Fotoaparát novej generácie - Fujifilm X-T5

Fotoaparát novej generácie - Fujifilm X-T5

Novinky  /  Tlačová Správa / 03.11.2022 / 13:00


TOKIO, 2. novembra 2022 – Spoločnosť FUJIFILM Corporation (prezident a generálny riaditeľ, zástupca riaditeľa: Teiichi Goto) s potešením oznamuje uvedenie bezzrkadlového digitálneho fotoaparátu „FUJIFILM X-T5“ (X-T5) do radu X bezzrkadlových digitálnych fotoaparátov, ktoré sú známe svojim kompaktným a ľahkým telom a špičkovou kvalitou obrazu založenou na patentovanej technológii reprodukcie farieb Fujifilm.

 

Hlavné vlastnosti

 

40MP snímač X-Trans™ CMOS 5 HR a vysokorýchlostný procesor X-Processor 5

 

X-T5 je vybavený 40,2MP snímačom „X-TransTM CMOS 5 HR“ s technológiou BSI. Použitie vylepšeného algoritmu spracovania obrazu poskytuje výborné rozlíšenie obrazu bez kompromisov. Snímač X-Trans™ CMOS 5 HR dokáže zachytiť viac svetla efektívnejšie vďaka vylepšenej štruktúre pixelov. ISO125 je teraz k dispozícii ako štandardná možnosť, nie rozšírená, ako to bolo pri X-T4. Expozičný čas je možné nastaviť až na 1/180 000s.

 

Tento fotoaparát je vybavený funkciou Pixel Shift Multi-Shot, ktorá štvornásobne zvyšuje rozlíšenie obrazu a vytvára presnú reprodukciu farieb, čo je ideálne pre komerčné fotografovanie a digitálnu archiváciu umeleckých diel. Mechanizmus IBIS sa používa na posunutie obrazového snímača s vysokou presnosťou, aby sa vykonalo automatické nasnímanie 20 obrázkov jediným zatlačením spúšte. Softvér „Pixel Shift Combiner“ spracováva zachytené snímky a vytvára obraz obsahujúci približne 160 miliónov pixelov.

K dispozícii je aj efekt Smooth Skin Effect, ktorý automaticky vyhladzuje tón pleti.  X-T5 je vybavený automatickým vyvážením bielej na základe technológie Deep Learning. Technológia AI posilnila schopnosť fotoaparátu automaticky určiť vyváženie bielej, napr. prostredníctvom presného rozpoznania teplej farby žiarovky.

 

X-T5 prichádza s 19 režimami simulácie filmu, vrátane „Nostalgic Neg.“, ktoré sa vyznačujú vysokou sýtosťou a jemnou tonalitou. Používatelia môžu používať predvoľby simulácie filmu, navrhnuté pre rôzne typy objektov a scén, ako keby si vyberali fotografický film.

X-T5 podporuje obrazový formát HEIF, ktorý poskytuje 10-bitovú kvalitu obrazu v súboroch až o 30% menších ako štandardné JPEG. Pre sériu X sa oficiálne začala ďalšia kapitola v poskytovaní vysokokvalitných výsledkov priamo z fotoaparátu.

 

Hardvér, dizajn a funkčnosť

X-T5 je vybavený 5-osovou stabilizáciou obrazu v tele s účinnosťou až 7 EV krokov. Používatelia môžu fotografovať z ruky aj pri slabom osvetlení.

 

Subjekt AF, založený na technológii hlbokého učenia, je schopný detegovať zvieratá, vtáky, autá, motocykle, lietadlá a vlaky pomocou technológie AI. Systém automaticky sleduje objekt pri zachovaní zaostrenia, aby sa používatelia mohli sústrediť na kompozíciu.

 

Snímač X-TransTM CMOS 5 HR má väčší počet pixelov fázovej detekcie ako predchádzajúci model, čo vedie k zlepšenej schopnosti dosiahnuť rýchle zaostrenie AF-S. Použitie vylepšeného predikčného algoritmu AF ponúka stabilné zaostrovanie aj v režime AF-C.

 

X-T5 je vybavený tromi voličmi na hornom paneli na ovládanie ISO, rýchlosti závierky a kompenzácie expozície. Používatelia môžu skontrolovať a zmeniť nastavenia fotoaparátu ešte pred jeho zapnutím, rovnako ako je to v prípade clonového krúžku, ktorý je súčasťou väčšiny objektívov XF.


Novinkou fotoaparátu je trojsmerný výklopný LCD s rozlíšením 1,84 milióna bodov. Uľahčuje fotografovanie vo zvislej polohe alebo v úrovni pása, čím oslobodzuje používateľov od obmedzení v širokej škále fotografických situácií.

 

Fotoaparát je vybavený 3,69-miliónovým EVF so zväčšením 0,8x. V porovnaní s predchádzajúcim modelom má hľadáčik vylepšené potlačenie paralaxy a skreslenia, ku ktorému zvyčajne dochádza pri zmene polohy oka pri používaní hľadáčika.

 

Mechanizmus IBIS a ďalšie časti, vrátane EVF, viedli ku kompaktnému telu, ktoré váži iba 557g. Optimalizovaná ovládateľnosť voličov a tlačidiel viedla k zlepšeniu použiteľnosti. To je spojené so štruktúrou fotoaparátu odolnou voči poveternostným vplyvom, ktorá používateľom umožňuje vziať X-T5 do akýchkoľvek podmienok.

Rozšírené funkcie videa

Videozáznamy s rozlíšením 6,2K je možné nahrávať interne s rozlíšením 30P v 10-bitových farbách s pomerom strán 4:2:2. X-T5 je vybavený režimom 4K HQ, ktorý využíva 6,2K prevzorkovanie na produkciu vysokokvalitného videa. X-T5 podporuje F-Log2, ktorý zaznamenáva rozšírený dynamický rozsah 13+ EV. Je širší ako súčasný F-Log, čím sa rozširuje post produkčný potenciál.

 

V kombinácii so zariadením ATOMOS HDMI je možný RAW video výstup z X-T5 zaznamenať ako 12-bitový Apple ProRes RAW*5 s rozlíšením až 6,2 K a frekvenciou snímok 29,97 snímok za sekundu. A v kombinácii s Blackmagic Design Video Assist 12Gs je možné RAW video výstup z fotoaparátu zaznamenať ako Blackmagic RAW s rozlíšením 6,2 K a snímkovou frekvenciou až 29,97 snímok za sekundu.

 

Voliteľné príslušenstvo

Hand grip “MHG-XT5” (určený pre X-T5)

Tento grip zlepšuje schopnosť držať fotoaparát v ruke, keď je nasadený väčší objektív. Pri výmene batérie alebo SD karty nie je potrebné Hand grip demontovať. Grip možno použiť ako platničku kompatibilnú s rýchloupínacím systémom Arca-Swiss.

 

 

Telo FUJIFILM X-T5

https://www.prolaika.sk/e-shop/fujifilm-x-t5-telo-cierne/p-5235312.xhtml

Cena: 1.999 €

 

Set FUJIFILM X-T5 + XF18-55mm

https://www.prolaika.sk/e-shop/fujifilm-x-t5-fujinon-xf-18-55mm-f-28-4-r-lm-ois-cierne/p-5235313.xhtml

Cena: 2.399 €

 

Set FUJIFILM X-T5 + XF16-80mm

https://www.prolaika.sk/e-shop/fujifilm-x-t5-fujinon-xf-16-80mm-f-4-r-ois-wr-cierne/p-5235314.xhtml

Cena: 2.499 €

Fotoaparát novej generácie - Fujifilm X-T5
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...