FUJIFILM GFX100: Kamarát do pohody

FUJIFILM GFX100: Kamarát do pohody

Nie je to ľudový fotoaparát  /  Vladimir Kampf / 27.02.2021 / 19:20

Na to, že FUJIFILM GFX100S je stredoformátový fotoaparát, je schovaný v útlom tele, ktoré nie je väčšie ako plnoformátové zrkadlovky a bezzrkadlovky. Je zaujímavý už na prvý pohľad. Potešilo ma, že si ho môžem vyskúšať.

Telo „eska“ je približne o 6cm kratšie a o 500g ľahšie ako model GFX100. Pritom si zachováva rovnakú kvalitu záberov a výkonu videa.

Jeho starším bračekom je väčší a tučnejší FUJIFILM GFX100 bez písmena S na konci. Medzi GFX-kami je S špička. Rozlíšenie jeho mohutného senzora je až 102 MP. Čip má 1,7-krát väčší ako je rozmer full-frame. Obrázky robí úžasné.

Fotoaparát testovaný na ľuďoch. Vďaka Milena Dubničková Skaličanová za spoluprácu. Mili je majiteľka 10 krojov a k folklóru má vrúcny vzťah.

Základná charakteristika

Fotoaparát si rozmerom a rozlíšením čipu pýta ateliér. Jeho rozmery a rýchlosť mu však umožňujú zobrať ho aj mimo ateliér. Je odolný voči prachu a ani stekajúca voda mu neublíži. Pokojne by som ho vzal aj na reportáž, ale načo by mi boli také obrovské fotografie? Okrem toho by som musel riadne posilniť výkon počítača. No a koniec koncov by s rozlíšením a „vypapanosťou“ obrazových súborov mali problém aj redakcie. Žiadny stres. Tento fotoaparát je do pohody.

Využitie

Rodinná fotografia a videografia: Áno. Na takéto zábavky je fotoaparát napchatý nad rámec akéhokoľvek mávnutia rukou, že to stačí. Kvalita výstupu znamená jedinečné portréty detí a rodinných príslušníkov. Mať ho doma iba na to je však zbytočné mrhanie peniazmi a možnosťami stroja.

Algoritmus sledovania zaostrenia pri použití funkcií Tracking AF a Face / Eye AF udržuje objekty zaostrené.

Spoločenské udalosti: Áno. Ak sa fotograf uspokojí s trochu neohrabanými reakciami. Použiť „stomegáč“ na udalosti a nakladať karty RAWmi je však čisté šialenstvo. Nasnímanie záberov potrebuje výkonné veľkokapacitné karty a spracovanie obrázkov zasa riadne nadupaný počítač. S noteboočikom za tisícku to nepôjde rýchlejšie ako v lete na saniach.

Kroj z Krakovian.

Dovolenka: Áno. Nie je to fotoaparát pre široké masy a preto nápad zobrať si ho so sebou na dovolenku je len pre šialencov do fotografie.

Architektúra: Áno. Po použití v ateliéri je fotenie architektúry s „eskom“ ten najlepší nápad.

Dynamický rozsah obrovského snímača je priam dychberúci.

Šport: Áno. Fotoaparát zvláda expozičný rozsah až 6EV a má 5-osovú stabilizáciu obrazu. V rýchlosti zaostrovania nezaostáva za akýmkoľvek iným moderným špičkovým modelom. FUJIFILM GFX100S je krížencom kvality, mobility a kompaktnosti.

Extrémne využitie: Ako sa to vezme. Ak je extrémne využitie naháňanie sa s týmto fotoaparátom pri nejakom športe či adrenalínovom zážitku, tak nie. Len telo váži takmer kilo. Ale ak to má byť extrémna kvalita obrazu zo 102-megového čipu, tak áno.

Fotografovanie v prírode: Áno. Je stvorený pre jedinečné krajinky a fascinujúce detaily.

Krajina potrebuje pricloniť, aby bolo na fotografii ostré všetko, čo má byť ostré.

Wildlife: Áno. Z podobných dôvodov ako pri športe. Sériové snímanie funguje spoľahlivo a nepretržité zaostrovanie tiež. Nie je však prioritne určený na takéto využitie. Wildlife chce aj poriadny objektív, v tomto prípade poriadnu rúru.

Myjavský kroj.

V tme: Áno. K tomu niet čo dodať. Obraz je top aj v prípade vyšších citlivostí ISO.

Video: Neskúsil som, ale verím, že áno. :) Zaznamenáva videá v rozlíšení až 4K/30p. Veľkosť snímača poskytuje malú hĺbkou ostrosti a jeho rozlíšenie bezkonkurenčnú kvalitu obrazu. Video zaznamenáva nastaviteľnou rýchlosťou do 400 Mb/s v rôznych úrovniach kvality od interného 10-bitového protokolu 4:2:0 F-log a 10-bitového videa 4:2:2 až po 12-bitové RAW prostredníctvom HDMI.

Základné technické parametre

Rozlíšenie snímača: 102 Mpx. O obraz sa stará vysokovýkonný štvorjadrový X-Processor 4 od spoločnosti Fujifilm

Veľkosť snímača: 44 x 33 mm

Maximálne rozlíšenie videa: 4K (4096×2160)

Viac informácií a technických detailov v produktovej karte obchodu PROlaika.

Objektívy: Fujifilm Fujinon GF. Tu je niekoľko objektívov v ponuke obchodu PROlaika.

Snímač má rozmer 44 x 33 mm a dokáže zázraky.

Rozmery a držanie

V chlapských rukách nie je s držaním tohto stroja žiadny problém. Grip sa mi držal dobre a ani na chvíľu som nemal pocit, že nevládzem.

Šírka: 15cm

Výška: 10,4cm

Hĺbka: 8,7cm

Hmotnosť: 900g

Piešťanský kroj.

Displej

Hľadáčik aj displej spĺňajú tie najprísnejšie požiadavky najnáročnejších zákazníkov. Fuji tradične ponúka na výber z 19 exkluzívnych režimov filmovej simulácie svojich legendárnych filmov. Do GFX100S pridali režim filmovej simulácie - Nostalgic Neg. Dodáva jantárový tón pre jemnejší vzhľad a zvyšuje sýtosť tieňov, pričom zachováva detaily a dodáva fotografiám lyrický dojem.

Fotoaparát má 3,2-palcovým LCD monitorom na zadnej strane a 1,8-palcovým sub LCD monitorom na hornej strane, ktorý zobrazuje kľúčové nastavenia.Menu a rýchle nastavenia

Tak nadupaný fotoaparát s tak jednoduchým ovládaním a prehľadným „menučkom“ je radosť používať. Je to paradox. Fotoaparát určený tým najdrsnejším profíkom má prehľadnejšie ovládanie ako niektoré „pretlačítkované“ a prekombinované modely pre širšie masy.

Veľkosť snímača prináša neuveriteľne malú hĺbku ostrosti.

Obrazové výstupy

Niet čo vyčítať.

Kedy už šum prekáža: Nikdy. Tam, kde nie je svetlo viditeľné voľným okom, fotoaparát predsa nemôže nič zaznamenať. Vysokovýkonný AF pracuje aj pri slabom osvetlení.

RAW a ľúbivosť JEPEGu: Motá sa mi hlava, keď mám vymyslieť komentár k súborom RAW z takého veľkého snímača. A motá sa mi aj z podania JEPEGu. Netreba sa s ním veľmi trápiť v editore.

Plusy

- Veľkosť snímača

- Jednoduché ovládanie

Mínusy

- Nie je to ľudový fotoaparát

Fotoaparát Fujifilm GFX 100S v ponuke obchodu PROlaika.sk

FUJIFILM GFX100: Kamarát do pohody
1 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...