesor EXR Processor II ponúka viac ako dvojnásobný*12 výkon v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. Model X100T tiež štartuje približne za pol sekundy, ponúka oneskorenie spúšte asi 0,01 sekundy a poskytuje interval snímok približne 0,5 sekundy.
・Je možné dosiahnuť sériového snímania rýchlosťou až 6 snímok za sekundu (nepretržitá séria 25 snímok: pri fotografovaní vo formáte JPEG) pri použití plného rozlíšenia 16,3 megapixela.
*12 V porovnaní s procesorom “EXR Processor Pro.”

 

(8) Ďalšie funkcie

・Možno vyberať z 11 rôznych režimov simulácie filmu, vrátane režimov PROVIA / Velvia / ASTIA / PRO Neg.Std / PRO Neg. Hi / SEPIA, a tiež z troch efektov filtrov (Ye Filter, R Filter, G Filter) pre fotografovanie v monochromatických odtieňoch.
・Režim viacnásobnej expozície umožňuje spojiť dva snímky v jednom zábere.
・Funkcie pokročilých filtrov ponúkajú kreatívnu zábavu. Možno vybrať z filtrov Pop Color / Toy Camera / minature / Dynamic Tone / Partial Color (červená, oranžová, žltá, zelená, modrá a purpurová / a Soft Focus a takisto z pokročilých fotografických postupov, ako High Key a Low Key.
・Je možné fotografovanie s intervalovým časovačom. Nastaviť možno interval nasnímania od 1 sekundy do 24 hodín sa sériou až 999 snímok a s nastavením počiatočného času.
・Novinou je aj nabíjanie batérie cez počítač prostredníctvom pripojeného kábla USB.
・Vstavaný vysoko inteligentný blesk, ktorý automaticky riadi množstvo svetla podľa situácie.
・Pri použití optického hľadáčika sa aktivuje funkcia úspory energie, ktorá zvyšuje počet možných záberov na 700 prostredníctvom režimu OVF POWER SAVE MODE.

 

(9) Skutočný systémový fotoaparát so širokým príslušenstvom, vrátane dvoch predsádok a nového gripu.

Grip MHG-X100
Pre lepšie uchopenie fotoaparátu. Batériu aj pamäťovú kartu je možné meniť aj s nasadeným gripom.

● Širokoúhlá predsádka WCL-X100
WCL-X100 je jednoúčelová širokouhlá predsádka, ktorá násobí pevnú ohniskovú vzdialenosť koeficientom cca. 0,8x, čím zväčší šírku záberu na 28 mm (ekvivalent formátu 35 mm). Nielen že táto predsádka zdôrazní perspektívu, ale je ideálna aj v situáciách, kedy chcete zachytiť širší záber, napr. pri fotografovaní v stiesnených priestoroch alebo fotografovaní krajiny.

● Telekonvertor “TCL-X100”
TCL-X100 je jednoúčelový telekonvertor pre zúženie zorného poľa násobením pevnej ohniskovej vzdialenosti koeficientom pribl. 1,4x, čím ju predĺži na 50 mm (ekvivalent formátu 35 mm). Túto predsádku možno použiť v rôznych situáciách, napr. fotografovanie portrétov, kedy využíva výhodu prirodzenej perspektívy, alebo makrofotografie už od vzdialenosti 14 cm.

● Kožené púzdro “LC-X100S”
Po pripevnení puzdra k fotoaparátu možno meniť batériu aj
pamäťové médiá.

● Externý stereo mikrofón “MIC-ST1”
Nahrávajte pri zázname plynulého videa v rozlíšení Full HD tiež realistický zvuk.

 

●Externý blesk
Tri druhy externých bleskov FUJIFILM, schopné presného merania TTL automatického blesku: EF-20 a EF-X20 so smerným číslom 20 a EF-42 so smerným číslom 42
● Diaľková spúšť RR-90
● Ochranný filter PRF-49S
● Popruh GB-001
● Slnečná clona (vrátane redukčního krúžku) LH-X100
● Redukčný krúžok AR-X100

Galéria k článku


Fujifilm predstavuje X100T
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Drsnak Jake Drsnak Jake
    Drsnak Jake / 10.09.2014 14:18:00
    Hm, Hm, skôr ma zaujímajú výmenné objektívy na X fotoaparáty, o tých nemáte správy?
  • Milosh Milosh Milosh Milosh
    Milosh Milosh / 10.09.2014 15:06:00
    dnes bola predstavená aj X-T1 silver či ako ju to nazvali ?
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...