DJI Osmo Pocket 2: Malý a silný

DJI Osmo Pocket 2: Malý a silný

Filmový štáb v jednej ruke  /  Vladimir Kampf / 10.01.2021 / 22:05

Niekedy si pripadám naivne, lebo som unesený z každej novinky. Niečo na tom bude. Moje fotografické začiatky siahajú kamsi do hĺbky minulého storočia, takže som zažil iný svet. Možností veľa nebolo a fotografovať či nakrúcať nebolo jednoduché. Dnes sa zdá, že takmer všetko by mohla byť gombička... Mohla, ale nie je. Možností síce giganticky pribudlo, ale tie treba vedieť využívať a používať.

Maličké novinky s veľkým výkonom sú fascinujúce.

Takú malú somarinku ako je DJI Osmo Pocket 2 z obchodu PROlaika by som asi len s úsmevom obdivoval a netúžil by som po nej, keby. Presvedčili ma obrazové výstupy a túžba po malej kamerke na snímanie v tlačenici z ruky. Hovorí sa, že je to akoby DJI dron či gimbál z dronu do ruky. Či skôr do malej detskej ručičky. Alebo že je to veľmi dobre stabilizovaný foťák s kamerkou z mobilu. Je aj nie je. Osmo je Osmo a je skvelé. Mimochodom: Podobné zábavky vyrába niekoľko ďalších firiem.
Malý jednooký kamarát na cesty.

Základná charakteristika

Osmo Pocket 2 používa najmenší 3-osový elektronický ručný gimbál DJI. Ten sa v reálnom čase presne prispôsobí pohybom. Pri troche skúseností a zručnosti sa ním naozaj dajú vytvárať filmové scény.

Nadšenca ako som ja potešia napríklad aj inteligentné režimy ako Active Track 3.0, Panorama, Motionlapse, Hyper-lapse a Time-Lapse. Všetko si postupne užívam a robím si radosť.

DJI si potrpí na kvalitu výstupu z ich moderných hračiek.

Malá kamerka má nielen dobrý obraz, ale aj zvuk: Systém Matrix Audio obsahuje štyri vstavané mikrofóny, ktoré zachytia 360-stupňový zvuk. Ponúka automatické ladenie, ktoré je možné upraviť pre smerový zvuk, odfiltrovať hluk vetra či sledovať zvuk konkrétneho subjektu.

Využitie Osma

Rodinná fotografia a videografia: Áno. Je to skvelá hračka pre kohokoľvek. Ale ak by sa s vreckovým Osmom chceli pohrať deduško a babička a nemali by ho napojené káblom či bezdrôtovým modulom (malým nadstavcom) na mobil, tak im asi ani okuliare nepomôžu. Displejík na nežnej rukoväti má rozmer štvrtiny zápalkovej škatuľky.

Spoločenské udalosti: Áno. Je mi ľúto, že v poslednom období žiadne neboli. Dúfam, že nejaké budú, kým Osmo pocket 2 zostarne. Už nech je preč tá korona! Na spoločenských udalostiach budem Osmom nakrúcať. Fotí sa ním veľmi ťarbavo. Neodporúčam. Ale skúsim.

V starom prístave v Bratislave.

Dovolenka: Áno. Osmo pocket 2 je odsúdený na dovolenky. Stačí pár skúseností na to, aby ho človek jednoducho a prehľadne dokázal ovládať veľmi rýchlo a účelne aj na jeho „prťavom“ displejíku.

Architektúra: Ako sa to vezme. Fotografovať Osmom architektúru na dovolenke nie je zlý nápad. Je to jednoduché a rýchle. Objektív má široký. Fotografie architektúry do katalógu by som neriskoval. Ale viem si predstaviť urobiť ním veľmi slušné videjko prechodu priestormi. Automatické vyvažovanie expozície funguje jemne. Žiadne prudké výkyvy. Aj vyvažovanie bielej má dostatok rozumu, aby splašene nelietalo. V režime PRO sa dá fungovať v manuálnom režime. Vyváženie bielej sa nastavuje zvolením číselnej hodnoty farebnej teploty. Žiadne obláčiky, slniečka, žiarovky a výbojky.

Pri dobrých svetelných podmienkach vzhľadom na malosť zariadenia a sklíčok dáva Osmo skvelé výstupy.

Extrémne využitie: Áno. S Osmom sa dá utekať, jednoducho otáčať kamerku na samoľúbeho kameramana a na motív pred ním. Na fotografovanie a nakrúcanie pod vodou treba dokúpiť podvodné puzdro.

Šport: Ako sa to vezme. Vlastné športové aktivity s Osmom v ruke či na nejakom držiaku na sebe, bicykli či motorke isto áno. Osmo má skvelý gimbál. Stabilizuje a podľa zvoleného programu buď drží pohľad na motív alebo plynule nasleduje pohyb. Použiť ho na záznam futbalového zápasu je nezmysel. Ale viem si ho predstaviť nenápadne nainštalovaný trebárs v bránke či na hornej žŕdke. Môže byť aj vedľa pieskoviska doskočiska alebo kdekoľvek by mohol vytvoriť efektný záber. Alebo tesne pri okruhu akýchkoľvek jazdcov. Využiť pritom niekoľkonásobné spomalenie pohybu vo formáte FullHD si o to doslova koleduje. Aj to skúsim, keď sa niekam dostanem.

64-mega v protisvetlách.

Fotografovanie v prírode: Áno. Režim PRO ponúka možnosť fotografovania s rozlíšením 64-mega. Nie že by sa čip nafúkol. Má 16-mega bez zmeny. To len softvér dopočítava obraz. Klame ako mnohé mobilné telefóny. Robí to veľmi slušne. Vyskúšal som. Potešil som sa. Neodpadol som. Je pravda, že fotografie v 64-megovom rozlíšení sú na malých displejoch akoby hlbšie. 16-mega fotí v pohode. Obraz nasnímaný vo formáte DNG je kontrastnejší a v tieňoch tmavší, ale vytiahnuť sa z neho dá veľa. Jepeg je „dopeknený“ len jemne, čo mi je sympatické.

Osmo je doslova ideálny spoločník na vychádzky, trebárs len tak, bez cieľa.

Wildlife: Áno. Na jar ho skúsim nainštalovať a zamaskovať niekam k nore či hniezdu. Osmo má na rozdiel od ostatných malých športových kamier výhodu, že sa na ňom dá na diaľku ľahko ovládať aj gimbál. Len si k nemu zaobstarať bezdrôtový modul! Inak dopadnete ako keď sme v obchode maturovali nad tým, že nám ho nechce pripojiť k aplikácii v mobile. Základné balenie bezdrôtový modul, ktorý sa nasádza na spodok rukoväte, nemá! Má ho DJI Pocket 2 Creator Combo.

V tme: Áno. Zázrak som nečakal, ale spokojný som celkom určize bol.

Na dosiahnutie  úplne dokonalých záberov treba, samozrejme, aj niečo vedieť a získať zručnosť.

Video: Áno. Dostalo ma. Hrám sa s možnosťami, ako Osmo využiť namiesto slidera. Mať z neho akoby kameru na statíve bez statívu iba tak v ruke funguje krásne. Určite si nenechám utiecť možnosť timelapse. Už sa teším na slobodu. Na nakrúcanie odporúčam dokúpiť skvelú pomôcku, ktorá je držiakom smartfónu, selfie tyčou a trebárs aj malým kamerovým žeriavom v jednom. Tu je DJI Osmo Pocket teleskopická tyč v obchode PROlaika.

DJI Osmo Pocket teleskopická tyč je jednoduchá všestranná pomôcka s ovládacími prvkami do ruky.

Základné technické parametre

Rozlíšenie snímača: 16 Mpx, rozšírené 64 Mpx

Veľkosť snímača: Cmos 1/1,7"

Objektív: Po prepočte na Full Frame 20mm, F/1,8

Maximálne rozlíšenie videa: 4K (4096×2160)

Viac technických informácií v produktovej karte obchodu PROlaika.

Teleskopická tyč v raxi môže poslúžiť nie len na záznam samého seba, ale trebárs aj ako malý žeriav.

Rozmery a držanie

Osmo Pocket 2 je veľmi malá hračka. Držať sa dá. Treba dávať pozor najmä malé dierky mikrofónov. Zakryť si niektoré z nich znamená pokaziť si zvuk. Je to ako s nahrávaním na mobil.

Šírka: 3,69 cm

Výška: 12,2 cm

Hĺbka: 2,86 cm

Hmotnosť: 116 g

Na výlete v Sobotišti. Hmla, chlad, nepríjemné počasie.

64-mega rovno z DJI Osmo Pocket 2.

Displej

Displej je buď maličký na telíčku „Osmíčka“ alebo taký, aký má majiteľ smartfón. Osmo Pocket 2 sa dá veľmi dobre ovládať cez aplikáciu DJI Mimo.

Aj minidisplejíček je celkom fajn kamarát. spočiatku som si myslel, že na neho neuvidím a že ho mojimi neohrabanými prstami nedokážem ovládať. Šlo to.

Menu a rýchle nastavenia

Na tele Osma je maličký dotykový displej, na ktorý sa dá veľmi rýchlo zvyknúť. Po prvých pokusoch lezie menu človeku do hlavy. Jeho prehľadnosť je na tú malú plôšku skvelá. Dotykový displej nerobí problém ani mne s veľkými rukami a menej ohrabanými prstami.

Obrazové výstupy

V režime Pro sa dá nastaviť záznam videa v surovom stave. Výstup je prekvapivo dobrý a využiteľný. Ani jednoduchší štandardný záznam nie je na zahodenie.

Moje prvé zábery v bratislavskom starom prístave. Úplná automatika a štandardný záznam obrazu. Príjemné prekvapenie.

Kedy už šum prekáža: Vo videu v štandardnom režime snímania neprekáža ani pri vyšších citlivostiach. Nočné fotografie vyžadujú opatrnosť. Veľmi záleží na motíve. Napriek tomu ISO 800 či 1600 na môj vkus nemá problém. Do novín, časopisov a na monitory je zhoršenie kvality len ťažko postrehnuteľné. Neviem, čo by to urobilo na plátne v kine. Kto chce riešiť, skúmať a dumať, tak si isto niečo nájde.

Ostrosť: Bez problémov. Malý objektív dokáže veľký obraz.

64-mega Osmo dorába. po

RAW a ľúbivosť JEPEGu: Spoľahnúť sa na automatické dotvorenie obrazu vo formáte JEPEG či v štandardnom snímaní videa je dobrý nápad. Záznam na surovo vyžaduje následný čas a aspoň nejaké znalosti a zručnosti. Čím viac, tým lepšie.

So žeriavmi v prístave som sa už pohral. Záznam do RAW a vážnejšia postprodukcia.

Plusy

- Malé, ľahké, funkčné, zábavné a aj seriózne využiteľné.

- Obrazové výstupy na úrovni moderných dronov strednej triedy.

Mínusy

- Výdrž batérie. Výrobca sa chváli, že dokáže fungovať dve hodiny. Integrovaná batéria v malom telíčku mi v režime PRO a teplote okolo nuly vydržala tak hodinu. Ale Osmo ponúka na všetko riešenie. Aj na viac energie má nástavec, ktorý násobne zvyšuje energetický komfort.

DJI Osmo Pocket 2: Malý a silný
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...